Ďáblův advokát

• USA The Devil's Advocate (více)

Mladý úspěšný právník Kevin Lomax obhajuje učitele Gettyse obviněného ze sexuálního obtěžování své žačky Barbary. Přestože během přelíčení zjistí, že učitel je opravdu vinen, podaří se mu dosáhnout osvobozujícího rozsudku. Když pak Kevin se svou manželkou Mary Ann oslavuje v baru, neznámý muž mu nabídne práci za skvělých podmínek u prestižní právní firmy, kterou z New Yorku řídí John Milton. Manželé se přestěhují do Miltonova rodinného mrakodrapu. Kevin je fascinován bohatstvím svého nového prostředí a plnou silou se pustí do práce. Cosi se však změnilo. Vítězství není jenom cílem, stává se posedlostí. John Milton navíc, jak se zdá, nalezl v mladém právníkovi zvláštní zalíbení. Kevin se tak ocitá v osidlech samotného ďábla a čeká ho pekelně nebezpečná životní cesta. (TV Nova)

Legas

Výborný hororový thriller s jedinečnou atmosférou. První polovina vás navnadí na právnické drama a v druhé se nebudete stačit divit. Původně jsem myslel, že název filmu je jen metafora ;-) Al Pacino a Keanu Reeves si u mě opravdu šplhli. ()

Webb

Bez Pacina by to bylo spíše za tři. On je tu totiž hlavní tahoun celého snímku, na jeho herectví je skutečně radost pohledět. ()

Ajantis

(Komentář obsahuje spoilery.) Morální rovina práce advokátů je komplikovanější, než jak ji předestírá Ďáblův advokát. Že jsou špatní jen proto, že obhajují vrahy a jiné amorální zločince, je snadno srozumitelný a značně rozšířený, leč povrchní, názor. Odpovídá mu rovněž Kevinovo „správné rozhodnutí“ v závěru filmu, které očividně nepramení z nechuti k povolání advokáta, ale z nechuti obhajovat někoho „zlého“. Skutečnost, že jím fakticky zařídil odsouzení někoho pro skutek, který nespáchal (ostatní děti si přece zneužití vymyslely), zůstává rozpačitě nevyřešeným morálním problémem v jednání Kevina i celém filmu. Jak do tohoto pojetí zapadá ta část Ďábelské advokátní kanceláře zabývající se např. akvizicemi, je mi záhadou, obávám se však, že až sem to scénáristé nedomysleli. Hlavní postava jistě není advokátem v trestních věcech náhodou; k ilustraci morálních dilemat, jež advokacie skýtá, by stejně dobře – ne-li lépe, protože by neodpoutával pozornost ke klišé zmíněnému výše – posloužil prostý spor o peněžité plnění. To by ale diváka nemuselo bavit a nepotvrdilo mu, co už dávno ví. Prznění dětí, týrání zvířat, zmasakrování vlastní rodiny – to je jiná! Už tento výběr vzbuzuje silné podezření a očekávané šablony se brzy začaly kupit: nábožensky zapálená matka, penězi posedlá manželka, vztah s níž se začne rozpadat... Ďáblův advokát v tomto ohledu nepřekvapí vůbec ničím. I Pacinova vrcholná promluva relativizující kdeco je spíš kontrolovanou bouří v láhvi, vhodnou jako mírné vzrušení pro poklidné nedělní odpoledne. Asi jako když si dám pálivý dresink u McDonald's. Jedinými dvěma momenty, za které získává film alespoň nějaké kladné body, jsou úplný závěr, který ukáže „cestu do pekla“ i na „té druhé“ straně, a záběr na stánek s nabízenými rybami před budovou soudu, když ji Kevin opouští po jednání ve věci Moyez. ____ Dosti zvláštní je skloubení dramatické a nábožensko-hororové roviny. Souhlasím s Exkvizitorem, že se nepovedlo, a když ve scéně v butiku poprvé došlo na Ďábelské digitální triky, spadla mi čelist a nevěřícně jsem zíral. Mno... ale řekněme, že jsem díky tomu alespoň neměl dojem, že film stvořili roboti (ti totiž, jak známo, nefetují), kterýžto by byl jinak neodbytný. (V komentáři jsem záměrně pominul kritiku soudních líčení a věrohodnost postavy zahrané Keanu Reevesem, u nichž je nasnadě tzv. profesní deformace. Své výhrady k nim ale mám.) Slabé **. ()

Jordan

fíha . . . naozaj dobrý thriller. al pacino je proste diabolsky perfektný. "Vanity, definitelly my most favourite human sin, ha ha ha!" ten jeho smiech, ten jeho šarm . . . to zas peklom zmietaný reeves tiež nebol zlý a ani peknučká chutnučká theronová nezaostáva, tá, ako už vieme, však dáva celými priehrštiami najavo, že za jej sexy telom a dokonalou tvárou sa skrýva kusisko pani herečky. každopádne, celý čas vás tento filmy drží a nepustí, a to je dobre. náznaky a opäť náznaky. detaily. je dobré, keď scenársita vie o téme viac ako divák a potom mu to injekčne pichá do mozgu. je dobré, keď sa režisér aj napriek tomu, že robí americký thriller s trojicou veľkých hviezd, vyhne kadejakým klišé, prehnaným a nafúknutým moralizátorským rečiam a neprimerane akčnej réžii len kvôli efektu. je dobré, keď sa v hlbokých a častokrát neistých vodách žánru "americký thriller" podarí dielko, aj keď nie perfektné, prinajmenšom veľmi dobré a zapamätateľné. nevyšumí z hlavy a niečo z toho ostane. Možno ýáverečný úsmev. Možno Keanu cmúľajúci palec a možno niečo viac . . . ha ha ha . . . ()

Tsuki

Jak jsem si mohla nechat tenhle film až do teď unikat...? Al Pacino je v roli samotného Ďábla neskutečný a stejně tak filmu hodně přidává herecký výkon mladé Charlize Theron (už zamlada musela být hrozně talentovaná, protože takový drastický propad do šílenství se rozhodně nehraje snadno...) Líbilo se mi taky samotné vystavění příběhu, který nejdřív začne ve zcela uvěřitelných a realistických podmínkách, ale pak se přehoupne do mysteriózní roviny. A hodnotu filmu přidává i to, že je v rámci tématiky rozhodně nad čím se zamyslet. Protože se sice jedná o zábavný, napínavý a tajemný film, ale má zároveň určité sdělení. Předkládá divákovi otázku ceny hříchu, ceny za špatné svědomí. Zkrátka to, jak nás naše životní rozhodnutí můžou formovat a utvářet. Přesně takhle si představuju plnohodnotný film. Pro mě rozhodně velký divácký zážitek. ~(4,4)~ ()

dzej dzej

Prastarý příběh o pokušení přesunutý do moderní společnosti. Místo bohatství, rozkoše či věčného života nabízí ďábel slávu. Zatímco Paris kdysi slávu odmítl a zvolil si nejkrásnější ženu světa, Kevin Lomax volí přesně naopak. Vlastně ani nepotřebuje ďáblovo aktivní a explicitní našeptávání - do pekel jej spolehlivě vede vlastní narcismus. Zatímco stoupá po společenském žebříčku, jeho krásná a křehká dívka postupně zažívá všechny myslitelné mučivé hrůzy pekla. Tady je ďábel nejkrutější - s graciézním úsměvem provází Lomaxe velkou společností a mezitím likviduje naprosto bezmocnou ženu opuštěnou jediným milovaným člověkem. Proto celý film končí v psychiatrické léčebně. To, co se děje potom, už vůbec není důležité. ()

Anderton

Neznámy režisér Hackford natočil spoločne s hereckými esami jeden z najlepších satanistických hororov a Al Pacino predstavil svojho diabla ako chápajúceho, asertívneho týpka, ktorý vie, čo tvor, ako človek v živote potrebuje a pozná všetky jeho slabosti. Diablov advokát sa dá vidieť aj stokrát, patrí do zástupu deväťdesiatkových mestských trilerov, ktoré si nikdy nenechám v tv ujsť. Škoda miernej prekombinovanosti, čo sa týka rodinných vzťahov, príbeh by lepšie fungoval bez nich. Taktiež reči o blížiacom sa miléniu sú nadbytočné. ()

Frajer42

Slušný film. K hereckým výkonům nemám výhrady. Al Pacino brilantní. Ale ptám se nač mrvit slušné drámko nějakým převrácením se do mystifičnosti. Ten závěr jsem nějak nepobral. Slušný film s primitivní pointou. Za pošahaný závěr srážím hodnocení na * *. ()

boshke

Opravdu silná, hutná atmosféra a herecký koncert Pacina, Reevese a Theron. Celý příběh o zhoubné touze po penězích a kariéře by byl platný i bez ďábelského podtextu, s ním však vyznívá přeci jen zlověstněji... 90% ()

Kothy

Tenhle film mě ani přes herecké obsazení nechytl. I když je tam Keanu Reeves a Al Pacino. Prostě mě to nebavilo... ()

AllShallFall

Špičkově ďábelská atmosféra. Al Pacino byl ďábelský až přes příliš. Opravdu vynikající film. A jeden z mnoha mála snímků, kde se mi Keanu Reeves zamlouval. ()

swamp

Málokdy se stane, že režisér takhle dlouhým filmem upoutá mou pozornost na celou dobu..Taylor Hackford to hravě dokázal. A nebyl na to sám! Keanu Reeves v hlavní a Charlize Theron ve vedlejší roli odvedli velmi nadprůměrné výkony..za zmínku ovšem stojí hlavně Al Pacino! Na první pohled je jasné, že je nejzkušenějším z celé trojice, svůj part si užívá, jakoby byl sám ďábel..a to bez nadsázky! Jeho šarm je nepřekonatelný ("A woman's shoulders are the front lines of her mystique, and her neck, if she's alive, has all the mystery of a border town. A no-man's land in that battle between the mind and the body."), jeho smysl pro humor je nepřekonatelný ("Is there more to it? Just this room. And a bedroom? No bedroom. Where does he sleep? Who said he sleeps? Where does he fuck? Everywhere."), John Milton a jeho Ztracený ráj je nepřekonatelný! :) ()

teutates

"Kdo jseš? satan? řikej mi tata"... hláška milénia. Ďiabolský Al Pacino a ješitný Keanu Reeves v hlavných ulohách... Tak toto sa Hackfordovi vážne podarilo, ďiabolské prevedenie 9/10 nemám slov... ()

Sašenka165

Dost zajímavý film s úžasným koncem. Lepšího ďábla než Al Pacina by sehnali asi těžko. Reeves a Theronová úspěšně vyplňují plátno, když se Al poflakuje někde mimo. Celému filmu vládne hodně napjatá atmosféra a mě to tak nějak vyhovuje. ()

Okara

Bezpochyby jeden z nejlepších mysteriozních, i když nábožensky kontroverzních, snímků všech dob. Tu pravou atmosféru jsem začal pociťovat už od prvních minut, již od onoho úděsného Kevinova úsměvu, který nepředznamenával vůbec nic dobrého. Když se na scéně objevil Al Pacino, tak to, že nebude mít dvakrát pozitivní roli se dalo poznat nejen z jeho ďábelsky mrazivého vystupování, ale i z maličkostí jako je například při jeho nástupu na scénu sestup do podzemí, či při druhém plápolající oheň. První hodina se jevila jako nadprůměrné příjemné právnické drama, ale od děsivých scén s Theron to začalo nabírat ty správné obrátky a atmosféra se změnila ze sekundy na sekundu o 180 stupňů. Keanu Reeves, Al Pacino, s jeho tak zarážejícím smíchem, kdy pojem "ďábeslký smích" se nedá lépe zahrát, ale i Charlize Theron jsou zde v životní roli a já jen koukal, co ze sebe dokážou vymáčknout. Souznění těchto hereckých výkonů, povedené režie a pár triků mi dokázalo vykouzlit úchvatný zážitek. A perfektní scénář dojem pouze dokresluje, a to především posledními patnácti minutami, kde stačí k dramatičnosti jen jedna místnost a brilantní dialog. A poslední věta to vše jen s mrazivým úsměvem spálí na popel. 100% ()

Mariin

Celkem dobrý film, jehož tvůrci věděli, o čem točí. Al Pacino jako Ďábel nemá chybu. Tipoval bych, že film vzešel spíše z protestantského prostředí. Vytknout se mu dá (jak uvedl přede mnou již Aidan) především to, že Kevin ve svém vidění "uniká" ďáblovi sebevraždou, což je obrovský a naprosto zásadní úlet. Chyběl tu Bůh (který tu byl jenom jako nezůčastněný pozorovatel) a dobří andělé, kteří přece také působí a mohou vnuknout člověku naopak dobré myšlenky. Zde jako by byl člověk hračkou zlých sil, odkázán jen na svou (slabou) vůli - bez modlitby a dalších prostředků milosti. Proto filmu nelze dát pět hvězdiček. Nicméně vyniká nad většinu slátanin, natočených na toto téma... ()

nascendi

Už som niekde napísal, že celé "nadprirodzeno" dokážem zniesť iba vo forme paródie. Preto u mňa upírske, satanské a podobnými bytosťami zaplnené filmy nemajú veľa šancí na úspech. Diablov advokát je výnimkou, pretože je to múdry film, s výborným scenárom, ktorý cez satana rozpráva o ľuďoch. A keď je ešte tým satanom Al Pacino, tak sa boria všetky predsudky voči žánru. Úspešne mu sekundujú Keanu Reeves s Charlize Theron, zaujímavá je výtvarná a hudobná stránka filmu. Silné štyri hviezdičky. ()

Arsenal83

Mega film zo zlatých deväťdesiatok, kde sa ako málokedy pridám k Pomovi. To, čo sa vtedy točilo ako normálny film, sa dnes už netočí, dnes by taký film bol výnimočný a vyhrával aj oscary, ak by teda podmienky nediktovali libtardi. Koľko krimi alebo mysterióznych filmov ako Diablov advokát sa natočilo od roku 2010? Myslím, že ani tri sa nedokážu porovnať. P.S. Prešiel som si komentáre s najnižším hodnotením a tam od jedného pána stojí, že Al Pacino ho nepresvedčil ako diabol. Tak to ale pardon. Al Pacino zahral už lepšie slepého ako akýkoľvek nevidiaci a má za to aj oscara. Tak nech mi nikto nehovorí, že túto rolu pokušiteľa by niekto zvládol lepšie. Bravúrny výkon pán Pacino! Ako vždy. ()

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

26.04.2011

Slavný autor noirových kriminálek Donald Westlake napsal celkem 24 románů, v nichž vystupuje profesionální zločinec Parker (žádné křestní jméno). Je to jakýsi novodobý Robin Hood, který zásadně bere… (více)

Pokrok za prachy z prodeje drog

Pokrok za prachy z prodeje drog

22.10.2008

Po Weirovi a Annaudovi, jejichž nové projekty jsme probírali v uplynulých dnech, je tady další tvůrce, jehož jméno nevidíme na plátnech kin až tak často, ale když už, tak to obvykle stojí zato.… (více)