Vražda na objednávku

• USA Dial M for Murder (více)

Když americký spisovatel Mark Halliday navštíví čerstvě vdanou Margot Wendice v Londýně, nevědomky tím spustí řetězec vydírání a vražd. Manžel Margot, Tony Wendice, si všimne jejích citů k Hallidayovi, začne se obávat rozvodu a s ním spojeného vydědění, a tak naplánuje její smrt. K tomu využije svého bývalého spolužáka Lesgateho, který je již zapleten do nezákonné činnosti. Margot se podaří Lesgatea v sebeobraně zabít, ale Tony vše nastrojí tak, aby byla obviněna za úkladnou vraždu. Hallidayovi nezbývá, než Tonyho vyřadit ze hry... (oficiální text distributora)

Motinski

Prvú hodinu asi najnapínavejší film ktorý sa odohráva v jednej miestnosti aký som kedy videl. Potom sa trošku poľavilo, no našťastie nie na dlho a záver hodnotím ako jeden z Hitchových najlepších. Ani pár minút pred koncom som nevedel tipnúť ako to všetko dopadne. ()

David.Darco

Opäť ma raz majster Hitchcock dostal. Dial M for Murder je perfektne zapleteným filmom tažiacim maximum takmer výhradne z jedného priestoru. Zároveň vďaka tomu a svojej štruktúre deja pripomína divadelnú hru (dokonca obsahuje aj prestávku). Dnes už diváka zvyknutého na všetky možné i nemožné konvenčné i nekonvenčné postupy kriminálok príliš neprekvapí, ale stále zostáva sofistikovanou hrou s hlavnou postavou a divákom. Hitch to tento krát z hľadiska informovanosti diváka zobral podobne ako napríklad pri Strangers on the train. Páči sa mi, čo som si všimol na Hitchových filmoch iba nedávno, ako ukryto používa absurdný, skoro až nevhodný humor. Tu sa toho dočkáme v samotnom závere. Nečakajte však komediálny výstup, ako som hovoril, Hitch je v tomto majster a ukrýva túto vrstvu pod mnohé iné. Čo je z hľadiska doby v ktorej tvoril úplne logické, ale zároveň stále veľmi príťažlivé. Niečo ako keď nám ako malým rozprávali o autoroch píšúcich o vlkoch a ovciach v prenesenom význame. Hitch je skrátka frajer, ktorý to v tomto žánri jednoducho vie a mohol by (a vlastne to aj robí) učiť mnoho ďalších a ďalších generácií. ()

Mirokukii

Výbornému režisérovi stačí k odvyprávění dramatického příběhu pouze jedna místnost a ze pár postav. Z toho dvě výborné-Milland jako zhrzený, podlý manžel. Williams jako geniální detektiv. Skvěle propracovaná napínavá atmosféra zárukou. ()

filmmovier

Tentokrát jeden z těch slabších Hitchcocků a dokonce ani ne moc těsně. Řemeslně je Vražda na objednávku samozřejmě také naprosto špičková a famózní a i herecké obsazení je geniální. Ray Milland je učiněný ďábel sympaťák a atmosféra postupně houstne a poslední půlhodina je samozřejmě perfektní. Konverzace jsou důmyslné od začátku až do konce, ale musím říct, že se to poněkud vleklo a nechytlo mně to tak, jak jsem očekával. I v tomhle mistrovském díle do sebe samozřejmě vše špičkově zapadá a opět jde o špičkový thriller, který od doby svého vzniku prakticky nezestárnul. Ale má tu smůlu, že Alfred Hitchcock natočil mnohem lepších filmů, které jsou lepší i pro mně samotného. To je jediný problém. Nepochybuji ale o tom, že i tak by se dostal do top desítky. 85%. ()

Dado

Zrejme najlepší Hitchcock, akého som mal možnosť doposiaľ vidieť, no na plný počet to ani tentoraz nebude. V prvom rade mu však musím vzdať hold - len sotva by niekto dokázal vytvoriť podobne dusnú atmosféru na takom obmedzenom priestore lepšie. Práve tomu môžem pripísať nemalé zásluhy na tom, že som sa počas celého diania, ktoré pritom z veľkej časti posúvajú dopredu „iba“ dialógy, nenudil ani chvíľu. Nedokážem sa však ubrániť miernemu sklamania zo záverečného rozuzlenia, ku ktorému celá (ne)dokonalá vražda napokon dospela. Áno, rozuzlenie celej zápletky postavené na jedinom, ľahko prehliadnuteľnom detaile, sa logicky javí ako najpravdepodobnejšie. To však neznamená, že je pre divácky zážitok aj najideálnejšie, najmä keď mu predchádza sled tých najnepravdepodobnejších udalostí. Hoci ma teda záver na zadok neposadil, na tvári mi spoľahlivo dokázal vyvolať uznanlivý úškrn. (85%) ()

elanius

(88/2016) / Viac ako poctivá kriminálka, kde záleží na každom jednom slove a scéne. Hitchcockov klasický obmedzený priestor a minimalistický počet postáv dáva znovu vyniknúť zábavnému scenáru a výborným hercom (perfektný hlavne Ray Milland). (8/10) ()

Pavlínka9

Za mě obrovská klasika, která prostě nikdy neomrzí. Nádherná Grace Kelly, skvělá mužská trojice a "zápletka", která je sice jednoduchá, ale postupně se to tak krásně otáčí a zatáčí, že mě to baví i vždy po tolika letech, co se na to pravidelně dívám. Jako perlička Hitch na fotografii a nádherné interiéry, které jakoby svou čistotou vnáší do prostředí touhy po vraždě, chvilky, že v takovém prostředí se přeci nemohla stát něco tak podlého :) ()

Natabar

Starý dobrý thriler, aneb - jak s minimem prostředků dosáhnout maximálního efektu. Na rozdíl od mnoha jiných rádoby thrilerů, jsem se zde vůbec nenudil a užíval každého vývoje děje. ()

dANo

Dokonalá vražda neexistuje, ale dokonalý režisér, ktorý režíroval dokonalé filmy, existoval - Alfred Hitchcock. Výborná konzervačka, ktorá sa pohráva s kľúčmi, ktoré postupne otvárajú a zatvárajú dejové záhady. ()

liuk

"Columbovská" kriminálka, kde jsou od začátky karty jasně rozhozeny a my jen sledujeme, jakých chyb a náhod se nám známému strůjci zločinu nepovedlo vyvarovat. Snímek má skvělou atmosféru, výborné herce a velmi dobré vyvrcholení. Až po skončení jsem si uvědomil, že se to vlastně z 95% odehrávalo v jednom pokoji. Jediné co mi přišlo příliš přestřelené byl důvod, proč "nájemného vraha" vydírat, ale možná jsem jen úplně nedával pozor. Verdikt: Jedny z nejzaslouženějších 4*, co jsem kdy udělil. Grace Kelly je božská. ()

TheRoller

"Nemala by som sa zrútiť?" - "To je len oneskorená reakcia, nič viac. O pár dní sa zrútiš v plnej paráde." Frederick Knott bol geniálny v písaní divadelných hier. Alfred Hitchcock bol geniálny režisér. Čo vznikne v kombinácii s geniálnym hereckým obsadením? Správne, geniálny film. Perfektný thriller, to som od Hitchocka/Knotta čakal od začiatku, ale o tak skvelej detektívke zároveň sa mi ani nesnívalo. Knott navyše napísal scenár, čo je značne cítiť - film mohol padnúť na troch veciach: réžia, herci a scenár. Prvé dve zmienené sú bezchybné a tretia, pri ktorej by bolo nedostatky cítiť najviac, našťastie tiež (dalo sa vôbec od Knotta čakať niečo zlé?). Grace Kelly v každej sekunde každej scény akoby nedobrovoľne kričala "som jedna z najkrásnejších žien v dejinách filmu" na striedačku s "som jedna z najlepších herečiek v dejinách filmu", pričom oboje je, samozrejme, pravda. Osobne pridávam k jej 100 percentám ďalších minimálne sto za to, že v jej Mid-Atlantic English tentoraz prevládla (minimálne pocitovo) britská angličtina. Ak sa jej v tomto filme niekto vyrovnal, nebol to nikto iný než Ray Milland, ktorému sa ušla tá najťažšia rola a zhostil sa jej skutočne bravúrne. Samotný dialóg, vo veľkých častiach jeho monológ, s Anthonym Dawsonom, ktorý trvá 25 minút (!), je herecky neprekonateľné predstavenie. Vedľajší herci Cummings, Williams a spomínaný Dawson sa vôbec nemajú za čo hanbiť, naopak, boli skvelí a len upevnili už bez toho silný celok. Rozuzlenie (napísané, zrežírované aj zahrané) je dôkazom geniality každého zúčastneného vo svojom obore. 100% ()

Dreadd

Je více než zjevné, že Vražda na objednávku je ve skutečnosti přepsaná divadelní hra, ale rozhodně tím nijak nestrádá, naopak je velmi dobře, že se Hitchcock rozhodl nedělat příběh akčnější než byl a nepoužít retrospektivu a až na pár výjimek se striktně držel v jedné místnosti. Dává tak perfektně a přehledně vyniknout skvělým dialogům a zároveň střihem částečně bourá divadelní jednotvárnost. ()

vyfuk

No konečně! Po bůhví kolika filmech od Hitchiho, které někdy mi skoro až nedávali smysl, filmy, které byly zhola nezáživné a o ničem pro mne... jsem se dočkal toho na co čekám. Je to sice lehká útěcha, ale vysoce postačující. Konečně důkaz toho, že Hitchcock v sobě opravdu něco měl a ty asi tři filmy, které jsem viděl dávno nebyly pouze klam a iluze. Možná to je tím, že jsem hold nic inteligentního dlouho neviděl, ale stejně mi tento film s porovnáním s jinými přijde jako perla v hnoji. Krom toho, to ze začátku lehce připomíná Čekej do tmy, což vytváří skvělou atmošku. Bodejť, když to má na svědomí stejný autor divadelních her. Po Provazu menší důkaz toho, že můžeme od Alfreda také vidět adaptaci divadelní hry v podstatě v jednom místě a dá se na to od začátku až do konce koukat. Nádhera! ()

Autogram

Ani by som si nepomyslel, že toto je Hitchcock, ale skôr čistokrvný Columbo. Najskôr sa zdalo, že sa navzájom zavraždia rečami, alebo si to odnesiem ja, ale rozbehlo sa to. Oproti Columbovi je to menej vtipné, menej roztržité a tak nejako menej zábavné. Očividne ale zdrojom inšpirácie pre veľa ďalších kriminálok. –––– Vžívám se do roly zločince a pořád uvažuji, co bych udělal. ()