Co s životem na ostrově, kterému hrozí záchrana? Johanka (Tereza Voříšková) je majitelkou kavárny s názvem Laputa, která - jako stejnojmenný létající ostrov z knihy Gulliverovy cesty - je jejím ostrovem. Bude jí stačit k pocitu úplnosti a štěstí? Johanka zkoumá, co si počít v bezbřehém prostoru dospělého života, na jehož začátku se ocitla. Rodina jí příliš nepomáhá, kavárenští hosté přicházejí každý s nějakou svou potřebou a nějakým svým sobectvím - jejich postavy mají být obrazem generace. (Česká televize)

Cimr

Žena, která ve špinavé hospodě mezi oprýskanými zdmi řeší, jestli se má radši vyspat s Pepou nebo s Frantou, to nezní zrovna jako zajímavé téma pro celovečerní film, že? A víte co? Taky není. Pamatujete na ten odporný seriál TV Nova Hospoda, kdy se vyplňoval televizní čas tím, že strejdové v hospodě měli stejná moudra jako strejdové v hospodě u vás na sídlišti? Tak Laputa je na tom podobně; jen olezlá atmosféra páté cenové se přeměnila na olezlou atmosféru hipster "kavárny". Jinak je to ale ze stejného ranku - banda budižkničemů se schází, pronášejí moudra jako "oheň je vlastně jako slunce, které vlezlo do dřeva a zase z něj vylezlo" a snaží se při tom působit, jako že to je vážná generační výpověď. Film disponuje slušnou kamerou, dobrým střihem, hudbou i herci, ale k čemu to je, když je výborná Voříšková nucena hrát něžný vztah ke klukovi, co si říká Margot, tváří se jak kakabus, řeže se do ruky a k jeho největším rétorickým výkonům patří věty "Jdi do prdele vole!" a "Hovno!"? Ačkoli jsem součástí generace, o které film vypráví, vůbec mi nepřipadá, že by mi mluvil z duše. Chápu záměr tvůrců - příslušníci současné generace Y si často nevědí rady se svým životem, připadají si prázdní, neumí spolu komunikovat, věnují se odosobněnému sexu, nudí se... Ovšem když o tom natočím film a nedám mu žádnou nadstavbu, větší hloubku či pointu, pak to v divákovi nemá šanci zarezonovat. Sledovat lidi, kteří jsou rezignovaní, pasivní, nudní... je zkrátka nudné. ()

kaylin

Nemůžu si pomoct, za mě je tohle klasický český snímek, u kterého se mi kroutí prsty. Herecky to chce být zajímavé, myslí si, že to má co říct, je to dokonce symbolické s odkazem na klasickou literaturu, ale ve skutečnosti je to jen o tom, jak nedokážeme žít svoje životy. Možná to není špatné téma, ale v tomhle podání se mi to nelíbilo. ()

slunicko2

Dříve se radostně budovalo. Nyní se neradostně žije. 1) Někdo by mohl říci, že snímek zobrazuje současnou postsocialistickou "ztracenou" generaci, tápající v liberalismu současné doby, na kterou není připravena a s níž si neví rady. Ale o společenský přesah ve filmu nejde. Ti sebestřední loseři by měli problémy v každé době. Kavárna tu představuje předpeklí jejich budoucích životů._____ 2) Výpověď umocňují nudné dialogy o ničem._____ 3) Sympatická je snad jen nálada doupěte, kam chodí parta a lidé spříznění._____ 4) Svůj celovečerní debut pojal 31letý hezký Jakub Šmíd jako generační výpověď. Otázkou je, o čem vlastně vypovídá. Šmíd režíruje v České televizi publicistický pořad Queer, aktivně se podílí na festivalu Mezipatra, což v souvislosti s hledáním kořenů v Laputě jakoby cosi naznačovalo. Ale my nesmíme ani naznačovat._____ 5) Z pěkných kluků mě zaujali kapku přestárlý 41letý Petr Stach (muzikant Kokos), 31letý Jakub Gottwald (Felix, který se oženil), 35letý Pavel Gajdoš (žárlivý básník Miky), 31letý fešný Igor Ozorovič (fotograf Merlot) či 23letý Oldřich Hajlich (muzikant Tony)._____ 6) Výstižný koment: Matty**, NinadeL**. ()

Dr. Hawkeye

Laputa je název kavárny, která je však spíše podivnou klubovnou, kde se neustále schází stejný spolek padlých holek a zejména kluků. Někteří z nich vstoupí do hrdinčina života, jiní z něj stejně plavně obratem vystoupí. Problém ovšem je, že hlavní hrdinka Johana je vlastně neustále nespokojená, neví co se sebou, neví co se svým životem a zdá se, že to nevěděli ani tvůrci. A ve výsledku mě to mrzelo. Tereza Ramba je skvělá herečka, ale nemá moc co hrát. Zbylá stafáž jinochů rozdílného věku je sice obsazena poměrně dobře, ale většinou jsou jejich postavy taky definovány jen velmi povrchně skrze jednu dvě vlastnosti (postarší soused, zádumčivý fotograf, věčně opilý muzikant snažící se o dítě, žárlivý asi přítel...) Celé to dotváří dosti neobvyklý a někdy až skoro otravný soundtrack. ()

kajas

Ehm. Takový pocit zmařené hodiny a půl už jsem hodně dlouho neměla. Nejsem muž, takže neocením ani polonahé tělo Terezky Voříškové. Upřímně doufám, že se nikdy takovými přáteli obklopovat nebudu. ()

maverick10

Bez příběhu, od nikud nikam bloudím já v tom zasraném životě a hledám smysl blití v tom zaplyvaném pajzlu, kde jsem ošukala všechny a všichni ošukali mě. Dramaturgicky prázdné hovno, které není ani schopné se divákovi přilepit na podrážku. Když už je tu malinký záblesk dramatického okamžiku na nádraží v generačních názorech matka vs. dcera je to odbyté jednou větou a půlminutovým záběrem na projíždějící vlak.... Budu se opakovat a budu to tu omílat pokaždé, když se najde takovýhle český výplach. Český tvůrce nemá fantazii, nemá vizi, nemá představivost, nemá nápady a mnohdy vůbec nemá ani talent!!!! O to více si vážím té hrstky tvůrců, kteří mě vyvedou z omylu. ()

honajz2

Bezradnost. Hledání štěstí. Vše v jedné kavárně. Film o jedné generaci. Toť děj, vážení, začátek či konec nehledejte. Co k tomu říct... Voříšková dobrá, zbytek obsazení celkem ujde. Bohužel tomu chybí cokoli, čím by to zaujalo, co by diváka donutilo zaujatě sledovat, co se bude dít. A to málo celkem dobrých scén to nemá snad ani šanci zachránit. Taky je to hodně postavené na dialozích, což je dost těžké udržet, aby vše fungovalo, jenže překvapivě ty dialogy nejsou zas tak tupé a celkem uvěřitelné (většinou, občas se objeví debata, ze které zůstává rozum stát). Ale upřímně, po dokoukání mám takový pocit, že jsem dostal vlastně to, co jsem chtěl. Nevěřil jsem, že je to nějaký příliš podceněný český film, prostě jsem nic nečekal a nic jsem dostal. Takže jsem vlastně spokojený. Ačkoli to dobrý film není, jakési doznění ve mě nechal... 2* ()

rakovnik

Tereza Voříšková je sympatická. Tím končím chválu tohoto filmu. Nudné hovory v kavárně/nalévárně, kam chodí parta lidí stejného věku. Nikdy více. ()

bourec odpad!

Asi sem neměl koukat ani na minutu tohodle,asi bych to v tom případě neměl ani hodnotit.Jenže sem viděl třicet minut v kuse,takže bych to asi měl vohodnotit.Votevře,kecaj,chlastaj,zavře,masáž,votevře,kecaj,zavře,má mokro pod postelí,votevře ,a já začínám přetáčet.Vobjeví se Ivanka,leží s dědkem na trávě,konec.0%.Asi to má nějakou výpovědní hodnotu,ale já sem povrchní debil,takže mi to řeklo hovno. ()

zette

Voriskova je pekna holka, celkem solidni herecka, ale i ta po case zacne nudit. Podle me spatne pojaty film, ktery by mel pojednavat o jedne generaci... ()

dr.fish

Mě osobně filmy tohoto ražení v české tvorbě chybí. Vyčítat mu bezradnost je od věci, jelikož film je o bezradnosti hlavní hrdinky. Holka zkrátka neví co se životem, obklopí se lidma a čeká co z toho vyleze. Občas s někým spí, občas pije, občas jde na procházku. Postupem času teprve začíná chápat, že zvenku klid nepřijde, že ho musí najít v sobě. A že jí v tom ti lidi okolo ní mohou pomoct, pokud jim to dovolí. To je celé jádro pudla. Možná to někomu na 93 minut přijde málo, mně to ale stačilo. Voříšková to zvládla dobře, zaujal Petr Stach, Marika Šoposká svou slepičku zahrála také zdatně. 80% ()

LadyPupu

No, tě pic. Jako film, kde vystupuje kapela Bouchací šrouby, Voříšková hraje mentálně nevyzrálou holku, který třicítka klepe na dveře, ale ona neví co chce a koho chce, takže to bere hlava nehlava všechno, co se hejbe... Bože! Do toho dialogy typu "Projevuješ tak lásku? - Di do prdele!", mladý lidi, na který koukám a říkám si, jestli jsem kdysi byla taky taková??? Snad ne, anebo jo?!... Tak takový film je síla. Ale najednou zjišťuju, že se bavím. Nejsem si jistá, jestli některé (pro mě vtipné scény) byly úplně režisérův záměr, ale bavím se. I těma blbejma kecama, nevyzrálejma pitoreskníma figurkama, sextetovým výkladem karet... Tím vším dohromady, co dělá Laputu filmem, který si klidně pustím někdy znovu. Ráda. ()

Johnny.ARN

Mne to prišlo ako lepší študentský film, z ktorého nebola až tak cítiť amaterčina po technickej stránke, ale zároveň sa dejom chcel čo najviac dostať práve mladým pod kožu. Niekto sa v tom nájde, niekto asi nie. Rozhodne by som ale nad tým nelámal palicu, lebo to lepšie ako iné české žánrovky poslednej doby, Voríšková to držala, dialógy boli trefné a nie umelo vyrobené. Teda celkovo znesiteľné, len to treba pozerať s otvorenou mysľou. 2 z 5 ()

bubun odpad!

Film, kde se ZASE VŠICHNI chovaj jako kreténi. A nejvíc z nich Voříšková, ta se chová jako rozmazlenej spratek nebo tříletý děcko, a to už v prvních patnácti minutách. Teda kdyby tříletý děcko do sebe klopilo panáky jako starej námořník. Orozovič je tady správně rozervanej, a jak už tady v komentářích zaznělo, jeho hlášky nemaj chybu ("Dělal jsem to kvůli tobě" Voříšková: "To je tvůj projev lásky?" Orozovič:"Di do prdele..."). Jeho filmová postava je tak neuvěřitelná, že působí jako nějaký fantóm, o kterém se na konci filmu dozvíte, že vlastně neexistuje, nebo že je už 10 let po smrti. Do toho všeho rádoby intošský kecy štamgastů, jako jasně, já taky zajdu do hospody, ale tyhle rozhovory si neumím reálně představit ani v noční můře. Takový kydy z nás nepadaly, ani když nám bylo sedmnáct, a těmhle lidem má být 25+, pokud jsem to správně pochopila. S takovejma lidma sedět v hospodě či nedejbože sdílet domácnost za trest... Ženský se tam chovaj, jako kdyby jim bylo třináct a nikdo neví proč. Pardon, možná to ví Lucie Bokšteflová, které patří obdiv za vybroušenej scénář k tomuto úžasnému hlubokomyslnému dílu. A do toho všeho ten příšernej starej kozel, co má dvě malý děti a manželku, a stejně dělá do Voříškový, a ještě jí pomáhá v tom jejím baru se všim, co ona zrovna potřebuje. Ach jo, už je tady tenhle motiv zas. Vždycky se mi vybaví Zázvorková v Marečkovi: "Aby ses viděl, jakej seš mladík!" Tímto se omlouvám mistrovskému dílu zvanému Muzzikanti, protože ti si aspoń na nic nehrajou, zatímco tohle, tohle je skutečně téměř odpadní film, o pozérskejch hovadech. ()

Herzeleid

Chtěl jsem zkusit nějaký neproflaknuty český film, ale byl to krok vedle. Asi nejsem v tom správném rozpoložení pro pochopení takového snímku. ()

Pedross800

Ale jo, mně skvělá a nádherná Terezka k dobrému zážitku stačila. Je jedno že děj byl tak nějak nijaký, ale svou atmosféru i jistou výpovědní hodnotu o dnešní mladé generaci to mělo a krásně se u toho víno popíjelo. Tečka. ()

Autogram

Laputa tu nie je čarovný lietajúci zámok, ale krčma s hudbou. Príbeh filmu chýba a je to akoby epizóda dlhého seriálu a tak prídeme na hotové a odchádzame z filmu akoby odseknutého v najlepšom. Keby nebolo tej hroznej hudby, mohli to byť dve hviezdy. ()