Spotlight

• Česko Světelný bod (více)

Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams a Liev Schreiber v hlavních rolích skutečného příběhu, ve kterém reportéři amerického deníku The Boston Globe odhalili masivní skandál zneužívání nezletilých představiteli místní arcidiecéze. Případ neměl dopad pouze na pár obviněných duchovních, ale otřásl celou katolickou církví. (Falcon)

Santino7

Priznám sa, nebyť prestížneho oscarového ocenenia za najlepší film roku 2015 - ktoré som pokladal za vysoko prekvapivé, nakoľko som predpokladal víťazstvo iného, oveľa známejšieho počinu -, k pozeraniu tejto snímky by som sa tak skoro rozhodne nedokopal. A možno vôbec, alebo až po pár rokoch, pri uvedení niektorou z tunajších televíznych staníc. Takto ma však "hrýzla" zvedavosť, nedočkavosť, čo za film to vlastne prekonal toľko ospevované Revenant či akciou nadupaného Mad Maxa. Na druhej strane, prím u mňa nehrala len zvedavosť samotná, argumentom nech je v tomto prípade napr. minuloročný víťaz Birdman, ktorého triumf ma taktiež prekvapil, no keďže ma príliš nezaujala téma (a ani večná obhajoba/zavrhovanie kritikmi, kde sa utvorili dva početné tábory vyratúvajúce všetky pre a proti), k projekcii som sa ešte stále nedokopal, a v dohľadnej dobe to ani nehodlám meniť. Fajn, takže zdĺhavý úvod, v ktorom sa mi podarilo omáčkovito prejsť k úplne inej, nesúvisiacej téme už máme za sebou, a prejdem teda k samotnej podstate komentára, konečne :-) Čiže ako som už vravel, okrem premenenej oscarovej nominácie ma lákal taktiež iný, podobne silný faktor - a tým je téma samotná, respektíve žáner. Investigatívna novinárčina, hoc to ako podklad pre film môže na prvý pohľad znieť nudne až odstrašujúco, podľa môjho názoru má svoje čaro, a aj keď som vopred počítal s tým, že žiadnej strhujúcej akcie či nervydrásajúcich scén sa (pravdepodobne) nedočkám, šiel som do toho so značným záujmom. A tentoraz som, našťastie, sklamaný nezostal ani trošičku. Dostal som presne to, v čo som veril a s malou, maličkou dušičkou i naivne dúfal, a ešte oveľa-oveľa viac. McCarthy, čoby režisér pre mňa persóna absolútne neznáma, to vzal za správny koniec, vyhol sa zbytočnej preumelkovanosti či nasilu vyvolávaným emóciám = citovému vydieraniu (hoci pri danej téme by to nebolo až tak odveci), a rozhodol sa zamerať najmä na samotnú investigatívu, a teda poctivú, neúnavnú, nástojčivú prácu novinárov (inak povedané, neodbytných osín v zadku). Práve ich postupné, hoc spočiatku zdanlivo nemožné, skladanie mozaiky hrá po celú dvojhodinovku prím, a ja ako laik musím skonštatovať, že mi to takto stopercentne vyhovovalo. Rovnako ako aj herecké obsadenie, z ktorého, i keď skvelí boli aj iní (Rachel McAdams, Liev Schreiber, Michael Keaton, Billy Crudup atď, atď), vynikol najmä fantastický Mark Ruffalo. Pri ňom sa človeku môže zdať (teda aspoň mne sa to tak vždy javilo), že ide typovo o menej nápadného herca, avšak toto ani zďaleka nie je prvýkrát, čo ma dokázal doslova ohromiť - podarilo sa mu to už viackrát, za zmienku stoja napr. Foxcatcher, Shutter Island, či v neposlednom rade i Zodiac (ku ktorému má Spotlight prekvapivo pomerne blízko - samozrejme nie typom prípadu, ale spôsobom, akým bolo poňaté a vyobrazené vyšetrovanie). Nutno ale podotknúť, že vo všetkých troch mnou spomínaných filmoch Ruffalo stvárnil úlohy vedľajšie, a tak mi nezostáva nič než dúfať a veriť, že v blízkej dobe sa i jemu pošťastí a dočká sa svojej "vysnívanej" hlavnej úlohy, kde by zažiaril ešte viac než tu, v investigatívnej bravúre z prostredia bostonského denníka The Boston Globe. Tá, ak mám preskočiť množstvo ďalších aspektov, ktorými ma presvedčila, že je žánrovkou vskutku vynikajúcou, si podľa mňa "postrčenie" na onen piedestál plne zaslúžila, veď prečo by sem-tam nemohol vyhrať i takýto, formou komornejší, no inak o to vyšperkovanejší kúsok, ukazujúci katolícku cirkev i z tej odvrátenejšej (a nutno dodať, že i náležite odpornej) strany. Chápem, že to nie všetkým bude po chuti, niekoho to možno vyslovene unudí, no za mňa klobúk dole, paráda. Napadne ma už len jedno jediné slovíčko, ktoré túto snímku tak krásne a v jednoduchosti vystihuje - perfekcionizmus. 95% () (méně) (více)

qxkamo

Spociatku nuda a roztahanost, ku ktorej vsak staci pridat empatiu a hned to prejde. Film so znamymi hercami okoreneny o ich vyborne vykony. Pravidelne citit ochudobnenie filmu o nejake to napatie, avsak predpokladam, ze to bola snaha tvorcov o maximalnu doveryhodnost a presnost. Podla mna, Oscara ziskal pravdepodobne najma kvoli dlhorocnej aktualnosti temy. ()

ac3r

Dostalo to sošku a ovce se zas můžou přetrhnout v tom, kdo dá víc hvězd. Film je to naprosto průměrný a ničím výjimečný, jen trochu ožehavé téma. Nic co by člověk musel ještě někdy vidět a i při prvním shlédnutí si musí sakra dávat bacha, aby si čekání na očekávaný konec nezkrátil menším šlofíkem. ()

jarmik

Další z filmů, které jsou nejen skvěle natočené a zahrané, ale navíc ukazují tak silné příběhy, kterým by člověk ani nechtěl věřit, kdyby si nebyl jistý, že to pravda je. ()

Renfield

Výborně, snad až dokumentárně natočená novinářská práce. Pohled do "zákulisí" novinařiny a postupného vyšetřování filmu dodává na jedinečnosti. Zároveň je to alespoň z mého pohledu i jeho jediné mínus, protože i přes vážnost případu jsem si k žádné postavě nenašel cestu. Samozřejmě chápu, že o to tvůrcům nešlo, šlo o to ukázat jiný film, říct jiným způsobem něco naléhavého a to se podařilo. Navíc "jen" ten seznam měst v závěrečných titulcích je dech beroucí, vůbec když se v něm nachází i město velmi blízké. Herecky je Spotlight jedním velkým koncertem, za mě nejlepší výkon podává Mark Ruffalo, ten také hraje jedinou postavu, na kterou jsem se přeci jen soustředil více. Nevím, kolik lidí si při téměř všudypřítomných dialozích všimne hudby, ale i ta stojí za to, jak se ostatně dalo očekávat, když je jejím autorem Howard Shore. 80% ()

MiaMahoney

A priest, a pedophile and a rapist walk into a bar... And that's just the first guy! (Pozor, komentář obsahuje product placement.) No, nebudu to protahovat, vše již bylo řečeno jinými odborníky na černoprdelnickou problematiku a já naprosto souhlasím. Pochvala za odvahu tohle natočit, ale chtělo by to ještě drsněji a hlouběji, ovšem nikoliv do ministrantů, ale do té zk...ažené instituce, která už v současné době dávno měla být postavená mimo zákon a zůstat pouze v učebnicích pod pojmem "omyl lidstva". Pokud toužíte počíst si trochu proticírkevního materiálu, vrhněte se na moji Antiecclesii. ()

Marys

Téma - zaujímavá. Herci - skvelí. Forma - plochá nudná, robiaca z dvojhodinového filmu pocitovo štvorhodinový. Ale ozaj by ma to bavilo, kým ma to zakaždým nezačalo po chvíľke nudiť a nútiť popri pozeraní robiť iné veci. ()

Klajnik

Nemam rád náboženství a nesnáším církev z mnoha důvodů. Toto je jeden z nich, tudíž téma filmu, má potenciál se mnou snadno emocionálně hýbat, avšak při tomto filmu mne to nechalo zcela chladným. Takhle suché podání jsem nečekal. Měl jsem pocit, že se tvůrci snažili vyhnout všemu, co by tnulo do živého. Slabej film o silným tématu. Napadá mě, že takové zpracováni formy i scénáře si událost nezasloužila. ()

Oralfabet

Tady není moc co řešit, důležité, fascinující téma, solidní zpracování, prvotřídní herecké obsazení. Dobré. Velmi dobré. 9/10 ()

JohnyD

Nie tak pôsobivé ako Doubt (s podobným námetom) alebo špička v investigatívnej filmarine (State of Play, All the President Men), ale stále kvalitná filmarina s námetom, ktorý zanechá horkosť v ústach, ktoré nepomôže prebiť ani dva poháre dvojtej whiskey. Tu sa možno črtá spomenút, to čo vadilo imfovi na Jobsovi, ktoré bolo s Áčkovým castom vystavané iba pre Fassbendera a jednu postavu, kdež to tu hral hlavnú rolu príbeh, ktorý na pozadí nejako ovplyvnil hlavný cast iným spôsobom a každý sa s tým musel na malom priestore vysporiadať po svojom, kým sa vrhol po ďalšej stope. Preto tu nikto špeciálne nevinikal a a aj preto všetci to skúsia na Oscaroch "len" v supporting roles. Ale ak by som už mal niekoho z tohto tímu mal nominovať tak je to Ruffalo, ktorý bol v záverečných titulkoch ešte pred Keatonom. 8/10 ()

Strike

Jsem poměrně nepřítel filmové glorifikace novinářů a jejich práce, ale tento film opravdu zaujal. Logická, přesná, podrobná novinařina v detektivním pojetí, která ale ani na chvíli nenudí a divák je i přes, zdánlivě, pomalé tempo stále v napětí. To podporuje velmi dobrý scénář striktně se držící tématu a neodbíhající k další otázkám, které by v souvislosti s katolickou církví mohly vyvstat. To doplněno perfektní filmařinou( skvělé řazení a prostřihy scén), a výbornými výkony všech herců. ()

Eterninox

All the President's Men v Bostonské arcidiecézi. Nevidí se moc často, že by film tak stravitelným (a místy i strhujícím) způsobem zpracovával velmi relevantní společensko-kulturní téma, a zároveň zůstával chytrý a věrný skutečným událostem. Spotlight navíc využívá proslavené herce ne pro jejich status celebrit, ale především pro jejich herecké nadání, a nebojí se držet minimalistického realismu i v momentech, kdy obvykle nastupuje Hollywoodský pathos. Oscar za nejlepší film sice mohl být částečně díky zálibě filmové akademie v "liberálním sebemrskačství" (podobně jako u Haggisova Crashe), nicméně můžu srdečně doporučit nejen příznivcům novinářských dramat či církevních konspirací, ale prostě všem, kteří se rádi podívají na výborný film. Jen tak dál Hollywoode! 85%. ()

Heero

Tohle dostalo Oskara? Prosím? Již od začátku je na vás vychrleno spousty jmen, ve kterých jsem se snad až do konce filmu ztrácel a furt marně přemýšlel, o kom to vlastně mluví. To je první věc, která mě štvala. Za druhé, čekal jsem, že to bude mít možná trochu pomalejší rozjezd, ale marně jsem čekal, a tak se vlastně film ploužil stejným tempem od začátku až do konce, bez náznaku nějaké sebemenší akce. Ano, téma je to jistě zajímavé, když vlastně celé město ví, že kněží znásilňují malé děti, přesto je dementní rodiče, oslavující kněze jako boha, posílají hrát si do kostela. Ale možná o to víc bych se zaměřil, jak je možný, že ve 21.století chodí 80% obyvatel Bostonu do kostela? Amerika se tváří jako strašně vyspělá země, a jistě v mnoha ohledech je, ale přesto tam každý druhý chodí do kostela, což je přežitek někde ze středověku. Investigativní žurnalistika je užitečná práce, o tom žádná, ale zfilmovanou bych si jí představoval asi trochu jinak a i přes můj soukromý odpor k náboženství, je to pro film jistě zajímavé téma, ze kterého se mohlo vytřískat mnohem více. Je to především o kněžích, kteří však v těch dvou hodinách byli asi minutu. Představoval bych si to trochu víc temný, znepokojující, a ne se většinu času odehrávající, jak někdo telefonuje v openspacu. Herecké výkony nebyly špatný, za to jsou ty dvě hvězdy. ()

Z La La Landu na Měsíc

Z La La Landu na Měsíc

24.06.2017

Damien Chazelle (Whiplash, La La Land) se letos stal nejmladším režisérem, který má doma na poličce Oscara. Jeho další film tak doprovází astronomická očekávání, před nimiž by se kdekdo schoval k… (více)

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz