Room

Pro pětiletého Jacka je pokoj celým světem. Je to místo, kde se narodil, vyrůstá a kde žije v bezpečí se svou mámou Joy. Spolu si čtou, učí se, hrají si. Poznání o světě Jack nabývá prostřednictvím několika dětských knih a dětských televizních seriálů. Vše, co je mimo pokoj, je fiktivní, jen pokoj je skutečný. V noci ho máma vždy ukládá do bezpečí šatníku, v němž má usnout dříve, než přijde Starý Nick, jejich věznitel. Pokoj je pro Jacka domovem, ale pro jeho mámu vězením, ve kterém je Starý Nick drží již více než sedm let. Díky odhodlání, vynalézavosti a vroucí mateřské lásce se Joy podařilo vytvořit pro Jacka život, ve kterém si neuvědomuje limity jejich vězení. Joy však ví, že takhle to nemůže být napořád. Vymyslí proto odvážný plán útěku, ve kterém se spoléhá na statečnost svého syna a notnou dávku štěstí. Když plán naproti všemu skutečně funguje a oba jsou konečně svobodní, Joy si s hrůzou uvědomí, jak nepřipravená je na to žít mimo čtyři stěny malého pokoje a být svému synovi oporou i ve skutečném světě. Jejich izolovaný svět se najednou rozšíří a jak malý Jack, pro kterého je vše nové a neuvěřitelné, tak i Joy se musejí naučit, jak žít ve skutečném světě... (Bohemia MP)

sulimo

Já teda nevim, jestli tu jste všichni odborníci na psychické dopady na dlouhodobě znásilňovanou ženu drženou v jediný místnosti po sedm let a víte to tedy lépe než já, ale při představě týhle šílenosti bych byla trochu víc zcvoklá. Pokud pak přejdu tuhle "drobnost", tak druhá půlka šla celkem do háje, a to proto, že přestala dodržovat to, co si ta první celkem zdařile budovala - svět očima dítěte. Po opuštění tohoto pravidla se z filmu stala jakási slátanina, která se poztrácela cestou po větší hloubce a emocionálním vypětí. Pokud pak na základě předešlých dojmů mám jakkoli hodnotit herecké výkony, ze kterých tu všichni tak vlhnete, tak opravdu mohu podpořit tvrzení, že Brie je skvělá herečka, která předvedla skvělý výkon nedostatečně zešílené vězenkyně. ()

campix

Hodně nečekaná bomba, někdy se prostě vyplatí nečíst si obsahy, dívat se na trailery a podobné. Když se poté film povede, je zážitek ještě o stupeň intenzivnější. Hvězda menších nezávislých filmů Brie Larson útočí na mety nejvyšší a po jejím výkonu v Room si můžeme být jisti, že na zaujme místo v nejednom žebříčku nejlepších hereckých výkonů tohoto roku. Filmy s podobnou tématikou vždy zanechají hluboký dojem (viz. Zmizení a Zmizelá) a Room jde ještě o trošku dál. Něco jako zmizení, ale zabývá se spíše psychologií nechtěných aktérů a co se s nimi děje, když je celá záležitost za nimi. Silný zážitek, který by byl o to silnější, kdyby se nevyskytovaly mezery ve scénáři (prapodivné motivace některých postav a jejich konání). Jinak bych byl naprosto spokojen. ()

zette

Uzasne drama. Tezko soudit, ktera cast je lepsi, zda ta v uzamcenem zahradnim domku nebo navrat do bezneho zivota. Petilety Jack, ktereho hral sice devitilety Tremblay svou roli zahral vytecne, predevsim svou reakci na "novy svet". Uveritelne herecke vykony podali vsichni herci, skvele vykresleni jednotlivych postav, vcetne tech vedlejsich. Urcite jeden z nejlepsich filmu roku 2015. Videno v ostravskem Minikine, 32 divaku. ()

carly

Film nám predstavil život v izbe a potom smutnú pravdu o tom, prečo a ako sa do izby jej dvaja obyvatelia dostali. Na relatívne krátkom priestore sa darí ukázať krutosť situácie ako aj snahu Joy o to, aby si ju Jack neuvedomoval. Najdramatickejší moment prichádza, keď sa Joy rozhodne zrealizovať plán na útek. Na druhý pokus a Jack dostane von s izby, kde film na chvíľu spomalí, aby ukázal enormitu Jackových prvých momentov mimo izby. Jackov útek od Nicka a hľadanie Joy sú jedinými akčnými momentami filmu. A keď spolu sedia vzadu v policajnom aute, zdalo by sa, že prišiel šťastný koniec, ale je to len začiatok. Joy sa v izbe sústredila na to, aby aj s Jackom prežila a aby utiekla. Verila, že keď sa to podarí, všetko bude v poriadku. Ale ukáže sa, že to až tak jednoduché nie je. Obaja sa musia vyrovnať s tým, čo prežili, ako aj so svojím novým životom. Rovnako ako aj ich najbližší. A pre nikoho to nie je ľahká cesta. Film mal vhodné tempo, veľmi dobrú kameru, využitie ticha a hudby. A skvelé herecké výkony. Plne chápem všetky nominácie a ceny. ()

Pajky3

Zvláštní film, který asi každého alespoň na chvilku donutí přemýšlet nad tím, kolik lidí je asi takhle uvězněno a nikdo o tom neví? Nechci být za velkého cynika, ale při útěku jim jde všechno "na ruku", to však neubírá filmu na tom jak silný je, pro mě překvapivě hlavně v druhé polovině, kdy se musí vyrovnávat s novou realitou. Myslím, že to nemá cenu víc komentovat, vždyť Brie Larson si za to odnesla cenu BAFTA, Zlatý glóbus i Oscara, tak na tom něco musí být. ()

Wormboy

Room je drsna drama o svinskom svete okolo a v nas. Dedotknuty kniznou predlohou som bol velmi spokojny, ze na zasadny dejovy twist nie je nutne cakat az do konca, jeho gradacia a emocionalny rozsah bol obrovsky, napriek tomu, kde sa v ramci casovej linie odohral a som velmi rad, ze autori nespekulovali nad nejakymi prvoplanovymi dejovymi skokmi, aby sa "ta" scena odohrala az na zaver ako byva zvykom. ()

Juto

,,Izba" je jednoducho film o matke a synovi, ktorí sa po rokoch núteného zajatia snažia prispôsobiť vonkajšiemu svetu. A prekvapením je, ako výstižne zachytáva túto drastickú životnú zmenu z pohľadu päťročného dieťaťa. 8/10 ()

blitzer

[Obsahuje spoilery] Velmi zdařilé drama naturalisticky vykreslující život dvou osob v uzavřeném prostoru a jejich následný návrat do reality všedního dne. Film je tak vlastně rozdělen na dvě různé poloviny, přičemž se nedá říct, že by jedna z nich pokulhávala za tou druhou. Vrcholem filmu pro mě ale stejně byla scéna útěku, při níž jsem napětím ani nedutal. ()

laik_60

No vzhľadom k tomu aký ohlas vyvolával oznam, že po vydaní knižnej predlohy sa natáča aj film, čakal som predsa len trocha viacej. :( Larsonová nebola veľmi presvedčivá. Ostatní herci pôsobili príliš "staticky". :( . Možno bolo chybou, že sa film venoval viac malému chlapcovi , ktorí to (ako to u detí už býva), napokon všetko postupne zvládal a nedal toľko priestoru druhej hlavnej postave - jeho mame, či už v prvej časti ale aj potom, ktorá toho predsa len viac niesla. ()

SeanLSD

Najlepšie je o tom nič (alebo skoro nič) nevedieť, potom je to ako skočiť do studne pocitov. Už druhýkrát tento týždeň, čo ma film s deťmi (ale nie pre deti) totálne rozložil na všetky emócie pekne doradu za sebou a odznova ešte raz (po MALOM PRINCOVI predvčerom). Neviem či je to tým, že starnem, alebo že som zmenil pomer zábavných a vážnejších filmov... Keby som čítal knihu, asi som zdržanlivejší, ale takto ku mne IZBA prišla ako zjavenie a absolútny triumf fantázie a rodičovskej lásky (myslím rodiča, teda podľa definície hrdinky toho, čo má dieťa rád, nie kto ho splodil). Len mi napadá, či dostať takýto výkon z malého chlapca nehraničí už tak trochu so zneužívaním... ()

kocik1

Když Joy konečně opustí své vězení, stane se pro ni a jejího syna vězením okolní svět. Citlivě rozehraný i dokončený snímek považuji za možná nejlepší film loňského roku, který jsem zatím viděla. ()

vesper001

Uniknout ještě neznamená osvobodit se. Útěk není cílem, ale startem. Když se podaří a zazní výstřel, uprchlíka čeká dlouhá trať zvaná adaptace, která může skončit návratem k normálnímu životu, anebo také pádem, po kterém možná nepůjde vstát a bude záležet na tom, jestli někdo z přihlížejících přijde na pomoc. V příběhu uvězněné Joy a malého Jacka jsou napínavé obě fáze – nejdřív bojují o přežití a potom o život. Od pěti hvězdiček dělí Room jen příliš nízká sympatičnost postav. Všech, bohužel. I toho malého Mauglího. ()

dr.fish

Určitě věc, která vede k zamyšlení nad tím, proč lidi někoho chytí a někam zavřou na sedm let. A jestli se z toho traumatu dá psychicky dostat, když to člověk přežije. Jinak ale mne to moc nechytlo. 60% ()

Doudis19

Tak prozatím je Room mojím hlavním favoritem na největší množství oscarových sošek (Revenant mi ješte stále uniká). Husí kůže mi během sledování naskočila hned několikrát a to jak v pokoji, tak později na svobodě. Herecky i technicky senzační věc, kde funguje naprosto všechno a především emoce. Tenhle film zkrátka nejde jen zkouknout. Donutí vás ho prožít. ()

Marvel potvrdil obsazení Captain Marvel

Marvel potvrdil obsazení Captain Marvel

25.07.2016

Víkendový Comic-Con přinesl spoustu nových trailerů, na druhou strunu byl ale skoupý na velká oznámení. Neobjevily se žádné nové filmy ani herecká angažmá, asi nejvýraznějším momentem tak bylo… (více)

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016