Před čtyřmi lety, na natáčení komedie Spikea Jonzeho V kůži Johna Malkoviche, začíná vyprávění, jehož hrdinou je scenárista Charlie Kaufman. Po úspěchu filmu nemá Charlie o pracovní nabídky nouzi: nakonec přijme adaptaci non-fiction bestselleru spisovatelky Susan Orleanové Zloděj orchidejí. Protože však jde o knihu, která se nevyznačuje klasickým přehledným příběhem, dostává se Charlie do problémů, které rychle přerůstají v mučivou tvůrčí krizi. Situaci nevylepšuje ani Charlieho dvojče Donald, které bratrovi začne fušovat do řemesla: absolvuje totiž příslušný kurz a hravě napíše scénář komerčního thrilleru o sériovém vrahovi s mnohačetnou identitou, který Hollywood okamžitě nadšeně koupí. Do rohu Charlieho tlačí i stále komplikovanější platonický vztah k autorce knihy a jejímu protagonistovi Johnu Larocheovi, takže není divu, že vznikající text se stále výrazněji odchyluje od zadání: k prosté adaptace se mění v příběh o scenáristovi v krizi a o fantómech, které ho pronásledují.

Hollywoodský scenáristický zázrak Charlie Kaufman se po filmu V kůži Johna Malkoviche už podruhé spojil s režisérem Spikem Jonzem, aby opět rafinovaně smísil realitu s fikcí. Hrdinou vyprávění tentokrát udělal sám sebe: sluší se však podotknout, že Kaufman ve skutečnosti nemá žádné dvojče a že se v realitě nijak nepodobá Nicolasi Cageovi. Zároveň je však pravda, že Charlie Kaufman získal cenu BAFTA za scénář (pod nímž je však podepsán s Donaldem Kaufmanem!), Chris Cooper za svůj herecký výkon obdržel Zlatý glóbus a Oscara, Meryl Streepová byla oceněna Zlatým glóbem a Spike Jonze si odvezl Stříbrného medvěda z MFF v Berlíně. (oficiální text distributora)

zette

Film je sice originalni, se spoustou kvalitnich hercu, dej a tempo filmu vsak neustale narazi na prazdne reci, casove posuny, az film zacne nudit. Nemit film tak dobre obsazeni, s hodnocenim bych sel jeste nize. ()

Juto

Film Adaptácia je o jednoduchom akte, ako si užívať život, bez toho, aby ste sa neustále obávali toho, čo si myslia ostatní.Film je dosť pochmúrny. 8/10 ()

emo

Rozvláčne a mdlé tempo filmu plného "veľkých myšlienok" nezachránilia ani skvelé herecké výkony. Precenené! ()

Jim_Beam

Vidím, že tady budu asi hodně v menšině... Ze začátku to sice vypadá dobře a ten film má u mně našlápnuto na 4*, jenže po 10 minutách už mě nebaví sledovat, jak o sobě Cage neustále pochybuje, a začíná to bejt vyloženě nudný. A ten konec mě utvrzuje v mojich 2*... ()

Flyer

Zajímalo by mě, jestli Kaufman napsal scénář v opravdovém období tvůrčí krize, či to je "pouze" jeden z jeho ulítlých, přesto geniálních nápadů. Tak či onak, film je to každopádně podařený, originalitou sršící a herecky skvěle zahraný, i když si myslím, že každému se zřejmě nebude líbit. Styl vyprávění je totiž docela komplikovaný a proto je zapotřebí divákova trpělivost a bedlivá pozornost. ()

moviefilm

Jeden z najoriginálnejších filmov aké som kedy videl. A aj ked tu má veľa ľudí isté výhrady ku koncu, práve ten sa mi zda vynikajuci. Cage vynikajúci, no nechápem kritikám, v ktorých sa vyčítajú Akademikom nominácie Meryl Streep a Chrisa Coopera. Čo sa Meryl týka, tak jej pohľad, v ktorom sa nesie všetok smútok sveta je nenapodobiteľný a Chris Cooper je tiež vynikajúci, i ked pripúšťam, že OSCARa vyhrať jednoznačne nemal (toho mal vyhrať Ed Harris za The Hours).*§*§*§* POZOR SPOILER*§*§*§* Pre mňa je proste Adaptácia filmom, ktorý ma donútil rozmýšľať nad reálnosťou tohto filmu a po zhliadnutí som okamžite hľadal biografiu Donalda Kaufmana, aby som sa presvedčil, či ešte žije a až tam som sa dozvedel, že je iba fiktívnou postavou stvorenou pre tento film...:-) ()

Radiq

Úplně mě zabíjel ten kontrast - na jedné straně fenomenální Nicholas Cage, kterej tady všem pochybovačům opět dokázal, že opravdu umí hrát (jak když bejval ve staré dobré formě)... a na druhé straně ou shit Meryl Streep - jak já ti pizdu škaredou nesnáším... a ani tady se mi vůbec nelíbila. Ani herecky, ani lidsky, ani tou filmovou postavou. Ono celkově je to strašně divné - ale to už je holt Charlie Kaufman - scénář ve scénáři a druhej scénář ve scénáři, to je zapeklitej scénář. Ale opět velmi originální. Ale i když originální, moc mě to nebavilo. Cageův vzhled mi nevadil, ale ta jeho plešková paruka šla při bližším ohledání hned prokouknout. Překvapilo mě ta dvojakost několika věcí - bráchové dvojčata, dvojsmysl adaptace živočichů/adaptace knihy, dvě strany povahy Susan Orlean... ale nevím, jestli to mělo nějakej hlubší smysl. On mi ten smysl toho filmu vlastně unikl. Nejvíc mě asi bavilo to, jak depresivní dokázal Charlie Kaufman být, až s ním člověk soucítil nebo se dokonce do něj vcítil nebo porovnával své komplexy s těmi jeho... a pak ty neustálé honitby, chch. ()

Triple H

Kaufman opäť svojský a opäť zaujímavý. Pretaviť scenáristický blok z neadaptovateľnej knižky do takejto podoby- to chce poráádny um! Kaufman je príjemne sebareflexívny, uťahuje si zo svojich neuróz (predpokladám) a zároveň konštruuje zaujímavý dej so zaujímavými postavami. Nechce sa mi rozposovať všetko, tak len zhrniem, že herci boli do jedného výborní a Nicolas Cage tu zahral vskutku špičkovo. Bez akýchkoľvek problémov vytvoril dojem dvoch diametrálne odlišných pováh a zmákol všetko čo bolo treba. Mohol by sa zase raz blysnúť niečím takýmto! Akčný záver na mňa pôsobil ako päsť na oko. Nehodil sa. ()

tatanapope odpad!

Zakomplexovaný režisér , má sepsat scénář k filmu podle knihy , která je o ničem a nudná , i režisér sám je o ničem a nudný a celý film je tak nějak o ničem a nudný . Ať přemýšlím , jak přemýšlím , nějak jsem nepřišla na nic , co by se mi na filmu líbilo :( Viděno v rámci Season Challenge Tour 2015 ()

LeoH

Na tematizaci filmařských tvůrčích krizí obyčejně moc neslyším, ale tahle hříčka s filmem, který „píše sám sebe“, je opravdu líbezně vystavěná; trochu mi bylo líto, že ve finále scenáristická ekvilibristika zabíjí předchozí lehké filosofično (ovšem ta důslednost jdoucí až do několika ocenění udělených za scénář Donaldu Kaufmanovi v reálném světě, to je mimořádně následováníhodný případ hravosti lidstva). Cage by měl upocené připlešlé skorotlouštíky hrát častěji. ()

Qitek

Jeden z nejlepších a nejoriginálnějších filmů, které jsem v životě viděl. Nicolas Cage exceluje. Meryl Streep a Chris Cooper tradičně špičkoví. Spike Jonze nezklamal. Jeho V kůži Johna Malkoviche mě rozsekala ve své době na maděru, tudíž jsem byl trochu v obavách, že podruhé se takový majstrštyk konat nebude. A přece. Nádherný kus filmového umění po všech stránkách. A ten scénář! Omg. ()

Javad

Prečo sa ten koniec musel tak pokaziť? Kto je na vine? 3/4 filmu je na plný počet a posledná 1/4 to všetko čo sa mi páčilo zničí :( ()

Master19

Výborně udělaný, vtipný a chytrý film. Pokud se nebudete bát zamyslet, tak vás flashbacky nezmatou, ale naopak, budete se skvěle bavit. Cage je vynikající - oba dva ;-) a ani Chris Cooper nemá chybu. ()

dANo

Film Adaptácia je zaujímavý hlavne svojim scenárom, z ktorého cítiť to, že jeho tvorca Charlie Kaufman prežíval pri jeho písaní asi to isté, čo prežíva jeho hrdina vo filme (tiež scenárista v podaní Nicolasa Cagea). Originalitu tohto druhu som pri sledovaní nejakého filmu ešte nezažil, takže preto hodnotím nadpriemerne... ()

hroubek

Jak správně sepsat zážitek z toho snímku? Začátek úplně perfektní, představí nám hrdinu s tvůrčí krizí a pak příběh poskočí dozadu za lovcem orchidejí, aby znovu mohl skočit dopředu. Takhle to zní divně, ale film je nádherně přehledný co se týká rovin filmu. Nicolas Cage v dvojroli velmi příjemně překvapil a postava Charlie Kaufmana Vám v lecčem připomene hlavního hrdinu v Americké krásy. Chris Cooper a Meryl Streep to je kategorie sama pro sebe, v jejich postavách je toho tolik, že i když si jen povídají, tak je to nádhera. Tohle všechno je opravdu moc pěkný, ale asi tak kolem osmdesáté páté minuty přijde moment, kdy jsem si říkal, že sledují úplně jiný film, než na začátku. Konec vrátí výhybku zpět do správné polohy a za aretuje ji. Vynikající Kaufman a skvělí herci. ()

Kicune

Adaptace mi doslova vyrazila dech svými několika rovinami příběhu a svou víceznačností. Počáteční idealizace se transformovala v zoufalství a naopak. Člověk by nevěřil, jak z tak poklidné a téměř filozofující první poloviny filmu stane něco tak neočekávaného a šokujícího v polovině druhé. Zásluha scénáře a dokonalé ústřední trojice herců rozehrávající příběh (skutečného) scénáristy Charlieho Kaufmana snažícího zadaptovat (skutečnou) knihu o (skutečném) sběrači orchidejí. Velice neočekávané, překvapující a s mnoha velmi zajímavými myšlenkami. ()

Spike Jonze a jeho noční můra

Spike Jonze a jeho noční můra