Čarodějnice

• Česko Čarodějky: Pověst z Nové Anglie (více)
Horor / Mysteriózní
USA / Kanada / Velká Británie, 2015, 92 min (Alternativní 89 min)

V polovině sedmnáctého století měli lidé blíž k přírodě, blíž k Bohu, blíž k iracionálním jevům, které dnes považujeme už jen za pohádky. Sedmičlenná rodina farmáře Williama (Ralph Ineson), která v té době žila v relativním bezpečí jedné z osad v Nové Anglii, se po vážném střetu se sousedy rozhodla kolonii opustit a vydala se dobývat americkou divočinu. Po krátkém putování se usadili v zemi nikoho, poblíž rozlehlého temného lesa, o němž by leckterá citlivá povaha řekla, že působí zlověstně. Neblahé tušení členů farmářovy rodiny umocňuje i řada obtížně vysvětlitelných událostí, které jejich nový život provázejí, zašlou úrodou počínaje a podivným chováním domácího zvířectva konče. Vrcholem série katastrof je pak zmizení farmářova nejmladšího syna přímo před očima nejstarší dcery Tomassin (Anya Taylor-Joy), která ho měla hlídat. V atmosféře všudypřítomné paranoie plynoucí z dalších podivných událostí dochází k postupnému rozkladu rodiny, Tomassin je jednomyslně označena za viníka všech neštěstí a obviněna z čarodějnictví, ačkoliv je to paradoxně právě ona, kdo si ještě zachovává alespoň zdání zdravého rozumu. A to, co se skrývá v temném lese a doposud bylo jen v roli pouhého pozorovatele, se rozhodne udeřit. (Cinemart)

Brain-D

Syrové, podmanivé, děsivé, pomalé a nábožensky pojaté. Jeden z mála filmů, na které je opravdu potřeba se naladit. ()

zdenny

Tento film byl takový zvláštní. Někomu by mohlo připadat, že jde o fanatickou rodinku. Jenže v té době takto lidé k náboženství přistupovali. Nejhorší ale bylo, když byli rodiče schopni uvažovat o tom, že je čarodějnice jejich dítě. Samozřejmě ale zase musíme připustit dobové reálie a dobové uvažování. Příběh byl zvláštní, protože i zvláštně končil. Musím přiznat, že po více než půl roce mi z něj v hlavě zbyla jen matná vzpomínka. Na celkovou atmosféru si ale pamatuji dobře. ()

Eleanor05

Nevyužitá šance na dobrý horor. Výborná atmosféra z dob osídlování Ameriky, výborná archaická Angličtina, dobré herecké výkony. Bohužel situace kolem lesní čarodějnice není nijak osvětlena a není s ní nijak pracováno, ačkoli by tam byl velký potenciál na dobrý příběh a spousta věcí není dovysvětlena. Závěr filmu pak jde přímo proti vlastnostem hlavní postavy a je silně WTF?. A ke všemu to není strašidelné. Proto 2*. ()

Lukyn007

Čarodějnice je vskutku originální. A to nejen s tématem, se kterým chce diváky oslovit, ale také zaměřením se na rozklad zbožné rodiny, jejíž členové ukážou své stinné stránky, jakmile jsou postaveni čelem čemusi tajemnému, pro co nemají vysvětlení. Film, který je sice pro náročnějšího diváka, za to opravdu povedený. 85% ()

Killda

Plnokrevný horror to rozhodně není, film si jde vlastní vyšlapanou cestičkou mimo mainstreamovou dálnici. Horrorové fanoušky to tedy může nehezky zklamat, festivalové geeky ale naopak mile potešit. Na mrazivé atmosféře by se dalo přidat, ale to by potom The Witch nebyla taková festivalová lahůdka. Kamera je špičková, herecké výkony jakbysmet. Snad jsem čekal víc, ale nakonec jsem i tak spokojen. 7/10 ()

Tft

Kdybych byl farmář v 17 století v Nové Anglii a viděl tenhle snímek sbalich bych si svých 5 švestek na trakař a stěhuju se někam do Nevadské pouště, ale jelikož nejsem farmář ze 17 století film mě „pouze“ vnitřně znepokojil a usadil se hluboko v žaludku tak jako dlouho žádný horror. Eggers rozjel už od úvodu skvělou podívanou přez všechny záběry přírody, dobové oblečení a hlavně prostředí farmy, z kterého čiší klaustrofobie a znepokojení. Atmosféra jako v The Thing s gradací děje alá Shining spojená se skvěle napsanými postavami a chytře postaveným dějem, který nám ukáže čarodejnici hned na začátku a pak už nás jen trápí a předvadí vnitřní rozklad pobožné rodinky je kombinace, která z The Witch dělá unikatní snímek. Casting též za jedna všichni herci neskutečně zapadli do svých rolí. Další věc, která se musí vyzdvyhnout je hudba, komu při tomhle soundtracku neběhá mráz po zádech ten musí být hluchej.Filmu jde jen málo co vyčíst snad jen jeho marketingovou kampaň, ale co je spíš zdrojem tohoto problému jsou novodobé horrory. Pak totiž po skončení filmu v kině slyším od páru sedícího vedle větu: No konečně konec na to jsme všichni čekali a já byl jako : wtf koukali jsme se na stejný film? Holt inteligentní a promyšlené horrory dneska neletí a radši se budeme strašit lacinejma lekačkama. 85%. ()

R1CH1E

Skvělý horor, který nestaví na krvi a laciných lekačkách, ale na hutné a děsivé atmosféře plné strachu a bezmoci, která se vám vžere až do morku kostí. Lahůdka. ()

Herzeleid

Film mi absolutně nesedl - hraje si příliš na uměleckost a atmosféru. Což o to, pocit z filmu je mrazivý, ale chybělo mi něco víc. Veliké zklamání. ()

drackula

Witch v prvom rade nie je horor. Teda nie taký, aký čaká bežný návštevník kina s pukancami a colou, ktorý potrebuje celý film žmurkať na dievča vedľa. Tento film sa pohráva so psychológiou a vytváranie dusna a strachu využíva dobové predstavy a povery. Nový svet a silne náboženská rodina sú skvelý základ. Je logické, že mnohí nevidia nič desivé na rôznych znameniach, zvieratách, a podobne, ale v dobe, do ktorej bol tento film zasadený to tak fungovalo. Za všetkým bolo nejaké znamenie, všade číhali démoni. 80% ()

ghatos

Witch je pěkná bitch. Zvláštně vedený film, kde se jde na to trochu jinak. Ne, že by to bylo špatně, ba naopak. Ve svých nejlepších momentech to vévodí v psychologickém dramatu. Hororová složka se zakomponovala také, ovšem dala se využít silněji právě v boji se zlem a řešení příběhu. Dva momenty jsou tam nepříliš hodící se (spíše nelogické). Z druhé strany se to drželo poctivých dogmat, což má svou váhu. Čarodějnice není tuctový hloupý (ne)horor pro stupidní mládež. V lese neběhají sexy upíři a vlkodlaci. V lese je něco velmi nebezpečného. V syrovém, až artovém prostředí si přinejmenším užijte hutnou šedou beznaděj. 70%. ()

Mr.KarlAdler

Strach, zbabělost, obvinu, existenční nejistotu, předsudky - a já nevím, co všechno ještě Čarodějnice předhazuje jako trpký obraz doby. A číní tak v hodně stylizovaném, až přestylizovaném prostředí (jestli se něco spolehlivě vejde do rozmezí padesáti odstínů šedé barvy, tak tenhle film). Problém je, že to provedení, a hlavně v klíčových dramatických/emocionálně vyhrozených chvílích, na mě nepůsobilo přesvědčivě, ale skoro směšně - podivně pointovaný scény, tak nějak vlastně totálně odlišené např. od ladnosti Shyamalanovy režie ve vesnici. Celkově by se to sice zprůměrovalo, kdyby ovšem rozuzlení nepůsobilo jako celkem dost epická účelová depka. ()

vyfuk

Jednoznačně jako velký kino zážitek. Skvělá práce s kamerou a hudební tón i hlavně díky zpěvům dělá taky své. Ale chybí tomu pro mě ten efekt, který hledám. Takový ten faktor toho, že se dívám na dobrý film. Prostě někdo jde do lesa a je z toho průser. K tomu tam je onen kouzelný sexuální stimulant a už to frčí. Nějaký ten kozlík a čert na koze jel. Pro mě to nemělo dostatek příběhu. Ale jako tvůrčí rozjezd dobrý. Lehce připomíná Černou smrt. Co říct. Kdo se bojí, nesmí do lesa. ()

cpt.Lynch

Atmosféra je tu doslova brutální. Ale žel jenom špičková atmosféra vám neudělá celý film. Scénář je místy dost hloupočký a zmatený… a je to taky místy dost nuda. 3,5 * ()

Jaro.Krafcik

Schválne som si ešte pred severanom pozrel tento Eggersov výtvor ktorému som dal v minulosti jednu hviezdičku. A hodnotenie nezmením ani teraz. Zas taká katastrofa to nebola a herecky výkon Anny Taylor Joy plus slovensky dabing na hbo max vytiahol hororový artový skvost aspoň na podpriemer. 2* ()

Trapper33

Atmosféra pěkná, první půlku se film trošku táhl, ale poté nabral slušné tempo s povedeným zakončením. KVIFF 2015 ()

zsn

Miluju tyhle filmy! Ponurá atmosféra, ještě zvrácenější děj, utrpení, historie - to je moje. Příjemné osvěžení, osobně bych to nenazvala hororem, ale v žánru hororů příjemná změna oproti standardní produkce, která se dnes diváku nabízí a naprosto nepřekvapí. Rovněž bych pozvedla hudební doprovod, celou dobu jsem byla napnutá jak struna (tuhle jógu já můžu) no a konec - ten volá po pokračování. Na čarodějnice by se mohl současný film vůbec zaměřit - je toho zoufale málo (ekvivalentní tomuto filmu je akorát současný seriál Salem) a snímků se zoombie kreaturami už bylo víc než dost. ()

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

25.08.2021

Herečka Anya Taylor-Joy (Dámský gambit) si velmi oblíbila spolupráci s režisérem Robertem Eggersem. Do Hollywoodu ostatně prorazila díky filmu Čarodějnice, teď se ale objeví i v jeho vikingské… (více)

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (více)

Od Čarodějnice k Nosferatu

Od Čarodějnice k Nosferatu

15.08.2017

Robert Eggers si vybojoval režijní ostruhy Čarodějnicí a teď konečně oznámil svůj další film. Bude jím remake hororové klasiky Upír Nosferatu, která v roce 1922 nakopla upíří subžánr a představila… (více)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz