Na návštěvě

• Česko The Visit (více)

Becca a Tyler jedou na týden k prarodičům na odlehlou pensylvánskou farmu, kde brzy zjistí, že se staršími příbuznými něco není v pořádku. V domě platí podivná pravidla a jejich chování je stále děsivější. Děti musí vzít rozum do hrsti, aby se vrátily domů živé. (Magic Box)

becki_tu

Kdyby s tímto filmem přišel Shyamalan před patnácti lety, možná by měl větší úspěch. Dokumentární styl se totiž u hororů v poslední době objevuje poměrně často, a tak není divu, že po filmařské stránce už nemá čím překvapit. Druhá věc, která sráží výsledný dojem z filmu, je balancování mezi poctivou duchařinou a poněkud nechutnými/nevhodnými scénami, kterých sice není moc, ale ve filmu nemusely být vůbec. Stejně tak bych asi vynechal těch pár komediálních prvků. The Visit je průměrná hororová jednohubka, která nese Shyův rukopis, ale k jeho dřívější tvorbě má ještě daleko. Snad jeho další projekty budou zase o něco slibnější. ()

mm13

Hlavne nešlo vytušiť, čo sa to vlastne deje, kam to celé vyústi. A scéna odhalenia (kedy to už pár sekúnd predtým vytušiť šlo) je jedným z naj(ne)príjemnejších mrazivých zážitkov, aké som kedy pri sledovaní filmu v tomto žánri zažil. Skvelá práca, je potešujúce byť pri tom, keď talent ako Shyamalan chytá druhý dych. ()

Morholt

Shyamalan se snaží všemi možnými způsoby, aby ho bral po letech zase někdo vážně a Wayward Pines dávalo tušit, že tentokrát by ta snaha mohla nést ovoce. Jenže pak přišel s tímhle a všechny naděje se ukázaly jako plané. Jo, v rámci FF to patří asi k tomu lepšímu a občas je znát, že to měl režisér kdysi dávno v ruce, ale jinak je to další ze zbytečných projektů, který, kromě dvou tří solidních záběrů s docela strašidelnou babkou, nic nenabízí. Zlatý Česák a jeho Černá voda. 30% ()

ScarPoul

Shyamalan sa vracia k žánru, ktorý ho preslávil. Bohužiaľ ale ide cestou moderného hororu. Nie je nič horšie vo filmovej histórií( ako to vidím ja), než keď dáte dospievajúcim deckám kameru a nim sa odrazu začne diať niečo neprirodzené. Priblíženie k realizmu ma tým pádom viac nudí a irituje a je síce nepríjemné( asi najnepríjemnejší Shyamalanov film v tom pozitívnom zmysle), ale chýba mu patričná atmosféra. Všetko je tu prispôsobené tradičným lakačkám a aj ten príbeh je výslednou pointou síce okej, ale nepotreboval sa podľa môjho názoru až tak dlho rozbiehať. Jediná znesiteľná postava je tu Kathryn Hahn. Starí rodičia sú creepy( čo je dobré), a decká fakt neznesiteľné. A ten belošský teen rap... Pre mňa priemer kvôli pár stiesneným pocitom, ale tlačilo to málo na pílu a čo je horšie v tých správnych chvíľach mi to prišlo smiešne. ()

Lacike

Tak vratil sa Shyamalan spät alebo nie? Podla mna je niekde na pol cesty. Sice uz nie je v takych srackach, ale cely film som mal pocit, ze reziruje na istotu a vo vysledku tu nie je nic skutocne strhujuce alebo nejakym spôsobom vynimocne. Zase toci film, ktory sa tvari ako jeden zaner (horor v style found footage) a pritom to je väcsinu casu iny zaner (drama). Hlavnou devizou filmu su detski herci, ktori su skvele obsadeni a perfektne hraju. Len vdaka nim som mal chut film dopozerat do konca. Prva tretina filmu je najlepsia. Po perfektnom zoznameni sa s postavami a pribehom zacnu lakacky, ktore su sice prvoplanove ale funguju a film ma solidnu atmosferu. Na Signs to ale nema. Lenze velmi rychlo sa tie lakacky stanu monotónnymi. Proste dementna babka sa v sialenych kreaciach rada v noci prechadza po dome a dedko je pre zmenu nonstop posraty. Doslova. Takze niekde v polovici filmu som sa nudil natolko, ze som sa na chvilu konecne zamyslel aku to asi tak bude mat pointu a po chvili som ju uhadol. To sa mi u predoslych Shyamalanovych filmoch nestalo. Ale aspon som zvysok filmu mohol sledovat, ci to vsetko dava zmysel. Podla mna dava. Dramaticka linka je ale podla mna ovela vydarenejsia ako ta hororova. Namiesto toho, ci v dome strasi ma viac zaujimalo preco sa matka tych deti pohadala so svojimi rodicmi. Finale ktore je konecne naplno hororove mi pripadalo z celeho filmu najslabsie a trochu aj trapne. Found footage formu zvladol Shyamalan asi maximalne dobre ako sa dalo, ale stale ju vôbec nemam rad a vdaka nej film nema taku vymazlenu kameru ako v jeho starsich filmoch. Vysledok je bohuzial tuctovy priemer na ktorom su najzaujimavejsi skveli detski hlavni hrdinovia. 5/10. ()

BoPo

4* sú jasné a dalo sa jemne uvažovať aj o * navyše. Skvelá atmosféra, ktorá Vám bez nejakého zbytočného čakania začne servírovať znepokojujúce okamžiky. Najprv nenápadné, ktoré sa dajú ospravedlniť rozumným vysvetlením. Postupne sa už ospravedlniť dajú ťažšie až nakoniec vôbec. Budete napätí, budete zvedaví a z tejto kombinácie Vám bude predstavivosť pracovať naplno. Vyústenie trošku sklame a momenty na odľahčenie prídu rušivé (čo sa týka atmosféry), ale inak veľmi vydarený skoro horor. Shyamalan zobral žáner ručnej kamery do pevného uchytenia a naservíroval jeden z TOP 5 filmov roku 2015. ()

Litsarch

V rámci realistických hororů se jedná o moc dobrý počin. Dokumentární forma, která je i dobře zpracovaná, tomu dává v tomto případě lepší nádech, než kdyby se jednalo o "klasicky" točený film. Prarodiče jsou pro diváka příjemní a zároveň z nich jde neklid, který se s více informacemi stupňuje. Pořád ale nepřekračuje hranici nadpřirozena. To zde nehledejte a to je hlavní síla snímku. Byť jednou technickou bych k filmu měl, tak si myslím vzpomenete na tento film, až někdy pojedou vaše děti k prarodičům na návštěvu. ()

kepiash

Na rovinu – horory rozhodně nejsou žánrem, který bych vyhledával. Nemám rád jejich naivitu a křečovitou snahu o šokující momenty za každou cenu, která mnohdy jde proti smyslu a logice příběhu. Když už ale na nějaký horor natrefím, vždycky rád uvidím něco jako The Visit. Film je napínavý, má jakousi stísněnou atmosféru a nepotřebuje k tomu hektolitry krve, či záplavu násilí a zabíjení. Dokonale si vystačí s nervozitou, která setkávání s neznámými lidmi obvykle provází a která se zde, vzhledem k okolnostem, postupně mění ve znepokojení, obavy a nakonec strach o život. Tento emoční vývoj tu působí přirozeně, což je z velké části podpořeno i vhodně zvoleným dokumentárním stylem a velmi věrohodně hrajícími mladými herci. V rámci žánru řadím tento Shyamalanův počin hodně vysoko. ()

Seabeast

M. Night Shyamalan se po dvou letech vrací zpět, ale tentokrát s found footage vylomeninou! Sází na minimalismus v hereckém obsazení, protože se hlavní děj motá kolem dvou sourozenců a dvou prarodičů. Lokace farmy přímo vybízí k hrátkám s atmosférou a probádávání temných zákoutí. S tou Shyamalan operuje opravdu skvěle, neboť i za dne dokáže vyčarovat děsivý moment na pocuchání vašich nervů (hra na schovku pod domem). V noci je to o něco strašidelnější, kdy stejně jako děti nevěřícně pozorujeme podivné chování obou staříků. S hororem ale spíš počítejte později, protože je rozjezd docela protažený a pro příběh to je dle mě trochu na škodu. Sice se s dětskými protagonisty dobře seznámíte a taky s prostorem, ale z napětí a atmosféry celkově se dalo vydolovat o něco víc. Z toho důvodu je The Visit taková sympatická hororová jednohubka, ale za to dobře koukatelná a zábavná. ()

JohnCZ

Konečně se M. Night Shyamalan vrací k tomu, čím se proslavil. A The Visit nezklamal. Přestože mě zpočátku děsil found footage formát, Shyamalan si to vzal po svém a natočil tradičně netradiční kousek, který baví od začátku do konce. A ačkoli zas až tak neděsí, rozhodně umí pořádně napnout a v divákovi probudit zvědavost. Obsazení je parádní, děcka nejsou protivná a divák jim fandí, prarodiče jsou správně podivní a prostě to funguje i přes to, že je to po stránce scénáře vlastně klasický found footage film. Kvalitní režie z něj ale dělá něco víc. ()

evilmind

Použití FF považuju za zbytečné, a ten příběh by fungoval i bez toho (a měl bych ho radši). Ale i přesto nejlepší horror posledního roku, mimořádně působivé. ()

vurhor

Osobně patřím mezi tu menšinu, která Shyamalana stále považuje z dobrého režiséra. A dokazuje to i zde. Po vší té velkoleposti se vrací do poněkud skromnějšího stylu, respektive si vzal na hák found footage style záhady Blair Witch a Paranormal Activity. Výsledkem je docela creepy film o dětech, které poprvé v životě navštíví své prarodiče na venkově. Brzo si však všimnou velice divného a znepokojujícího chování své babičky i dědečka, přičemž jim dojde, že něco tu není v pořádku... Většinou nemám rád dětské herce, protože dost často stojí za hovno, nicméně tady byli oba parádní, obzvlášť ten klučina. Jestli jste se báli u Šestého smyslu, tohle by pro vás mohlo být krapánek horší. Taky to ve vás může vyvolat menší nejistotu, až zas příště pojedete k prarodičům na návštěvu. Průměrné 4* ()

corpsy

Tak toto vraj opäť prinieslo toho starého dobrého Nighta. Ani by som nepovedal. Shyamalan sa možno vydal správnou cestou, ale predsa len odbočil. Pár dokonalých ľakačiek tu zanechal, ale ešte stále si nespomenul, v čom bola jeho najväčšia prednosť na začiatku jeho kariéry. Scenár. ()

SlecnaSmilly

Jestli vás vaši prarodiče štvou, páč vám babča dala k narozkám jen kilčo a Toffifee, tak vězte, že může být i hůř. Když totiž popadne dědu amok u hry v kostky, anžto mu ta šestka nepadá a nepadá, tak vám vzápětí můžou kolem hlavy svištět i horší věci než je zubní protéza. Já se ostatně rodinným návštěvám taky raději vyhýbám, neb i sebeděsivější hororová fikce je procházka růžovým sadem oproti otázkám typu: „Už máš chlapce?“ „Jak je to možné, tvá sestřenice je již rok vdaná?“ „Nechceš seznámit s Milánkem odvedle? Právě se rozvedl, má vychozenou celou devítiletku, a když přestane chlastat, splaskne, tak z něj bude i docela hezký hoch.“ Ooo, démone, zabij mě hned, nebo to udělám, sama! ()

PauloZ

Těžkotonážní mrazoidní podívaná! Shyamalan opět chytl slinu a našel svůj um, kterým kdysi tak rázně začal. Doufám, že ten um brzo zas neztratzí, protože tohle je fakt velmi dobře zrežírované s námětem, který vlastně není vůbec nemožný. A už z té myšlenky vstávají hrůzou vlasy na hlavě. Skvěle obsazená a zahraná hororvá chuťovka. ()

Tryskomyš

Film má všechno přesně co má horror mít. Děj postupně graduje, je to čím dál tím víc záhadnější a děsivější. V jedné chvíli už jsem byla tak vynervovaná, že jsem sledování musela přerušit, protože se o mě pokoušel infarkt. Je to natáčené formou found footage jako Blair witch. ()

hous.enka

The Visit je za mě velmi povedený kousek a je mi celkem jedno, kdo ho natočil. Začátek je jak z rodinného filmu: kdysi dávno došlo k nepříjemné rozepři mezi rodiči a dcerou a vnoučata rodičů to celé chtějí pochopit, urovnat a natočit o tom film. A tak jedou na týdenní dovolenou k babče a dědovi a jejich filmeček může začít. Podivnost babči a dědy nezná mezí a občas je fakt děsivá. Strašidelné je zejména to, co zůstává nevyřčeno a nenatočeno. A závěrečná půlhodina už přinese jen to, co přijít zkrátka muselo. Je to stejně zvláštní film jako Vesnice a já jsem si The Visit užila včetně pár solidních lekaček. ()

baribal

Ne fakt to ještě není návrat starého Shyamalana a tu závěrečnou "plus" scénu klidně přeskočte.. je opravdu dost trapná. Sice je pravdou, že to je Shyamalanův nejlepší film za posledních několik let, ale "found footage" forma je prostě příliš shovívavá k neschopnosti režiséra natočit standardní film. Omluvena je kvalita kamery a některých záběrů, scénář taktéž. Jediné co by na tomto hororu nemělo mít chybu je příběh, a ten bohužel chyb má příliš. Ačkoli ze začátku ve mně pár scén probudilo zvědavost a zájem, tak tento potenciál zůstal naprosto nevyužit a z nějakého mystery hororu se film přeměnil do obyčejného thriller survival found footage hororu. Je to škoda, ale aspon první vlaštovka pozitivní změny u em najta. ()

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback