Ghost Dog - Cesta samuraje

• USA Ghost Dog: The Way of the Samurai (více)

Topco

Hypnotická a cool žánrovka s poetickým presahom. Potešili odkazy na neo-noirové chuťovky z roku ´67: japonský Branded to Kill (vták pristávajúci na zbrani, zabitie cez potrubie) a francúzskeho Samuraja (spôsob krádeže áut a biele rukavičky). ()

Fallen_One

Dead Man se mi líbil. A moc! A tak jsem čekal že uvidím něco podobného (samozřejmě ne doslova), tentokrát ve městském prostředí. Ale fakt jsem se nudil. Nevím čím to bylo, ale...prostě mě to nijak nezaujalo. Holt ne pokaždý se mi Jarmusch trefí do noty. Snad bych jen ocenil dobrou kameru :-) ()

lakikaki

Forest Whitaker je v role Ghost Doga vynikajúci, zúčtovanie s gangstermi je natočené veľmi osobitne a originálne a hip hopový soundtrack nejakým divným spôsobom filmu fakt pristal. To všetko je skvelé, ale najväčší problém som mal s tým, že 116 minútový snímok mi pripadal ako trojhodinový - a ak odpočítavate čas do konca filmu, niečo je nedobre. Slabšie štyri hviezdičky. ()

Martrix

Jakýkoliv žánr "prohnaný Jarmuschem", ze sebe vydá prazvláštní, ale pro mě přitažlivý mix poetiky a realistického znázornění života běžných Američanů. Byl jsem ve státech víc než rok, takže vím o čem píšu. Ten chlap v sobě má optiku, přes kterou se dívá na svět podobně jako Tarantino, ale Jarmusch je mnohem, mnohem chytřejší a zdaleka ne tak krvelačný a úchylný. Forma, jakou je Ghost vyprávěn, hudba, kterou je ta forma poslepována, obsazením, postavami a dialogy...vším se Jarmusch odlišuje od stereotypu, kterým nás standardní hollywoodská produkce prokrmuje. To pak může být samotný příběh klidně i průměrný a stejně půjde o dobrý film. A tady ten příběh navíc ani průměrný není. Velká spokojenost. ()

Juto

Režiséra Jima Jarmucha som nepoznal, ale po zhliadnutí filmu mám chuť si dohnať jeho filmy. Film je spojený s násilím a poéziou a pravidlami samuraja.Film má pomalé tempo, ale vôbec to nevadí. Skôr som sa zamyslel nad životom samuraja aké to pre nich bolo. Hudba dobre dopĺňa príbeh. Musím pochváliť hercov okrem Foresta Whitakera som nepoznal nikoho. 7/10 ()

zette

Jarmusche mam rad a toto byl jeho devaty film, ktery jsem od nej videl. Bohuzel je v mych ocich jasne nejhorsi. Nesympaticke postavy, prebytecne michani zanru, kultur... Nebavilo me to. ()

fars

Tak, tohle je presne film ktery vubec neni pro me. Citace samurajskych kodexu, petiminutove zabery na nehybny vazny oblicej Foresta Whitakera, Forest jede autem pryc a za zvuku hip hopu se zase jen divam dalsich 7 minut na jeho jedouci auto, Forest si cte, Forest jde na zmrzlinu, Forest krmi holuby, Fars spi. Film ma nejspi svou hloubku, misty se mi to libilo, ale nuda prevladala. Jeste kdyz byla na scene mafie a resila jak se samuraje zbavit tak to jeste uslo (i kdyz to byli sami 90tileti paprdove, divim se ze tu brokovnici vubec udrzeli), ale do konce jsem to nedokazal dokoukat. ()

mortak

Cartoons nejsou odrazem světa, nýbrž svět se řídí podle cartoons. Jarmushova dokonalá hra se žánrem - francouzský i americký černoch myslí stejně, takže k porozumění nepotřebují jazyk, samurajská cesta se otvírá ženám, od policajtky, která je "zrovnoprávněna", k nástupci Ghost Doga, černošské holčice, a to vše pozoruje pes ze zásvětí kontrolující lidský běh osudu - vytváří příběh, který nenudí ani minutu. ()

campix

První setkání s tvorbou Jima Jarmusche a neproběhlo zrovna hladce. Ghost Dog je opravdu zajímavý film. Tempo plyne opravdu velmi volným tempem a tak nějak mimoděk sledujeme cestu tichého metrák vážícího černého ninji. Tento styl mě popravdě moc neuchvátil, ale na druhou stranu mě ani nijak výrazně nenudil. Ghost Dog mě lehce pohladil po filmové duši a hned odešel, tak snad příště Jarmusch zanechá něco víc. ()

majo25

Veľmi atypický film. Kombinácia samurajskej filozofie a afroamerickej kultúry s jej raperskou (anti)hudbou a zvykmi bola tak excentrická, že som si ani po celú dĺžku filmu nemohol na ňu navyknúť. Whitaker ja fajn herec, ale do takejto role sa vôbec nehodil. Technické spracovanie bolo tiež na nevalnej úrovni, na druhej strane, aspoň snaha o humorný podtón vcelku vyšla. Za pozornosť stála aj prácička nájomného vraha a chladnokrvnosť, s ktorou ju vykonával. Poznámočka pre tvorcov, aj malé decko musí vedieť, že poštové holuby lietajú iba domov, teda je to len jednosmerka...naštudovať si to a nabudúce takúto kravinku už viac na svetlo sveta nevypustiť. ()

sator

Nic není podstatnějšího, než samotný smysl současného okamžiku. Když plně porozumíš přítomnému okamžiku, nebudeš si hledat nic jiného... Ghost Dog (Forest Whitaker) má v počátku filmu tričko s čínským textem  諸行無常,是生是滅,生滅滅已,寂滅為樂. Jedná se o část textu z Nirvana Sutry, připisované Buddhovi. Jeden z možných překladů zní:  "Všechny formy plynou a jsou nestálé, jedny se rodí, jiné zanikají; je to dharma vzniku a zániku, v nastalém tichu je radost." ()

SoolenJV

Jim Jurmusch byl vždycky mistrem ve spojování na první pohled nespojitelných věcí. V Ghost dogovi tuto svou schopnost dotahuje k dokonalosti - alespoň ve srovnání s tím, co jsem od tohoto režiséra zatím viděl. Gangsterka střižená podle žánrových pravidel (přesněji - "bílá gangsterka", ta o Italech či Irech) se střetává s černošskými ghetto filmy a hiphopovou kulturou, zavalitý černoch je nositelem samurajských tradic a zároveň nájemným zabijákem. Všechno to koření do absurdna dotažený humor a skvěle napsané dialogy. Postmoderní hlavní chod, jedna z učebnic toho, co dělá postmodernu postmodernou - čtení na více rovinách, přičemž všechny jsou srovnatelné a naprosto vyvážené. A záleží jen na divákovi, kterou z nich se rozhodne sledovat. ()

Decker

Velmi zajimava Jarmuschovska vyvrazdovacka, se samurajskou poetikou, podtrzena hiphopovymi beaty a bezchybnym Whitakerem. Zni to nesourode, ale je to kupodivu funkcni a to primo perfektne! ()

Doudis19

Jarmusch pro širší publikum. Emoce stále fungují, stejně jako sympatičnost hlavní postavy. Jen těch otázek už není nahozeno tolik, jak by jsme u filmu asi nejzajímavějšího, nezávislého filmaře očekávali. ()

chelseaman22 odpad!

Nutkání zvracet mě provázalo každou vteřinou téhlé chcípárny. Jen si to vezměte: Snímek pojednává o chlapíkovi jménem Ghost Dog. Tento chalán je černoch s třiceti kily navíc, šilhá a říká o sobě, že je samuraj. Málokoho udeří do očí skutečnost, že SAMURAJ Ghost Dog nebojuje katanou jako Ema Thurman, ale své SAMURAJSTVÍ zdůrazňuje obyčejnou devítkou s artigionalle tlumičem, jež je poslepován páskou z nějakého blevajzu. Tento SAMURAJ během meziher recituje knihu o samurajích a v hlavním ději je jeho hlavní náplní kupování zrní a krmení prašivých holubů. Náš SAMURAJ bojuje proti "mafii". Proč uvozovky u tohoto posvátného sicilského uskupení? Protože nejmladšímu mafiánovi je kolem šedesáti let a stěží vyjde schody. HROZNÉ!!! P.S. RZA odvedl klaunskou práci! odpad! Celosvětový výdělek k 4. 12. 2012: $9,380,473 ()

Zemřel herec Henry Silva

Zemřel herec Henry Silva