Královský písař Janek (Matouš Ruml) a princezna Amálka (Monika Timková) myslí hlavně na různé legrácky a vylomeniny. Na hradě se chystá slavnost a vše se zdá zalité sluncem. Právě v tu chvíli se ale objeví temný mrak v podobě tří bohatých návštěvníků v čele s urozeným panem Dietrichem (M. Kramár). Podivná krádež jejich truhlice plné drahých kamenů, ze které je obviněn Janek, uvede události do pohybu. Janek, aby si zachránil život, musí zmizet. Amálka, jejíž ruku si nárokuje Dietrich jako náhradu za ukradený poklad, ho brzy následuje. Společně musí najít pravého viníka loupeže, jejíž kořeny sahají hluboko do minulosti, odhalit záhadu tajemného znamení na Dietrichově paži a napravit jednu dávnou křivdu. Přitom oba zjišťují, že jsou si čím dál tím bližší a láska na sebe nenechá dlouho čekat. Jenomže pronásledovatelé jsou jim v patách… (Česká televize)

Pimburger

Myslím, že odpad si to určitě nezaslouží - viděl jsem hoooodně o hooooodně horších slátanin, z nichž některé skončily i v kinech a některé dokonce i na pokračování. Nicméně, jak zde již bylo několikrát řečeno, jedná se spíše o kategorii nemastný-neslaný jako bramborový salát bez majolky. Stejně jako u dalších pohádek z produkce ČT (ale i ostatních) postrádám v příběhu jasný a přímý děj. Celé to nezačalo špatně, některé sekvence na začátku ze školního vyučování měly připomenout legendární Tři ořechy pro Popeluchu, ale pak se to začně všechno nějak komplikovat a nesmyslnovat. Mám pocit, že ani dítě nemůže chápat, proč nejprve jsou všemi hledáni, pak se vrátí a nikoho to vlastně nezajímá, proč se Jankův otec 20 let schovává v bažinách, zatímco Dietrich si vesele okrádá a vlastně ho objeví po letech jen proto, že mu to řekne Janek. Co sakra těch 20 let dělal? A pak, když má šanci se pomstít a dostát slibu, tak to za něj zase zařídí Janek a on jen tak padne do náruče Barbory Srncové a všechno je v pořádku. Nevidím ani morální ponaučení a dokonce ani změnu pohledu na svět u hlavního hrdiny, který sice umí šermovat, ale na konci se nezachová jako král, nýbrž jako spratek, když nechá chudáka Nárožného dělat kocoura. Zestručněno: Není to propadák, ale už teď jsem zapomněl, o čem to bylo. ()

Isognomostom

Během štědrovečerní pohádky jsme rozbalovali dárky, takže nám semtam kousek děje uběhl bez povšimnutí. Při druhém zkouknutí v jednom zátahu snad člověk získá ucelenější dojem. Zatím plus za pěkné lokace, absenci šíleného ječení a znovuobjevení mého oblíbeného doktora Billa a Sherlocka Holmese alias Radima Kalvody. Co ovšem velmi snižuje hodnocení prvního dojmu je příšerně hlasitá hudba, která místy přehlušovala i dialogy herců, což je velký nešvar a zlozvyk velkého množství nových pohádek. Právě sledujeme Tři oříšky - "sleduj, bráško - tady taky hraje hudba během rozhovoru" ... "no jo, a já bych si jí málem nevšimnul" - a to je prosím hudba Pana Skladatele Svobody! P.S. "Prastará" pohádka Tři oříšky pro Popelku (zvláště po digitálním vyčištění) strčí Princeznu a písaře hravě do kapsy... klasika opět vítězí ;-) ()

JUK_JANA

Malý zázrak se stal, pro mě koukatelná Štedrovečerní pohádka bez výraznějšího kazu (nuda, nějaký hodně cizorodý prvek).. Sympatická dvojice, jasný padouch, nakonec zlo potrestáno, dobro odměněno, tak člověk přimhouří oko nad tím, že jinak moc pohádkovosti nebylo, spíš dobrodružna až akčna. Ale ty paruky, ty byly opravdu k nepřehlédnutí... ()

katka219

Princeznu a písaře bych nazvala takovou normální pohodovou pohádkou. Je akční, místy napínavá i humorná, nechybí tu hezká princezna a velmi mile mě překvapil Matouš Ruml v hlavní roli. Celkově pohádka ani nenadchne, ani neurazí. Na Štědrý večer jsem čekala víc. (Ale musím uznat, že je o MNOHO lepší a zajímavější než loňský Duch nad zlato.) ()

charlie.sambora odpad!

Naprostá stupidita. Kam se poděly klasické pohádky? Rozhodně honičku nepovažuji za vhodnou pohádku na štědrý den. Loňských 12 měsíčků bylo lepší. ()

Kuthas

Dejte si punč s trochou vína, pak šmapus na štědrovečerní přípitek a navrch slivovici a hnedle máme 4 pohádkové hvězdy!:-) ()

Fraktální

Mě tam v podstatě nic neurazilo, je pravda, že ani vyloženě nenadchlo i když to bylo místy poměrně vtipné. Budiž k dobru, že tam nebyly žádné příšerné digitální efekty... ()

Mahonney odpad!

Odpudívá princezna a písař s výrazem dementa. Koukal sem po očku a trpěl. Lidi co to vytvořili patří zavřít. Krásné svátky jsou ty bez pohádky. ()

mikehoblog

Jsem mile překvapen. Pravda, pár slabších míst by se tam našlo, ale tohle byla snad první pohádka, která mi přišla opravdu vtipná. Jen ty záporáky to chtělo trochu lepší... ()

sun.eagle

O čem to bylo? 80 minut ničeho co by zaujmulo. Nevím kolik stojí takový film natočit ale já bych ty many zužitkoval líp. Třeba bych dovezl na Saharu pytlík písku. ()

kreyson13

Tak ze začátku to vypadalo celkem slibně. I ten akční útěk byl v pohodě. Akorát, že utíkání pak vyplnilo prakticky skoro celej zbytek filmu, příběh nula. Ostatní taky nenadchlo. Král jako vždy retardovanej, lovec lidí žije 20 let v močálech na dohled od zámku, hlavní dvojka po vytažení z bažiny je pěkně suchá, nažehlená a umytý vlasy :-))). Nad vodou to drží parádní záporák Kramár a klaďák Ruml, pěkná výprava a hudba. ()

Clairvaux

Žádná bomba, ale ani propadák. Přes slabší díry v příběhu (otec Janka hledající dvacet let vraha královny bydlí v močálu kousek u hradu apod.) a nevýrazný projev princezny si i tato své diváky najde. ()

stanslon

Nechápu, proč se stále někdo pokouší vytvářet České, Moderní pohádky. Tady scénář vystavěný na tunelu století a bílém koni, s herečkou typu Xena nekrásná bojovnice. Během první třetiny filmu, hlavně při scénách útěku jsem cítil inspiraci "pyšnou princeznou". Jenže to by ten útěk musel mít spád a pár mezi sebou nesměl neustále vést tak složitou a duchaplnou konverzaci. A když se ze záhadné a groteskní postavy v močále, před vymydlenou a načesanou chlapáckou princeznou, vyklubal písařův otec ... : "Janku, tatínku, kde jsi tak dlouho byl ... ? " odpadl jsem. Dokonce při pohledu na obsazení, mne napadlo, že máme sice dost hereček na princezny, ale když obsadíme nějakou slovenku, může mít film větší šance k prodeji na Slovensko. A s bídákem cynickým Marošem Kramárem a Bartoškou v paruce knížete pekelného, ještě větší. A tak stále platí, že poslední hezká česká pohádka vznikla před 40lety za komunistů (byť v koprodukci s kapitalisty). ()

Margaret-A

Pohádka bez pohádkovosti, napětí, krásna starých časů, příběhu, charismatických postav a vůbec něčeho, co by děti mohlo zajímat. Nudná trotlovina na entou. Už dlouho jsem neviděl nic tak špatného. ()

huhuhu783

Nevím. Těšil sem se,jako obvykle, na novou vánoční pohádku z produkce ČT který za to platíme nemalý poplatky,ale neměl sem tak nějak potřebu se dodívat jak to dopadne ať dobře či špatně. Nějak mi vadily kostýmy a kamera barvy. Prostě sem to přepl na jinou vánoční pohádku v premiéře a to na Markýze - Láska na vlásku a tu sem si užil mnohem víc,protože tak nějak navozovala potřebu se na ni dodívat ()

Johannez

Nebudu hodnotit, protože jsem TO vydržel sledovat jen asi patnáct minut. Bylo tam příliš mnoho divných paruk a očních stínů. Jo a ten princezna byla nějaká divná! ()