Hrdina

Rozpočet historického válečného velkofilmu HERO několikrát překročil prostředky vložené do oscarového filmu TYGR A DRAK. Režisérem filmu je dvojnásobný laureát Zlatého Medvěda a ceny BAFTA, třikrát nominovaného na Zlatou Palmu Zhang Yimou. Hereckými hvězdami jsou Ziyi Zhang (která zazářila v již zmiňovaném filmu Tygr a drak) a Jet Li (Romeo musí zemřít). Děj se odehrává před 2000 lety za vlády dynastie Qin a vypráví příběh hrdinného válečníka a ochránce krále, před kterým stojí obrovský úkol - sjednotit Čínu a krále tak učinit Imperátorem. Producenti při natáčení spolupracovali s čínskou armádou a tak mohly vzniknout jedny z nejefektnějších scén dějin historického válečného filmu. Tvůrci zvedli laťku pořádně vysoko. (oficiální text distributora)

salahadin

Ying xiong (jak se to čte a co to znamená?:) aneb kvalita made in china. Jeden příběh z několika úhlů pohledu. Děj je sice řídkej jako nárazový průjem, ale tak famózně natočen, že neodolám. Hrdina je pro mě nejstravitelnější film z podobné řady filmů, které se snaží povýšit čínská bojová umění, proto, že obsahuje nejméně zlaté barvy na plátně. Mám abnormální averzi vůči všemu, co pochází z Číny a má zlatou barvu, ale Hrdina sází na famózní styl, skvělou hudbu a ani jednou neklopýtne. Oceňuji. ()

Disk

Vizuálně uhrančivé a vypračsky propracované dílo, které v budoucnu jistě uvidím vícekrát. Hvězdička dolů za dabing, který sice byl slušný, ale nehodil se mi tam. ()

Aky

Sjednocení Číny je možná pozitivní změna, zejména pro Číňany. Ale proč kvůli tomu musí přestat platit zemská přitažlivost, nemá logiku. Jako sled vizuálních chuťovek, kterými autoři filmu předvádějí, že jsou fakt machři, je to pěkné. ()

misterz

Nádherná vizualizácia a perfektný filter farieb. Ani súboje neboli najhoršie. Hoci ma to príbehovo moc nenadchlo, ale nemôžem uprieť veľkú dávku grácie. Na môj vkus to bolo až príliš poetické, čo síce nebolo na škodu, ale na také niečo musím mať náladu. Je to však len môj subjektívny pocit, ktorý na druhú stranu ale aj tak postačuje aspoň na ten nadpriemer. 70/100 ()

HAL

Dokonalá poezie hyperstylizovaných obrazů, tragické romance, filosofických myšlenek a nadreálně baletních soubojů. Kdybych měl vybrat jediný asijský hraný film, který bych chtěl v životě vidět, vybral bych tento. 10/10 ()

Aidan

Všechny ty podmanivé vizuální hrátky mohou snadno zakrýt, že se zde vypráví děsivý zakladatelský mýtus čínské říše - mýtus o imperiální moci, která musí v zájmu míru a sjednocení obětovat miliony životů. Onen velký ideál budoucího dobra je prý nutno koupit za cenu současného zla. Stejným příběhem se ospravedlňovaly všechny totalitní režimy 20. století. Ideologie, kterou snímek hlásá, je zvrácená, a působivá forma ji jen umocňuje. Když se dívám na všechna ta přejná hodnocení tady kolem, mám trochu strach, abychom se zas jednou v příštích letech nenechali zotročit krásnými obrazy a svůdnými slovy. Nejen smysly živ je člověk, ale i rozumem, jenž mu byl dán jako jako vzácný prostředek proti manipulaci! ()

MIMIC

Top scéna: Pavilón s katafalkom na pokojnom jazere. Navôkol zúri nadprirodzený súboj. Kvapka vody mimovoľne spočinie mŕtvej tam, kde by celkom pokojne mohla byť slza. Strih. Nechcem sa rozplývať, chcem poukázať na to, že hyperpôsobivý ornamentálno-meditatívny (áno, aj akcia môže pôsobiť meditatívne) vizuálny aspekt sa v Hrdinovi snúbi i s metaforou, a tá už nie je len o čistej kráse. Yimou Zhang prostredníctvom filmu maľuje kaligrafické znaky, ktoré majú krásu i zmysel. Všedné detaily mení v magické dominanty, ktoré potešia raz srdce, inokedy dušu a dosť často oboje. Klan lietajúcich dýk má však u mňa o hviezdičku viac, pretože je o Láske, nie o Sračkách (zaujíma nejaký národ to, že nejaký MIMIC sa tu práve snaží vyprodukovať zmysluplnú minirecenziu? nie, moju lásku áno). Mimochodom by ma celkom zaujímalo, či sú Číňania schopní nakrútiť historický film bez bojových umení (alebo ako to preboha nazvať). ()

Adam Bernau

Čistý kýč. Když říkám čistý, myslím tím čistý. Dokonalá propaganda. Když říkám dokonalá, myslím tím dokonalá. Celé Podnebesí. Když Čína říká celé, myslí tím celé. ()

Vavča

Životní role pro Jeta-Li, který musí zabít císaře a je ochoten obětovat vše pro svůj cíl. Hrdina je bezpochyby geniální film s dobrou pointou, zajímavým způsobem vyprávění a kompletováním děje. Dech beroucími bojovými scénami, které vynikají akční choregrafií nejvyšší úrovně. Na výpravě, kostýmech, komparzu a jiných věceh se vážně nešetřilo. Yimou Zhang se poprvé předvedl jako mistr audiovizuálního stylu, kterým ohromil svět a nejen kritikům padla čelist k zemi. Spousta dokonalých detailů, kompozice a propracování scén, které nezapomenete, mě vizuální stránka baví natolik ,že i po několika podíváních, ten film je pro mě stále reprízovatelný, aniž by se mi zprotivil nebo mě přinutil změnit hodnocení. Obsazení a herecké výkony, krásá jása, Zhang Ziyi, můj milovaný Tony Leung Chiu Wai, hong-kongská stálice Maggie Cheung. I po této stránce dokonalost sama. ()

MaedhRos

Když se kácí les, lítají třísky. Občas i ve slow-motion. Hrdina mi po příběhové, estetické, vypravěčské, akční, hudební, herecké - a do značné míry vlastně i ideologické - stránce dokonale vyhovuje. O moc lépe to odvyprávět a završit nešlo. ()

IQ Tiqe

Úžasné obrazové zpracování a stejně tak jedinečná kamera - pokud jde o styl, tak je Hrdina jedním z nejpůsobivějších filmů. Horší je to s dějem - v první třetina mě uvedla v dojem, že dějově půjde o paskvil. Ale přišly zvraty, které ukázaly, že příběh má smysl, záplektu i logiku. Bohužel já nejsem na tyhle Čínské rozvláčné konce, občas jsem i přeskočil scénu, abych se dobral k něčemu zajímavějšímu. To není pro žádný film dobrá vizitka. Největší kámen úrazu byli létající Čínani a listí - to už se radši dívám na americké nesmrtelné hrdiny, kterým se vyhýbají kulky; tvůrci by měli ctít přírodní zákony. 50% ()

Jordan

dokonalý filmový zážítok, perfektná vizuálne strhujúca a dynamická lahôdka. Amíci sa so všetkými svojimi veľkorozpočtovými a veľkovýpravnými filmami (nech už mali hocikoĺko Oscarov, hviezd a dolárov) môžu strčiť do tamvého vreca. Naozaj úžasný film, krásna legenda. ()

Anderton

Hrdina sa vezie na popularite Tygra a draka a Zhang sa ho vizuálne snaží prekonať, čo sa mu aj darí. Výprava je úžasná, hrdinovia dokonalí. Scenár je dostatočne komplikovaný a pohráva sa s divákom tak, aby ho nezaujímali iba dokonale štylizované a maximálne nereálne súboje. Nakoniec ma dostalo aj záverečné posolstvo. Yimou Zhang ale predsa len natočil viac popcorn, ktorý zaujme svojou inakosťou v konkurencii s Hollywoodskymi spektáklami, ako umelecký film. Rovnako ako v prípade Klanu lietajúcich dýk. ()

Socrates

Krásný baletní představení, ale na mě v tom bylo přespříliš lítání, chození po vodě a taky moc kaligrafie. A zdlouhavý to bylo. ()

Smok

Vizuálne krásne, farebné, megalomanské, "prešípované", kaligrafické, poučné, čínske a ... mňa absolútne neoslovujúce. ()

swamp

Musím ve většině věcí souhlasit s CheGuevarou, vymazlené záběry jsou spíše přemazlené, 'nádherné' scenérie jsou daleko za hranicí kýče, o charakteru postav nevíte prakticky nic (vzhledem k tomu, že se každých 20 minut mění) a navíc se mi tentokrát nijak zvlášť nelíbil Jet Li, respektive jeho jediný herecký výraz (má jich víc, jen tady je nepoužil)..ale tak to nejspíš bylo ve scénáři. ()

Josh Brolin od Matky boží

30.11.2008

Jet Li láme rekordy

Jet Li láme rekordy

28.11.2007

Kromě končetin svých protivníků, samozřejmě ;-). Možná vám po jeho průměrných filmech natočených v Americe a několika lehce nadprůměrných v produkci Luca Bessona přijde, že Jet už má dny své největší… (více)