Zvláštní příběh o lásce, tanci a neumírání se odehrává koncem čtyřicátých let. Do plicního sanatoria přichází mladý muž, taneční mistr Mayer. Jeho diagnóza je vážná - tuberkulóza. Své nemoci se však nepodává a začne proti ní aktivně bojovat tancem i optimismem. Postupně získává další pacienty, kteří se dosud trpně poddávali svému údělu. Zanedlouho však jeho nemoc propukne v plné síle a záludnosti. Tváří tvář smrti je zosobněním lidské odvahy a pozitivního přístupu k životu. Film režiséra J. Jireše podle scénáře J. Hubače získal ceny Český lev 1995 za hlavní herecký výkon Martinu Dejdarovi a za nejlepší zvuk. (oficiální text distributora)

Kyberswat

tento film jsem chtěl vidět. říkal jsem si, že je to potřeba. ale po shlédnutí mám jakýsi pocit, že bych se bez něj i obešel. tedy trochu zklamání z otevřeného konce, který nevím jestli byl dobrý nebo špatný. nicméně si ho umím přeložit i tak, že to byl zkrátka konec a neměl nic znamenat. zajímavé natočené, s velkou dávkou sentimentu. po shlédnutí jsem měl pachuť po filmu, který prostě nebyl nic extra. a šel jsem si pustit pro spravení chuti 1 díl svého oblíbeného seriálu :-) ()

burg

Jsou filmy, na které člověk nemůže (a ani nechce) zapomenout. Dejdar tančí (jako) o život a divák doslova tančí a dýchá s ním... ()

Milonak

Z 89 hodnocení má pouze 5 hodnocení méně jak 3 hvězdy. To samo už svědčí o kvalitě filmu. Dejdarova možná životní role, stejně tak zbylé osazenstvo se kladně podílí na kvalitě filmu. Zajímavý příběh o "tuberácích", kteří žijí na hranici života a smrti. Jsou filmy, které se dostanou divákovi "pod kůži". A mně se to u tohoto stalo - ani nevím proč, ale má to svoje kouzlo. Moc příjemné překvapení.75% ()

Rocky75

Film fajn, ještě poctivá kinematografická práce začátku 90 let. Umírajícího Parduse ve ztvárění R.Holuba nikdy nevymažu z paměti... ()

5tipes

Výborný film, stejně jako jeho divadelní předloha Modrý pavilon, kterou hrají v Mětském divadle v Kladně. ()

leafroller

Učitel dance je typický snímek české porevoluční tvorby. Prostinký příběh, mizivý děj, velký prostor pro herce, ejakulace citů a samozřejmě všudypřítomná deprese. Pádem železné opony také bohužel padla legenda českých komedií a začalo se točit mnohem více "uměleckých" děl. A i když na ně ještě v 90. letech lidé docela chodili, časem je to bavit přestalo. Nejspíš proto, že depresí máme dost v běžném životě. A proto nám to všem neustále natírá pan Troška a my se divíme, že něco tak hrozného jako Babovřesky, může lámat rekordy. Divák se chce bavit, i když blbě, ale pořád bavit. Kdykoli vyjela nějaká komedie, okamžitě se stala hitem. Pelíšky, Snowboarďáci i ten Kameňák s milionem pokračování. Kritici si rvou vlasy, ale já to naprosto chápu. Tak tohle mě napadlo při sledování filmu Učitel tance. Víc už asi není třeba dodávat. ()