Most špiónů

• USA Bridge of Spies (více)
USA / Německo / Indie, 2015, 142 min (Alternativní 136 min)

Hudba:

Thomas Newman

Mark Rylance, Domenick Lombardozzi, Victor Verhaeghe, Brian Hutchison, Tom Hanks, Joshua Harto, Henny Russell, Alan Alda, John Rue, Billy Magnussen, Amy Ryan (více)

Svět po obou stranách železné opony se propadá do šílené paranoie. Uplynulo už více než deset let od porážky nacistického Německa a lidstvo teď ohrožuje studená válka, napětí mezi USA a SSSR je téměř hmatatelné. Když v roce 1957 FBI zatkne Rudolfa Abela (Mark Rylance), sovětského špióna žijícího v New Yorku, strach a mocenská nedůvěra se ještě více vystupňují. Abel se ve skutečnosti jmenuje Viljam Genrichovič Fišer, řídil síť agentů a do Moskvy důmyslným způsobem odesílal kódované zprávy, i proto vyšetřování do dějin vstoupilo jako „Případ dutého nikláku". Americká vláda osloví Jamese Donovana (Tom Hanks), uznávaného právníka z Brooklynu, aby se chopil Abelovy obhajoby. Přes počáteční obavy jeho i rodiny a odmítání tak nepopulární kauzy se Donovan nakonec rozhodne Abela zastupovat. Chce zajistit, aby byl podroben spravedlivému soudu. Během příprav na obhajobu se mezi oběma muži začne vytvářet pouto, které je založené na vzájemném respektu. Donovan obdivuje Abelovu sílu a loajálnost. Před soudem přednese vášnivou obhajobou, aby ho uchránil před trestem smrti. Abel je v říjnu 1957 odsouzen na čtyřicet pět let vězení. O tři roky později je nad sovětským vzdušným prostorem sestřelen americký průzkumný letoun U-2 a jeho pilot Francis Gary Powers (Austin Stowell) je zajat a odsouzen k deseti letům vězení. CIA se obává, že Powers bude krutými výslechy a tvrdými vězeňskými podmínkami přinucen k odhalení přísně tajných informací. CIA proto osloví Donovana a přesvědčí jej, aby se stal členem záchranné mise. Donovan se vydává do Berlína, kde má za úkol vyjednat výměnu Abela a Powerse. Nedlouho po svém příjezdu se dozví i o americkém studentovi, který byl zatčen ve východním Berlíně. Navzdory pokynům CIA soustředit se pouze na sestřeleného pilota, Donovan se rozhodne vyjednat propuštění obou – pilota i studenta, protože odmítá v této zemi kohokoliv opustit. Velká hra začíná ... (Cinemart)

LadyPupu

Pod nánosem řemeslně a esteticky dokonalého díla, s velmi dobře vykreslenou tíživou atmosférou strachu a pochybností na pozadí studené války, se skrývala vleklá nuda. Hanks jako poslední spravedlivý, resp. empatický obhájce, skvělý manžel a příkladný otec, mě vůbec neoslnil. K nějakému emočnímu pohnutí mne možná vybudila poslední půlhodina, ale to je v kontextu celkové stopáže v zásadě zanedbatelné. Jedna hvězda za kameru a výpravu a druhá pro Marka Rylance, který by se místo divadla mohl konečně začít více objevovat ve filmech. Talent i věk na to má. ()

LiborGondek

Tom Hanks, Steven Spielberg a silný scénář napsaný životem. Kdo čekal něco jiného než výborný film? Za mě - bez nejmenších pochybností - dávám 5*, právem. Nic horšího si Most špiónů nezaslouží. ()

Dado

Zaujímavá téma, o ktorej som nemal pred samotným sledovaním filmu žiadne podrobné znalosti a prípadné nezrovnalosti v Spielbergovej rekonštrukcii ma tak nemohli rušiť. V plnej miere som si tak mohol vychutnať napínavý príbeh z obdobia studenej vojny, so všetkými jeho kladmi, z ktorých vo mne výrazne zarezonovala predovšetkým pôsobivá výprava, dokonale umocňujúca dobovú atmosféru. Za zmienku stojí aj postupná gradácia napätia, ktoré funguje aj napriek tomu, že záverečné vyvrcholenie je vďaka režisérovmu nezameniteľnému rukopisu pomerne ľahko predvídateľné. Škoda len, že postava ruského špióna nedostala ešte väčší priestor, najmä keď berieme do úvahy skvelý herecký výkon Marka Rylancea, ktorým zatienil i samotného Hanksa v hlavnej úlohe. (80%) ()

Kmotr76

Přesně to, co jsem očekával. Námět přesně pro Spielberga. Díky skvělé výpravě, hereckým výkonům a koneckonců i dobře vykreslené atmosféře doby mu odpustíte překombinovaný a (jak jinak u Spielberga) příliš patetický závěr (s nesnesitelnou hudbou). Proč musí Spielberg zakončovat svoje filmy tak doslovně? Je to škoda, ale na stará kolena už Steven jiný nebude tak mu to musím prominout. Nic jiného mi nezbývá. ()

marvan

Spielberg je geniální řemeslník, ale obsah jeho filmů by se dal bez nadsázky označit za prostoduchý. Čím je starší, tím víc jeho idealismus působí jako zpráva z jiné planety. ()

Minimie

Steven Spielberg a Tom Hanks jsou dvě záruky kvality, a když se do toho ještě připletou i bratři Coenové, nemůže to dopadnout špatně. Kvalitní film se zajímavou zápletkou, špičkovým scénářem a sympatickými postavami. Solidních 4.5/5. ()

elanius

(15/2016) / Vizuálna a režisérska lahôdka od majstra Spielberga. Prvá "súdna" časť sa mi páčila o trochu viac ako tá druhá "vyjednávacia". Tom Hanks dostal parádnu rolu, ešte lepšie sa jej zhostil a znovu, po Captain Phillipsovi, ukazuje, že s ním treba stále vážne počítať. (8/10) ()

venison

„Most špionů“ je především precizní filmařinou s výborným hereckým obsazením, skvěle vykreslenou dobovou atmosférou, vynikající výpravou a puntičkářským zachycením berlínských ulic. Film má přesahovat zábavní úroveň a obohacovat průměrného diváka o hlubší historické poznání.. Tvorba Stevena Spielberga se během poslední éry zaměřila na velmi přesný popis nálady a prostředí událostí, samotné postavy nechává fungovat v zajetých kolejí typických hollywoodských charakterů.. Divák jasně ví, komu má fandit.. Kdo je dobrý a kdo zlý.. Místy se snaží diváka až poučovat.. Nehledala bych na „Mostu špionů“ nic originálního, inovátorského, strhujícího.. Jedná se spíše o poklidnější inteligentní drama, které vypráví o základních lidských hodnotách, a sporadicky je odlehčeno nějakým žertíkem.. Bez mistra Toma Hankse by snímek nebyl zdaleka tak zajímavý a zábavný.. Líbilo, neurazilo, nenadchlo.. ()

Pavlínka9

Mě odrazoval od shlédnutí už jen samotný plakát a vím, že kdybych již 10 let nesledovala do konce února všechny nominované filmy na Oscara - tenhle bych si nepustila :D :D Politická témata zrovna v mé filmotéce nefigurují, tudíž to pro mě bylo dost náročné a přiznávám, že v tom nevynikám. Bylo to pro mě dosti komplikované a není to zrovna můj šálek kávy...Po stránce houževnatosti a dosáhnutí svého - tak to je postoj hlavní postavy bravurní, touha získat zpět, "co je naše" - ok. Alespoň lehké ukázání toho, jak to v 60tých letech v Německu vypadalo - z toho běhá mráz po zádech (o to více ale režisér na konci filmu poukázal na tu vděčnost v čem daný američan žil a do čeho se vrátil...)...Ten film mě neoslovil, nechci ho nijak hanit, páč kamera a režie je skvělá, ale prostě to není nic pro mě. ()

neoBlast

Všechno technicky klape jak jsme zvyklí, Thomas dostatečně nahrazuje Johna, Janusz si v koutě hraje se širokoúhlými objektivy, Tom herecky exceluje a nad nimi všemi si strýček pokyvuje radostí. Zní to jako rodinná idylka. A také že je. Coenovský scénář je vypilovaný, ani jediný dialog se nezdá navíc, žádný nechybí. Snad ani jednou za dlouhých 140 minut jsem nepřemýšlel nad svými hodinkami a u jiného filmu až přebytečné množství napětí je zde správně roztříštěno humorem. To okouzlení vyprávěním a filmový jazyk, které umí dodat jen Steven Spielberg. Škoda, že takto pohodových filmů má Spielberg ve své filmografii půltucet a tak je jednoduché Most špiónů mezi nimi potratit, sám bych si tipl, že za pár let se na něm bude prášit Ale rád bych se pletl a třeba čas z filmu vybrousí takový diamant jako z dnes uznávaného Mnichova. 80 % ()

puleček

Nejzajímavější moment celého filmu, byla poslední černá obrazovka, kde je psáno, že J. Donovan jel s Kennedym na Kuby, aby přivezli zpátky 1100 lídí zatčených v zátoce sviní. Tenhle týpek se vrátil s 9 300 lidmi zpátky. Sorry za spoiler, ale ušetřil jsem ti 2 hodiny nudy. ()

mikestiff

Řemeslně bez výtek, ale čtyři zajímavé momenty ve dvouapůlhodinové nedramatické a nezáživné rekonstrukci je bohužel moc málo na vyšší hodnocení. ()

ivan bohatyr

Nevím no, hodnocení to má vysoké, ale tohle šlo docela mimo mě, jakože obecně válečné filmy mám rád, ani atmosféra, ani závěr, ani ten příběh, nic mě moc neoslovilo. ()

Nyck

Spojení pánů Spielberga, Coena a Coena, Hankse a Newmana nemohlo dopadnout špatně. A nedopadlo. Spielberg je tak zkušený, že dokáže natočit poutavý film snad o čemkoliv a Tom Hanks je prostě legenda. Miluju drobné detaily a úsměvné situace, které Spielberg dokáže do filmů dostat. Jediným mínusem je pro mě slabší závěr, jako by film gradoval někde ve 3/4 a ne až v závěru. O zklamání se však v žádném případě nejedná. ()

Eleanor05

Spielbergův obvyklý rodinný sentiment, který se mu ve zdařilejších snímcích jeho kariéry dařilo lépe maskovat, zde vyplouvá na povrch ve vší své neuvěřitelnosti a umělohmotnosti. Přemrštěná stopáž, nulové napětí, žádná akce, žádná zapamatovatelná scéna. Herecké výkony jsou na herce formátu Hanks a Rylance průměrné, nic co by uchvátilo. Nakonec nejpřesvědčivější mi připadal Sebastian Koch, a to mi nikdy ani nebyl příliš sympatický. Rutinně natočený, nudný a předvídatelný snímek, který vlastně ani nemělo význam natáčet, kdyby námět nebyl "podle skutečných událostí". ()

hroubek

Už v několika komentářích jsem zmínil, že miluji filmy od Spielberga. Těším se na každý jeho nový a u Mostu špiónů tomu nebylo jinak. Zajímavá zápletka, čtvrtá spolupráce Hankse se Spielbergem a k tomu příběh podle skutečných událostí, o kterém se v Evropě moc neví. Na Spielbergovi se mi líbí, že mění žánry svých filmů. Prostě mu nedělá problém natočit film o komiksové postavě z Belgie, o jednom z nejslavnějších prezidentů USA nebo historku o chlapci a koni. Nejvíce se mi na Mostu špiónů líbilo jakým způsobem je film vystavený, jakou má atmosféru a jak dokáže pracovat s postavy či jak v některých situacích dokáže být nad věcí. Mile mě překvapilo, že i když je téma filmu dost vážné, tak je film místy dost odlehčený a vtipný. Při sledování jsem neměl pocit, že sleduji thriller, ale komediální drama. Tom Hanks je zde perfektní. Už od prvního momentu si krade všechen prostor pro sebe a je to ten správný hrdina, kterému se fandí od začátku do konce. Mark Rylance předvedl výborný výkon, který udržuje diváka v neustále pozornosti. Jeho klid a slovní výměny s Hanksem patří k vrcholům filmu. Dost se mě líbil Sebastian Koch, který svojí postavu zahrál velmi dobře. Ve filmu je dost vedlejších postav, které mají sice méně prostoru, ale i tak podávají velmi dobrý výkon a to ať už jde o Amy Ryan, Alana Aldu, Austina Stowella či Jesse Plemons(Breaking Bad) či Eve Hewson(The Knick). Jak už jsem psal film má dobrou atmosféru a spoustu skvělých scén jako úvod, soud, výslech,útok na dům, pád letadla ,Berlín nebo samotný most špiónů. Jediné co mě trochu zklamalo je to, že mě tam chyběla nějaká scéna, která by mě totálně dostala. Závěrečné titulky o tom co se stalo pak jsou fajn, ale já jsem potřeboval ještě nějakou emoční scénu. Film ani chvilku nenudí a krásně odsýpá. Most špiónů je nádherný film, který se mi moc líbil a já se těším až ho uvidím znovu. ()

Yoda sama

Po dvoch Spielbergových filmoch ktoré asi nikdy neuvidím ma opäť niečo od maestra zaujalo. Komorné (nebyť pádu lietadla, najakčnejšia vec v celom filme by bola krádež kabátu) no skvelo zahrané, natočené a ideálne pútavé, aby tá pól druha hodiny nebola uťahaná. ()

Mishqo

80-85% ... Spielberg to stále vie. Vie vybrať aj dobrý námet, vie dobré obsadiť, zhudobniť a vybrať to najvhodnejšie prostredie a atmosféru. Síce sa sem nenápadne zakrádala sentimentálnosť, no nebolo jej v toľkej miere ako ma naposledy od neho šľahlo z War Horse. Ale inak kvalitné, pútavé a zaujímavé. ()

JohnSmith

Spielberg a filmy založené na skutečných událostech jsou vždy zárukou kvality. I toto je kvalitní thriller, ale musím říct, že jsem čekal mnohem víc napětí, špiónství a politické blamáže. Hanks sice podává solidní výkon a vynikající je i výprava filmu, ale nějak mě to zas tolik neuchvátilo. ()

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

13.04.2016

Filmům Stevena Spielberga se těžko říká ne, takže vás určitě potěší, že o ně teď nebudeme mít nouzi. Režisérská legenda právě dokončuje fantasy Obr Dobr, která jde do kin už 30. června 2016, a ještě… (více)

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016

14.01.2016

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015