Případ pro exorcistu

• Česko Detektivové od Nejsvětější Trojice (neoficiální název) (více)

Epizody(3)

Komisařka Výrová s kolegy vyšetřuje vraždu spojenou s rituálem vymítání ďábla... Série se pokouší o naplnění detektivního žánru inspirovaného britskou literární a filmovou tradicí. Režie první série se ujal Jan Hřebejk. Autoři přivádějí na televizní obrazovky neschematické a plastické postavy hlavních detektivů: majorky Výrové, nadporučíka Mráze a jejich kontroverzního šéfa plukovníka Vitouše... Případ pro exorcistu je nápaditě vyprávěný detektivní příběh se záhadou, rámovaný autentickým a realistickým vykreslením práce kriminalistů a okořeněný jemným humorem a ironií. „Případ pro Exorcistu mě zajímal hlavně proto, že jsem dosud žádnou detektivku nerežíroval. V současné době se jich točí opravdu hodně a laťka je nastavená vysoko, primárně zahraničními vzory. Jsem zvědavý, co se nám s tímto tématem podaří udělat, protože s výjimkou Nevinnosti jsme se s Petrem Jarchovským něčeho podobného ještě nedotkli," říká režisér Jan Hřebejk. (Česká televize)

stage.x

Nic tady nefunguje. Atmosféra žádná. Postavám nejsem schopnej věřit ani nos mezi očima. Jediný, co je tady jakž takž pozitivní je chemie mezi Melíškovou, Krobotem a Majerem. Nic víc. Vrchol toho všeho patláctví byla postava Fořta. To mělo bejt co za rouru??? Věřim, že v knížce je toho asi spousta vykreslená jinak, ale tohle není knížka. Takže sorry jako, ale ty dvě hvězdy jsou fakt s odřenejma ušima. ()

mh.mail

50% - Taková normální detektivka. Pokus o ozvláštnění pomocí postavy zaujatého šéfa v podání Miroslava Krobota vyšel jen zčásti. V prvním díle byly jeho hlášky zábavné, v dalších se stáhl do pozadí. Jinak jsem tam neviděl nic, co by extrémně vybočovalo jedním nebo druhým směrem. Kritici tu píší o spoustě nelogičností, které ovšem jaksi nijak nekonkretizují, protože to prý nemá smysl. No mě by to opravdu zajímalo, protože já jsem si ničeho do očí bijícího nevšiml (snad s výjimkou zde zmíněného faktu, že někdo dospělý může neznat význam čísla 666, což ale pro vyšetřování nemá žádný vliv). Je ovšem pravda, že „Měsíčku na nebi hlubokém“ na začátku třetího dílu bylo nataženo až k nesnesení, možná schválně, v každém případě však zbytečně. Takže u mě „za lidovku“. ()

grerar

Ze všech tří sérií nejslabší, ale pro mě jako setkání třetího druhu. Po strašně dlouhé době něco, na co se dá koukat. 4* ()

aslavey

Já mám český kriminálky rád. Fakt. Ale tohle bylo fakt k smíchu. V jakým jsme sakra roce? Nahrávání výpovědí na magneťák na vozíku z Tesca? Policajti v žigulíku? A kde kurva je exorcista? Čekal jsem příjemnej mystickej případ temný vraždy a místo toho přišla jen blbá rádoby zamotaná blbina. Hřebejk asi Trošku přebral. Co měl kurva znamenat ten nemrtvej "policajt" na konci? Fakt nevím, jestli to byla komedie, nebo vážně myšlenej počin. ()

TerushkaJ

Všude samá kriminálka Miami a Anděl - všechny, jak přes kopírák. Proč to nevzít tak nějak z jiného konce? Po Česku! ()

Rockerman

A zase ten Hřebejk! Před chvilkou jsem dokomentoval jeho "Až po uši" a už je tu zas! Je to na hony vzdáleno americké, natož severské produkci, ale nebylo to až tak zlé. Trochu mi nepasovala Klára Melíšková v roli policistky. Je to nepochybně výborná herečka, ale tahle role ji prostě nesedla. Škoda těch parodujících scén, které to celé dost znevážily. Krimi drama zřejmě nebude Hřebejkova parketa, ale dívat se na to dalo. ()

rekkky

Šlápnutí vedle a to hned z několika důvodů. 1) Nesmyslné, někdy až chaotické natahování a rozmělňování děje bez větší zápletky a spoustou chyb, 2) málo úderný scénář, který postrádá veškerou smysluplnost, 3) iritující hudební doprovod, 4) pokus o celkovou stylizaci do artistické, moderní, kriminální story. Případ pro exorcistu je konkrétní příklad toho, že ne vždy je nutné, aby programová nabídka České televize byla obohacena o tvůrčí projekty. Hlavní postavy jsou těžko ztotožnitelné jejich charakteristiky postavené na nezajímavých základech snad jen se světlou výjimkou plukovníka Vitouše (Miroslav Krobot). ()

Radek.SCH

Dost mimózní (obzvlášť co se Krobotovi postavy týče). Hřebejk & Jarchovský ve veřejnoprávní (a seriózní) ČT + kriminální minisérie k tomu. To přeci nemůže být špatný, ne? NE? - 50 % ()

PDcz

Zasmali jsme se. Nektere zabery nebo dialogy pobavili opravdu hodne moc. Posledni dil byl znatelne nejslabsi a zaver prilis ustrihnuty a uspechany, ale jo, byla to prca. ()

Ozzy2 odpad!

Omylem jsem si to dnes pustil s tím,že jsem to ještě asi neviděl.Ano, v podstatě ne.nedokoukal jsem to a dnes také ne.pokud to měla být komedie, tak se nepovedla, pokud to je myšleno vážně, je to naprostá sračka.Melíšková neumí mluvit, Krobot šéf kriminálky se chová jako idiot a zbytek nestojí za řeč. Hřebejku, nech tyhle náměty Strachovi,na tohle nemáš. ()

Ygnor

Tak tohle je průser roku... hodnocení přidám asi po třetí várce, kdy pořád tomu nevěřím co Hřebejk s Jarchovským zplodili (přesně jak píše mr. golfista) .... ()

anitae

Pokud to bylo vytvořeno s velkou nadsázkou, tak proč ne - logiku bych v tom nehledala, ale místy jsem se bavila, teda obávam se, že i na místech která zas tak vtipná být neměla. Slabé 3* ()

tranquill

Herecká sestava výborná, ale ten scénář děsný. A v neposlední řadě, když se něco odehrává v okolí Olomouce, tak by se tam mělo mluvit po hanácky! Já su od Olomóce 60 km a taky tady lidi mluvijó skoro sténě, a rozhodně ne hovorovó češtinó :-) ()

S.Robie

Nevim co bylo lacinejsi, jeatli nesrovnalosti v tomto pocinu(stara obcanka z 80. Let, zigulik jakbysmet, diktafon a k tomu pak skoda yetti z roku 2013, x5ka, mobily atd) nevim tedy do jake casove osy tohleto zaradit... dal lacine a povrchni dialogy, Korobotovi jsem kterykoliv monolog proste neveril... kdyz.nad tim premyslim, tak dve hvezdicky jsou mozna i moc... ()

Hartigan

Na české seriálové poměry (a lidem u něj) naprosto rutinní kriminálka. Čekal jsem více mystična podle názvu, jenže toho se nám bohužel nedostalo. S tím koneckonců souvisí i závěr, jenž byl po tom všem spíše k pousmání. Velké plus za olomoucké lokace! ()

DAPDO

Ať si říká kdo chce co chce, mě tohle bavilo ! Super příběh, super zápletka a hlavně super herecký výkony. Hlavně Krobot je v tomhle seriálu nezapomenutelnej, jeho hlášky nejen při výslechu černoprdelníků, ale po celej seriál nemaj chybu. Tohle se Hřebejkovi narozdíl od Místa zločinu Plzeň povedlo, tak doufám, že nezkope pokračování. ()

Drom

Někdy je nejlepší vstát a přiznat, že se to nepovedlo. A pak mlčet, protože pazoury bych si musel urazit pomlouvat něco, kde hraje Klára Melíšková. Tentokrát dost blbě, v dost slabým seriálu bez spádu a s postavama, který mi dost nesednou. Sice mě to zcela nepohoršuje, ale fakt, tohle se moc nepovedlo. Pro ilustraci stačí, že jsem to viděl dvakrát (!) a nepamatuju si z toho lautr nic (!!), krom hrozných a nevěrohodně zahraných postav. Alespoň vidíte, jakou solidaritu mám s kdejakou kravinou a jak všemu dávám druhou šanci v zájmu objektivity... dobře kecám. Sem línej a nechávám YouTube, stejně jako moje zvířata, blbnout si dle libosti, pokud to nepřekročí nějakou hranici. Pak to ovšem lítá všecko, chlupy nebo nuly a jedničky, padni komu padni. Kde jsem to byl? Jo, že to je slabota, má to maximálně na 2 hvězdičky a že všichni dobře víme, že jedna je za mou favoritku. Takže dost tristní. A já si teď půjdu tiše strčit ruce do větráku za tuhle nehoráznost, co jsem si dovolil napsat. ()

Schlierkamp

Český třídílný kriminální seriál z minisérie Detektivové od Nejsvětější trojice napsaný podle předlohy M. Sýkory zabývající se vyšetřováním vraždy spojené se satanistickými obřady. Na oltáři v kostele ve Štěpánovicích byla nalezena mrtvá žena poznamenaná satanskými znaky, a protože se jednalo o milenku tamějšího kněze Karase (J. Budař), patří duchovní mezi první podezřelé. Vychází najevo, že ona zavražděná byla také dříve milenkou promiskuitního vysokoškolského profesora na olomoucké fakultě Jiřího Pánka (M. Taclík) a okruh podezřelých začíná směřovat k tomuto muži ženatého s bohatou, avšak povrchní a jednoduchou manželkou Soňou (K. Winterová). Vyšetřování se ujala majorka Výrová (K. Melíšková) se svým týmem, který tvořil M. Krobot, S. Majer, K. Voříšková a T. Dastlík. Posední dva jmenovaní byli pouze do počtu, neboť jejich role byly pouze okrajové a zejména výkon T. Voříškové mě zklamal a působil zbytečně. Kriminalisté měli velké problémy při vedení výslechů, neboť v prvních dvou dílech se zejména xenofob M. Krobot choval vůči vyslýchaným krajně nevhodně a amatérsky s cílem je ponížit a zesměšnit, a naopak v závěrečném dílu se pro změnu finální trojice podezřelých projevila jako skupina primitivních tupců. Z hereckých výkonů mě zaujala K. Melíšková, jež poslední díl strávila na nemocničním lůžku, dále tradičně S. Majer, jenž občas musel podle scénáře odříkávat nepříliš chytré věty a jehož soukromá dějová linie s pubertální dcerou byla též naprosto zbytečná. V seriálu se také představil M. Hádek jako bratr M. Taclíka, vyhlášený štěpánovický buran a opilec T. Jeřábek, místní podnikatel pochybného ražení T. Měcháček či policejní ředitel J. Štrébl. V závěru druhého dílu se odehrála přestřelka na zahradě Budařových rodičů, kterou policie těžce nezvládla a počínala si též poměrně amatérsky stejně jako útočník, vyšinutý magor Fořt (J. Kyšperský), vyhozený díky odbornému posouzení jeho vymyšlené diplomové práce právě knězem Karasem, chorobně toužící se mu pomstít. Přestože závěrečné vyústění nabízí několik otazníků, rozhodně bych se však neodvážil tento snímek J. Hřebejka hodnotit tak fatálně kriticky jako mnoho zdejších odborníků, neboť se domnívám, že se dá bez většího přemáhání zařadit do průměru současné seriálové televizní tvorby. ()