Film založený na skutečných událostech při nechvalně známém "Stanfordském vězeňském experimentu", který proběhl v roce 1971. Uměle vybudované vězení se nachází v prostorách výzkumné laboratoře - kompletně s celami, mřížemi a s neustále přítomnými kamerami. Na dva týdny je najato za slib vysoké odměny dvacet mužů ke hře na vězně a dozorce. "Vězni" jsou uzavřeni a musí se podvolit zdánlivě mírným pravidlům. "Dozorcům" je nařízeno jednoduše udržet pořádek bez použití fyzického násilí. Každý má možnost skončit v kteroukoli chvíli, čímž ale pozbyde nároku na odměnu. Na začátku nálada mezi oběma skupinami je poměrně dobrá. Ale už brzy nastanou hádky a dozorci používají stále drastičtější metody k udržení pořádku... (oficiální text distributora)

lennyd

Kdo by si nechtěl jednoduše vydělat pár tisíc marek (dobře, dneska by to asi byly eura). Stačí se jen zúčastnit Experimentu, kdy je zkoumána mentalita psychicky odolných jedinců ve stresovém prostředí. Čtrnáct dní budou obě skupiny zavřeny v experimentálním vězení, kdy polovina z nich bude v roli vězňů, a druhá polovina v roli dozorců. Čtyřiadvacet hodin denně budou pozorováni, nicméně zásah zvenčí bude minimální. Jak se bude psychika dobrovolníků měnit v uzavřeném prostředí, kdy jedni mají takřka neomezenou moc nad druhými ? ... To že celý experiment skončí nějakým velkým průserem je jasné hned od začátku, otázkou je, jak dlouho to bude trvat (i když si myslím, že celý průšvih zavinil svými provokacemi nasazený novinář). Nicméně Němci takovéto filmy moc dobře umí, Experiment se mi líbil stejně jako podobně laděný Náš vůdce. Od prvních okamžiků mne chytil, a až do (trochu očekávaného) závěru již nepustil. Trochu mne iritovaly flashbacky novináře a jeho přítelkyně, ale dalo se to překousnout. Každopádně se docela těším na americký remake s Adrienem Broodym a Forestem Whitakerem... ()

rockwoman

Bylo zajímavé sledovat jak některým vyvoleným postupně opadly úsměvy a nadšení s jakým do toho na začátku šli. Role autority může mít nebezpečnou moc pro každého, koho naprosto ovládne. Život má větší cenu než takhle odporně vydělaný peníze. Další povedená německá záležitost s vynikajícím Moritzem Bleibtreu v hlavní roli. ()

hanagi

Jako problém vidím to zdání autentičnosti (založeno na skutečných událostech). Věřím, že lidé jsou schopni čehokoliv, ale také věřím v pud sebezáchovy - skrýt se v davu a mít šanci, že mi to řádění projde, to je smutná realita. Tady muselo být i tomu největšímu trotlovi jasné, že experiment brzy skončí a začne se pátrat...Všichni jsou přece ve stejném "vězení" a není se kam schovat! ()

Duoscop

Během experimentu je skupina dobrovolníků rozdělena na dvě skupiny. Vězně a dozorce. Experiment má trvat 14 dní a při sebemenším náznaku fyzického násilí má být ukončen. Jenže to se nestalo. Co začalo jako popichování mezi vězni a dozorci se brzy zvrtne a na řadu přijde ponižování, bytí, útlak a šikana... Připravte se, Guantánamo na německý způsob začíná. ()

Bobik9

Zajímavé a velice znepokojující. Atmosféra je vytvořena parádně a první hodina je opravdu skvělá, ovšem ta druhá mě už tolik nenadchla. Je potom jasné k čemu všechno spěje, což by nebyl takový problém, kdyby se objevilo alespoň něco překvapivého. Myslím, že se z toho dalo vytřískat ještě víc. Neviděl jsem americkou verzi a jsem rozhodně zvědavý na remake 2015. ()

Yoshimitsu

Zajimavý nápad tohle zkusit absolvovat, ale nikomu nedošlo, že to někomu může vlézt na mozek a začne to brát moc vážně. Určitě jsem fandil trestancům, kteří se jen tak nedali hlavně jeden byl správně drzý rebel. Dávám 80% ()

Moogwi

Nemám rád německý filmy, nemám nemám nemám ...německý styl je tu cítit všude, a to mi nedělá dobře :) to jenom tak na okraj :) Můj názor je že je to dost přehnané, po dvou dnech aby se tam děli takové věci... tomu prostě neuvěřím že po tak krátké době půjde psychika člověka do háje ..a jinak ten náš klaďas, co si tam hraje na hrdinu a každého zachraňuje, toho jsem k smrti nenáviděl, ano je jasné že dozorci byli psychouši, ale všimnětě si že ze začátku dycky všechno vyprovokoval on, nejdřív mu to procházelo, hrál si na machýrka, a dozorci se nasrali a zmagořili.... hlavní vinu za to co se tam dělo dávám tedy jemu, možná by se tam dělo to samé i kdyby se choval jinak - normálně, jenom by to trvalo trochu dýl než by k tomu došlo, ale nic to nemění na tom že hlavní vinu nese on ... jinak film dobrej, lepší 3, skoro 4 :) ()

Brandon

Slušná německá divočina o podprahovém násilí, ponižování, psychickém týrání a destrukci lidské identity. Nic pro slabé nátury, na můj vkus až přespříliš vykonstruované. ()

VasaX

Experiment je jedním z filmů, které jsem shlédl v rámci AFO 44. Měl jsem možnost předtím ještě shlédnout dokument, ve kterém se opravdový experiment (Stanfordský experiment pod vedením Dr. Zimbarda), kterým se tvůrci tohoto Experimentu motivovali objevil spolu s dalšími podobnými záležitostmi. A následně jsem po shlédnutí tohoto filmu měl možnost vidět originální dokument o Stanfordském experimentu. V tomto seskupení to člověku dá mnohem větší obraz než samotný Experiment. Každopádně film je dramatizací, odehrávající se v Německu, která ukazuje kam až by podobný experiment mohl dojít. Hodně intenzivní dvouhodinovka, s celkem dobrým obsazením a režisér taktéž dle mého názoru držel opratě co nejlépe mohl, ale stále tu je něco, co tomu kousku chybí. Ale přes to všechno dostaneme moc povedené drama se silnou eskalací děje, které si ve světle povědomí o své předloze čtyři hvězdičky zaslouží. Ale bez toho povědomí, jen tak jako obyčejný thriller, už ta čtvrtá hvězdička nezáří tak jasně. ()

zdenny

Stanfordský vězeňský experiment, který má rozuzlení ale úplně jiné - http://cs.wikipedia.org/wiki/Stanfordsk%C3%BD_v%C4%9Bze%C5%88sk%C3%BD_experiment. A proto, že to ke konci bylo zdramatizováno jiným směrem, nedám více než tři hvězdy. Jinak mě tento experiment zaujal jako zaměstnance vězeňské služby už dříve. Jeho cílem je ukázat, kam až je člověk schopen zajít v případě velmi vypjaté, krizové situace. Pro mě osobně má tento experiment i další podvýsledek a tím je míra zneužití moci. Jedná se i o rivalitu dvou rovnocenných skupin (v tomto experimentu), kdy stačí aby v jedné nebo druhé se objevil buď vůl nebo silná osobnost a je vybuzena nerovnováha, která se potom musí buď vrátit nebo převážit zrcadlově k dalšímu extrému. Kdyby tedy byl film přesně podle zmíněného stanfordského experimentu, určitě bych dal minimálně o jednu hvězdu víc. ()

sochy.zirafka

Moc v rukou omezence nikdy nepřinese nic dobrého. Napínavý, nicméně nedostatečně propracovaný "psychologický" thriller v německém podání mě místy téměř nudil. Opravdu mi zde velmi chybělo detailnější pozadí jednotlivých postav. Nehledě na fakt, že němčinu jako jazyk opravdu nesnáším! (Ale nezapočítávám to do hodnocení, jelikož by to bylo nespravedlivé.) 70% ()

Lentia

Od skutecneho experimentu autor asi trochu musel odbocit, aby byl film zajimavejsi. Zaverecne sceny byly tost nadsazene v porovnani s realnym experimentem. ()

skretik

Tak úžasne urobený film, s tak hnusnou vecou, že vám je zle, keď to dopozeráte... Ale kvalitný film... síce ho nechcem už nikdy viac vidieť, ale dávam 4* za tú silu... ()

Mishqo

fuuu no zaujímavý zážitok...veľmi depresívny film vo svojej podstate...keď si predstavím že sa ľudia dokážu vplyvom okolností hentak správať tak mi je naozaj zle...po filmárskej stránke celkom ok...no to prostredie ma nejako nepresvedčilo a scenáristicky tp tiež nebolo bohviečo...ale nevertheless film ma poriadne zasiahol ()

mcleod odpad!

Ne, tohle mě fakt nenatchlo. Čekal jsem zfilmování Standfordského experimentu a ne takovouhle slátaninu. Co je neuvěřitelného a tak děsivého na Zimbardově pokusu, je to, že v něm angažoval univerzitní studenty... tedy tu nejpohodovější skupinu obyvatel. V tomto filmu ale (asi aby to bylo zajímavější ???) režisér do experimentu "zařadil" nejfrustrovanější skupiny obyvatel, jaké si mohl vymyslet. Promiňte, ale co jiného by bylo možné očekávat od takových trosek... na tom průběhu "pokusu" pak opravdu není nic zajímavého. A ten konec... to už se snad režisér naprosto zbláznil... ()

mirec88

Vynikajúci thriller s psychologickým podtextom, ktorý je veľmi silný. Je to síce len ďalšia variácia na to, čo človek urobí pre peniaze, ale mňa si získala od začiatku do konca. Hoci som sa sem-tam nudil, ale dostalo ma to a uzemnilo. Nad niektorými scénami som doslova len žasol a zatajil dych. Je síce predvídateľný a každý tuší, že čo sa môže stať sa stane, keď obyčajní ľudia dostanú moc nad druhými ľuďmi, ale je to sila. Ale koniec ma celkom prekvapil. Slabšie 4 hviezdičky. ()

vyfuk

Ten film si začne tak nevinně. Dozorci si s vězni v podstatě hrají na kovboje a indiány, hrajou spolu basket. No prostě idylka. Jenže stejně rychle jako vy si zvyknete na to, že to je v celku pohodka, tak pak se to obrátí v psycho peklo. Já nevím jak vy, ale já se po zhlédnutí tohoto filmu cítím hodně myšlenkově znásilněnej. Ani nekvůli tomu, že by tam byly nějaký mindfucky nebo tak, ale spíš celkově tím, co je lidstvo za zrůdnou rasu a jak dementní dokážeme být. Ten film mi přijde jako tvrdý sci-fi. Nevěřím tomu, že někdo mohl být tak blbej. Nevěřím tomu, že někdo mohl být takhle tvrdě mimo mísu. Prostě nedokážu uvěřit, že jsme se opravdu nevyzabíjeli navzájem. Asi kdyby nás nebylo tak moc, tak už to tak asi dávno je. Film je v tomto ohledu zpracovaný v celku dobře, ale logicky... spousta lidí by se k tomu postavila jinak a možná by to natočila lépe. Ale to je jen velké kdyby. ()

Pecival

Poměrně zajímavá záležitost, která trpí jistou vyumělkovaností. Vůbec, ten experiment to je vědecká klasa, dát násilnickému psychopatovi (velmi dobře zahranému) absolutní kontrolu nad lidmi a ještě to umělě hrotit, to prostě nemůže skončit jinak. Na zjištění takto oběvné myšlenky dokonce nepotřebuji ani doktorát z psychologie, ikdyž dneska už se může dělat výzkum na kde co. Jako ukázka davové psychologie dobré. ()

Georgex

Německé drama, které nabízí možnost pohledět na zajmavý experiment, který je inspirován skutečnou událostí. Příslib tučné odměny přilákal mnoho zájemců, jejich úkolem je simulace vězeňského prostředí ve vybraných dvaceti lidech, kteří se rozdělí na dozorce a vězně. Zni to jako jednoduchý úkol, ale pokud dáte psychicky slabšímu jedinci do rukou moc nad druhými, může to špatně dopadnout. Přesně v tomto smyslu se odehrává tento německý film, který nám ukazuje, jak málo stačí, aby se lidé začali chovat jako zvířata. Je až neuvěřitelné, co dokáže zavřený prostor a moc nad ostatními udělat s normálními lidmi. Celý film je výborně natočen, skvěle vybrané scény, které si od začátku budují výbornou atmosféru, která na konci filmu doslova vygraduje. Bohužel film chvílemi ztrací tempo, hlavní vinu na tom má vedlejší dějová línie, která sama o sobě o ničem nevypovídá a celý film spíše brzdí. Hlavní kámen úrazu jsou herci, kteří zvládli svoje role skvěle a neměl jsem problém jim jejich role uvěřit, ale většina z nich mi přišla velice nesympatických a postrádali jisté charisma. Jediný, kdo to zachraňoval byl Christian Berkel. Nejsem velkým znalcem německé kinematografie, ale tento film rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co u našich sousedů vzniklo a jestli jste si někdy kladli otázku, jak moc se lidé liší od zvířat, tento film vám možná odpoví. Moje hodnocení 75% ()