Jeden z nejlepších filmů Juraje Jakubiska vypráví jednoduchý a zároveň spletitý příběh dvou válečných navrátilců Pepeho a Prengela (Bolek Polívka a Ondřej Pavelka), kteří se náhodou potkají a od té chvíle jsou jejich osudy pevně propojené. Oba společně najdou poklad, usadí se v opuštěné židovské pekárně a začnou péct chleba. Společnou láskou se jim stane tajemná dívka Ester (Markéta Hrubešová), která se tu jednoho dne objeví. Dvojici svérázných hrdinů ovšem čekají ještě různé další peripetie jejich společného osudu. Kromě jiného se oba stanou tatínky jedné malé holčičky. Na dveře však klepou padesátá léta a ne všechno bude veselé. Právě naopak. Jak se však nakonec ukáže, radost a chuť do života nakonec vždy překoná všechno. Film, v němž se zcela v intencích režisérovy poetiky proplétají historická fakta s fantazií a hrou, nahlížené výtvarnou kamerou Laca Krause, natočil Juraj Jakubisko v roce 1989 v koprodukci s NSR a s výraznou účastí českých herců. (Česká televize)

Rattlehead

Skvost Juraje Jakubiska. Třešničkou na dortu je pak Markéta Hrubešová, ať si recenzenti kvákají, co chtějí. Jen nechápu, jak mohl ten samý režisér o patnáct let později natočit takovou sračku... P. S. Někde jsem slyšel, že Miroslav Macháček o častém prdění své postavy vůbec nic nevěděl a když pak viděl hotový film, prý dost vyváděl... ()

topi80

Není pochyb o šikovnosti režiséra Jakubiska. Každý záběr vypadá dokonale. Ten kdyby dostal za úkol sestříhat záběry z bezpečnostních kamer, tak z toho vznikne další velkofilm. Problém je, že Sedím na konári jsem ani nedokoukal. Oba dva hlavní hrdinové mi byli ukradení a Polívkova typická bohúšovská stylizace mě vyloženě iritovala. ()

boombang

Nějak mne tenhle skvost zklamal... akorát jsem se ujistil, že Jakubisko byl vždycky magor, že Polívka uměl hrát a že Hrubešová hraje-nehraje a vypadá-nevypadá furt stejně... Nudil jsem se. ()

SAINTS

Film je tragickym ohliadnutim sa za minulostou.Režiser dokaže obyčajnym naznakom ukazat paradoxy doby.Po nastupe komunizmu.Stalinova hlava ako pernik nema chybu.Dvaja vojnovy navratilci mi celkom prirastli k srdcu ,vyborna bola aj Deana Horvathova v ulohe radikalnej sudrušky.Celkovo je to putavy a silny film s typickou snovou Jakubiskovou atmosferou.Jeden z poslednych naozaj dobrych Jakubiskovych filmov. ()

majky19

Výborný snímek z dílny režiséra Juraje Jakubiska, v kterém bok po boku excelují Bolek Polívka v roli válečného navrátilce Pepeho a Ondřej Pavelka v roli Prengeleho. Zjednodušeně řečeno se jedná o vesele koncipovaný snímek z neveselých časů. Právě ten určitý nadhled, smysl pro humor, radost a chuť do života pomáhá ústředním hrdinům všechny peripetie postupně překonávat. Hlavní duo nemohlo být zvoleno lépe, a podle mého názoru se jedná o jednu z nejlepších rolí, kterým Bolek Polívka vtiskl svou tvář. ()

mac000

Poeticky natočený film s příběhem, který řeknete třemi větami. Jenomže když jsem jej (poprvé) viděl 30 let od natočení, tak mě Bolek a jeho hraní připomínalo "The Best of..." Manéže (a taky trochu provázkovská Comedia dell arte) . Proto jenom ty tři hvězdičky, přesto že objektivně by asi zasloužil víc ()

ostravak30

Juraj Jakubisko je pro mě osobně hodně rozpačitý režisér, o kterém nevím zcela co si myslet. Na jedné straně točí filmy jako je tento, na druhé šílenosti typu Post Coitum. Tady zachycuje situaci po válce a v 50. letech s prvky autobiografickými. I díky Ondřeji Pavelkovi a Boleslavu Polívkovi opravdu kvalitní záležitost. A na rozdíl od jiných recenzentů se mi líbila i Markéta Hrubešová, kterou jinak mezi oblíbenými herečkami nemám. Je to docela zajímavý pohled na člověka typu Pepe zasazeného do hrůz 50. let. Snímek má mnoho poloh. Jak ty úsměvné, vážné, tak nostalgické i dojemné. Jediná věc mi na něm vadí. Když se točil a točí film český se slovenskými herci, nikdy je nikdo nedaboval. Toto už je kolikátý slovenský film, kde je český herec předabován! ()

Pitryx

Tady je těžko co dodávat. Je pravda, že ve filmu je pár slabších okamžiků, ale ty jsou naprosto zanedbatelné a není jich nějak moc. Mísí se zde jak komedie s tragédií, tak i prvky hororu a thrilleru. Na každého to asi působí jinak, ale domnívám se, že zážitek je to pro všechny.  95 % ()

majk_n

Dle mého názoru nejlepší a divácky nejvděčnější film J. Jakubiska. Dokonale se tu snoubí jak jeho poetika tak i silný příběh ()

Lewaso

Polívkova slovenčina je tak trochu brněnská, ale jeho podání role nekonečně jedinečný. Možná zde hraje sám sebe, kdyby tu dobu, coby komediant, zažil. Hrubešová nezklamala - její ňadra jsou okouzlující... ()

honzic

Tento film u mne zanechal rozporuplné pocity. Tragické okamžiky spojené s humorem a nadsázkou dobře působí, na druhou stranu občas se v tomto filmu ztrácím, chybí větší jasnost. Herecké výkony nejsou špatné, zejména Bolka Polívku musím pochválit, když chce, zahrát opravdu umí. Přesto jisté nedostatky tento film má a u mne si vysloužil mírný nadprůměr: 65 % ()

megajalec

Alegoricko - poeticko - symbolický príbeh Jakubiska ma zaujal. Najprv som tomuto filmu nedával veľké šance, ale postupom času zanechával vo mne brázdu. Nepýtajte sa ma prečo a ako, proste sa to stalo. Vtiahlo ma to do seba. Skvelá kamera, výprava takisto na úrovni (klasický Jakubisko). Znova exceluje Polívka, bez neho by film nebol tým pravým orechovým, rola mu sadla ako uliata. Páčila sa mi aj Hrubešová, aj keď toho nenakecala až toľko. Atmosféru ešte musím pochváliť. JJ, klobúk dolu ()

Jack.Pott

Sedím na konári a je mi dobre má tři roviny: komickou, poetickou a politickou. Ta první mi přišla skvělá. Když Bolek Polívka zdrhá z války domů na Moravu a jakýkoli jeho pokus ukořistit alespoň sousto potravy končí tragikomickým fiaskem, bavím se. Svým hanácko-valašským nářečím dokresluje vynikající figuru dojemně kolohnátského nemehla. Pak už jsem se začínal bohužel nudit, kupodivu ani krásná Markéta Hrubešová nepomohla dohnat počáteční tempo... ()

Joostas

Jakubisko v nejlepší formě,trochu poetika Sto roků samoty jako ve všech jeho filmech.Geniální hudba Jiřího Bulise. ()

MGRNV78

Jakubisko v tomto filme ukázal svoje najlepšie umenie. Podľa mňa jeho najlepší snímok. Polívka 100 krát lepší ako v Dědictví, Hrubešová, Jakubisková a Kvietik a ďalší mu perfektne asistujú. V jednom príbehu celá anabáza povojnových časov. Láska, chtíč, politický fanatizmus, zrada, jabloňový sad a pekáreň dokáže spojiť iba majster. Berousek je môj človek. ()

rysafi

+ "páncerfáls!! teraz som veliťelom ja!" a z nebe padaly cigarety - "Bežte domov." ...či scéna s fazolemi mě nutí vidět ty dvě hodiny znovu a znovu. a málem bych zapomněl: "pani učitelka..pani učitelka..hitler!" - "chytíme ho..dostaneme metál" - zvon - "LUDIA! HITLER!!" a nakonec: "Poď Janko, ideme na pivo" ()

Eire

U mna najlepsi JAKUBISKO-v film. Asi aj Pavelkov. Treti naj BOLKOV - po dedictvi a Kalamite (To su tusim Chytilkine rezie..) 85% ()

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

Zemřel režisér Juraj Jakubisko