Za sklem

• Slovensko Za sklom
Slovensko, (2016–2019), 25 h 56 min (Minutáž: 54–64 min)

Kamera:

Martin Rau

Ján Koleník, Tomáš Maštalír, Juraj Loj, Kamila Magálová, Milan Ondrík, Rebeka Poláková, Jiří Bartoška, Ľuboš Kostelný, Adam Jančina, Jaroslav Mottl (více)

Série(3) / Epizody(26)

Príbeh elitných policajtov Tibora Maxovského a Norberta Višvádera, ktorých boj za spravodlivosť nakoniec postaví proti sebe. Po brutálnej vražde kolegu sľubujú vdove, že nájdu a usvedčia jeho vrahov. Vyšetrovanie postupne odhaľuje pozadie organizovaného zločinu, ktorý siaha od drog, cez pašovanie utečencov až k únosom a vraždám. Snahu elitných policajtov usvedčiť páchateľov komplikujú neobmedzené financie a prepojenia organizovaného zločinu až na najvyššie miesta. Na začiatku je dôvera, no neskôr pravdu nahradí strach, zákon vystrieda sila a spravodlivosť je kúpená. Nie je jasné, kto stojí na strane zákona a kto nakoniec zradí. (TV JOJ)

mira007

Slovenská odpověď na severské kriminálky - špičkový začátek ale od třetího dílu to jde z kopce. Pozitiva: 1) atmosféra aspoň u prvních dílů je temná, akční, tematicky zajímavá jako u moderní filmařiny 2) obsazení dvou uvěřitelných ranařů v Porsche 911 - Koleník a hlavně Maštalír 3) aktuální témata Sýrie, Donbas, obchod s lidmi 4) kamera 5) celkem výpravné Negativa: 1) atmosféra po 5.díle už byla jako v americkém béčku 2) ranaři super, ale když pokaždé všechny přeprali jako v nějaké videohře, už mi to přišlo podezřelé 3) Bartoška jako nejvyšší boss, který chodí s nejmenším bodyguardem po Bratislavě Kostelným ( který hraje jinak špičkově) nebyl moc věrohodný 4) nakonec všechen ten překombinovaný děj jak je všechno uplacené a ovlivněné až k beznaději ()

Arsenal83

Slovenská snaha o škandinávsky typ kriminálky sa na prekvapenie celkom vydaril. A pritom severský typ podobný seriálu Most tu pripomína všetko už od úvodnej znelky, cez hudbu a pochmúrnu atmosféru. Nosnou časťou je veľmi dobrý námet s nadpriemerným scenárom, takže nejde len o hlúpe tliachanie neschopných hercov do vetra. Obaja hlavní policajti hrajú nadpriemerne, Maštalír s Koleníkom bola veľmi dobrá voľba, k ním sa svojimi kvalitami pripájajú samozrejme Bartoška, potom Ondrík a Kostelný. Naopak, Loj ukázal svoje hnojárske nekvality a našťastie sa dlho po obrazovke nepromenádoval. Slabinou bol aj výber herečiek od Magálovej až po málo známe postavy novinárky a policajnej vdovy. Na slovenský projekt veľmi dobrá práca s prižmúrením oka nad niektorými nedotiahnutými scénami a niektorými predvídateľnými situáciámi. ()

bourec

I když sem zprvu měl pocit ,že první tři díly jsou zmatečný,zbytečně přebujelý,a poldové jednaj jenom v afektu,hlavně Koleník,a příchod Bartošky a Kostelného tomu dodává dramatičnost a rozvahu,a konečně policajti vyšetřujou,konec serie mě nasral,a potvrdil,že mám po právu rád americký filmy.Tam by Bartoška sednul do auta,a hned by šel do nebe.Celej poslední díl vyšuměl do hovna,žádnej pořádnej konec to nemá,a ze čtyř hvězd to krásně shnilo až na moje konečný dvě.Režiséři z Čech a ze Slovenska by měli vodhodit berle uvěřitelnosti,a šlápnout na pedál kreativity,nadsázky,a akce.Teď se ty první díly po skončení jevěj jako to nej z týhle osmidílný série.40%. ()

Sufferer

Až bude z pekla snežiť, dostane sa rýdzo slovenský seriál na dohľad zahraničným produkciám, prípadne si zmeria sily s tou českou. Myslieť si niečo iné je len plakaním na nesprávnom hrobe. Buďme ale radi, že Za sklom nie je ďalšou hanebnou karikatúrou tuzemského prostredia a iskričky svetlejších zajtrajškov rozdúchava narúšaním modelu epizodického rozprávania a prejavom úsilia o kontakt s realitou. Občas trafí klinček po hlavičke, inak ale iba hľadá odvahu sa dostatočne vyfarbiť do slovenskej trikolóry a presvedčivo aplikovať formálne i neformálne pravidlá rezonujúce v spoločnosti, ba dokonca ich vystaviť polemike. Aké-také uznanie si zaslúži, že dej je utváraným od prípadu na aktuálnu tému a postupne obaľovaným ako cibuľa, vytvárajúc pritom ilúziu zapeklitosti a tajomna. Ilúziu preto, lebo nenecháva veľký priestor pre špekulácie a vnáša doň až príliš veľa svetla. Skutočne len veľmi ťažko nachádzať slová chvály tam, kde autor ledabolo nastolí ráz kriminálneho seriálu a svojho diváka považuje vyslovene za tupca, ktorému má potrebu všetko slovne prežúvať a naservírovať na striebornom podnose. Niekoho totiž rozmýšľať aj baví. ()

oSiSko

Po Dr. Ludsky prišiel konečne ďalší kvalitný seriál. Po 4 dieloch musím povedať, že od hereckých výkonov, cez dej, zápletku, atmosféru či hudbu sa mi to veľmi pozdáva, len tak ďalej. EDIT : Po 3. sérii, ževraj záverečnej, dúfam, že nie, treba povedať, že nič lepšie na Slovensku ešte natočené nebolo, elitní herci, ktorí ukázali, že keď nemusia hrať nejaké zúfale pseudokomediálne denné seriály, ale majú čas na natočenie kvalitného seriálu, tak sú svetovými hercami. 10/10 ()

• Seriál sa volá podla titulnej piesne, ktorú má na svedomí slovenská kapela Korben Dallas. (lukyno40)
  • Reštaurácia, prostredníctvom ktorej sa uskutočňovali dodávky drog, sa volala Clean & Wash s.r.o. Tibor Maxovský (Tomáš Maštalír) dodal, že sa mohla volať rovno Money Wash (pranie peňazí). Ide o narážku na firmu Rent and Wash (prenajmi a vyper), ktorá figuruje v kauze Bašternák ohľadom nadmerných vratiek DPH, čím štát údajne prišiel o takmer dva milióny eur. (fugyx)
  • Předobrazem vraždy novináře, která se vyšetřuje v této řadě, byla vražda novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. (fabecc1222)