Vražda na objednávku

• USA Dial M for Murder (více)

Když americký spisovatel Mark Halliday navštíví čerstvě vdanou Margot Wendice v Londýně, nevědomky tím spustí řetězec vydírání a vražd. Manžel Margot, Tony Wendice, si všimne jejích citů k Hallidayovi, začne se obávat rozvodu a s ním spojeného vydědění, a tak naplánuje její smrt. K tomu využije svého bývalého spolužáka Lesgateho, který je již zapleten do nezákonné činnosti. Margot se podaří Lesgatea v sebeobraně zabít, ale Tony vše nastrojí tak, aby byla obviněna za úkladnou vraždu. Hallidayovi nezbývá, než Tonyho vyřadit ze hry... (oficiální text distributora)

Slarque

Detektivka o tom, jak naplánovat dokonalou vraždu... a jak může dopadnout její realizace. Hitchcockovi v podstatě stačí pět herců (v čele s Rayem Millandem a Grace Kelly) a jeden byt. Výsledkem je jedna z nejvydařenějších detektivek vůbec. Kdo umí, umí! ()

Willy Kufalt

Od Alfreda Hitchocka, klasického Hollywoodu a adaptace divadelní hry s mysteriózním příběhem neočekávám v žádném případě filmový realismus a tedy ani nemám nejmenší důvod vytýkat zde často zmiňovaný neuvěřitelný děj plný náhod či údajně slabou psychologii postav. V rámci svého druhu jsem totiž viděl (a také patřičně si vychutnal) špičkově napsaný, zrežírovaný i zahraný thriller s takřka dokonalým budováním napětí, atmosféry a všech dějových peripetií. Herce Raye Millanda jsem měl spojeného především s „němým“ filmem The Thief, o to pro mě bylo zajímavější setkat se s ním na oplátku v hlavní roli konverzační inscenace a musím říct, že mi spolu s ostatními účinkujícími připravil opět skvělý zážitek. Z 9  Hitchcockových filmů, které jsem dosud viděl, je tento pro mě osobně určitě ten nejlepší, byť na některé slavné režisérovy kousky se teprve chystám. Tak jsem zvědav, zda Vraždu na objednávku ještě něco překoná. Každopádně dokonalé mistrovo provedení nedokonalé vraždy má ode mě plných 5 hvězd. [90%] ()

Rocky62

Další Hitchcockovo promyšlené dílo, které oslní nejen svým napětím, ale také sympatiemi hlavních postav. Výborní Ray Milland a má oblíbenkyně Grace Kelly. Přes všechny tyto klady, si však myslím, že pohár rozmanitosti a napětí je u remaku naplněn trochu víc. 75% ()

Tommy987

Až na jednu gigantickú logickú chybu (ktorý pomyslený úbožiak by mohol čo i len pomyslieť na vraždu tak dokonalej bytosti, ako bola Grace Kelly? :-) ) dokonalá thrillerová detektívka. 10 / 10 ()

iamek

V Dial M for Murder jde vidět v každé scéně klasický Hitchcockovský rukopis. Styl vyšetřování mi připomíná hodně Columba a je možně, že tvůrci Columba se tady nechali inspirovat. Scénař je naprosto geniální a člověk neví co se stale další scénu. A že těch překvapení tam bylo. Jako v každém filmu od mistra napětí i zde film graduje neuvěřitelným způsobem a nenechá vás ani na chvilku vydechnout. Herecké výkony jsou taky parádní. Fanoušek Hitchcocka musí být nadšen. ()

dopitak

Nejprve jsem viděl Dokonalou vraždu s Douglasem. Natočili si to ale jinak, než Hitchcock, který je spíše klasickou konverzačkou s výrazným divadelním cítěním. Viděno v dabingu ČT 1992 a nemůžu si pomoct, ale zmíněná novější verze mi až na přeháňkový konec přišla zajímavější. Tady je zase konec takřka nepochopitelný. Těžké hodnocení. ()

Chrustyn

Já tomu Hitchovi, pořád nějak nemůžu přijít na chuť. Remake "Dokonalá vražda" mi přišel zajímavější a napínavější. Tahle verze je příšerně utahaná a takřka stojí na místě. ()

Ghoulman

Více než samotná struktura hrátek s napětím a překvapením (která je pro Hitchcocka ostatně příznačná) mi na tomto snímku přijde hrozně zajímavá práce s hlavním „záporákem“. Hitchcock si zde velice nápaditě pohrává s běžnými konvencemi a to různým lehoučkým a nenápadným překračováním hranic a následným navrácením se do (v té době) přijatelného scénáře. Samozřejmě, že v padesátých letech bylo nemyslitelné, aby se postava vraha stala hlavním hrdinou snímku. Avšak v případě Vraždy na objednávku se to občas skutečně tak jeví. Nejen, že většinu filmu sledujeme dění právě očima Tonyho, což už samo o sobě znamená do značné míry vytvoření si empatie k této postavě. My jsme dokonce Tonym (potažmo Hitchcockem) vtaženi do konstantního citového vydírání, kdy je nám neustále připomínáno, že žena Tonyho podvádí a klame ho a on je tím pádem ten v právu. I napětí ke konci je tak trochu „postavené na hlavu“ - divák (aniž si to v té chvíli uvědomuje) je postaven do role, kdy napětí není ani tak spojeno s ohrožením kladné postavy, ale spíš s ohrožením antihrdiny. Což mimochodem také vyvolává nad koncem snímku částečnou úlevu, avšak částečně též (iracionální) zklamání. Co to znamená? Podle mého názoru to značí hlavně to, že by Hitchcock, kdyby to bylo jen trochu možné, natočil něco jako Zatímco spíš už v padesátých letech. ()

mat.ilda

Na svůj věk zachovalá detektivka, která dokáže svým poutavým konverzačním stylem zabavit v celé své délce, aniž by měl divák zájem na počítání nějakých těch much... Nepřehlédnutelnému záporákovi, Hitchcockově to trademarkové postavě, zde ve skvělém podání Raye Millanda, by mohl konkurovat snad jen Ricky Gervais, ovšem ten se pro genově zakódované záporáctví nemůže počítat... ()

jojinecko

Film mi svojou "divadelnosťou" a minimalistickými kulisami pripomína Hitchov starší film Rope, ktorý sa tiež odohráva v jednej miestnosti.Vynikajúce herecké výkony, v kombinácii s Hitchovým majstrovstvom, skvelý scenár, ktorý je naozej pekne prekombinovaný (niekedy až príliš) a jednotlivé súvislosti do seba presne zapadajú. Napätá atmosféra diváka sprevádza celým dejom až do finálneho vyvrcholenia. Skrátka vynikajúci krimi-thriller...Btw všimnite si pozorne tú fotku zo steny:)))) ()

Jinny

Hitchcockova variace na téma, že dokonalý zločin neexistuje. Nebyl by to ale Hitch, kdybyste mu tuhle známou hru nespolkli i s navijákem. Jenom jednu chybu tenhle film má - příliš sympatického "záporáka". ()

poz3n

Brilantní. V porovnání s Provazem je Vražda na objednávku snad ještě víc založená na dialozích a Hitchcock tohle prostě umí. Filmy odehrávající se na jednom místě, v tom je nepřekonatelnej. ()

anais

Skoro mi až přišlo, jako by precizní střih, práci s úhly kamery a vůbec Hitchcockův typický způsob rafinovaného vyprávění zrazovala samotná podstata tohoto filmu - jednoduché prostředí a přímočarý dialog. To, co na divadelních prknech musela být výborná ukázka práce s dialogem, je ve filmu dost jednotvárné. ()

Ivoshek

Má to roztomilý gentlemenský styl 50. let, což se mi dost líbilo. Zvlášť scéna, kde manžel vysvětluje najatému vrahovi motivační schéma. Jinak Grace Kelly byla určitě fešná. Dokonce bych se nebál říct velmi fešná. Akorát hrát moc neuměla. V tom je vlastně dost podobná většině současných hereček. Proti jiným detektivkám z téhle doby je Vražda na objednávku trochu pomalá a nebavila mě až tolik. Taky to rozuzlení na poslední chvíli bylo trochu přitažené za vlasy. Ale celkově slušné čtyři retro kousky. ()

jonyyy

Mám pocit, že tvůrci Columba se inspirovali tímto filmem. Vyšetřovatel se chová úplně stejně a má i stejné hlášky - např. ještě jedna věc. Je to napínavé, vtipné, dobře zahrané, skoro bez chyb. Hitchcock na fotce z třídního srazu je prostě dokonalý. 90% ZHLÉDNUTO NA HITCHCOCK FILM FESTU V KINĚ ATLAS - 80KČ ()

Deschain

Mám rada takéto rozprávacie filmy. Má to väčší spád a drží ma to viac ako 99% súčasných akčných filmov. Dnes sa už také nerobia. Alebo sa robia a ja na ne nechodím. Nevadí, natočeného je toho na mojich deväť neexistujúcich životov až až. Dobre napasovaný humor a skvelý fúzatý detektív. Videla som v Letnom kine SNG. A to som tam išla s tým, že idem na Vertigo. A titulky zapli asi po 3 minútach. S tým, že zvuk bol potichu. Ale zážitok, letné kino má výbornú atmosféru. (Letné kino SNG - 11.9.2012) ()

ScarPoul

Skvelá konverzačka postavená na charakteroch. Tie vie Hitchcock vykresliť parádne. Využíva veľmi jednoduché schémy, aby vytvoril napätie, ktoré je kupodivu funkčné aj po toľkých rokoch. Všetko čo sa mohlo pokaziť sa tu kazí a zachraňuje a nemôžem si pomôcť, ale bol som náramne zvedavý ako z toho hlavná postava vykľučkuje. Je veľmi málo filmoch, ktoré si môžu dovoliť vzniknúť na motívy divadelnej hry a prispôsobiť sa filmovému plátnu, tempu aj spôsobu rozprávania. Alfred bol v tomto génius. Vidno, že mu na postavách záležalo. Vidno, že vedel, že bez charakteru sa mu celý príbeh rozsype ako domček z karát. Takto je tu kus klasiky, ktorá stojí za zhliadnutie. Možno nie najlepší Hitchcock ale rozhodne lepší než väčšina súčasnej produkcie. ()

5150

Velmi elegantní detektivka. Něco na způsob seriálu "COLUMBO", jen bez těch vtipných výstupů Petera Falka... Ray Milland (ten si později také dvakrát zahrál v již zmíněném seriálu, mj. ve výborném díle DŽUNGLE VE SKLENÍKU) hraje muže, který naplánuje vraždu své ženy a když to nevyjde, je nucen improvizovat a udělá jednu chybu. Jen jednu, ale to stačí... ()