Most špiónů

• USA Bridge of Spies (více)
USA / Německo / Indie, 2015, 142 min (Alternativní 136 min)

Hudba:

Thomas Newman

Mark Rylance, Domenick Lombardozzi, Victor Verhaeghe, Brian Hutchison, Tom Hanks, Joshua Harto, Henny Russell, Alan Alda, John Rue, Billy Magnussen, Amy Ryan (více)

Svět po obou stranách železné opony se propadá do šílené paranoie. Uplynulo už více než deset let od porážky nacistického Německa a lidstvo teď ohrožuje studená válka, napětí mezi USA a SSSR je téměř hmatatelné. Když v roce 1957 FBI zatkne Rudolfa Abela (Mark Rylance), sovětského špióna žijícího v New Yorku, strach a mocenská nedůvěra se ještě více vystupňují. Abel se ve skutečnosti jmenuje Viljam Genrichovič Fišer, řídil síť agentů a do Moskvy důmyslným způsobem odesílal kódované zprávy, i proto vyšetřování do dějin vstoupilo jako „Případ dutého nikláku". Americká vláda osloví Jamese Donovana (Tom Hanks), uznávaného právníka z Brooklynu, aby se chopil Abelovy obhajoby. Přes počáteční obavy jeho i rodiny a odmítání tak nepopulární kauzy se Donovan nakonec rozhodne Abela zastupovat. Chce zajistit, aby byl podroben spravedlivému soudu. Během příprav na obhajobu se mezi oběma muži začne vytvářet pouto, které je založené na vzájemném respektu. Donovan obdivuje Abelovu sílu a loajálnost. Před soudem přednese vášnivou obhajobou, aby ho uchránil před trestem smrti. Abel je v říjnu 1957 odsouzen na čtyřicet pět let vězení. O tři roky později je nad sovětským vzdušným prostorem sestřelen americký průzkumný letoun U-2 a jeho pilot Francis Gary Powers (Austin Stowell) je zajat a odsouzen k deseti letům vězení. CIA se obává, že Powers bude krutými výslechy a tvrdými vězeňskými podmínkami přinucen k odhalení přísně tajných informací. CIA proto osloví Donovana a přesvědčí jej, aby se stal členem záchranné mise. Donovan se vydává do Berlína, kde má za úkol vyjednat výměnu Abela a Powerse. Nedlouho po svém příjezdu se dozví i o americkém studentovi, který byl zatčen ve východním Berlíně. Navzdory pokynům CIA soustředit se pouze na sestřeleného pilota, Donovan se rozhodne vyjednat propuštění obou – pilota i studenta, protože odmítá v této zemi kohokoliv opustit. Velká hra začíná ... (Cinemart)

lakart

Po velmi rozporuplných pocitech posledních třech filmů Stevena Spielberga jsem si řekl, že když už ne teď, tak nikdy. Nakonec jsem shlédl film, který se více podobá kvalitám jeho dřívějších snímků. Most špionů je kvalitní řemeslná filmařina, na které jen těžko najdete nějaké zásadní chyby, ale ty by z rukou takového umělce čekal málokdo. Žánrově se jedná o špionážní film plný skvělých dialogů v čele s tradičně kvalitním výkonem Toma Hankse. Celkový dojem mám velmi dobrý, i když bych od Spielberga stále čekal něco dynamičtějšího a zásadovějšího. Ovšem některé sekvence skvěle vykreslují atmosféru studené války (stavba Berlínské zdi a její přecházení bylo opravdu povedené).80% ()

deLaFere

Klasický Spielberg, úžasná výprava, perfektně vybraní herci a relativně rozumná míra patosu. V čem ovšem tento dinosaurus slábne je dramatičnost, napětí jsem pociťoval minimálně a u takovéhoto tématu je to velká chyba. Hankse jsem měl vždy rád, ale jeho role obyčejných lidí v mimořádných situacích (viz třeba Kapitán Phillips) už mě začínají trochu nudit. Rámcově je film samozřejmě v pořádku i z historického hlediska, ale ty přidané scény (krádež kabátu) film mírně znehodnocují. Pochopitelně je snímek výrazně zjednodušující a atmosféra Studené války je dost odlehčená, ale jako jednohubka to určitě stačí. ()

Psycho.R

Jsem skutečně rád, že něco takhle dobrého můžu hodnotit jakou dvoutisící film. Spielberg nezklamal. Celé se to zdá být rozděleno na dvě půle, ale je to jen tím, že Spielberg zachytil skvěle atmosféru dvou míst studené války. Hudba sedla hlavně k americké části, skoro, jako kdyby ji skládal Stevenův oblíbenec John. A Kamiński nezklamal. Hanks je herec dobrý a celé to stojí na jeho verbálním hraní. Skutečně dobré. ()

Idahou

Překvapivě zajímavý film u kterého je dovedně střídán a kořeněn děj, tak že se divák nenudí. Scény nepůsobí jako klišé procpané do filmu marketingovým oddělením, což je dnes už vcelku raritka. Není důvod psát něco dále, prostě kvalitní film, který trochu překvapí skladbou děje (pokud jste se o daný případ nezajímali předem). Kvalitní snímek, který zabaví a donutí se trochu (trošilinku) zamyslet se ()

markotter

Co tohle zase bylo? Natočeno podle skutečné události. Jasně, takových výměn proběhla řada a o tom se ví. Ale tenhle film je tak pitomě neuvěřitelný, že člověk, který neví, musí mít pocit, že to bylo natočeno podle nějakýho scénáře, který dělal úplnej trotl. Hanks si běhá mezi Východním a Západním Berlínem, nedá na příkazy CIA, dává si ultimáta tuhle ministru něčeho v NDR, tuhle šéfovi ruský tajný služby - jakoby se nechumelilo. A největší majstrštyk se mu povede, když tomu ministrovi pošle ultimátum po nějakým koncipientovi a ten ministr na to přistoupí!. Možná to tak opravdu bylo - ale forma vyprávění to celý zabila. A k tomu ty klišé - Hanks z vlaku vidí, jak chlápci lezou v Berlíně přes zeď - odprásknou je. Když je po všem Hanks jede v Brooklynu ve vlaku a vidí chlapce jak lezou přes zeď....Mračící/usmívající bába ve stejným vlaku, chápající rodina atd., atd. A k tomu 2 hodiny dvacet. Fakt se divím, že jsem to dokoukal. Prostě jsem nevěřil, že to dělal Spielberg a pořád jsem čekal něco, odpovídají jeho formátu. No, nedočkal jsem se. ()

Dzvandzi

Jojo,tady se jen potvrzuje,že Spielberg je opravdu zaslouženě mezi mými top režiséry.V této době vidět velmi kvalitní film s podobnou tématikou se mi bohužel nepoštěstí každý den,tak to musím pořádně ocenit.Prakticky ve filmu nemuseli být nějaké dramatické scény a i tak jsem ho napjatě sledoval a užíval si atmosféru.Tom Hanks stále dokáže zahrát pořádnou roli se vším všudy,on je o takový náš dobrák a do těchto rolí velmi zapadá.Oscar za vedlejšího herce je také podle mého názoru zasloužený,zde bych ho srovnal tak maximálně s Tomem Hardym za Revenanta.Budu se těšit na další podobné snímky,snad nějaké vzniknou ;) ()

waska

Perfektní film s úžasným Tomem Hanksem. Je vidět, že Steven stále umí a stačí mu k tomu vcelku málo. ()

danny_21

Překvapivě nevýrazný film, který u mě nefungoval - scény, které měly působit dramaticky a emočně, se mnou nic nedělaly, na špionážní film tam bylo příliš humoru a druhý Mnichov, který jsem tak trochu očekával se bohužel nekonal a posledních několik výtvorů legendy režie stojí za starou bačkoru - 60 % ()

Baron Noktur

Spielberga milujem, no Most špiónov je z polovice pomerne nevýrazný film, navyše trocha predvídateľný. Od druhej polovice sa ale nadýchne a začne sa zaujímavo zauzľovať, prinášať zaujímavé situácie a aj dávku napätia. Najlepšie na filme je prenádherná kamera, tie zábery vyrážajú dych a výborné sú aj herecké výkony. Skutočne škoda troška toho predvídateľného deja. Hudobne osobne považujem film za trocha nevýrazný, no funkčný s niekoľkými fakt peknými momentami, ktoré sa objavia hlavne na úplnom konci filmu. Ten sa mimochodom fakt podaril, nádherný kus dojemnej filmarčiny, typického Spielberga. ()

Likan7

Spielberg to má stále v rukou. Neříkám, že je automaticky pokládán za záruku kvality, ale jeho spolupráce s Hanksem je precizní. A to je přesně to slovo, co tyhle dva spolu charakterizuje. Jsou precizní. Tom Hanks, kterého obvykle zase tak nemusím, se zase jednou ukázal jako skvělý herec a pokud je na place s Markem Rylancem, je to radost pohledět. Rylance mě svým výkonem na tak malém prostoru skutečně ohromil a jeho Oskar je naprosto zasloužený. Byl jsem trochu nervózní z tématu, ale film je tak dobře režírovaný, že mi těch 2 a půl hodiny krásně uteklo. ()

RajAthen

Civilní Tom Hanks zkrátka boduje prakticky všude, zde neméně jako zásadový chlápek od vedle, co se dostal ve špatné době ke špatnému případu. Dobová atmosféra funguje na jedničku, za mě nejlépe tehdejší nelogičnosti zachycuje jistá ambasáda. ()

Hellknight12

Včera pozreté. Naposledy videné v kine. Skvy film so skvelou hercami. Nečudujem sa, že film mal 7 nominácii a 1 ocenenie. Skvelý zaujímavý príbeh, ktorý je ešte k tomu aj pravdivý. Tento príbeh podporujú aj bonusy na BRD v ktorých ho rozprávajú samotný účastníci , ktorý ešte žijú. T. Hanks v úlohe advokáta, ktorý sa snaží obhajovať práva ževraj ruského špióna a zároveň ho povolajú ako vyjednávača a aby ho vymenil za jedného pilota v zajatí. Nakoniec zachráni aj študenta. Táto úloha mu sadla úplne. Každý z hercov sa skvele vycítil do postavy, ktorú hrajú. Skvelá hudba. Film skvelé ukazuje Berlín a to čo sa dialo ešte počas obdobia, keď bol postavený berlínsky múr a samotný Berlín bol rozdelený na polovicu. Film určite odporúčam. Celkové hodnotenie za mňa je 95%. ()

Amonasr

Spielbergem zručně namíchaný filmový koktejl obsahující vše, co má diváka uspokojit a trochu i dojmout - napínavý příběh ze skutečnosti i brnkání na city skrze osobní odvahu hrdiny, který přes peripetie všeobecného nepochopení a opovržení dojde nakonec zaslouženého uznání, protože je věrný morálním zásadám a své osobní integritě. "Stojkij mužik." ()

Rimland

Na to, že se na tom scénáristicky podíleli Coenovci, se tu na můj vkus až moc často "brnká na americkou strunu", je tu klišé nad klišé a předvídatelné je to až hanba... (i s ohledem na historické pozadí daných událostí) Ovšem zároveň je to technicky precizní, svižné, herecky bezchybné (zejména Rylance, dále pak Hanks a Koch) a berlínská polovina je pojetím i atmosférou výborná. A abych nezapomněl, Vogelovo "Would it help?" je pro mě prozatím filmovou hláškou roku. ()

Tosca

Spielberg nezklamal, výborný Hanks, Rylance na Oscara za vedlejší roli, atmosféra Východního Berlína a stavby Berlínské zdi hustá, příběh dramatický, i když tušíme, jak to dopadne. Jen mi tu trochu chybí John Williams a jeho hudba - při vší úctě k Thomasu Newmanovi - prostě dvojice Spielberg-Williams je jedinečná a tohle je po 30 letech první Spielbergův film bez Williamse (před 30 lety to byla Purpurová barva jako výjimka, ale už předtím složil Williams hudbu ke skoro všem dalším filmů Spielberga). 80 % ()

mac000

"Would it help?..." Nesmrtelný citát z úst Marka Rylance alias vězněného špióna Abela. Po letech zde máme zase jeden se silných příběhů, které Spielberg umí tak dobře vyprávět. A pak že právníci nejsou pro svoji zemi prospěšní... ()

RAFT

Už je to 11 let co Režisér Steven Spielberg natočil s hercem Tom Hanks film.A ono ejhle, světe div se, zase si našli cestičku k dobrému filmu .Takové filmy od talentovaného režiséra potřebujeme vidět a ne nějaké slátaniny typu Lincoln a jiné.Herecky je film zvládnutý přímo dokonale,děj přímo perfektní,který vás vtáhne a už nepustí ,sice je pravda že ,mi film nějak rychle utekl .Dobré drama období studené války.Pro Toma Hankse jsou takovéto role jeho životním osudem.A režisér.Steven Spielberg ,tak ten to parádně natočil ,a jestli si někdo myslí že, patří do starého železa ,tak ste na velkém omylu.Za tohle bych klidně režisérovi i hercovi dal oscara . Za mě 95%. ()

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

13.04.2016

Filmům Stevena Spielberga se těžko říká ne, takže vás určitě potěší, že o ně teď nebudeme mít nouzi. Režisérská legenda právě dokončuje fantasy Obr Dobr, která jde do kin už 30. června 2016, a ještě… (více)

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016

14.01.2016

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015