Kriminální román Johna Balla V žáru noci (1965, česky 1992), líčící vyšetřování vraždy podnikatele v malém jižanském městečku, jehož se ujme projíždějící policista černé pleti, se stalo podkladem jednoho ze stěžejních filmových titulů šedesátých let. Z víceméně standardního detektivního příběhu se na plátně stala aktuální výpověď o stavu společnosti na americkém jihu, kde i po podepsání Zákona o občanských právech (1964) neustále doutnaly rasové konflikty. Snímek je postaven na hereckém mistrovství dvou naprosto odlišných představitelů, černošské hvězdy na vrcholu popularity Sidneyho Poitiera a předního exponenta Stanislavského herecké metody Roda Steigera. Jejich přístup k herectví je stejně rozdílný jako postavy, jež ve filmu vytvářejí. Na jedné straně elegantní, vzdělaný a sebevědomý černý detektiv Virgil Tibbs a proti němu zavalitý, životem ostřílený, ale bigotní jižanský šerif Gillespie. Rasové napětí mezi oběma protagonisty se postupně mění ve vzájemné pochopení a dokonce respekt, a díky oběma hercům je tento posun uvěřitelný, jakkoli se může zdát scenáristicky vykonstruovaný. Snímek se při oscarovém účtování dočkal pěti zlatých sošek, které si odnesli producent Walter Mirisch, scenárista Stirling Silliphant, herec Rod Steiger, střihač Hal Ashby (jemuž toto ocenění velmi pomohlo při startu režijní kariéry) a zvukaři filmu. Naprázdno vyšel režisér Norman Jewison (ten prohrál s Mikem Nicholsem, režisérem Absolventa) a také kameraman Haskell Wexler, který dokonce ani nebyl nominován. (Česká televize)

jorgus

mno v ramci kukluxklanovych filmu z jihu jsem uz videl lepsi kousky.nebylo to spatne, vysetrovaci line vcelku nudna a ani interakce policajtu me prislis neoslovila..je videt ze tento film je opravdu dobry, jen jsem osobne zklaman:) ()

piranha

Kriminální zápletka je docela výživnou záminkou pro poukázání na tehdejší vztahy mezi bělochy a černochy, přičemž jsou tu patrné i rozdíly mezi Severem a Jihem. Myslím, že téma bylo mistrně a nenásilně předloženo divákovi a zcela oprávněně stavělo na výkonech dvou hlavních hrdinů. Hlavně inspektor Gillespie je skvěle herecky opepřenou postavičkou. Přesně tak si představuju jižanského šerifa - do všeho hrr, načež jen nerad přiznává chyby, natož aby se omlouval, ale v jádru dobrý chlap... samozřejmě se žvejkačkou! ()

Helldo

No tak napsaný to není špatně, výborný je i Sidney Poitier a rasistická tématika, zde s velkou mírou autenticity, dělá své. 4 hvězdy a kus s klidným srdcem. ()

mh.mail

70% - Výborný film, kde vyšetřování vraždy je sice tak trochu druhořadé, ale přece jenom se o detektivku jedná. Vynikající jsou oba představitelé hlavních hrdinů, ti ostatní už se spíše jenom vezou. ()

johnymdoe

V roce 67 bych tomu dal zcela jistě 5*. Nicméně, teď už kriminálkama odkojený, jsem nucen objektivně říci, že případ to až tak dobrý nebyl nakonec nebyl. Nicméně! výborní herci, zejména Poitier a Steiger jako bílý a barevný policajti na jihu US v totálním vidlákově. Výborně gradovaný snímek dík rasismu, který tady skutečně není "černobíle" pojatý a film je tak napínavý od začátku do konce. 4* a zcela zasloužených 85% ()

Narciska

Vyšetřování vraždy, kde možná víc než o vraždu, jde o rasovou otázku. Nebo možná jen o důvěru a přátelství... ()

sandis

Vcelku podařená detektivka, s výbornou hudbou Raye Charlese, vynikájícími výkony obou hlavních hrdinů. A s trochu horšími výkony vedlejších rolí a možná místy nepříliš zajímavou dějovou linkou. 8,5/10 ()

Rokle

Paradoxem je, že nejlepší na celém filmu je ta nevraživost mezi Poitierem a Steigerem, než že bych baštil tu kriminální zápletku, která má poslabší vyústění. ()

agassi68

Téma rasizmu prekvitajceho ešte veľa rokov po zrušení otroctva na juhu USA zobrazená na vyšetrovaní vraždy dvoma policajtmi. Poitier a Steiger s prehľadom presvedčia diváka o svojich postojoch a potom už sledujeme koncert na tému nesúď nikoho podľa farby pleti.. ()

animario

Konec mohl být možná rafinovanější, ale prim v příběhu hraje v podstatě vztah Poitiera, Steigera a fungování osamělýho černošskýho vyšetřovatele v prostředí nepřátelskýho rasistickýho burákova. Na svý stáří parádní krimidrama. ()

strikeman

Není to špatný snímek, ale těch 5 Oskarů tipuji spíše na politicky vhodné rozhodnutí poroty v dané době. Zas taková bomba, jak jsem čekal, to nebyla... 70% ()

RedDuck

Hrozně se mi líbilo střetávání hlavní dvojice, to byl prostě středobod filmu a ohromně mě bavil. Tak moc, že jsem přemýšlel i o plným počtu nebýt toho ostatního. To ostatní - stereotypní vedlejší postavy, rozporuplné herecké výkony, málo na sebe navazující scény, nelogické jednání postav - mě už bavilo méně. Samotné dobové antirasistické téma a i některé akční scény působí dnes spíše usměvně. ()

FeiNike

Táto oscarová klasika si jednoznačne zaslúži umiestnenie medzi najlepšími filmami detektívneho žánru...Brilantne budované napätie, perfektne vystihnutá atmosféra Mississippi 60. rokov, kde bieli primitívi snaživo pokračujú v "ušľachtilej" tradícii svojich správnych amerických otcov a veselo lynčujú černochov, grády pridáva aj skvelá "sixties" hudba Quincyho Jonesa a Raya Charlesa..Ale úplne najlepšie na tomto filme je to, ako sa postupne vyvíja a mení vzťah medzi dvoma ústrednými postavami Tibbsom a Gillespiem, ktoré sú mimochodom zahrané do absolútnej dokonalosti..Sidney Poitier je neprekonateľne cool a Rod Steiger predvádza excelentné herectvo "marlonbrandovských" parametrov [ k neskoršiemu štádiu Marlona Branda sa mierne približuje aj telesnými parametrami ]...Vyvrcholenie deja sa mi zdalo síce trochu urýchlené, ale inak naozaj pradiem spokojnosťou, tento kúsok by si nemal nechať ujsť žiadny milovník poctivých detektívok.. ()

Stíba

Film natočený jen pár let po přijetí zákona o občanských právech nebo zákona o volebním právu a také jen pár měsíců před smrtí Martina Luthera Kinga musel pěkně píchnout do jednoho z největších vosích hnízd americké společnosti tehdejší doby. Pečlivě zachycený vývoj dvou ústředních postav a jejich konfrontace je ukázkový i směrem k současnosti. ()

tranquill

Skvěle natočeno, skvěle zahráno. Jasná kritika jižanských rasistických poměrů ještě dlouho po válce. Ale dokazuje, že i v té době mohli někteří lidé prozřít... ()

Biopler

Poitier vs Steiger je pekný súboj a dá sa povedať, že to jediné ma bavilo sledovať. Aj keď ich prejavy sú občas toporné. Samotná zápletka je fajn, aj to ma bavilo sledovať, ale záver je facka divákovi, a horšia ako tá čo padla v skleníku medzi bielym a čiernym mužom. Nie je vôbec vysvetlený vrahov motív a teda celé divadlo budí dojem, že bolo došívané príliš horúcou ihlou. ()

Zemřel režisér Norman Jewison

Zemřel režisér Norman Jewison