Mladý princ (I. Palúch) opouští po smrti rodičů osamělou tvrz a vydává se do světa na zkušenou. V lese a v hospodě ho přepadne Černý princ (F. Velecký), podaří se mu utéct jen díky mluvícímu koníkovi, kterého se před Černým princem zastal. Ten ho odnese až k zámeckému parku, kde pozná krásnou dívku, je jí princezna Slavěna (M. Vášáryová). Princ vstoupí na radu koníka do služeb krále jako němý zahradník, který vyráží jen zvuky Ba a Ja. Dostane proto přezdívku Bajaja a stane se věrným přítelem princezny. Když oslavuje Slavěna své osmnácté narozeniny, přihlásí se tři ženichové, je mezi nimi i Černý princ. Nečekaně se ozve i ženich čtvrtý – strašlivý tříhlavý drak. Bajaja v rytířské zbroji se jako jediný s věrným koníkem pustí do boje s drakem… Antonín Kachlík se pokusil nahradit pohádkovou baladičnost životní realitou a zlidštit pohádková schémata dobra, zla, krásy, vypočítavosti a falše. Jeho Bajaja je ve skutečnosti hodný chlapec a princezna Slavěna má celou řadu rysů prosté zamilované dívenky. Černý rytíř není v podstatě nikdo jiný než loupeživý lapka a pan král ustaraný otec, hledající pro dceru vhodného ženicha, který by ho současně zbavil jeho královských starostí. (Česká televize)

Cejny

Bajaja není zas až tak pěkná pohádka, děj je divný a ani ty postavy nejsou hezké, prostředí jakbysmet. ()

vitekpe

Pro male pohadka, pro velke ceska fantasy... Hodne filmove zpracovane, coz je super. Princezna Magda je samozrejme superkrasna, a Bajaja (hlavni hrdina) je sympatak. V detstvi mi pripadal souboj s drakem jako hrozne napinavej a brutalni, a trnul jsem hruzou, aby vse dobre dopadlo...jo, zivot cloveka zoceli. :-) Dale se mi libilo, ze na zamku meli trubacky, a ne trubace, jak je obvykle zvykem... :-) Nepravem opomijena pohadka / film. 5- ()

Billie777

Princ Bajaja nepatří k těm nejlepším českým pohádkám ale rozhodně mezi klasikami má své místo. Magda Vašáryová je rozhodně jedna z nejkrásnějších princezen vůbec (ne jako ty tuctovky dneska) a František Velecký opravdu démonicky charismatický záporák jak má být, jen škoda, že tak charismatický nebyl ani klaďas Ivan Palúch. Film má příjemně strašidelnou atmosféru, moc se mi líbil hrad a prostředí. Nejlepší je scéna, kdy princezna v černém kočáře přijíždí za drakem a drak samotný na vás v dospělosti sice působí trochu amatérsky vyrobený, každopádně je to lepší než dnešní počítačový draci a přece jenom má v sobě nějaké kouzlo a pořád působí děsivě. Ale scéna, kdy jsou záporáci vyházeni ze skály mi připadala ještě děsivější. ()

Romario

Vzhledem k mé slabosti pro temné nálady musím hodnotit lépe, než v průměru ostatní.Pro zlobivé menší děti jako dělané :) ()

wosho

Velice temná, brutální a strašidelná pohádka s nádhernou princeznou, s opravdu odpudivým zloduchem (asi nejodpornější padouch v dějinách naších pohádek s geniálním dabingem P. Čapka) a děsivým drakem (opět geniální tah s jeho podobou-sice po technické stránce hodně zestárl, ale jeho podoba je dokonalá). ()

Paity

V podstatě klasika s krásnou Magdou Vašáryovou v hlavní roli. I tak ale nepatří, i přes hromadu hereckých osobností, mezi nějaké skvosty československé kinematografie. ()

duddek

Tuhle pohádku jsem viděl prvně až nyní v požehnaném věku... a připadá mi taková průměrná. Hvězdu dolů jsem musel dát kvůli poslední scéně, kde se *spoiler* po tak dlouhém odkládání nedočkáme očekávaného polibku... ve stylu "to se přece nesluší ukazovat, radši v rozhodujícím momentu uhneme s kamerou a ještě ji pro jistotu rozostříme". Vypjaté scény se odehrávají bez hudby, což je zejména u scény s drakem vyloženě rušivé (mnohaminutové funění a sípání). Bajaja v roli šaška má několik dramatických pantomimických výstupů, které děti úplně neocení. Stejně tak vyhazování lidí z hradeb do propasti je pro děti dost drastický záběr, se mi zdá. Výhrady mám ale i k předloze: 1) Černý princ se neustále nevysvětlitelně objevuje tam, kde hlavní hrdina; 2) je vůči němu nespravedlivé, že před něj pořád kladou další a další úkoly, aby si princeznu zasloužil (ani když ji přivede od draka, ani když vyhraje souboj s dřevci nad ostatními princi, pořád to nestačí); 3) ten kouzelný kůň to zbytečně a neúnosně natahuje, i za cenu toho, že princezna zabloudí v lese a ve strachu tam usne. Komu to prospělo? P. S. Neobvyklým prvkem jsou zde trubačky. P. P. S. Hvězdu dolů jsem nakonec nedal, neboť ve srovnání s TV verzí z roku 1960 je tohle zpracování ještě zlaté! :) ()

Prochy38

Hrozně zvláštně natočená pohádka. Celá v takovém temném duchu. Nicméně nejoblíběnjší pohádka mého dětství. Krásná Vášáryová, sympatický I. Palúch a souboj dobra se zlem, jak má být. Kam se hrabou nové české pohádky. ()

Hanes88

Princ Bajaja nepatří u mě k těm lepším pohádkám. Takovou ponurou atmosféru u pohádek opravdu nemusím. 40%. ()

KatRi

Jakkoli je ten drak děsivý (pro dospělé především ztvárněním, zatímco pro děti svou dračí podstatou), funguje. Zůstává v paměti, což se bohužel nedá říct ani o Bajajovi ani o pantatíčkovi králi. Nezasloužila si Magda Vášaryová vysvobození od charismatičtějšího prince? ()

Oyer

Největším problémem této pohádky je její chladnost, monotónnost a leckdy i nezáživnost. Pohádka bez větších emocí, úsměvů a nadšení... ()

ArthasKarfa

Krásná pohádka z prostředí kolem Hrubé Skály, jestli je nějaký seznam krásných a typických českých pohádek tak Princ Bajaja do této skupiny rozhodně patří, je to taková ta ideální pohádka o chudém princi, který svou dobrotou a statečností přemůže všechny nástrahy zlého světa a vybojuje si ruku princezny, tady to má ještě o to složitější, že do hry zasáhne zlý loupeživý rytíř, který (světe div se, chce princeznu taky). Okolí kolem Hrubé skály a podzimní krajina podbarvují pohádku tajemností a úžasným duchem, který se umocní s přítomností draka, že už by to pohádkověji asi ani nešlo. Neumím si představit Vánoce bez Bajaji a kdo nemá tuhle pohádku rád, popírá všechny smysly pohádky o dobru, zlu a lásce. ()

mira007

Na svou dobu pohádka se strašidelnou atmosférou jak z hororu o princovi, který předstírá, že je chudý němý zahradník, ale musí zachránit princeznu před drakem. Nevím jestli tohle dneska nějak osloví děti, protože se na tom podepsal i ten zub času a ten drak už nevypadá strašidelně, ale roztomile. ()

Lynx

ZAJÍMAVOST: Film se natáčel převážně v Českém ráji, mj. na zámku Hrubá Skála, v okolí zříceniny hradu Valdštejn a na Kopicově statku. Pro úvodní scénu, ve které princ opouští své rodné sídlo, posloužily exteriéry hradu Pirkštejn v Ratajích nad Sázavou. ()

jilda

Dost ponurá a děsivá pohádka, vydžel jsem se dívat do konce jen díky nádherné Magdě Vášaryové v roli princezny. ()

TheGunner

Nikdy se mi tahle pohádka nelíbila. Pochmurný děj, prince Bajaju hraje neuvěřitelně nesympatickej herec, kterýmu ta role vůbec nesedí a celkově jsem se u toho vždycky dost nudil. ()