Vražda na objednávku

• USA Dial M for Murder (více)

Když americký spisovatel Mark Halliday navštíví čerstvě vdanou Margot Wendice v Londýně, nevědomky tím spustí řetězec vydírání a vražd. Manžel Margot, Tony Wendice, si všimne jejích citů k Hallidayovi, začne se obávat rozvodu a s ním spojeného vydědění, a tak naplánuje její smrt. K tomu využije svého bývalého spolužáka Lesgateho, který je již zapleten do nezákonné činnosti. Margot se podaří Lesgatea v sebeobraně zabít, ale Tony vše nastrojí tak, aby byla obviněna za úkladnou vraždu. Hallidayovi nezbývá, než Tonyho vyřadit ze hry... (oficiální text distributora)

Biopler

Klasický Hitchcock. Výborný príbeh so skvelou zápletkou, výborná réžia, výborný výber hercov. Ďalší 5* Hitchov kúsok. ()

tranquill

Konspirace a dedukce, vražda a trest... Dokonalá Hitchcockovina, jen konverzační, ale akce zde není třeba, hlavní je plán... ()

sonoluca

Excelentní záležitost rozehraná na pár metrech čtverečních aneb další mistrova lekce z minimalismu, postavená tradičně na výborném scénáři a silných hercích - Ray Milland je famózní, stejně tak John Williams a Grace Kelly, která opět dokazuje že byla jednou z nejlepších a zároveň nejkrásnějších hereček své doby (Rainiera příště prosím, nebrat) ()

matt85

První polovina byla skvostná, napínavá a zajímavá a potom se zhouplo "jen" do dobré detektivky, avšak ne tak výjimečné a skvělé jako na začátku. I tak, skvělý film a pochvala tvůrcům(hlavně scénaristovi), že to do sebe všechno zapadá a nerozesypalo se jim to pod rukama. Silné čtyři. ()

strycekmaso

Skvělá detektivka od mistra napětí. Grace Kelly hraje velmi dobře. Na to, že se film odehrává prakticky v jedné místnosti je ohromující. Film je dost podobný Provazu. ()

ktL

V podstatě nic co byste neviděli v jiných vyhlášených detektivkách (až na ten nepopsatelný "Hitchcock feeling", který mě opět dostal). :-) 85% ()

lakart

Je až neuvěřitelné, že čtyři herci, úžasný scénář, ještě úžasnější režie a jeden malý pokoj, dokážou udržet diváka v napětí skoro dvě hodiny. Neuvěřitelně napínavý a originální film se skvělým vyvrcholením. 100% ()

Inozuka

Po chvíli jsem zjistil, že sleduji předobraz pozdější Dokonalé vraždy s M. Douglasem a G. Paltrow. Což mi sice trochu ubralo na překvapení z rozuzlení příběhu (stejně jsem si to úplně přesně nepamatoval), ale na druhou stranu mi poskytlo možnost docenit genialitu velkého Alfréda. Tam, kde následovníci nasadili akci a další zabíjení, vystačil si Hitchcock s konverzačním napětím. A i tak je poslední půlhodina doslova nabitá napětím a nejistotou. Skvělé! Ray Milland jako hlavní padouch je prostě výtečný. ()

neo93

Dokonalý film. Perfektní práce Alfreda Hitchcocka. V tomto ohledu neměl ani nebude mít konkurenci. Jen on dokázal přesně do detailů, vymyslet a natočit takové to snímky. Naprosto přesná narace promyšlená do nejmenších drobností. Přesné vedené dialogy, které nám říkají přesně to, co máme v daný okamžik vědět. A přitom se celou dobu odehrává v jednom bytě, ze kterého se téměř vůbec nehneme. Skvělé jsou také herecké výkony u jednotlivých postav, jako např. žárlivý manžel, který chce zabít svoji ženu, a proto naplánuje téměř dokonalý zločin v podání Ray Milland, jeho nic netušící manželka, kterou si zahrála okouzlující Grace Kelly, nebo naopak hlavní zkušený detektiv, který se nenechá jen tak nachytat a oblafnout v zastoupení John Williams. Napínavá především konverzační hra, která ve finále skvostně vyvrcholí. ()

junxi91

Napínavý, inteligentní a propracovaný thriller z dílny mistra thrilleru Alfreda Hitchcocka. Děj se z 95% odehrává v jedné místnosti, v bytě čerstvého manželského párečku Tonyho a Margot. Margot však navštíví její nejspíše milenec Halliday, který se netají svými city k ní a doufá, že na to Tony nepřijde. Ale Tony je velice inteligentní a prozíravý a všechno ví. Tony je také bývalá tenisová hvězda, která si zvykla na život na vysoké noze, avšak zanechal kariéry, takže žije z peněz své bohaté ženy. Nesmí se ním tedy rozvést a ideální způsob, jak si zajistit její peníze, je prostě ji nechat zabít! Na svůj zvrhlý a odporný plán si najde bývalého spolužáka z Cambridge, kapitána Lesgateho, se kterým se sejde v bytě, zpočátku působí obyčejně, ale Tony zná jeho minulost a z pouhé koupě vozidla se stane nájemná vražda se 100 librami předem. A tak jde Tony ven na pánskou jízdu s Hallidayem a Margot zůstane sama v bytě, kam se má dostat kapitán pomocí klíče pod rohožkou na pátém schodu, které Tony ukradl Margot a schoval je tam. Vše je pečlivě vymyšlené, Tony zavolá Margot a jakmile ta zvedne telefon, tak se zpoza závěsu vynoří kapitán a pustí se do díla. Avšak Margot se brutálnímu útoku a uškrcení punčochou ubrání a kapitána bodne nůžkami do zad, čímž jej zabije. Vyhráno však nemá - důkazy svědčí proti ní a prý ho pustila sama dovnitř a následně zabila. A tak je odsouzena k trestu smrti, což tomu zmetkovi Tonymu hraje do karet. Pak už je to čím dál tím zamotanější, policie má sice jasno, soud ji jasně odsoudí, ale jeden pan inspektor do toho začne vrtat a společně s Hallidayem, který jako autor detektivek ví, jak to chodí, se snaží Margot očistit a namotají do toho Tonyho, který "přece chce své ženě zachránit život". Klíč je samozřejmě v klíčích, v jejich počtu a v tom nachytat Tonyho jak si bere klíč zpod koberce na pátém schodu. U tohoto filmu prostě musíte přemýšlet, obdivovat genialitu a vychcanost jednotlivých postav a také krásu a půvab Grace Kelly. ()

qvark

Pětihvězdičkový rok 1954 byl s respektem ke všem ostatním přehledem dokonalosti Hitchcockových interiérových krimi-detektivních thrillerů . Grace Kelly tu na rozdíl od pozdějšího Okna do dvora nemá tolik herecké příležitosti a představuje víceméně nebohou ženu ve vleku událostí (resp. hvězdičku kol níž se velké točí )...o to více se můžeme soustředit na Raye Millanda a jeho ďábelsky propracovaný úmysl....když jej v úvodu společně s pohnutkami odkrývá, nemohl jsem se zbavit obavy, co asi tak budu sledovat další hodinu a půl....jízda však tímto teprve začala a dala na vědomí, že podstatou úspěšnosti sebedokonalejšího plánu jsou jeho bezprostřední aktualizace, které však mohou do jinak bezchybného soukolí vnést nečistoty a pak už je třeba jen typicky anglického, výrazem a gesty jakoby nepřítomného detektiva, který dovede dění ke klíčovému okamžiku, který je odzbrojující ve své jednoduchosti a doslovnosti...) ()

Caa

Z divadelní hry Fredericka Knotta Hitchcock vytěžil maximum. Film vás vtáhne hned od první minuty, děj je napínavý, plyne svižně a nouze není ani o nečekané zvraty. Zábava zaručena. ()

Godhaj

,,Before you go any further, old boy, do consider the inconvenience.“ Tento film je takový nenápadný. Skoro celý se odehrává jen v jednom pokoji a stojí jen na dialozích mezi postavami, takže působí skoro jako divadelní představení. Přesto však Hitchcock zařídil, že to není vůbec nuda, právě naopak. Atmosféra by se dala krájet a napětí houstne až do samého konce. Sice právě konec vyloží karty trochu příliš brzy, ale to už je jen detail. Velmi mě potěšila herečka Grace Kelly, která je asi jedna z nejšarmantnějších dam, které jsem kdy viděl. ()

Rattlehead

Pro mě rozhodně jeden z deseti nejlepších Hitchových filmů. Většina komentářů vůbec nezmiňuje to, co já oceňuji nejvíce – totiž skutečnost, že jsem na straně „zla“, tedy vraždy a vraha, a přeji si, aby se ta dokonalá vražda povedla. Opravdu nevím, který jiný režisér by mě uměl zmanipulovat tak, že ve vražedné scéně fandím hnusnému vrahovi, a ne Grace Kelly v noční košilce. Ohledně proklínané přílišné divadelnosti – to je naprostý Hitchův záměr. Sám vysvětluje, jak spousta režisérů dělá z divadelní hry film – přidává nepodstatné scény mimo hlavní místnost, zařazuje flashbacky atd., čímž ale naprosto rozbíjí jednotu času a místa (a právě v té jednotě je rozhodně velká síla téhle hry). Všimněte si, že i „soudní scény“ se neodehrávají v soudní síni (tím by byla právě ona jednota místa zbytečně narušena), ale jen ve zvukové stopě, zatímco vidíme obličej Grace Kelly. A také si všimněte, jak je s přibývajícím dějem Grace oblékána do stále ponurejších barev, a chodí nenalíčená… Skvělá práce ! ()

Miagy

Niekedy filmu staci uplne malo. Dobra myslienka, dobry napad, vyborna zapletka a mame dokonale dielo. Film odohravajuci sa v podstate v jednej miestnosti s hrstkou hercov ma svizny spad. Je plny zvratov, dedukcie a cela ta cesta k odhaleniu motivu je ukazkou zrucnosti jedneho skveleho rezisera. ()

vox_populi

je pôžitkom sledovať Hitchcockovu majstrovskú réžiu, dokonalý výber hercov a gradáciu napätia (v tomto prípade nie hrôzy)...na Okno do dvora a Vertigo to síce nemá, ale rozhodne to stojí za zhliadnutie! ()

TaNya_

Škoda, že jsem předtím viděla to zpracování s Michaelem Douglasem. Nebylo špatný, ale kdybych věděla o tomhle, tak si to pustím jako první. Nebyla jsem potom u té lepší verze tolik překvapená. Hitchcock je ale jako vždy extrémně precizní a rozkošná Grace Kelly tomu taky přispívá. I když jsem věděla jak to dopadne, tak to byl perfektní zážitek. ()