Dárek

• Česko Křivdy z minulosti (více)

Simon (Jason Bateman) a Robyn (Rebecca Hall) jsou mladý manželský pár, jehož život se odehrává přesně podle představ a plánů. A to až do dne, kdy náhodně potkají Gorda (Joel Edgerton), Simonova dávného známého ze střední školy. Od té chvíle se jejich budoucnost začíná pomalu ale jistě rozjíždět po děsivém a šíleném tobogánu. Po několika dalších náhodných setkáních a nečekaných návštěvách Simon a Robin začínají být z Gordova chování a slov znepokojení. A navíc se začnou objevovat záhadné dary, díky nimž se odkrývají podivná tajemství z minulosti. A Robyn se tak nejen dozvídá znepokojující pravdu o tom, co se odehrálo před dvaceti lety mezi Simonem a Gordem, ale především stojí před nečekanými otázkami. Jak dobře opravdu známe nám nejbližší lidi? Je dávná minulost navždy už jen minulostí? (Cinemart)

JASON_X

Na každou svini se prý sice vaří voda, ale podobní hajzlíci jako náš hlavní antihrdina Simon mají v reálu zpravidla kliku a bohyně Iustitia s jejich soudem mnoho nepospíchá - karmické mlýny totiž melou hodně hodně pomalu. Takže rozuzlení filmu mi místo katarze přineslo jen rozpačitý pocit a trochu zklamání. Rozpaky, protože závěr je hodně nevěrohodný a rádoby šokézní, a zklamání, protože je vlastně i dost banální, čekal jsem po slibně stupňovaném napětí poněkud grandióznější finále. Ale v některých momentech je to hodně záživný a působivý soft thriller a já mu chvílemi chtěl dát i čtvrtou, takže celkově slušná divácká spokojenost. ()

luka4615

Brilantně vystavěné drama, které výborně pracuje s psychologickými prvky. Režijní a scénáristický debut Joela Edgertona se až na pár zádrhelů povedl na výbornou, jelikož tak chytře rozehranou a skvěle zahranou psychologickou hru jsem již dlouho neviděl. Jediné co filmu podle mého názoru vážně uškodilo, bylo příliš předvídatelné finále, které snímku The Gift poměrně škodí v rámci celkové originality. „Good people deserve good things.“ ()

Beastmaster4

Dost sympatický snímek, ve kterém není potřeba krev a násilí. Určité míry strachu a napětí je zde dosaženo klidnější a vypočítavější formou. Film o tom, jakou cestu vám nakonec může přichystat velké ego, šlapání po lidech a povyšování se nad ostatní.....vždy po vašich dupancích, nezůstanou jen bezbranné oběti. Vše má své následky, dokonce i pro ty "neohrožené" ;) Aneb, jak se praví lidově a zde pojato více artově: "Na každou svini se vaří voda" ;) Tak bacha, aby se z minulosti nevynořil duch vašich špatných skutků ;) ()

mm13

Všetky superlatívy v pozitívnych komentároch tu platia bezozvyšku, len dodám, že nejednoznačný koniec je z môjho pohľadu jednoznačný a Simona v trýznivej neistote nechávam samého. Ako divák mám v charakteroch postáv jasno, teší ma to a klaniam sa talentu a nasadeniu Joela Edgertona, ktorý príjemne šokoval po všetkých stránkach - ako herec, ako režisér a úplne najviac ako scenárista. Skvele to robíš, pokračuj! ()

Morholt

Vlastně je to klasický stalkerský thriller řízlý pomstou, které musím přiznat punc originality, ale jinak se nejedná o nic extra. Nicméně Edgertonovi se ohrané téma podařilo hodně dobře zrežírovat a dařilo se mu mě držet větší část stopáže v napětí a nejistotě, kdy a kde Gordon udeří. Citlivě nadávkované byly i prvky solidní atmosféry a dokonce se najde i lekačka. Líbil se mi i fakt, že se film obešel bez nějakých drastických naháněček či vražd, což není obvyklé. A vydařil se i casting a já si pořád říkám, proč se Bateman v tak velké míře zahazuje v béčkových komediích, když má evidentně na víc. Výborný debut. 80% ()

Handle

Vynikající žánrovka, dokonce o třídu lepší než jsem čekal. Snímek si nádherně buduje atmosféru, až do konce jsem nevěděl, co se bude dít. Psychologie postav je bezchybná a možná to dělá z Dárku velmi realistický film. Navíc je to celé poměrně dost k zamyšlení... PS. Ty lekačky?! Bál jsem se víc než u hororu... ()

jerry12

75%. Joel Edgerton by zasloužil Oscara za nejlépe zrežírovaného sebe sama. The Gift stojí na konceptuálně vcelku tradičním pojetí, kterým tak nedokáže příliš překvapovat v rámci dílčích peripetií, jež jsou do jisté chvíle přinejmenším čitelné, pokud ne přímo předvídatelné. O zaujetí tu však rozhoduje primárně faktor atmosféry, kterou tvoří téměř hororové prvky, nikoli však vymačkané do extrémů, jak to u moderních hororů bývá často zvykem, a zároveň podložené ryzí žánrovou definicí jako moderního thrilleru. Kombinací zdánlivě funkčních postav, které paralelně s odhalující minulostí odhalují i své druhé Já, a strukturálně gradujícího napětí v podobě vzrůstající paranoii prakticky u všech zúčastněných, se daří držet diváka v očekávání po dobu celého průběhu, což je základním prvkem kvalitního thrilleru. Záležitosti přinejmenším velmi podobné této jsme v minulosti viděli v různých variacích mnohokrát, nicméně The Gift se od nich odlišuje právě zmíněnou atmosférou, která není lepší, ovšem je velice specifická. Úzkostlivé, chvílemi záměrně prázdné genius loci, o kterém vlastně nevíte, co si myslet, rozpoutává kolektivní schizofrenii a oboustranný psychologický teror (který podporuje výtečná kamera svými účelově rozpadanými záběry a geniální hudební podkres), a v tomto téměř situačním thrilleru (děj se odehrává prakticky z drtivé většiny jen v jednom domě a sem tam je proložen scénou z kanceláře nebo jiného domu) to zkrátka funguje. Jason Bateman navíc velmi mile překvapil a jak bylo řečeno, Joel Edgerton se umí esteticky vyparádit do zjevu "psychopata na první pohled", navíc se mu výborně podařilo sama sebe stylizovat do podoby záporáka a ještě při tom zvládnout slušné režijní řemeslo. To je obdivuhodné. SPOILER: Zpočátku jsem si nebyl jist dostatečnou kvalitou závěru, ze kterého vlastně nakonec vzešly důsledky narace absolutně nepřiměřené dramatickému průběhu celého filmu, navíc vlastně nejhorší událost, která se ve filmu stala, bylo napadení Simonovy oslavy jeho profesním konkurentem, a tudíž v tom nejděsivějším prvku, jež se ve filmu objevil, ani nehrál roli ústřední záporák, což je trochu škoda. Nakonec jsem však usoudil - možná trochu odevzdaně - že je vlastně dobře, že jsme nebyli svědky nějakého vyvražďování nebo násilí (až na tu "možná" znásilněnou Robyn), protože to asi každý očekával. Místo toho jsme byli svědky převážně psychologické karmy, která, jak se ukázalo, může a umí být i daleko horší. Jestli The Gift přinesl nějakou katarzi - a jako že přinesl - pak tu, zlé činy mohou člověka dohnat i po letech, kdy už má dojem, že je to za ním. Temná minulost se může kdykoliv vrátit, a to i s úroky. Velmi pěkný film. ()

Lacike

Solidny film, ktory neustale balancuje medzi thrillerom a dramou. Ustredna trojka podava skvely vykon. Vadili mi len 2 veci. Tempo filmu je na môj vkus az prilis pomale a potom zaver, ktory sa prikloni k thrilleru. Tato pointa mi pripadala zbytocna a tuctova a o triedu v mojich ociach zhodila inak dost originalne pojaty film. Ale na debut je to slusny film. 6/10. ()

Gwaihir

Žánrově poměrně dosti vyhraněný snímek, který se od naprosté většiny současných thrillerů liší zejména tím, že svou pečlivě budovanou atmosféru nenarušuje snahou o jakékoliv dílčí odlehčení, nevyužívá v poslední době tak populárních flashbacků a nesahá ani po brutálních činech či přímém znázornění násilí. Jako režijní dlouhometrážní prvotina a současně autorsko-realizačně-herecký trojboj je to zkrátka velmi povedená záležitost. 80 % ()

BoPo

Od čias kultovky Old Boy asi najlepšie podaný príbeh o pomste. Samozrejme oproti juhokórejskej krvavej ceste je Dárek oveľa komornejší a vystačí si v podstate len s tromi postavami. Pointa sa mi páčila ako nápad samotný, ale hlavne oceňujem jej dopad na všetkých zúčastnených. ()

GeusX

Zajímavé psycho drama, které zápletky a odhalení servíruje hezky postupně, tudíž se divák nenudí. 75% ()

argenson

Triviální, přitom nesmyslně překombinované. Téma s drobnými nuancemi vykradené z mnoha podobně laděných televizních filmů 90. let. S málo výraznými herci a chabými výkony. A když čtu zdejší komentáře, tak jsem asi koukal na jinej film. Za mě sračka s ratingem max 20%. ()

corpsy

Ak by som mohol odporučiť jeden za všetky psychothrillery posledných rokov, určite by som sa otočil smerom k filmu DARČEK. Nieje to nijaká obyčajná hra na mačku a myš, ale dôkladne rozohratá štúdia charakterov a ich cieľ ( v podobe silnej pointy ), do ktorého sa nenavrátne rútia. Veľmi zdarilá vecička. ()

Marsik

Kino Svět Lišov - Fííháá, pecka! Smekám před Joelem Edgertonem, jeho režijní debut dopadl na výbornou. Film mě doslova vcucl a až po 100 minutách pustil. Napětí se dalo občas krájet, sem tam i velmi slušná lekačka alá klasický horor a námět s překvapujícími odhaleními také jedna báseň. Zatím hodnotím dost při zemi, abych po příštím shlédnutí mohl patřičně pozvednout hodnocení. 80% (with J.) // (22.5.2019) JOJ CINEMA HD - Napodruhé s CZ dabingem mám z filmu stejný pocit. Napínavé, vtahující, v závěru překvapivé. 80% ()

PauloZ

Velice soldině rozdané kraty a hra na mysteriózno rezehraná velmi fikaně! Ke konci jsem byl napjatý jak kšandy. 4,5* ()

DEXTER099

Dárek je dobrý thriller s dobrou atmosférou,kde stále čekáte co za tím vším tajnůstkářstvím hlavního rádoby padoucha je...No,ale po tom co jsem zde četl,jak je závěr překvapující,tak já si naopak myslel,že za tím bude ještě něco jiného.No ,ale to bylo spíš mým očekáváním ,opravdu je někdy film zhlédnout bez toho,aby člověk věděl nebo tušil do čeho jde.Za mě tedy celkově 75 % a čtyři hvězdy. ()

Tryskomyš

Již od začátku je zde ponurá atmosféra a záhadná hudba, která napovídá, že se něco stane. Příběh postupně začíná nabírat na zajímavosti, ovšem konec je dost ustřižený. Takže celkově je to dost průměr. ()

hous.enka

Jedna hvězda navíc, protože jsem do poslední chvíle netušila, jak báááječný dárek Simon a Robyn dostali. Myšlenka sama už pro mě tak revoluční nebyla, neb tou mě překvapil několikrát zde zmíněný český režisér. ()