Slovensko 2.0

• Slovensko Slovensko 2.0
Povídkový / Drama / Animovaný
Slovensko, 2014, 112 min

Emil Kosír, Viera Pavlíková, Milan Vojtela, Ondrej Hraška, Mária Strompachová, Mike Gogulski, Katarína Václavíková, Milana Jutková, Mária Perelisová (více)

Co je to "Slovensko"? Jak vysvětlit tento pojem neznámému cizinci či návštěvníkovi? Jaký je genetický a programovací kód softwaru pojmu "Slovensko"? Jak se používá a jak se mění v horizontu posledních 20 let? Slovensko 2.0 je mozaikou 10 různých krátkých filmů (hraný, animovaný, dokumentární, experimentální film), které reflektují dvacet let existence Slovenska očima deseti slovenských režisérů - Juraj Herz, Martin Šulík, Peter Kerekes, Zuzana Liová, Mišo Suchý, Ondrej Rudavský, Peter Krištúfek, Viera Čákanyová, Miro Jelok a Iveta Grófová. Tyto režisérské osobnosti představují široké generační, názorové a žánrové spektrum a podávají společensko‐kritickou a uměleckou reflexi současné slovenské situace a národních dějin posledního století. (Film Europe)

Radko

PRAVIDLÁ HRY: Slovensko ako miništát vo vleku rozhodnutí odohrávajúcich sa mimo neho. V závetrí svetovej politiky si tu bačujú gorily bez tváre a škrupúľ. Defilé činov rôznych potentátov a ich dôsledkov je ploché, pretože život v krajine neformuje len politika. Nie každý úkon občana krajiny je otrockým aktom, slúžiacim hrám mocných. 13%. // POHREB PREZIDENTA: Zdravotná starostlivosť odovzdaná podnikateľom žmýka dôchodcov o čiastky z malých dôchodkov. Dobre rozohraný príbeh rámovaný Havlovým pohrebom, odchádzajúceho symbolu mravného étosu. Pointa naznačuje vieru más v ideály vodcov, ktorým v skutočnosti ide len o vlastné majetky. 55%. //RUPICAPRA: Anarchista utekajúci pred despociou USA sa vzdá občianstva a odíde na Slovensko. Naduté sebavedomie, povznesené mudrovanie a chľast. Vyberie sa na výlet za kamzíkmi, ktorých výraz tváre na fotke uzná za hodný nasledovania. Tragikomický príbeh zajatca mediálnych obrázkov. Plus za ukázanie toho, že tu existuje aj príroda. 30% // BEZ VÔNE: prepúšťanie vo fabrikách, samovražedné nálady, náhradková zábava, rodinné neporozumenie. Obraz sociálne strádajúceho Slovenska, ponurej krajiny, trápenej rodinnými neporozumeniami, zakrývanými patetickými darmi, ktoré majú mizériu prekryť, skôr ju však zdôrazňujú 70%// NÁVRATY/ RETURNS: osobná reflexia rodiny emigranta, zašívajúceho postupne po rokoch odlúčenia rozdelenú rodinu, pozorujúceho zväčšujúcu sa samotu a zastavenie komunikácie vlastných rodičov. Jeho vlastné deti dávajú pred komunikáciou s chorým dedkom v nemocnici prednosť počítačovým hrám. Ich otec sa snaží aby lepšie porozumeli sebe a koreňom, z ktorých vychádzajú. Osobné, silné, smutné, zamyslenia hodné. 70%// ČESTNÝ OBČAN: Humor, sebairónia, utiahnutie si zo samého seba a prostredníctvom príbehu podaný obraz krajiny, jej krásy (Vysoké Tatry), malosti (patetické snobské reči ako základ spoločenského uznania), biedy (perzekúcia vyčnievajúcich z radu) i prítomnej mystiky (pomocná ruka zo záhrobia). Najlepšia poviedka 90%.// PSSST!: dedinský filozof s otravnou imagináciou a jalovými myšlienkami. V krčme pri pive by sa to dalo zniesť, ale takto je to odpad!// JEDINÁ ZNÁMA FOTOGRAFIA BOHA: Lasica aj Vášáryová sa snažia vykúzliť starosvetskú atmosféru stratenej krásy kšeftármi rozpredanej krajiny, využívanej reklamnými agentúrami a dravými podnikateľmi, no v skutočnosti sú všetky jej krásy len kulisami, pretože jadro vyhorelo. Pomerne lacná symbolika epizódy s pointou v poslednej vete sčasti zachránená kvalitným obsadením. 45%// DISCOBOJ: tupý diskotekár vypráva o tupých diskotékach vypaľovaných ďalšími tupcami. Tupá je aj forma plná čudných záberov o nakrúcaní debilného výpalníckeho príbehu. Veď áno, aj o primitívnej zábave je Slovensko - asi tak ako každý iný štát. 7%// DRUHÝ POKUS: pomerne vtipná snaha zlepšiť krajinu pomocou vpádu fínskych vojsk, ktoré by mali priniesť zásady slušného verejného života s minimom korupcie a podvodov. Reflektované sympatickou staršou pani a ministrom vnútra s neustále uhýbajúcim pohľadom. 70%. () (méně) (více)

Stegman

Ještě, že jsem si to rozdělil napůl, na jeden zátah bych s tím měl asi potíž. Nedotažení některých slibně rozjetých kousků mi bylo až líto (např. Pohreb prezidenta). Jedním slovem zmar. Cítil jsem ho nejen ze zpracovaných témat (tam je to v pořádku), ale hlavně z neschopnosti tvůrců natočit kraťas. (Čest výjimkám.) .............................. Jednotlivé kraťasy: (1)Pravidlá hry **, (2)Pohreb prezidenta *, (3)Rupicapra ***, (4)Bez vône ****, (5)Návraty ***, (6)Čestný občan **, (7)Pssst! **, (8)Jediná známa fotografia Boha **, (9)Discoboj *, (10)Druhý pokus *****. ()

Johnny.ARN

Presne ako povedala producentská dvojica pred filmom. Máte možnosť vidieť, aká je slovenská tvorba. Nudná, hlbavá, plná inotajov, keksov a pičovím. Ozaj a koho to zaujíma resp. ako dlho to ešte bude ľudí baviť?? Lebo mne už trpezlivosť došla. Z 10 uvedených "filmov" je presne polovica pozeratelná. Pri zvyšku si vyšklbete kotlety. Myšlienka to je pekná, každý diel skladačky nám niečo povie, škoda len, že niektoré diely sú fakt zlé. 3 z 5 ()

Anderton

Epizodické filmy majú jednu velkú nevýhodu, a to nevyrovnanosť jednotlivých epizod. Tak je to vždy a tak to aj vždy bude. No a v slovenskom prípade to samozrejme musí platiť dvojnásobne. Profesionalita verzus lacná provinčnosť, silná pointa verzus krútenie hlavou, vtip kontra krč. Každá epizoda by sa dala charakterizovať nejakým krátkym glosom, ako napríklad Operácia sa vydarila, pacient umrel (tu ale v trochu pozmenenom vydaní), človek zo spoločnosti vyčnievať nemôže, to dokáže iba žeriav, odchod bol ťažký, ale návrat ešte ťažší a tak podobne. Nesmiem zabudnúť na toho mudrlanta, raz ho známy pred pár rokmi dotiahol do krčmy, ožral ho a my sme museli celý večer počúvať, že všetko je krásne. U mna víťazí Kerekes, pretože jeho príspevok má najsilnejšiu pointu. ()

Flego

Význam tohto filmu sa stratil v samotnej realizácii jednotlivých poviedok, tie sa snažia vyumelkovaným sposobom nazrieť na slovenský národ, v mnohých prípadoch však ide len o snahu niečo povedať, hoci tomu málokto rozumie. Ak sa budú točiť filmy pre piatich až siedmych intelektuálov v tejto krajine, opať sa vrátime k neúcte k slovenskému filmu. Ako najlepšiu poviedku považujem Herzov príspevok. ()

• Jedna z poviedok sa natáčala v Novom Meste nad Váhom. (dyfur)
  • Film mal televíznu premiéru 13.4.2014 na Dvojke, iba 3 dni po uvedení do kín. (kacer4)