Reklama

Reklama

Vynikající kriminální komedie rozehrává mistrovskou šachovou hru mezi šarmantním milionářem Thomasem Crownem (Steve McQueen) a mazanou vyšetřovatelkou pojišťovny Vicki Andersonovou (Faye Dunawayová). Znuděný Thomas se z životního rozmaru rozhodne, že uskuteční velkou bankovní loupež. Najme pět lupičů, kteří se vzájemně nikdy nepotkají, a zosnuje puntičkářský plán, jenž vyjde bez sebemenšího zádrhelu. Thomas zlodějíčky vyplatí, zbytek nehorázné sumy uloží na švýcarské konto, aby začal nový život, daleko od Bostonu a zdejší korporace. Zádrhel se však objeví v neméně půvabné a inteligentní Vicky, která je pojišťovnou vyloupené národní banky pověřena, aby celý případ prozkoumala. Teprve tím začne pro všechny zúčastněné to pravé dobrodružství, v němž nebude nouze o napětí, lásku …a falešnou hru. Kdo ale nakonec zakončí partii šach matem? Ačkoli slavná kriminální romance dosáhla na Cenu Akademie i Zlaté glóby za hudbu (Michel Legrand, Alan a Marilyn Bergmanovi), snímek proslul strhujícím způsobem vyprávění, na němž se výrazně podepsala jak rozvážná režie zkušeného Normana Jewisona (V žáru noci, Šumař na střeše, …a spravedlnost pro všechny, Jesus Christ Superstar), tak promyšlená prvotina právníka a scenáristy Alana Trustmana, jenž dále proslul scénářem k akčnímu thrilleru Bullittův případ (kde si taktéž zahrál Steve McQueen). Dynamiku příběhu posiluje na hollywoodský styl dobově netradiční práce se zmnoženým rozděleným obrazem, souběžně uvádějícím hned několik akcí současně (split screen). Tvůrci se inspirovali avantgardní montážní technikou Christophera Chapmana, která byla uvedena v Montrealu na mezinárodní výstavě Expo 67. A byl to právě Chapman, jenž ve spolupráci s pronikavou kamerou velikána Haskella Wexlera (Kdo se bojí Virginie Woolfové?, Rozhovor, Přelet nad kukaččím hnízdem) a hned trojicí pohotových střihačů (Hal Ashby, „Buzz“ Brandt a Ralph E. Winters) umocnil takřka jazzovou obrazovou jízdu, dodnes oslňující svou nápaditostí. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (133)

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Co bude dělat chlap, kterej má čtyři miliony dolarů, s dalšími dvěma miliony?" Tak já bych věděl. Třeba bych si mohl pohrát s krásnou vyšetřovatelkou Vicky od pojišťovny. Přitom bych si zahrál pólo, erotický šachy, zalítal si ve větroni a zařádil bych si buginou po pláži. To by mě určitě bavilo a evidentně to bavilo i nedůvěřivýho pana Crowna. Na můj vkus to tedy mohlo mít poněkud svižnější tempo a pan Crown mohl být větší kleptoman, ale pošlete mi domů Vicky na večeři spojenou s osobní prohlídkou a já velkoryse zapomenu na drobný nedostatky tohoto snímku. ()

zelvopyr 

všechny recenze uživatele

Nejdřív jsem viděl remake s Brosnanem, a svým způsobem jsem si teď zlepšil názor na remake. Ano, co se týče hereckého obsazení, není co řešit a McQueen s Dunaway jsou třída. Nicméně určitě bych nepopisoval rozdíl originálu a remaku jako tvrďáckou verzi a verzi pro slečinky... Je zkrátka jiný, a to je fajn (protože proč jinak rimejkovat). Ale dosti o filmu jiném a více o verzi z roku 1968. Je amorální a na amorální si jen nehraje. Vyloupit banku za použití střelných zbraní, což se může lehce zvrhnout v masakr, to není běžná klukovská hra znuděného bohatce. Thomas Crown zde musí mít vše pod kontrolou a Vicky mu není úplně rovnocenný soupeř. Naopak je jen v roli vítaného rozptýlení a broušení si kombinačních schopností. Ale jako páru by jim to docela slušelo. Kamera a rozdělený obraz... docela mě pojetí bavilo. ()

Reklama

ddf76 

všechny recenze uživatele

Skvela klasika, hodne svezi dilko i po tolika letech. McQueen a Dunaway (objevi se az po 34 minutach) vyborni a pekne to mezi nimi jiskri (viz. scena s partii sachu). Film je rozdelen na dve casti, prvni je bankovni loupez a druha vysetrovani Dunaway. Opravdu je tento film majstrstich. Urcite se nekdy k tomuto filmu vratim :). ()

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Starší snímek se Stevem McQueenem, který ve své době dokázal dějově a střihem povznést zábavnost příběhu, ale už poněkud zestárnul a to hlavně vlivem druhé poloviny dějství, který bohužel dosti nudí. A aby ne. Z počátku se jedná o vkusný thriller o vyloupení banky na popud znuděného milionáře, ale pak se to náhle změní v táhnoucí romantiku, když se na scéně objeví žena pracující pro pojišťovnu. Scénář je výborný a ani výkon Stevena McQueena nelze ohodnotit špatně, ale atmosféra děje je dnes již dosti vláčná a nezajímavá. To je však úděl mnoha snímků byť sebelepších, ale jako filmová klasika stále stojí za pozornost. ()

žvanimírek 

všechny recenze uživatele

Na svoji dobu jistě výtečnej film, ovšem přestože mám Steva v TOPce mě tenhle jeho kousek až tak za srdce nechytil. Dokonce musím napsat, že mi mnohem nápaditejší a lepší přišel remake z roku 1999 v hlavní roli s Piercem Brosnanem. Dle mého hlavním problémem The Thomas Crown Affair je fakt, že zde není věnováno až tolik prostoru pro věhlasné krádeže, pro jejich přípravu a následné provedení, jež byly motivovány znuděností a zhýralostí hlavního hrdiny. Norman Jewison zde spíše vykresluje krásy bytí a pěje ódy na luxus a požitky života jdoucí ruku v ruce s hromadou dolarů v kapse. I to dokáže zaujmout, ale.... ()

Galerie (92)

Zajímavosti (15)

  • Předobrazem Thomase Crowna (Steve McQueen) byl belgický aristokrat Tomas Van Der Heijden, který nejvíce proslul svou krádeží sedmi děl Pierra-Augusta Renoira z Louvru. (Olík)
  • Kluzák N9860E, který Steve McQueen pilotuje na začátku filmu, je Schweizer SGS 1-23H-15 a v New Yorku se stále používá. (Caszidy)
  • Bugina, s níž se ve filmu po pláži prohání Thomas Crown (Steve McQueen) a Vicky Anderson (Faye Dunaway), je Volkswagen Roadster Dune Buggy - Meyers Manx 1965. (Rodimus)

Související novinky

Zemřel režisér Norman Jewison

Zemřel režisér Norman Jewison

23.01.2024

V požehnaném věku sedmadevadesáti let v sobotu 20. ledna opustil filmový svět kanadsko-americký na sedm Oscarů nominovaný režisér a producent Norman Jewison, tvůrce legendárních a oblíbených snímků… (více)

Zemřel skladatel Michel Legrand

Zemřel skladatel Michel Legrand

27.01.2019

Oscarový skladatel Michel Legrand zemřel v 86 letech. Francouzský skladatel, pianista a dirigent kromě tří Oscarů držel také pět cen Grammy. Ve Francii pak vyhrál za svou hudbu třikrát cenu César.… (více)

Reklama

Reklama