Vražda na objednávku

• USA Dial M for Murder (více)

Když americký spisovatel Mark Halliday navštíví čerstvě vdanou Margot Wendice v Londýně, nevědomky tím spustí řetězec vydírání a vražd. Manžel Margot, Tony Wendice, si všimne jejích citů k Hallidayovi, začne se obávat rozvodu a s ním spojeného vydědění, a tak naplánuje její smrt. K tomu využije svého bývalého spolužáka Lesgateho, který je již zapleten do nezákonné činnosti. Margot se podaří Lesgatea v sebeobraně zabít, ale Tony vše nastrojí tak, aby byla obviněna za úkladnou vraždu. Hallidayovi nezbývá, než Tonyho vyřadit ze hry... (oficiální text distributora)

Freemind

Hitchock v dobách, kdy fungoval jako dokonalý stroj na točení thrillerů. Klasický příběh o tom, jak snadno se může pokazit i ta nejlépe naplánovaná vražda. Krásné vedené postavy, elegantně klusající děj, hitchovy značkové triky a fórky ... radost sledovat. ()

swed

Pro Hitchcocka byla 50. léta tím nejúspěšnějším tvůrčím obdobím. V tomto filmu, postaveném na výborném scénáři a dialozích, nás režisér tím, že celý plán zločinu známe, staví do pozice hlavního hrdiny filmu: zločince. Film je vyprávěn z jeho perspektivy, a tím nás nutí být neustále ve střehu. Pokud ze své koncentrace polevíme, náš divácký zážitek se začne hroutit jako domeček z karet. V opačném případě nám ale bude dopřána inteligentní podívaná, která i přes divadelní stylizaci dokazuje, že film může být napínavý, i pokud se odehrává jen v jednom bytě. 9/10 ()

Herr_Flick

Co je pro ty nejlepší režiséry dnešní doby vrcholným dílem kariéry, je pro Alfreda Hitchcocka běžnou záležitostí. Další z řady rafinovaných a těžko překonatelných detektivek. ()

džanik

Výborný film. Jenom jedna poznámka ke scénáři. Po tom, co se v noci v bytě odehrálo, by žena s největší pravděpodobností odmítla zůstat sama v pokoji, natož v zavřeném a manžel by tak na své aranžmá neměl čas (narážím na to, co následovalo po manželově pobídce "Běž si lehnout." ) ()

JohnMiller

Do detailu vyšperkovaná kriminálka ktorú zub času vôbec nenahlodal. Rozhodne by mi nevadilo keby dnešné krimi-thrillery nakrúcali podobným štýlom, také komorné a nepriestrelné v detailoch kde sa divák sústredí hlavne na dej a nie na vizuálnu stránku. Komentáre typu.. "Je to ako divadelná hra" nikomu neberiem ale mne to napríklad vôbec neprekážalo, práve naopak. Alfred Hitchcock je filmový tvorca ktorého uznávam ale rozhodne nie fanaticky, takže s triezvym úsudkom môžem vyhlásiť, že to je jeden z jeho najlepších kúskov. Pre mňa milé prekvapenie. ()

Skip

Parádně do detailu propracované. Hitchcock se tentokrát omezil prakticky jen na jeden byt a pět hlavních herců, jimž jednoznačně dominoval Ray Milland. ()

halogenka

Na Hitchcocka velmi minimalistický film, který je založený predevším na hercích, dialozích a vygradovaném příběhu. ()

Aleee89

Hitchcock mě snad nikdy nemůže zklamat, byť musím objektivně uznat, že Vražda na objednávku kvalit jeho některých jiných klasických filmů nedosahuje. Snímek má pomalejší rozjezd, pak se zápletka komplikuje (někdy až moc) a všechno to ústí v moment, kdy to do sebe zapadne a jsou naplněny žánrové konvence detektivky. Zdejší inspektor připomíná Sherlocka Holmese a další inspektory známé mimo jiné z televize. V podstatě žádná scéna vás neposadí na zadek, všechno to zdařile kopíruje žánr (v tomto případě známe vraha a zajímá nás, jak na to přijde detektiv). To není špatně, dobrých žánrovek dneska moc není. Na druhou stranu vás ale nic nedonutí zvýšit hodnocení, je to prostě "jen" dobře odvedená řemeslná práce. ()

radektejkal

Žánrově spíš divadelní hra, ale kdo by se učil takové spoustě dialogů, raději to natočit per partes jako film.... Tony Wendice je sice skvělý kombinátor, ale Velkému kombinátorovi Ostapu Benderovi sahá ani ne po kotníky. Tam, kde by Ostap Bender vzal raději do zaječích, tlačí Tony Wendice na pilu, až je celá žhavá. Vymyslí plán (v tom se od Ostapa neliší), a pak ho chce za každou cenu prosadit, i když okolnosti tomu chtějí jinak. Když se "promyšlený" plán nezdaří, okamžitě přepne na druhý, nepromyšlený, začne improvizovat, vyrážet klín klínem, a nakonec zvadne v "klíčové scéně"... Teprve teď jsem si všimnul, že je to natočeno podle divadelní hry Fredericka Knotta - to si herci asi užili, tohle se naučit a pak to zase zapomenout, zatímco divákům stačí pouze to zapomenout. ()

Vědma

Pokud režisér točí v jednom bytě detektivku s jednoduchou zápletkou, bez opravdové vraždy, kde se místo akce většinou jen mluví a vyjde mu z toho toto, pak je ten režisér bez diskuse geniální. (Ostatně já mám s klíči také kříž) ()

OG_Swifty

Vražda na objednávku je skutečně komplikovaná, nadčasová "detektivka", kdy se divák nejprve stane svědkem plánování perfektního zločinu, aby následně pozoroval a odkrýval souvislosti vedoucí k jeho nedokonalosti. Koneckonců postava spisovatele (Robert Cummings) sama prohlásí "perfektní zločin existuje pouze na papíře, kde jste sami pánem dění" (anebo něco v tom smyslu). Proto byla zábava sledovat, kde a jak se co pokazí, a sám za sebe mohu prohlásit, že to nebylo zdaleka jasné, jak by mohl někdo vzhledem ke stáří filmu čekat. Bohužel téměř celá stopáž filmu se odehrává v jedné místnosti (viz. divadelní hra) a v kombinaci se skutečně důmyslným plánem zločinu / jeho odkrytím musí být divák neustále koncentrovaný, což jsem po dvou směnách v práci na promítání nebyl. Kdyby se jednalo o idiotsky napsaný scénář, film by nikdy nemohl uspět... I přes to všechno se jedná o film, jehož dominantou je samotný Ray Milland, a ostatní jsou víceméně do počtu. Výjimkou je snad Grace Kelly v červených šatech a John Williams v roli šéfinspektora Hubbarda, který prostě působil jako mega frajer a když si na konci začal česat knír, byla to skvělá třešnička na dortu :) ()

Chrysopras

AH prostě uměl a když film takhle dobře obstojí i víc jak 60 let po premiéře, lze jen chválit. Nejspíš je to tou propracovaností. Dobrým vystavěním příběhu/detektivky. A vzhledem k tomu, že jde jen o komorní, vlastně bytové drama, film tak nestárne po technické stránce... No a Milland výbornej, musím se podívat na víc jeho filmů... ()

BoredSeal

Další ukázka špičkového vypravěčského stylu a vypilovaného scénáře. Už jen první třetina filmu, která uvádí diváka do děje je neuvěřitelná, strašně jsem tomu manželovi fandil. :-) ()

honajz2

Já se přiznám, že jsem se do toho ze začátku vůbec nemohl dostat a celkově jsem se i dost nudil, což mi způsobovalo obavy, že se mi tenhle Hitchcockův film prostě líbit nebude. Naštěstí tahle fáze trvala jenom čtvrt hodiny a pak už mě to konečně začalo bavit. Opět jsem se dočkal zajímavého příběhu, dobrých herecký výkonů a uvěřitelných, realistických dialogů, které i když tam jsou neustále, tak diváka baví je sledovat. Prostě Hitchcock klasika, sice už natočil mnohem lepší filmy, ale i tenhle je dost dobrý. Jen škoda toho začátku, no. 4* ()

Joe321

Napínavá thriller/detektívka s prvotřídním vypočítavým Rayem Millandem. Hraje postavu, která má všechno dokonale promyšleno, připraveno a dokonce zvládá za běhu upravovat svůj plán. Občas se divim, jak Hitchcock zvládne vytáhnout napětí z v celku nevýrazných scén, záběry na tváře herců nebo jejich postavení. V tom zřejmě spočívá Alfredova genialita. Konec byl takový Columbovský, takže vláčný, ale celkově výborný film. A hlavně... Grace Kelly, že. -"Suppose I had known?" -"You didn't." ()

Martin741

Reziser Alfred Hitchcock opat dokazal, ze za genialneho rezisera bol a je pokladany plnym pravom. Dial M For Murder je vyborna detektivka, ktora sa si ce odohrava len v kulisach jedneho bytu, ale o to je napinavejsia. Vyborne rozhovory, sympaticka Grace Kelly, napinavy dej : presne to su atributy tohoto vyborneho filmu. K tomu vsetkemu este rezia Alfreda Hitchcocka. 95 % ()

Vyhy

Asi bych si dokázal představit jiný konec, ale jinak jako celek to nemá chybu. Promyšlené, nenudí a vůbec nevadí, že se to více méně odehrává jen v jednom bytě. Na tu dobu hodně povedené dílo. ()

Rocky88

Začátek může sice trochu připomínat Cizince ve vlaku, ale to je to jediné, kdy by bylo možné Hitchce obvinit z neoriginálnosti. Dobře, později se zde jedná o falešné obvinění, ale to se nepočítá :) . . . Hitchcock si opět šikovně hraje s napětím, indiciemi, klíči a vůbec vším, co se na místě činu objeví. Scénář je bez chybky, potěší i výborné dialogy. Zásluhu na kvalitách filmu mají samozřejmě i herci v čele s Rayem Millandem. Hitchcock má i lepší filmy, každopádně Vražda na objednávku by neměla být zatracována. ()

MrPierc

Od začátku promyšlený zločin u kterého není možnost udělat chybu a přesto se jich stane hned několik. Ty změní zcela směr zamýšleného zločinu a vrah musí vymýšlet na pochodu. Ray Milland v roli vraha = výborné ztvárnění. Ke konci mne bohužel znudila postava komisaře,který má větší IQ než Culombo a místo mozku 4 jádrový procesor. Ten celou ďábelskou lest odhalil a jeho kombinační schopnosti byly nadlidské. Kde se ukázal Hitchcock ve filmu ? Byl to námořník ? ()