Sedím na konári a je mi dobre

Sitting on a Branch, Enjoying Myself

(festivalový název)

Drama / Komedie / Poetický

Československo / Západní Německo, 1989, 110 min

Ten typ ukřičeného filmu, který bytostně nesnáším. Díky univerzálnímu tématu naštěstí o něco snesitelnější. Jakubisko se sebevědomě pustil do zpracováni zhruba dvou až tří desetiletí poválečné československé historie. Průvodci jsou dva váleční navrátilci, kteří si prošli koncentračními tábory („nějak mi to číslo bledne“) a věří v perspektivní budoucnost v rodícím se socialistickém státě. Jenže život je mrcha a komunisti jsou svině, takže vyhlídky na prosperující pekárnu a idylické chvilky strávené po boku vnadné rusovlasé dívky záhy blednou. Hereckému obsazení suverénně vévodí Boleslav Polívka ve své životní roli. Tragický i komický, dojemný i úsměvný, falešný i upřímný, vždy nad věcí (Stano v ROMingu byl jenom nepodařeným destilátem téhož). Výkon Ondřeje Pavelky nepěkně poznamenaly postsynchrony, je tudíž jaksi umělý, nepřirozený. Bohužel, ani jeden z hlavních hrdinů mi nedokázal přirůst k srdci a jejich osudy mě nechávaly zcela chladným. Ne již tak Deana Horváthová coby ztělesnění všeho zlého na vyhroceném levičátství. Z její „uvědomělé soudružky“, osoby chorobně zaujaté vidinou lepších zítřků, jde mráz po zádech. Jalový výkon Markéty Hrubešové snad ani nemá smysl komentovat, i když byla pěkná, to zas ne, že ne. Poměrně dlouhý film, navíc bez jasné představy, chce-li být spíše tragédii či komedii, dokázal Jakubisko s přehledem ukočírovat do koukatelné podoby. Mohl by sloužit jako vzorový příklad práce se symboly (nastražená mina, židovské zlato), jejichž význam je zvyšován neustálým opakováním a které vyústí v nečekanou pointu. V mnoha okamžicích bylo potěšením Sedím na konári a je mi dobre sledovat. Především v těch, kdy je film oddaně věrný svému titulu, případně dosahuje trpce úsměvného efektu nenápadným komentováním absurdity politické situace („slaďučký Stalin“). Ale že by se všechny klady dokázaly spojit do konzistentního kusu čehosi chutného a po požití vyvolávajícího silné emoce – bohužel nikoliv. 75% Zajímavé komentáře: Marigold, genetique, JohnFarst(12.8.2008)

Rozhodně nejlepší Jakubiskův film a musim uznat, že dost příjemný a nečekaný překvapení.(6.8.2014)

Moc nechapu chvalu Markety Hrubesove, myslim ze vysinutou divku hrala skutecne spatne.(29.10.2007)

Pro mě spíš velice mrazivý snímek, než komedie. Nádherný Jakubisko, pěkná Hrubešová a hromada nezapomenutelných scén (Stanislav Štěpka jako Hitler famózní!)(12.3.2009)

Ze začátku poutavá a zábavná tragikomedie, která s přibývajícími minutami otáčí kormidlo na stranu poetického dramatu. Díky vynikajícím hercům ale rozhodně stojí za vidění a mnozí ve filmu určitě spatří umělecké dílo, které mně jako povrchnímu konzumentovi uniklo.(8.4.2012)

• - Na filme spolupracovalo nemecké štúdio Tauris Film München a talianske TVE, SACIS RAI UNO. (Raccoon.city)

• - Filmovalo se v Nejdku, Kladně, Březanech, Tisovci a Stupave. (M.B)

• - Pôvodný názov filmu bol Visím na konári a je mi dobre. Odkazoval na popravovanie nevinných ľudí počas stalinistického režimu, cez schvaľovacie orgány však neprešiel. (Raccoon.city)