Spotlight

• Česko Světelný bod (více)

Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams a Liev Schreiber v hlavních rolích skutečného příběhu, ve kterém reportéři amerického deníku The Boston Globe odhalili masivní skandál zneužívání nezletilých představiteli místní arcidiecéze. Případ neměl dopad pouze na pár obviněných duchovních, ale otřásl celou katolickou církví. (Falcon)

P.J.2

Ani nevim co napsat. Jsem tak pohlceny emocemi ze nevim co rict. V tomto pripade nehodnotim technickou stranku ale dojmy. Film ma pomale tempo ktere postupne graduje az do mraziciho konce podtrzeneho mesty s nejvetsim vyskytem pripadu. Spotlight je stejny jako jeho pribeh, ze zacatku nenapadny ale za slupkou novinarskeho drama se skryva o dost vic nez se na prvni pohled zdalo a oskara za nejlepsi film si i pres silnou letosni konkurenci bez vyhrad zaslouzi. Po shlednuti filmu jsem zhnusen tim vsim v cem ma cirkev prsty ale na druhou stranu respektuji a zaroven obdivuji zurnalisty, kteri tuto kauzu vypustili do eteru. ()

Warlukyn

Napínavý až do konce, málem sem se kvůli tomu pochcal, jak sem to nechtěl pauzovat.... Že by to otřáslo církví tak, že už by se to přestalo dít, je celkem k smíchu, alespoň těch pár jehel v kupce sena to našlo... ()

owwidius

Velmi kvalitne spracovanie faktov o vysetrovani a odhaleni. Dobre natocene, bez chvilky nudy, super zahrane (najma M. Keaton a M. Ruffalo) a nad vsetkym zaujimava a velmi silna tema. Teda nadpriemerne kvalitny film vo vsetkych ohladoch, rozhodne odporucam pozriet. Len kedze to je hlavne o faktoch, bez zbytocnych dramatizacii, jedine co filmu chybaju su emocie. Urcite je dobre, ze sa ich silou mocou nesnazili do scenara vtlacit. Takze nekritizujem to, len proste viem o nom povedat len ze to je ‘velmi kvalitne’ a nie ‘vymakane’, v zmysle, ze pre mna sa to uplnym filmovovym top-zazitkom nestane. V kazdom pripade velka spokojnost. [#24/2016] ()

Luk Skywalker

Nedávno jsem od jednoho sexuologa četl, že člověk je tvor sexuální, proto skvělá katolická církev má celibát, skrývá pedofily a podobnou verbež a za svou dvoutisíciletou historii má na svých rukou jen krev lidí a sperma svých Otců. Tohle pouštět povinně všem katolíkům, ať ví kdo jim vodu káže a pije víno. Kromě USA je podobných hovad hodně v Austrálii (podle seznamu míst, kde prokázali nejvíce případů zneužívání), dost by mě zajímalo, ať si to kněží zdůvodňují, je to tam jednou nakousnuto, ale dál se k tomu nevracejí, asi hodná sestra chránila svého bratra pořádně od případné další návštěvy reportérky. Další logický důvod pro to být ateista nebo agnostik. Jinak skvělé téma pro film, kde není slabé místo, s přijatelnou stopáží, skvělými hereckými výkony a dobrou doprovodnou hudbou. Za mě málo explicity a psychologické sondy, jak to ti pedofilové vlastně dělají a proč se ně nepřijde. ()

hazaba

Tomu se říká prvotřídní drama! Žádné přestřelky, kromě slovních, žádná dramatická hudba podkreslující napínavé scény. Prostě tvrdá fakta, pár emotivních scén a výbušné téma. ()

Folky

Nijak extra působivé to není, ale jako dobré drama se silným tématem to funguje výborně. Silné obsazení tomu dává skoro hvězdičku navíc. ()

Torpid

Hvězdně obsazená tak trochu reportáž na téma 6% pedofilů v církvi a investigativní novinařině. Vyprávění o historickém pátrání se drží hodně při zemi, uměle vyhoněné "dramatické" okamžiky téměř chybí, díky tématu to dramatické je až na půdu. Film mi formou a obsazením Marka Ruffala připomenul Fincherův Zodiac, který si občas pouštím jako filmařský pamlsek. Technicky dokonalé, herecké hvězdy které neexhibují, téma jako prase - pro mne jedna z událostí roku 2015/16. To, že film neukazuje na konkrétní narušené osoby, ale na církev jako zkostnatělý systém, který si pedofily svým způsobem vychovává, jako systém, který na požadavky doby reaguje s 30letým zpožděním a který v současnosti alibisticky doufá, že ho spasí jeden asketickej papež - to vše beru jako třešeň na vrcholu. ()

FanKalEl

Film so závažnou témou a škandálom je to určite, ale miestami je to pekná zývačka, už len preto že sa to odohráva v novinárskom prostredí. Mark Rufallo mi tu pôsobil až trochu komicky no spolu s Keatonom najviac zaujal. Všetko je tu ok, ale réžia a scenár nieje pod zručnými rukami čo neznamená hneď že to je zle natočené, no miestami je tu fakt veľký bordel. Záver bol celkom dobrý. (65%) ()

Killingjoke

V dnešní době už nevěřím v existenci nezávislé novinařiny v naší zemi. Fakt nevěřím. A nedivte se, když se několikrát nacházíte přímo v dění a druhý den čtete (vidíte) nehorázné konstrukce a smyšlenky v těch "seriózních" médiích, tak se ptáte sami sebe, kde jsou vlastně ty hranice "bulvárnosti". Jak jsou na tom média v USA nechci hodnotit, ale Spotlight musel určitě někomu hnout žlučí... A já tomu příběhu "podle skutečných událostí" věřím. Největší sekta, která kdy byla na téhle planetě vytvořena není žádné neviňátko. Tisíciletí křížových výprav, nesmyslně vykonstruované hony na čarodějnice, prodej odpustků a... pedofilie či jiné sexuální zločiny! Konečně někdo zamířil do černého! Ale neberte mě jako zaujatého proti katolické církvi, stejný nebo obdobný názor mám na všechny církve světa... Thomas McCarthy natočil Spotlight tak, že mu krom přisluhovačů svatého Ježíška nemůže nikdo nic vytknout. Nesnažil se tlačit na pilu, nesnažil se vyvolat nějaké zbytečné emoce. Proto je z toho drama, které se místy tváří jako dokument, který bude mnohými "křižáky" zavrhnut jako blud. Mark Ruffalo, Michale Keaton. Liev Schreiber, Stanley Tucci, Rachel McAdams... asi nejlepší herecká sebranka, kterou si dokážu představit a všichni zahráli naprosto suprovně! Jediné, co mi tak chybělo, byla nějaká větší a hmatatelná kopačka mezi oči té pokrytecké a elitářsky protěžované sektě! Jenže to by už skutečným událostem moc neodpovídalo a tak se asi nikdy nedočkáme aspoň částečné spravedlnosti pro všechny oběti (i ty nezjištěné). Tady jen odstoupil nějaký kardinál a pokud se dělo něco dál nevím, pochybuji, ale stejně si myslím, že se zase vše zametlo pod koberec. Jo... a klidně si mě za to ukřižujte... ()

UniqueNett

Trošku zdlouhavé, dá se říct, že jsem se první polovinu filmu celkem nudila. Pořád jsem čekala na ten boom, na něco co mě zvedne ze židle a já si řeknu: "Sakra, tak tohle jsem nečekala, bomba!" Nic takového ale nenastalo, tak nějak jsem filmem proplula a najednou byl konec. Ano, vážím si toho, že se někdo chopil tohoto tématu a natočil skutečný příběh z pohledu novinářů. Ale to je tak všechno. Filmový zážitek téměř nijaký - pro mě. Což mě mrzí, měla jsem velká očekávání.. ()

HermyJane

Film je postavený na silně emotivním příběhu, a když k tomu přidáte fakt, že se tohle svinstvo skutečně stalo (a děje), pak si získá vaši pozornost. Je dobré, že se tato kauza zfilmovala a rozšířila dál do světa. Nicméně nic víc než čisté informace snímek nepřináší. Nečekejte žádné závratné herecké výkony či umělecké inovace. ()

Torgal

Napínavá ansámblovka stojaca predovšetkým na silnej téme filmu a výrazných postavách v podaní výborných hercov. Akcie sa tu človek nedočká, všetko je to o hrabaní sa v archívoch a dolovaní informácii o jednom z najväčších škandálov katolíckej cirkvi. Chvalabohu som prípad do detailov nepoznal a tak som mohol byť v neustálom napätí, do akých rozmerov nakoniec prípad narastie. 8-/10 ()

joker30

Výborný film, dobré herecké výkony- hlavne Ruffalo, ten ma opäť raz nadchol. Z môjho pohľadu Oscar zaslúžený. 90% ()

guri

Plna palba! Zlozity a tematicky zavazny pribeh preplneny menami si vyzaduje plnu koncentraciu, ale odvdaci sa skvelym filmom z cias, ked sa novinarcina robila v terene a nie od monitorov pocitacov. Velmi mi Spotlight pripominal Vsetkych prezidentovych muzov. Parada! ()

Whitebeard

Moc příjemný dramátko. A teď už dokonce oskarové dramátko. Je rok 2001 a investigativní redakce deníku Globe jménem Spotlight se pustí do vyšetřování sexuálního obtěžování na dětech ze strany katolických kněží. Původní záměr se ale rozprostře do tak obřích rozměrů, že to nikdo nečekal. Film zajímavě graduje a na to, že se jedná opravdu o vyšetřovací "detektivku", tak je ve filmu několik rozhodně zajímavých momentů, který jsem si dal několikrát. Herecká skvadra Spotlightu si to dává naprosto bez škobrtnutí, tohle je asi největší síla filmu. Sympatičtí a suverénní herci film jednoznačně táhnou. Nezbývá, než rozhodně doporučit, čisté 4* ()

Biopler

Spotlight som videl dvakrát. Prvýkrát som si ho moc neužil, lebo v predpremiére sa mi ušlo miesto iba v prvom rade a keďže nemám rybie oko, tak snímok som si nevychutnal. Aj keď spracovanie témy a film samotný ma zaujali. Akosi som nevedel prísť na chuť len zapálenému, splašenému Mikeovi Rezendesovi v podaní Ruffala. Takže nasledovala o pár týždňov druhá projekcia, pri ktorej som v kine chytil lepší flek. A to čo mi pri prvej projekcii ušlo, teda konekcie a zatriedenie si postáv, mi teraz krásne sadlo a mohol som si vychutnávať veľmi dobre natočený a hlavne zahraný film. Herci boli perfektne vybraní. U mňa vedie Schreiber, ktorého charizma skvele pasovala do role šéfredaktora a jeho herectvo na malom priestore mi utkvie dlho v pamäti. Podobne by som zhodnotil Tucciho, ktorý dostal viac priestoru, ale stále ho možno považovať za vedľajšiu postavu v príbehu. Napriek tomu predvádza skvelé herectvo. Z tímu Spotlight by som vypichol Keatona, ktorý výkonom potvrdzuje, že chytá druhý dych. Pochvala skutočného Waltera Robinsona za jeho stvárnenie Keatonom mi len dáva za pravdu. Pri druhej projekcii som prišiel na chuť aj Ruffalovi, ktorého zanietenie nakoniec oceňujem. Ešte pochválim vedľajšie role v rukách Slatteryho a Sheridana. Film odhaľuje pedofíliu kňazov cez objektív investigatívnej žurnalistiky a veľa priestoru dáva výborne napísanému scenáru a hercom. Všetko iné ide do úzadia. Poukazuje na nesporný problém bostonskej arcidiecézy, kde pedofília bola cielene zametaná a priam až prehliadaná až z nej vyrástol nádor. Avšak na druhej strane bostonské noviny mali dôkazy aj skôr a nič s tým neurobili. Do tejto témy sa novinárom akoby príliš nechcelo aj z dôvodu, že Boston je katolícke mesto, kde každý každého pozná. To, že film ukázal, že odhalenie zverstiev je vždy o ľuďoch a rozhodnutiach zahryznúť sa do veci v tomto prípade na strane novinárov, alebo dohodnúť sa mimosúdne s tým, že na všetko zabudneme na strane cirkvi a právnikov, je fakt prečo sa mi film páči. Je pútavo rozprávaný, ešte raz výborne zahraný, chváli novinárčinu, no nerobí z nej fetiš. Cirkev zráža na kolená, ale myslím si, že aj očisťuje, keďže čelní predstavitelia Cirkvi odporúčajú pozrieť si film. Aj tým poukazuje, že zlo pedofílie chce vykoreniť a nie prehliadať pri všetkom dobre, ktoré pre spoločnosť sama robí. ()

Z La La Landu na Měsíc

Z La La Landu na Měsíc

24.06.2017

Damien Chazelle (Whiplash, La La Land) se letos stal nejmladším režisérem, který má doma na poličce Oscara. Jeho další film tak doprovází astronomická očekávání, před nimiž by se kdekdo schoval k… (více)

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz