Bezstarostná jízda

• USA Easy Rider (více)

Svoboda je děvka a my se bezstarostně projíždíme... Dnes už klasický film Bezstarostná jízda (1969) byl v době svého vzniku přelomovým dílem, které otevřelo cestu nastupující generaci filmařů do Hollywoodu. Nezávisle natočený snímek, jehož distribuci převzalo studio Columbia, měl svoji premiéru v soutěži MFF v Cannes 1969, odkud si odnesl Cenu za nejlepší debut. V létě pak zahájil svoji pouť americkými a světovými kiny. Stal se velikým hitem (s rozpočtem 340 000 dolarů utržil jen v USA a Kanadě téměř 40 milionů) zejména mezi mládeží, neboť úzce souzněl s jejich tehdejšími pocity a náladami. U nás se film na začátku normalizace nesměl promítat (ač byl zakoupen) a v kinech se objevil až v březnu 1995, kdy na jeho pražskou premiéru zavítal i režisér a představitel hlavní role Dennis Hopper. Tvůrci příběhu dvou mladíků Wyatta a Billyho (jejich jména upomínají na dva proslulé psance Divokého západu Wyatta Earpa a Billyho the Kida), kteří si za peníze utržené za drogy koupí motorky a jedou „objevovat Ameriku“, porušili řadu v Hollywoodu dlouho dodržovaných filmových postupů a pravidel, mj. rezignovali na vývoj postav, vytvořili zcela atypické hrdiny (či antihrdiny), místy zrychlili a ozvláštnili střihovou skladbu (použití flashforwardů jako přechodů mezi scénami), dovolili do té doby běžně nevídanou míru improvizace v dialogu i v hereckém projevu a použili hudební soundtrack jako dějotvorný prvek. Bezstarostná jízda je dnes právem považována za jeden z průkopnických nezávislých snímků. Film byl poctěn i tehdy ještě velmi konzervativní Americkou akademií, která ho nominovala na Oscara ve dvou kategoriích (původní scénář a mužský herecký výkon ve vedlejší roli – J. Nicholson). Představitel zkrachovalého advokáta George Hansona Jack Nicholson tu vytvořil první ze svých mimořádných hereckých kreací a za svůj výkon byl kromě oscarové nominace vyznamenán mj. Cenou newyorských filmových kritiků a Cenou Národní společnosti filmových kritiků. Hlavní role vytvořili Peter Fonda a Dennis Hopper, kteří byli spolu s Terrym Southernem také autory scénáře, a za kamerou stál tehdy ještě málo známý maďarský emigrant Laszlo Kovacs. (Česká televize)

Hrobař

Paradní atmosféra a absolutní svoboda. Ideály. Krásně zfilmovaná nenávist společnosti k lidem co žijou svobodně bez zábran. jediné co trochu ruší kouzlo filmu je sekaný přechod mezi jednotlivými částmi filmu. Přisuzuju to tomu "nízkorozpočtovému". ()

xvici300

Nejslavnější motorkářský film s výborným hereckým obsazením a hudbou (např. Born to be wild od Steppenwolf), jehož obsah nejlépe vystihuje tento dialog: Nemají strach z tebe. Bojí se toho co pro ně představuješ. Hej, chlape. Vše co pro ně znamenáme je, že se někdo potřebuje ostříhat. Oh ne. To co pro ně znamenáš je svoboda. A co je sakra špatného na svobodě? To je to, o čem to všechno je! ()

Dr.dogous

Bezstarostná jízda skončila asi na dobro 11.9.2001. U nás možná ani nikdy nenastala, možná jen náznaky v sedmedesátých letech. Ale volnomyšlenkáři neměli lehké asi v žádné době. Vždycky se najde dost blbců, kterým prostě vadí, že jste jiní. Ve své době určitě převratný film, dnes už asi kultovní. Já ho bohužel viděl až tedˇnedávno, je již jiná doba, bohužel. 70% ()

gizi

Pro mě prostě jedna z nepřekonatelných klasik. Výborná hudba, freedom, prostě šedesátá léta, jak mají být. Je to o přístupu k životu, o toleranci a snášenlivosti, o svobodě těla i duše. 90%. 8.1.11. ()

Fondak

Třebaže sedlám japonskou mašinu, choppery se mi vždycky líbily. Captaina America (motor Harley-Davidson Panhead 1200) považuju za nejkrásnější chopper (nebo možná spíš bobber) vůbec. A tenhle film je kult plnej krásný muziky, americký přírody a snů o svobodě!!! ()

Diskutant

Je to presne tá doba, kedy sa začali viac uvoľnovať mravy, doba amerických Hippies, slobody, voľnosti prejavu. Sex, drogy, rock and roll. V mnohom by som túto krásnu zlatú éru 60 rokov a začiatky 70 rokov aj chcel prežiť... Veľmi, veľmi kvalitný počin... ()

Petra46

Film má naprosto neuvěřitelný 'styl', který se všemožní tvůrci snažili nejdnou napodobit, ovšem podařilo se jim maximálně se steží přiblížit. Co také stojí za zmínku, je perfektní soundtrack, asi jen těžko bych hledala nějaký lepší. ()

Johgas

Bezstarostná jízda dvou kámošů na chopperech napříč Spojenými Státy. Každá bezstarostnost ovšem jednou skončí... Absolutně uvolněná atmosféra konce 60. let, nezávaznost, neplánovanost, trávy....divák hnutí hippies z plátna vyloženě cítí. Skvělá kultovní hudba skupiny Steppenwolf. Kdykoliv se ráda podívám znovu, a hudbu si pouštím i mimo film. ()

Mark1983 odpad!

Film je úplně o něčem jiném,než jsem si myslel,jelikož mě doopravdy zklamal,když se jedná jen o dva motorkáře,kteří projíždějí napříč Amerikou a celý film jen se flákaj,berou drogy,kouřej trávu a jinak nic jiného se ve filmu neděje.Vím,že tento film je úspěšný kvůli slovu SVOBODA,ale aby byl člověk svobodný,nemusí hladovět jako ti utáboření hipíci,kteří tvrdili,že bojují proti válce ve Větnamu,a jediné co dělali,bylo flámování,hulení trávy,poslouchání hudby a tak podobně.Já svobodu ve strádání teda nevidím a já tenhle film jinak,než promarňování času taky nevidím. ()

Pan_Sady

Pěkná road movie o bohémském životě na cestách, ale děj se nám někam ztratil. Postavit film pouze na jedné myšlence boje proti svobodě, je hold jenom na oněch 60% a to také díky mému oblíbenému songu born to be wild. ()

Hedja

Výborný soundtrack. Skvělé herecké výkony. Začátky road-movie. Jen ta ubohá storyline to člověku trochu zprotiví. A ten asi-jakože-sjetej konec a pochopitelnej, leč divnej závěr tomu moc nepomáhá. ()

Jardatekk

Roadmovie se super soundtrackem a výborným obsazením. Fonda a Hopper si tuto jízdu prostě dávají. Postupně se ovšem setkají s nechápavostí okolí vůči jejich svobodnému stylu života. " Nebojej se Vás. Oni se boji toho co pro ně znamenáte. Mluvit o tom a mít to jsou 2 různé věci. Je těžký bejt svobodnej, když Vás prodávaj a kupujou na tržišti. Takže nikdy nikomu neříkejte, že není svobodnej, protože oni můžou vraždit a mrzačit ,aby dokázali, že jsou." A toto podtrhuje i konec filmu. Nejde se nezmínit o bravůrně natočené scéně na LSD. To byl teda nářez . ()

harmonikar

Veľmi silný film o vnútornej slobode.Nekonečné americké diaľnice,rozľahlá krajina,prírodné scenérie-proste nádhera.Takých sprostých,primitívnych buranov,ktorí na konci filmu zabili Billyho a Wyatta je aj na Slovensku požehnane.A nie iba na Slovensku.Podobných idiotov je určite mnoho v každej jednej krajine. ()

BlackWizard

perfekt,vyborne zachytená atmosféra konca hippies ery so všetkým čo k tomu patrí výborné výkony a nenormálny soundtrack.....fakt jazda videné cca 5 krát:-) ()

zpek

Dvaja pohoďáci na motorkách si dajú výlet naprieč mentalitou súdobej Ameriky, ktorá zažíva vnútorný boj s hodnotou slobody. Pekné scenérie podfarbené parádnou vtedajšou hudbou.. moc sa tu toho nenarozpráva, jedine ak tak pri ohníku a jointe.. výborný hlavne Jack Nicholson. Smutný záver cesty slobody zamrzel, prišiel mi tak trocha až príliš rázny, briskný, radikálny, nvm jak by som to.. ale zato LSD trip perfektný. ()

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

02.12.2022

Tak o tohle si asi žádný z diváků neříkal. Legendární americký snímek Bezstarostná jízda herce a debutujícího režiséra Dennise Hoppera z roku 1969 má dostat novodobý reboot. Konsorcium vlastníků práv… (více)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června