Čarodějnice

• Česko Čarodějky: Pověst z Nové Anglie (více)
Horor / Mysteriózní
USA / Kanada / Velká Británie, 2015, 92 min (Alternativní 89 min)

V polovině sedmnáctého století měli lidé blíž k přírodě, blíž k Bohu, blíž k iracionálním jevům, které dnes považujeme už jen za pohádky. Sedmičlenná rodina farmáře Williama (Ralph Ineson), která v té době žila v relativním bezpečí jedné z osad v Nové Anglii, se po vážném střetu se sousedy rozhodla kolonii opustit a vydala se dobývat americkou divočinu. Po krátkém putování se usadili v zemi nikoho, poblíž rozlehlého temného lesa, o němž by leckterá citlivá povaha řekla, že působí zlověstně. Neblahé tušení členů farmářovy rodiny umocňuje i řada obtížně vysvětlitelných událostí, které jejich nový život provázejí, zašlou úrodou počínaje a podivným chováním domácího zvířectva konče. Vrcholem série katastrof je pak zmizení farmářova nejmladšího syna přímo před očima nejstarší dcery Tomassin (Anya Taylor-Joy), která ho měla hlídat. V atmosféře všudypřítomné paranoie plynoucí z dalších podivných událostí dochází k postupnému rozkladu rodiny, Tomassin je jednomyslně označena za viníka všech neštěstí a obviněna z čarodějnictví, ačkoliv je to paradoxně právě ona, kdo si ještě zachovává alespoň zdání zdravého rozumu. A to, co se skrývá v temném lese a doposud bylo jen v roli pouhého pozorovatele, se rozhodne udeřit. (Cinemart)

HonzysKISS

Takový jednoduše natočený film, ale celkem dobrý. Díky moc pěknému prostředí to vytvářelo takovou tu hezkou „starou“ atmosféru. Líbilo se mi, že se moc nemazlili s dětmi. Příběh zajímavý, takový klasický čarodějnický. Škoda, že nebylo moc akce, takhle to občas nudně odsejpalo. Kdo se zajímá o čarodějnice, tak ho to asi bude bavit víc. ()

Sayko

Tak tohle mě dostalo! Produkční skupina A24 opět nezklamala a podala to nejlepší, co může filmový žánr horor nabídnout. Pro konzumního diváka hororových sraček s jumpscary na každém rohu nic moc, avšak pro kvalitní podívanou, vystuženou tou nejhustější atmosférou, která by se dala krájet a ani na minutu mě nenechala vydechnout, to určitě bezpochyby stojí. Příběh zasazený do perfektní doby, perfektního místa a perfektní hudby. Postavy zformované tak, aby nebylo do poslední chvíle poznat, kdo je posedlý ďáblem, zároveň jde ze všech strach a zděšení. Už dlouho se mi nestalo, že bych měl celý film husí kůži.. ()

J.F.B.

The VVitch určitě nepatří k nejděsivějším hororům, které může člověk může vidět. Nevyvolává přímo děs, pouze nepříjemné pocity (kdo chce čarodějnice a děs by se měl podívat spíše po tomhle). Má těžkou, znepokojivou atmosféru, která však ve výsledku nikam moc nevede. Je tu několik silných scén, ale ani ty nejsou přímo hororové. Takže hlavním pozitivem tohoto filmu zůstává hlavně vykreslení života a myšlení lidí 17. století, konkrétně amerických protestantských osadníků s jejich spory o víře, pověrami a snahou přežít v nehostinné divočině se všemi jejími nebezpečími. Takže to nakonec jsou horší tři hvězdy, jen krok od 2*. ()

Teg

Artová nedoceněná žánrovka postavená na dobových textech o čarodějnictví. Kdo chce, najde průměrný atmosférický thriller, někteří ale možná přečtou i něco mezi řádky. ()

SpaceOdyseus

Atmosfericka hodka a pul zkoumajici stret tmrstvi s moznym nadprirozenem. Bavil jsem se vizualem z predminuleho stoleti, bavil jsem se nad vykony ustredni petky a bavil jsem se nad rozpletanim mysteriozniho pribehu. ()

Duch217

Kdo čeká klasický horor, tak asi bude zklamaný, nicméně někdo, kdo už má dost všech strašidelných baráků a malých dětí spojených s démony, musí tento film ocenit. Snad jediné, co bych filmu vytknul, je až moc náboženských "keců" a taky to, že otec vypadal jako Bolek Polívka (:D), nicméně zbytek fungoval úplně dokonale a jsem strašně rád, že jsem po dlouhé době viděl nějaký originální horor, který sice měl své mouchy, ale alespoň nesázel všechno na předvídatelné lekačky a ohrané scény, které jsme viděli už stokrát. ()

lucijelucije

No, kdyby z celého filmu, běželo posledních 20 minut, možná bych dala hvězdy dvě. Ale bohužel pro mě je The Witch neuvěřitelná nuda. Celý snímek je o obviňvání, dohadech a nařknutí. Nečekala jsem psychologické drama, takže velké zklamání. ()

Gray Wolfman

Nevím, co se vám na tom nelíbilo... Temný horror ze 17. stol. o čarodejnictví.... Temné to bylo, v té době se modlili všichni a i toho bubáka tam máte, tak co ještě chcete? Ufo? :-D já byl velice spokojen až teda na posledních pár minut, které mi přišli jak z jiného filmu a vůbec mi neseděl, to u znávám, ale jinak 4/5* a spokojenost ()

Drirr

Hrozně moc podhodnocený film, který je ve skutečnosti poctivým kusem hororové filmařiny, jaký se dnes už nevidí. Tak dobře zahrané, nasnímané s tak domyšleným a přitom komorním prostředím, to už jsem dlouho neviděl. Přiběh je minimalistický, vše stojí na atmosféře a pomalu gradující psychóze prakticky všech postav. Oceňuji i nedoslovnost filmu, kromě konce. Ale i ten si vlastně lze vyložit docela různě. 9/10 ()

angloumene

Po dlouhé době tak trochu jiný horor. The Witch si zdařile hraje s klasickými středověkými tématy a elegantně je zapracovává na samotu v nedávno kolonizované Americe. Film skutečně funguje jako zdařilé psychologické drama plné nenávisti zejména mezi nejstarší dcerou a ostatními členy rodiny. Zároveň se ale nemusíme bát, že to budou jen nějaké povídačky. Čarodějnice skutečně přijde na scénu a to hned v úvodních minutách. Pokud se chcete ponořit do hutné atmosféry temného podzimního lesa, který je plný nepříjemných překvapení, mohu Čarodějnici jedině doporučit. Konečně horor, který filmově obstojí i ve srovnání s jinými žánry. Celkově 85 %. ()

Disease

Vzhledem k místním komentářům jsem očekával něco trochu jiného, takže jsem byl příjemně překvapen. Klasický old school horror v pomalém stylu jako např. Omen, Rosemary's Baby apod. Jen ne až tak dobrý. ()

Patrik256

Rozpočet_ 4 miliony dolarov // Tržby_ 40.4 miliona dolarov // Tržby v ČR*_ 4 287 175 Kč // Diváci v ČR_ 32 331 // Tržby v USA*_ 25.1 miliona dolarov ()

Prochy38

Za mě super žánrovka. Naprosto fanaticky věřící rodina, odříznutá od světa a v lese něco zlého.... jako atmosféra perfektní, herecky nadrůměr. Líbilo všechno. Těch modliteb bylo ma mě moc, ale na to, jak to tehdy chodilo, myslím ideálně vyvážené. Nevím, jestli jde úplně o horor, asi psycho solidní, ale tvrdých i těch krvavých scén se skoro nedočkáme. O to více jsem si užíval hudbu, prostředí a již zmíněnou atmosféru. Fakt lehké nadšení! ()

woodsman

uz som to videl davnejsie malo to celkom temnu atmosferu ale mohlo to byt jednoznacne lepsie z Anya sa pomali zacala robyt hviezda ()

kamigava

Líbila se mi jen atmosférická hudba, která sem tam vykřikne na diváka. Jinak jde o prázdný horor plný náboženských žvástů (zajímavý je aspoň ten starý anglický jazyk), kterého jsem se skoro vůbec nebál. V podstatě tu není žádná napínavá scéna v tom obávaném lese, kde sídlí zlá čarodějnice, která se ukáže jen dvakrát na pár sekund. Její první výstup s tím děckem byl ale velmi odpudivý. Strach ve mně budily spíš ostatní postavy než samotná baba jaga. Čardějnice mě naprosto zklamala, škoda peněz. Víc jak 40% to za mě nemá. ()

Renfield

Už dobovou stránkou je Čarodějnice výborná, jde vidět, že Robert Eggers tomuto tématu a době kdy se film odehrává věnoval mnoho času. Postavy stále hovoří s bohem, nebo se modlí, bojí se lesů a tajemných bytostí v nich... tedy vliv církve je zde opravdu silný, v dřívějších dobách by tomu takto nebylo. Taktéž statek a dění na něm (práce), oděv všech postav, vše je výborné, což mě jako fanouška historických filmů těší dvojnásob. Součástí dobové stránky filmu je i použitá mluva, nádhera ji poslouchat, obzvlášť z úst Ralph Inesona. Tím se dostávám k hercům, zde zaujme především již zmíněný, dále potom samozřejmě Anya Taylor-Joy a Harvey Scrimshaw. Ke scénáři taktéž nemám výhrad, naopak děj je velice zajímavý, plyne si svým pomalejším tempem, ale diváka udržuje v neustálém napětí. Hororových momentů je zde dostatek, i když ne těch pro dnešní dobu typických... naštěstí. Závěr je už kapitola tak trochu jiná, naštěstí ne úplně špatná, přesto tu nutně býti nemusel, více bych ocenil takové řekněme "hororové rodinné drama" Ale závěr tu je, příběh svým způsobem doplňuje, posunuje a při další projekci už i přišel vhod, tedy dobrá. I technická stránka filmu stojí za pozornost, především kamera, použití přirozeného světla a záběry na dění na farmě, detaily tváří herců, či les... ten ve spojení s hudbou opravdu hororový. Jednoduše, Robert Eggers nasadil laťku vysoko a já doufám, že u hororu ještě nějakou dobu zůstane. 80% ()

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

25.08.2021

Herečka Anya Taylor-Joy (Dámský gambit) si velmi oblíbila spolupráci s režisérem Robertem Eggersem. Do Hollywoodu ostatně prorazila díky filmu Čarodějnice, teď se ale objeví i v jeho vikingské… (více)

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (více)

Od Čarodějnice k Nosferatu

Od Čarodějnice k Nosferatu

15.08.2017

Robert Eggers si vybojoval režijní ostruhy Čarodějnicí a teď konečně oznámil svůj další film. Bude jím remake hororové klasiky Upír Nosferatu, která v roce 1922 nakopla upíří subžánr a představila… (více)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz