Dva dobrovolníci Max a Albert souhlasí s nabídkou na otestování přístroje a nechají se na dobu tří let zmrazit. Místo v roce 1993 se ale probudí o padesát let později v podivném, sterilním světě bez mužů. Všude kolem nich jsou jen samé ženy, které žijí v podzemním městě, protože ovzduší na povrchu planety je kontaminováno. Max a Albert jsou proti své vůli považováni za primitivní archeologický nález a hrozí jim smrt, anebo násilná přeměna v ženy. Ženy převzaly vládu nad světem a naši hrdinové se stávají pokusnými králíky. Díky dívce jménem Lamia, která zcela nepropadla feministické propagandě, se mužům podaří uprchnout. Ukáže jim cestu na povrch a spolu s nimi se rozhodne i ona zemřít na zamořené planetě mimo svůj bezpečný podzemní domov. Jenže na zemi je vše jako kdysi, dokonce je tam i dům, ve kterém tajně bydlí šéfka podzemního ženského společenství. (TV Nova)

Cesty timem

O lepší záležitosti z Polska nejen ve filmu, ale ve všech oblastech a i dobách, nevím. A i z tohoto pohledu zaokrouhluji na 5*. Málokdy dávám 5*, ale tohle prostě nestárne a rád se podívám znovu, tak proto... Dobrou a k filmu hodící se hudbu udělal Henryk Kuźniak. Proč tu není uveden jako tvůrce? ()

Mezioborovec

Originální dystopie, která má stále co říct, dnes třeba s ohledem na skutečnost, že téma odlišnosti genderu a pohlaví se stále více posouvá z menšinové do většinové společnosti. Tento film genderovým hnutím poskytuje nezvyklé zrcadlo, které naznačuje, čemu by se měla vyhnout. Sexmise však zdvihá výstražný prst vůči všem ideologiím, které začínají s dobrými úmysly (zde ochranou lidských práv žen) a mohou zdegenerovat v absurdní totalitní systémy neschopné sebereflexe. Na svou dobu má film poměrně promyšlenou psychologii a vrcholí geniální demystifikací, která tak trochu předznamenává pád Berlínské zdi. Vizuální provedení technologií je z dnešního pohledu úsměvný retrofuturismus, ale i tak má svá podivné kouzlo. ()

Chicharron

Neni moc co dodat - polská klasika 80 tých let, která ve své době svým provokativním názvem i nahotou ve filmu doslova vzbudila pozdvižení v komunistickém bloku. Je s podivem, že v době, kdy v Polsku v podstatě vládla "vojenská chunta" prezentovaná komunistickým generálem Jaruzelskim, mohly vznikat podobné filmy.  Jerzy Stuhr byl v té době na vrcholu formy, se svým fackovacím xichtem, komediálním talentem a charakteristikým živelným hereckým stylem byl esencí dobré polské komedie, a ani tady si nedokážu v jedné z hlavních rolí představit nikoho jiného - bez něj by to prostě nebylo ono. No a film byl svým způsobem i nechtěně vizionářský - kdo si myslí, že krutovláda žen a přeoperovaní polobuzeranti a transvestiti je sci-fi, ať navštíví některou ze zemí Skandinávie... :) Moje jubilejní 333. recenze... :) ()

babuška

můj první nepřístupnej film, bylo mi 13 a kus, řádná komedie s lehkou sci-fi zápletkou, dodnes si jí rád pouštím ()

Uhložrout

Viděl jsem ho několikrát s odstupem času a stále se bavím. Doporučuji však originální verzi, která je určitě o jednu * lepší než dabovaná. ()

Svratkin

Skvěle vtipný náhled na v podstatě vážnou otázku. Film, u kterého je od prvního pohledu jasné, že musí být kultovní! Užitý humor, který bych nečekal ani ve špatné parodii je přesně na svém místě, šovinismus zachránce světa přesně jak má být... Prostě krása! ()

Bránolog

Někdo na gymplu mě na to vytáhl, myslel jsem, že ho zabiju. Jeden z asi dvou nebo tří filmů, u nichž jsem měl chuť opustit biograf dlouho před koncem a měl jsem to udělat. ()

corax8

Líbí se mi jak si s tím poláci vyhráli. je tam spousta přístrojků, věciček, atd. architekt se fak vyřádil. příběh je dost dobrý a hodně jsme se i nasmál. ()

BigBen87CZ

no comment ... přečtěte si údaje. Totalitní Polsko 1984 ... film o budocnosti, bez špetky politiky. A humor ? Neuvěřitelný ... kdo neviděl, nepochopí ... nejlepší chvíle celýho zápasu o ani to nezopakujou ... ()

JAzzeURo

Musím říct, že to jak je film starý se na něm docela projevilo. Ale jinak jsem se skvělě bavil a musím říct, že záběry nahoty musely být na tu dobu docela odvážné. ()

johny.duch

Zajímavý nápad našich sousedů. Je to lehká komedie, pohrávající si s divákem, který musí fandit buď "samcům" nebo ženskému zřízení. V celku vtipně končí celý příběh. Pokud však čekáte nějakou hlubší myšlenku tak se na tento film nedívejte. Pro mě sloužil k výbornému odreagování. ()

Yerseyna

Opět jeden z filmů o představě mužského ráje a hrdinství :-) Co víc by si mohl chlap přát,než být(dejme tomu s maximálně dvěma kámoši)pánem neomezeného harému? Dobré herecké výkony,pěkný příběh,jeden z mála dobrých polských filmů. ()

Cenobita

Sci-fi komedie s podobně katastrofickým dějem jako 12 opic. Kdysi (za totáče) to byla bomba, dnes to už působí trošku trapně, krásně zde je vidět nadvláda společnosti nad jedincem. ()

P/\/EL

náhodou sci-fi komedie ve východním bloku uměli...znám teda převážně ty český(seriály hodně..socialistická popkultura mi přišla sakra lepší jak postkomunistická.....) a dnes....se toučí houby..ach jo.....hehe....dnešní katolický Polsko..ty to taky dopracovali..:) :) ()

Herbert007

Vlastně jsem neviděl moc dobrých polských komedií a teď si snad nevzpomínám na žádnou, která by nebyla od Machulského, ale tohle je asi jeho majstrštyk. ()

5. ročník festivalu Future Gate

5. ročník festivalu Future Gate