Vražda na objednávku

• USA Dial M for Murder (více)

Když americký spisovatel Mark Halliday navštíví čerstvě vdanou Margot Wendice v Londýně, nevědomky tím spustí řetězec vydírání a vražd. Manžel Margot, Tony Wendice, si všimne jejích citů k Hallidayovi, začne se obávat rozvodu a s ním spojeného vydědění, a tak naplánuje její smrt. K tomu využije svého bývalého spolužáka Lesgateho, který je již zapleten do nezákonné činnosti. Margot se podaří Lesgatea v sebeobraně zabít, ale Tony vše nastrojí tak, aby byla obviněna za úkladnou vraždu. Hallidayovi nezbývá, než Tonyho vyřadit ze hry... (oficiální text distributora)

dobbin

Fantastická hra s napětím a očekáváním, úžasný Ray Milland a Hitchcock ve své ukázkové podobě. Zájemcům o Hitchcocka doporučuju začít s tímhle filmem. ()

Ernie_13

Velmi dobra zapletka a vysetrovanie vedene s "Columbovskou graciou". Asi najdetektivnejsi Hitchcock akeho som kedy videl. ()

kubilov

Můj první Hitchcock, kterého jsem si vybral hlavně kvůli úžasné Grace Kelly, která mě rozhodně žádným způsobem nezklamala, právě naopak, podobně jako celý film. Vynikající zápletka, vynikající režie, napínavý jak guma od trenclí.. co víc si přát. ()

adamix

Zaujímavá detektívka, pri ktorej musíme vnímať dialógy a dej, aby sme sa nestratili. Má to možno pomalší rozbech, ale dá sa na to pozerať a určite sa z toho dá aj priučiť. A to ako spáchať takmer dokonalú vraždu a ako vyriešiť takmer dokonalú vraždu. Alfred Hitchcock ma opäť nesklamal, dokázal natočiť triler nabitý dusnou atmosférou, no ostanem pri štyroch hviezdach. ()

PlayEasy

Tak tohle jsme fakt vůbec nečekali i když Hitche milujeme tak podle hodnocení (uživatelů) to úplně slavně nevypadalo, ale slavné to teda je!!! Alfred Hitchcock skvěle rozehrál napínavý příběh se skvělými hereckými výkony a s výborným scénářem, Tak co chybí k dokonalosti? Vlastně až na pár mušek, NIC! Ale jinak geniální klasika, kterou všem určitě doporučujeme a vyykašlete se na hodnocení, protože takhle má vypadat stará kriminálka! 95% ()

0verseer

Prvý film sira Hitchcocka, ktorý som mal možnosť vzhliadnuť. Poctivá filmarina založená na dialógoch a “colombovskej” zápletke s kľúčmi si bohate vystačí v podstate len s jednou miestnosťou a 5 hercami. Pri prvom pozretí rozhodne zaujalo, na druhú stranu neponúkol však asi nič kvôli čomu by som si ho niekedy pustil znova... ()

PlysovyMacko

Detektivka zo starej skoly. Muz naplanuje vrazdu svojej manzelky, ale zvrtne sa to. Potom akoze pomaha pri vysetrovani. Riesenie je zalozene na vymene klucov. Film je trosku ukecany a dokonala vrazda asi neexistuje. Ale snaha bola. ()

elgreco

Hitchcock (a scénář) je tak dobrý, že dovede bavit a ani minutku nenudit i v této divadelní konverzačce – prakticky čtyři herci, prakticky jeden pokoj. Všechno do sebe zapadá - i přes pro Hitchcocka tradičně zlomyslnou roli náhody v příběhu. Minimalistické i opulentní zároveň. Zkrátka Mistrovo snad menší ale zatraceně mistrovské dílo. ()

dokec

fatalni ,tezko na svou dobu prekonatelny film ..jiste jste si vsimli Mistrovych hratek s kamerou ,kdy jako jeden za mala v tehdejsi dobe pouzil 3d techniku ,kdy snimal misto vice kamerami ,nejlepe to lze videt kdyz ma inspektor usvedcujici klic v ruce a hlavne ,kdyz manzelka v sebeobrane smatra po nuzkach ,.jeji ruka jakoby se vztahuje k divakum ....je to mistrovska vec ,stejne jako kazdy hitchcockuv film ..tohoto pana bezmezne obdivuji ()

elanista1

Hitchcock bol vazne posadnuty vrazdou, lebo inak si neviem predstavit ako moze niekto natocit nieco tak dokonaleho. Mozme tu sledovat krasne rozrastanie charakterov postav, velke mnozstvo logickych suvislosti co do seba zapadaju a skvelu ukazku toho, ze dokonaly zlocin sa sice spachat da, ale tazko. Je to ako strom, z kmena stromu vyrasta niekolko /nie vela/ hlavnych konarov, z ktorych dalej rozrastaju dalsie, a z dalsich dalsie, az nakoniec mame tisice moznosti, kde moze vykvitnut listok. Strom treba pozorovat dlhe roky, aby ste poznali jeho kazdy detail a nenechali ani jeden jediny konar bez vykvitnuteho listu. Takto nejako si predstavujem tento film, ako vecne zivy strom. ()

BenchPress

Co k tomu říct? Nevadí mi filmy, kde se hodně mluví a jsou prakticky z jedné místnosti, protože, když je dobrý scénář, víc prostě nepotřebujete. A já se musím opět před Hitchcockem sklonit, další skvělý film do mého pomyslného seznamu filmové geniality a kinematografické povinnosti. To budování napětí a pevná kostra příběhu. Nemůžu si pomoct. 5/5. ()

Sakulnikov

Skvělá krimi. Ray Milland udržuje grácii za všech okolností, skoro se mu dá fandit. Vyšetřovatel mi připomíná kombinaci poručíka Colomba a šéfinspektora Jappa. Navíc krásná Grace Kelly. Hitchcockovi se opět podařil jeho hlavní cíl - pobavit publikum. Navíc za udržení divadelního napětí. ()

koza3

Nic mi zde nechybělo. Téměř 60 let starý snímek nám předá vše, co nabízí dnešní detektivky a kriminálky dohromady. Film neobsahuje jediné hluché místo a nenechá Vás usnout. Problém může nastat, pakliže chvíli ztratíte nit, ale Hitchcock nás nechce zamotat do složitého příběhu, nýbrž nás pobavit. Super! ()

Auvajs

Téměř divadelní drama odehrávající se na velmi malém prostoru (jednoho londýnského bytu). Hitchcockův duch na mě tentokrát vál velmi silně :) ()

pollstro

Po technické stránce triumfální, nadčasový, mysteriózní a mrazivě zlověstný thriller, který se většinu svého času odehrává v jedné jediné místnosti, a veškerý vývoj příběhu, držící se věrně divadelní předlohy, je prováděn skrz brilantní a trefné dialogy. Hitchcock si s naprostým technickým minimem a omezeným prostorem pohrává se scénářem, výstavbou jednotlivých scén, kamerou, kompozicí a stíny. S dokonalostí převádí svoji vizionářskou vizi na veškeré scény, které jsou po většinu času statického stylu s téměř neexistující akcí kromě jediné, nezapomenutelné scény pokusu vraždy, ale i přesto obsahují hmatatelné napětí po celou svoji dobu. Hitchcock si získává divákovo pozornost ihned v prvním dialogu, od tohoto momentu nikdy neznejistí, či nepochybí. Rozehrává napínavý příběh o plánu dokonalé vraždy, která se, jak tomu ve skutečnosti bývá, nevydaří přesně tak, jak autor předpokládal. Nadčasovost tohoto snímku je zcela nezpochybnitelná, o to víc je děsivé, jak napřed byl Hitchcock oproti ostatním filmovým tvůrců. Filmová dokonalost těžící absolutní maximum ze své jednoduchosti, režisérské preciznosti a dokonalého hereckého seskupení. ()

matoada

Veľmi dobrá zábava, aj keď filmovanie muselo byť trochu prispôsobené tomu, že sa to točilo aj pre 3-D formát (t.j. vždy rôzne predmety ako napr. flaše v popredí scény). ()