Vražda na objednávku

• USA Dial M for Murder (více)

Když americký spisovatel Mark Halliday navštíví čerstvě vdanou Margot Wendice v Londýně, nevědomky tím spustí řetězec vydírání a vražd. Manžel Margot, Tony Wendice, si všimne jejích citů k Hallidayovi, začne se obávat rozvodu a s ním spojeného vydědění, a tak naplánuje její smrt. K tomu využije svého bývalého spolužáka Lesgateho, který je již zapleten do nezákonné činnosti. Margot se podaří Lesgatea v sebeobraně zabít, ale Tony vše nastrojí tak, aby byla obviněna za úkladnou vraždu. Hallidayovi nezbývá, než Tonyho vyřadit ze hry... (oficiální text distributora)

bichalmajus

Po filme 12 nahnevaných mužov som dostal chuť na jedno izbové filmy a tak nemohla voľba padnúť na nič iné ako Vražda na objednávku. Take napätie aké som zažil tu som nezažil pri filme dlhšiu dobu. Kopa zvratov, výborný záver, skvelý napínavý začiatok a ten obrat v deji no proste excelentne. Tie pocity toho, že vieme o všetkom čo sa udialo a netušíme ako to skončí je veľmi ťažké dobre natočiť ale tento film to zvládol po všetkých stránkach, musím povedať, že som si mimoriadne tento film užil a tento žáner a štýl kriminaliek sa mi páči čím ďalej tým viac a viac. 9/10. Asi zhltnem v blízkej dobe aj remake s Michaelom Douglasom. ()

Bogrant

Možno až trochu príliš chirurgicky presne zahrané divadielko. Avšak seriózne podané a vystupňované. Len škoda, že som Davisovu verziu videl skôr a tým pádom mi unikol ten pravý moment prekvapenia, ale i tak ma Hitchcock svojím majstrovským stupňovaním napätia pekne vynervoval. Za to som úprimne rád. ()

Feacher

Po Oknu do dvora jsem si pustil i tuto perlu ze stejného roku a mám z toho úplně stejný pocit. Pomalejší, poměrně nudný rozjezd, ale jakmile se děj rozjede, je to perfektní film. Napětí a taková ta hádanka vyřešena až na konci. Opravdu se mi to líbí. 5*! ()

P/\/EL

VIděl jsem 2D verzi, na youtube je pár klipů 3Déčka.. http://www.youtube.com/watch?v=4YGSkViH0Fk&feature=related Pak ještě nějaké, nevím, jsou i nějaké dokumenty o natáčení, myslim, že Hitchcock to chtěl vyzkoušet, pak asi zjistili, že 3D není ještě uplně nebo vůbec ono, nechci teda plácat nesmysly, ale je fakt, že byly jistý období, třeba ty 50tý léta, kdy se to znovu objevilo - předtim, myslim, že v 20tejch, pak se rychle od toho upustilo, historie se opakuje, AVATAR, všichni pobláznění, Tron Legasy, mezitim pár šitů. Kýčovitý pohádky, IMAX dokumenty - to nevymizí, ale jinak se od 3D upouští, technicky dost náročné, zdokonaluje se to, ale prostě je to nepřirozené, oči na tohle nejsou, neřikám, že mě někdy z 3D bolela hlava, ale pokud si o 3D přečtete něco víc, tak zjistíte, že 3D s brýlemi, anaglych, polarizační brejličky jsou lepší, no, všecko to bude vždycky spíše kuriozita, 3D televize se doma moc neuchytí, pro děcka je to prý absolutně nevhodné, nj, to se všude nedočtete, tatínkové si myslí bůhvíjak nejsou skvělí, ale...děckám to může dost škodit, ehm, ale to neva, Dial M je asi dost unikátní, přecijen detektivka, komorní záležitost, když jsem o 3D ještě moc nevěděl, říkal jsem si, proč by nemohli být i jiné žánry než-li kýčovitý animáky pro děcka, dokumenty vizuální, akce a scifi akce, jasně, že režiséři po Avataru tohle řešili, ale moc lidí se do něčeho jiného, třeba do experimentu, něčeho artovějšího celovečerního nepustili, no a dneska se od toho všeho upouští, smysl má spíše větší rozlišení a vyšší frekvence - víc snímků a lepší dynamickej rozsah, barvy, pořád se to vylepšuje, pořád je co vylepšovat - viz. nové digitální kamery a tak..............jako, co se týče toho klipu, 3D je tam celkem znát, v původní kvalitě v kině by to nemuselo být špatné, zkusil bych to, ikdyž to stěží kdy k nám do kina půjde v 3D a spousta dalších věcí, vlastně i co se týče IMAXU, tak k nám toho moc nejde...ehm...tak jednou za rok...2x...nezaškodí snad...ale ty brejličky by jsou stejně protivné....no, očníma vadama jistě zatím netrpím, prostě 3D ale neberu jako něco v čem by spočívala budoucnost...leda nějaké ty hologramy, ale to je všecko pořád šíleně vzdálené, pak jsou displeje, kde není třeba brýlí, ty jsou zajímavé, ale zatím dost malé.....nebo jsou i větší, ale taky to má své mouchy......resp. o nich jsem jen slyšel...............................co se týče filmu, je to parádní detektivka, Hitchcock a ty jeho interiéry, jo, tady tedy to dává najednou větší smysl, já se na to díval s tim, že jsem nic nevěděl, nečet o 3D verzi......tedy tady se vzala ta jedna část.....no, já si myslel, dle jeho jinejch filmů, že prostě je línej a nerad je venku na větru a tak, třeba Muž, který věděl příliš mnoho, ale to asi netočil stereo....Marakeš, kolik tam má těch projekcí, nebo tam to teda taky dává trochu smysl, protože to bylo daleko a dostat tam techniku, jasně, ale stejně používá tu projekci i tam, kde by to nemuselo bejt a samozřejmě nejvíc jízdy autem, trvalo to vůbec nějak dlouho než vynalezli upravený auta..pro natáčení.....nebo..než to začli dávat jako na odtah..na náklaďák apod., závěs, no, dobře.........je to takovej jeho zvláštní svět, jsou tam trošku jiná pravidla, není to realita......pak třeba ta část - snová, jak je souzena a odsouzena, ty jo, takovej justiční omyl, brrr, u nás Horáková, ale to bylo něco jiného, samozřejmě celá řada jiných žen......no, já se divím, že by jí dali absolutní trest, no.......drsná doba.....vůbec i ta část s tim útokem je dost drsná na svou dobu si myslim, prostě Hitchock, né, děsivé, ale dost znepokojivé a v té jejich době možná i infarktové, my jsme na tohle z tv a z filmů zvyklý, ale stejně......lidi vždycky kroutí hlavou nad tim jeho přídomkem: mistr hrůzy, ale já na čím víc jeho filmů koukám, tím víc uznávám, že to skutečně byl a vždycky bude a to nemusel dělat horrory jako Carpenter a další, no.....thriller je dost překombinovaný, ale velmi záživný, baví od začátku do konce....konec je moc pěkně udělaný....dobrý trest...otevře dveře a tam oni dva, pak samozřejmě oprátka, jistě, on je velmi klidný, film nepotřebuje žádnýho charismatickýho Poirota, Holmese.....ikdyž je fakt, že to s těma bankovkama, ten časovej skok, to mě trošku zklamalo, ale pak to s klíčem už bylo famózní..............pravda a láska vítězí, no.....starší, méně atraktivní manžílek....má smůlu, Grace Kelly působí dokonale nevinně, naivně, tedy až na tu nevěru, resp. ona manžela nějak ráda měla a věřila mu........no...to je fuk, Hitchockův svět a jeho pravidla, kdy lidé mají někdy trošku zvláštní motivace a rozhodují se dost rychle...ale...o to nejde....Atmosféra tam náhodou kupodivu je, Hitchcock nenechal všechno točit stejně, viz. ty záběry z nadhledu...dost neotřelé.... () (méně) (více)

Vindemiatrix

Velmi dobře vymyšlená detektivka s hypercynickým hrdinou-padouchem. Některé scény (zápas Margot s vrahem) se už přežily a příběh není tak rozvinutý a vypilovaný jako ten, s nímž přijde modernizovaná verze s Michaelem Douglasem. Dialogické scény (zejména konfrontace Tonyho Wendice s Lesgatem, během níž vyplouvá na povrch ďábelská vypočítavost zločincova plánu) ovšem zůstávají dramatem par excellence. ()

Amberjack

Skoro dokonalý film o skoro dokonalém zločinu. Magneticky sympatický padouch a jeho rozkošně vyděšená manželka (Grace Kelly...hmm) - na čí stranu se přikloní vaše sympatie?:) ()

Ardath

Komorní a velmi napínavý Hitchcock! Ray Milland a Grace Kelly v hlavních rolích - skvělá kombinace. Vražda na objednávku má v první řadě skvělý scénář, který má snad jedinou vadu na kráse - dá se očekávat, jak vše skončí. Jinak ale naprostá spokojenost! ()

eexDon

Für mich - 75%, - /úvodní romantická sekvence a závěrečné zúčtování s vrahem nebyly nic moc a k tomu vyprchalá atmosféra/, + /Grace jasně nejhezčí a nejlepší, ikdyž jenom dialogy v jedný místnosti, tak to ani moc nenudilo, krom úvodu a závěru a jako celek to celkem bavilo, nebylo moc času na nudění/, hodnocení - takové průměrné krimi od Alfréda s Grace a slušným dějem až do závěrečného účtování, ušlo to, ale zázrak to zrovna není, poznámky - nejlepší byla stejně instruktáž k zabití Grace o 47 bodech a 19 poznámkách, AA- 3/5 ()

karelondatra

Pro mě učebnicová hitchcockovská klasika, i svým dobovým zpracováním. Působí mile, podstatně méně "zastarale" či "naivně" než tvorba té doby, proto mi tento film přijde jako mimořádný kus. V podstatě nevím, co od víc než šedesát let starého filmu chtít víc. Chválím i střih za spád, který film odehrávající se prakticky v jedné místnosti má. Herecky rovněž zdařilé, minimum přehrávání a nadsazených gest (pro tu dobu celkem typických). Např. o pět let mladší Hitchcockův snímek "Na sever severozápadní linkou", byl pro mě dost těžko koukatelný (nedokázal jsem jej brát vážně, filmařsky ani herecky). ()

gggggg

Skvelá detektívka, pri ktorej nás autor napínal až do konca. Snáď len trošku nudnejšia stredná pasáž trošku uškodila filmu. ()

Fibonacci

Vysoká škola detektívky. 🔑🎓 Alfredov štyl mam velmi rad. Aj ked táto jednohubka nebola na 5, ale je to aj tak pecka! ()

ferika

Tak uz len pre tento film by som bol ochotny si kupit 3D televizor, alebo projektor. Len kde kupit zodpovedajuce DVD/BluRay - ak existuje? Pretoze Hitchcock dal zmontovat dve velke studiove kamery a synchronizacnu mechaniku, aby natocil jeden (mozno prvy na svete ?) steroskopicky 3D film! Pre to monstrum museli polozit kolajnice aby sa nim dalo nejako hybat. Ten film jednoducho nesiel tocit inac, nez v interieri s velmi obmedzenym pohybom kamery. Divaci v americkych kinach, kde prehravali 3D verziu filmu boli zhrozeni pri scene, ked potencialny vrah zapasi s obetou. Uz v "plosnom prevedeni" drasajuca scena, v 3D to musi byt bomba! Jeden z najpresvedcivejsich thrillerov historie. ()