Knick: Doktoři bez hranic

• USA The Knick
USA, (2014–2015), 18 h 5 min (Minutáž: 43–58 min)

Clive Owen, Eve Hewson, André Holland, Eric Johnson, Juliet Rylance, Chris Sullivan, Cara Seymour, Zuzanna Szadkowski, Lucas Papaelias, Suzanne Savoy (více)

Série(2) / Epizody(20)

Knick: Doktoři bez hranic je nový dramatický seriál z produkce Cinemaxu od oscarového režiséra Stevena Soderbergha. Odehrává se v centrálním New Yorku roku 1900 a soustředí se na legendární nemocnici Knickerbocker Hospital, kde na začátku dvacátého století pokrokoví lékaři, zdravotní sestry a všechen ostatní personál posouvali hranice medicíny v době, kdy úmrtnost lámala rekordy a antibiotika neexistovala. Clive Owen ztvárňuje hlavní roli doktora Johna Thackeryho, skvělého chirurga, jenž je průkopníkem nových metod v oboru, navzdory své vážné závislosti na kokainu. Thackery vede tým lékařů, který zahrnuje jeho chráněnce Dr. Everetta Gallingera, mladého Dr. Bertieho Chickeringa a Algernona Edwardse, nadějného chirurga, který byl Thackerymu nedávno vnucen. Dalšími zajímavými postavami v nemocnici jsou: Cornelia Robertsonová, dcera patrona nemocnice; mrzoutský řidič sanitky Tom Cleary; Lucy Elkinsová, sestra, jež nedávno přišla z venkova; nečestný ředitel Herman Barrow a Sestra Harriet - jeptiška, které nečiní potíž říci svůj názor.

Cinemax uvádí druhou řadu dramatického dobového seriálu, nominovaného na cenu Emmy®, od oscarového režiséra Stevena Soderbergha. Clive Owen se vrací v hlavní roli jako John Thackery, vynikající chirurg v newyorské nemocnici na počátku 20. století, který navzdory své závislosti na drogách posouvá hranice medicíny, morálky i rasové rovnoprávnosti. Nemocnice Knick, jak se The Knickerbocker Hospital zkráceně nazývá, je od začátku druhé řady zmítána dramatickými otřesy, jelikož nepřítomnost Thackeryho (je hospitalizován v Nové Anglii kvůli závislosti na kokainu), nedostatek bohatých pacientů a četné finanční přešlapy dovedly představenstvo k rozhodnutí přemístit legendární nemocnici z centra města na jeho okraj. Jak plány na stěhování postupují, Algernon Edwards (André Holland) - nadaný chirurg černé pleti, jehož milostný románek s patronkou nemocnice Cornelií Robertsonovou (Juliet Rylanceová) skončil potratem a Corneliiným sňatkem se zámožným bílým dědicem - se snaží zaujmout Thackeryho pozici hlavního chirurga. Ostatní lékaři, zdravotní sestry, jeptišky a správcové se mezitím potýkají s řadou problémů jak v profesním, tak v soukromém životě. (Cinemax)

krauset

The Knick je vizuálně strhující a kompaktní, elektronická hudba skvěle pasuje do období elektrifikace a technologického rozkvětu. Když se Soderbergh chopil režírování seriálu o jedné newyorské nemocnici s inovativním přístupem k provozu i péči, pořád nebylo běžné, aby filmový režisér točil všechny díly svého projektu (David Lynch točil jen šest epizod původních Twin Peaks). A ten režisérský úchop je znát v dobrém. The Knick dělá to, co by měla dělat všechna dobová dramata, skrze profesní obor ukazují celou společnost. ()

ddf76

Rozjezd se povedl skvele. Dalsi lahudka serialoveho leta :). Po peti epizodach skvelej seros. Nejlepsi novy seros leta 2014. ()

barteca

Přesvědčivé, bez servítků, velké přísliby.... uvidíme. 1.10. A vidíme, že je to maximum naprosto přesvědčivé herecky, scénářem, režií, dobovou atmosférou- jedinečné ! 12.10. Osudy protagonistů se výrazně dramatizují, napínavé už nejsou jen boje o pacienta. 2.série opět za 5 hvězd ! ()

spoonman

Moc nerozumím tomu českému podtitulu a je to podle mě zbytečně matoucí - čekal jsem drama o vzniku organizace Lékaři bez hranic (ano, opravdu jsem si myslel, že to existuje už přes 100 let), ale dostal drama o....vlastně standardní drama zasazené do atraktivních kulis obsazené dobrými herci. Od seriálu na usínání snad ani není třeba čekat více, ale žíly, bych si kvůli tomu rozhodně neřezal, navíc, když teď vím, jak blbě se to bez penicilinu hojí! ()

frolish

Soderbergh uz v minulosti dokazal, ze tematika drog (Traffic) a zdravotnictva (Side Effects) mu sedi a vie ju perfektne spracovat. Na tychto pilieroch postavil podmanivy serial z originalneho prostredia, ktory skvele vykresluje dobu v ktorej sa odohrava so vsetkym, co k tomu patri. Tematika rasizmu spracovana na vybornu, najma (ale rozhodne nie len) v dokonalej epizode, kde doslo k riotu. Cela postava Edwardsa a jeho vyvoj vztahov s okolim bola zaujimavou studiou samou o sebe. Zobrazenie gangstrov (Bunky Collier), slizkych uradnikov (riaditel Bowe, health inspector...) ci povyseneckej vysokej vrstvy bolo nemenej doveryhodne a zaujimave. Ale jednoznacne najviac ma bavili momenty, ked sa na scenu dostavali vsetky tie vynalezy a invencie, ktore dnes povazujeme za samozrejmost, ci uz drobnym naznakom (diktafon na vecierku) alebo v hlavnej ulohe (rontgen - "A teraz sa hodinu nehybte a je to"). Bola tam toho kopa a bolo to super. Malo to aj slabsie (ale rozhodnie nie slabe) casti a prve epizody ma nevtiahli az tak ako som cakal, ale celkovo to zobrazuje vedecky a ludsky pokrok takym fascinujucim sposobom, ze aj uplneho neznalca a ignoranta medicinskej oblasti to oslovi. V poslednej scene posledneho dielu som presne vedel, ako bude vyzerat finalny zaber, ale napriek tomu to malo svoje caro. 90% P.S. Napriek tomu, ze tematika drog vo filmoch/serialoch patri k mojim najoblubenejsim, tu jej bolo v poslednych epizodach mozno trosku privela na ukor zaujimavejsieho diana na operacnej sale, kedze prave to dodavalo serialu svoju originalnu tvar. Uvidime ako sa to cele bude dalej uberat. ()

readan

Na tomto seriáli najviac oceňujem to naturalistické stvárnenie, lebo v mnohých iných seriáloch z lekárskeho prostredia to býva často skreslené. Páči sa mi aj to, že sa režisér takmer presne drží histórie, čím nám skvelo umožňuje do nej takýmto spôsobom nahliadnuť. Je veľmi zaujímavé vidieť aké problémy mali lekári v minulosti, nielen čo sa týka objavov, ale napríklad aj rasizmu, korupcie či podvodov. Myslím, že všetci vybratí herci sa tam hodia - Clive Owen obzvlášť. S prvou sériou som nad mieru spokojná (ten záver..uff) a už teraz sa nemôžem dočkať ďalšej. [EDIT] Teší ma, že druhá séria plynule naviazala na tú prvú a vôbec nie som prekvapená, že bola opäť vydarená. Páčilo sa mi, že v prvej polovici tejto série sme mohli viac vidieť do osobných životov každej postavy, a tak sa dalo jednoduchšie spájať súvislosti s nimi spojené. Druhou polovicou sa všetko rozbehlo takým smerom, aký asi väčšina divákov nečakala. Šťastie sa zmenilo na smútok, lásku vystriedala nenávisť a na prvý pohľad dobré charaktery sa zmenili o 180 stupňov. Bolo to však nesmierne pútavé a rovnako bolo zaujímavé sledovať vývin deju. Posledná časť, tak tá bola asi najsilnejšia z celého seriálu a Thackova tvrdohlavosť to zaklincovala. ()

Venous666

Musím říct, že jsem dostal na talíř neskutečnou libovou flákotu masa. Pokud studujete medicínu a nebo pokud se o to zajímáte tak dostane neskutečně mnoho zdravotnických termínu a dosti dobré záběry jednotlivých chirurgických procesů. Pokud by vás tolik nezajímala oblast medicíny, tak neváhejte a můžete se soustředit na roli C. Owena. Tahle role byla šitá přímo na míru. A pokud ani tohle vás neláka, tak se můžete soustředit pouze na tu dobu a chování lidí v ní. Pokud si v dnešní době stěžujeme na úplatky , podívejte se jak se to dělalo za začátku 20. století v NY. Volím zatím 4 hvězdy, počkám na závěrečné díly ()

Milwa

Bylo mi potěšením:) Americká společnost dělená na chudé a zámožné, bílé a černé, zdravé a nemocné. Mortalita vysoká, řada nemocí bez úspěšné léčby, v tom všem se nachází nemocnice The Nick, zamněstnávájící vzdorovité lidi. Vzdorují nemocem, společnosti a někdy i sobě navzájem. Člověk si hned více váží doby ve které se narodil, doby, ve které se šílenství neléčí trháním zubů a chirurgie má své nezastupitelné místo v medicíně. Na počátku 20.tého století v Americe byla rodící se disciplínou, a chirurgové byli jen ti nejodvážnější z odvážných a platili za to mnohdy vysokou osobní cenu. Každý úspěch vykoupen mnoha neúspěchy...mimo to řada velmi zajímavě napsaných vedlejších postav: Harry, Cleary, kteří nám krátce přiblížili denní chleba přistěhovalců. Jen Algieho příběh byl trošku "too much". ()

Narciska

Seriál má dost ponurou atmosféru a velmi nevšední hudba jeho vnímání posouvá do jiného rozměru. Někde jsem četla, že Soderbergh si chválil televizní tvorbu, protože se tak zbavil producentů, a je znát, že si zprácovává po svém a jeho kamera se vydává tam, kam a jak se mu chce. Pomáhají mu také velmi vrstevnaté postavy. Většinou se potácejí na hranici morálních dilemat. A od začátku není jasné, zda už není za hranou. V každém případě je seriál dobovou sondou a nabádá k zamyšlení nad společenským a technickým vývojem. Na morální otázky odpovídají sami posledním dílem 1. série a komicky posledním záběrem a tak se rozhoduji, už se nechci dívat, jak se někdo takřka až sexuálně realizuje a ještě bezostyšně krade můj drahocenný čas... ()

sirien

NUDA + LACINOST. Nuda - nemá to centrální příběhovou linku a jednotlivé linky se děsně vlečou. Lacinost - půlka scén je přehnaně a naprosto předvídatelně dramatizovaná pro prvoplánovitej efekt, postavy sou nenápaditý (House - Forman - Cuddy - Cammeron - Chase), samozřejmě správně woke (černošskej doktor "z Evropy", ženská-ředitelka, obojí dosazené pokrokově-liberálním investorem), což ok, by šlo odpustit, kdyby nebyly tak otravně stereotypní. Jediný, co ten seriál má, je extra drahá produkce se super kostýmama, kulisama a výpravou a dobré herecké výkony vyplýtvané na nezajímavé postavy - ale taky neustále totálně roztřesenou kameru, za kterou by si tvůrci zasloužili přes držku, protože takhle rušivou kameru sem v dramatickym seriálu nebo filmu snad nezažil. Viděl sem dva nebo tři díly, nic se nikam nepohnulo a nevidim jedinej důvod sledovat víc. ()

jura-roy

Na první díl hodně hustá atmosféra, která by se dala čekat někdy u dílu s číslem deset. Seriál má slibný rozjezd. Po šestém dílu stále naprostá spokojenost. ()

Zaitsev

Chytlavý seriál z dílny Stevena Soderbergha. A zase to dokazuje, že seriál je artikl budoucnosti a to tím směrem do kvality kolikrát převyšující film. Děj se nemusí nahňácat do dvou hodin, ale postavy můžou být filmaři piplané do líbezných detailů. Mimo skvělého Cliva Owena podávají snad všichni excelentní výkon. Plusový body má pro mě originální hudba, která "kdesi" vzadu podbarvuje specifickou atmosféru progresu roku 1900. Co jsem měl možnost dohledat, je The Knick ještě ke všemu velmi realistický - slušná řezničina (mimo jiné) to byla... ()

inutihar

Výborný nástup, ale ke konci první série to úvodní drive těžce ztrácí. Technické provedení i kamera ale dokonalé, špínu New Yorku počátku 20. století na sobě divák prakticky cítí. ()

achaja

Dr. House počátku 20. století v té horší části New Yorku, doba kdy chirurgie a řezničina měla stejné výsledky v počtu přeživších. Jak píše KevSpa, Clive Owen se pro tuhle roli narodil a pokud mi ještě někdo řekne, že knírky nikomu nesluší, pučim si baseballovou pálku od pana Clearyho. 100% Sex, drogy a chirurgie! Ať si jdou True Detectives se svou promakanou úvodní znělkou někam, tenhle seriál vám prostě vmete do tváře že začíná, tak koukejte sledovat. ()

Rockerman

Nemám ve zvyku psát komentář hned po úvodním dílu seriálu, ale pilotem jsem tak nadšen, že musím napsat: " Jestli ostatní díly budou aspoň z poloviny tak dobré, tak se mám na co těšit". Ještě dvě poznámky. Na tento seriál by se neměly dívat slabší povahy neb je to natočeno dost naturisticky. A pak diváci "Růžovky", protože by pak poznali jak má skutečně vypadat seriál z nemocničního prostředí a třeba by se už na ten svůj oblíbený přestali dívat a Nova by přišla na buben! (30.1.2015) Brilantní a podle mne takřka bezchybný seriál! V "Masters of sex" museli hrdinové čelit předsudkům, aby vůbec mohli dělat vědecký výzkum. A to se odehrávalo v 50tých a 60tých letech minulého století. V "The Knick" se musejí potýkat s mnohem většími problémy, poněvadž se píše rok 1900 a lékařská věda je v plenkách. Objevují se nové postupy v léčbě a operacích pacientů. Začínají se používat nové přístroje a pomůcky. O tom všem je tato báječná série zasazená navíc do veskrze lidských příběhů. Výkon Cliva Owena v roli dr. Thackeryho je na nějakou cenu! Už se těším na druhou sérii, protože tím zlověstným posledním záběrem na lahvičku heroinu to skončit nemůže nebo jo? Kouknul jsem na www.serialzone.cz a už vím, že pokračování skutečně bude!(4.2.2016) Druhá série neklesla ani o milimetr z už tak vysoko nasazené laťky! Každý díl přinesl něco zajímavého a posledními částmi ještě gradoval do finále, které mě trošku zklamalo. Doktor Thackery by si zasloužil důstojnější konec, než byla ta asistovaná, rituální sebevražda. No ale budiž na úrovni to moc neubralo, ale když už je jasné, že třetí sezńa nebude, tak to mohli vyřešit méně okázale. Přesto zasloužné plné hodnocení! ()

hábič

Nikdy bych nevěřil že budu takhle nadšený ze seriálu z lékařského prostředí. Vynikající scénář, herecké výkony, hudba, atmosféra a v neposlední řadě i povedený český dabing z něj dělají pro mě jeden z nejlepších seriálů co jsem doposud viděl. Už se nemohu dočkat další série! ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz