Mladý princ (I. Palúch) opouští po smrti rodičů osamělou tvrz a vydává se do světa na zkušenou. V lese a v hospodě ho přepadne Černý princ (F. Velecký), podaří se mu utéct jen díky mluvícímu koníkovi, kterého se před Černým princem zastal. Ten ho odnese až k zámeckému parku, kde pozná krásnou dívku, je jí princezna Slavěna (M. Vášáryová). Princ vstoupí na radu koníka do služeb krále jako němý zahradník, který vyráží jen zvuky Ba a Ja. Dostane proto přezdívku Bajaja a stane se věrným přítelem princezny. Když oslavuje Slavěna své osmnácté narozeniny, přihlásí se tři ženichové, je mezi nimi i Černý princ. Nečekaně se ozve i ženich čtvrtý – strašlivý tříhlavý drak. Bajaja v rytířské zbroji se jako jediný s věrným koníkem pustí do boje s drakem… Antonín Kachlík se pokusil nahradit pohádkovou baladičnost životní realitou a zlidštit pohádková schémata dobra, zla, krásy, vypočítavosti a falše. Jeho Bajaja je ve skutečnosti hodný chlapec a princezna Slavěna má celou řadu rysů prosté zamilované dívenky. Černý rytíř není v podstatě nikdo jiný než loupeživý lapka a pan král ustaraný otec, hledající pro dceru vhodného ženicha, který by ho současně zbavil jeho královských starostí. (Česká televize)

Šimpy

Jako malému se mi to proti jiným pohádkám vůbec nelíbilo, ale ono to má něco do sebe a obzvlášť mluvící kůň je výborný ;-) ()

daEmoNickY

Ani dvojce nejkrasni zeny ceskoslovenska me neobmekci..................... Leda kdyby tam byly obe dve. A tim myslim jenom obe dve................... Pak by me urcite postavili, jako osla co si nemoh vybrat mrkev, a uz bych stal a ani se nehnul. Stal bych pred tou krasou.....................Nebylo ? Nebude. ()

sator

Podle mě se jedná o nejmystičtější českou pohádku se spoustou archetypů, velmi velmi zvláštní atmosféra... ()

plechulka

S rodiči v kině cca v 9 letech byl drak s orlími zobany děsuplný ... a princezna s předlouhými vlasy překrásná (Celé dětství mne stříkali "na kluka"!) a vůbec všichni úžasní - i Černý princ..... (A po letech, když jsem konečně shlédla Markétu Lazarovou mě pak všichni někoho připomínali.....) Každopádně závěrečná scéna, kdy Bajaja hledá Slavěnu mezi vysokým kapradím byla romantická i po letech, kdy jsem na film koukala se svými dětmi, co loutku draka "odzívaly".... ()

Zdeňka

Pohádka o zvláštním princi a němém šaško-zahradníkovi se mi nikdy nijak zvlášť nelíbila. Má divnou atmosféru, herci jsou takový zvláštní a ten kůň nepatří zrovna mezi hodný tvory. ()

Timak

I po letech jedna z mých nejoblíbenějších pohádek. Je sice neobvykle temná a chladná, s vcelku drsným zobrazením smrti Černého rytíře. Přesto je to klenot, který funguje i v roce 2017 ()

Pump

Bezva pohádka, šílená hudba jak z hororu a házení živých lumpů ze skály to je PG18 moment hahaha. Celkově 4* za snahu, Magdičku broskvičku a koníčka. Moc prima. ()

davidek

Dnes bych dal tak dvě hvězdičky, ale protože když jsem byl malý, moc se mi tato pohádka líbila a měl jsem strach z toho hrozného draka, dávám tři a něco. :-) ()

Spock

Možná to připadá někomu podivné, ale tohle je moje nejoblíbenější pohádka.:-) Vážně to byla volba na první vzhlédnutí, stejně tak mám rád písemnou podobu. Velmi se mi líbila a asi líbí nejenom ta strašidelná a někdy na pohádku snad i moc „syrová“ atmosféra. Nejvíce mi k srdci přilnula samotná postava prince Bajaji. Líbí se mi jeho odvaha, jeho mazanost a to že má „srdce na správním místě“. Není to jenom „laciný nátěr“, jaký vidíme v jiných pohádkách u velké části princů. Očividně je tady ale většinou pro svoji jinakost dost nízce hodnocena. ()

Autogram

Rozprávky Boženy Němcovej sú vždy plné poučenia. Tentokrát, že klamať sa nemá a že cesty do pekla sú vždy priame a jednoduché. Kto klame, s tým sa zatočí, na rozprávku to s nimi dopadlo pekne brutálne. Film sa nehrá na efekty, no ani ten najhorší drak si nezaslúžil výzor trojhlavého moriaka. Napriek všetkým neduhom je v rozprávke temná atmosféra na pohľadanie, že sa mi ju vôbec nechcelo vypínať, na slabšie tri hviezdy to stačilo. ()

jatamansi

Není to má oblíbená pohádka, navíc przněná dabingem u slovenských herců, jak bylo tehdy moderní. Jestli si to dobře pamatuji, tak Palúcha daboval Petr Štěpánek a bylo to děsné. Vašáryovou jsem v pohádkách nikdy nemusela, výjimkou je Radúz a Mahulena, a to vlastně není čistá pohádka, mám ji raději v dramatických rolích. Navíc tíhnu k záporákům, a tak jsem nezbožňovala přeplavého Bajaju, ale temného Fera Veleckého. No, a nemohu zapomenout na mého oblíbence Gustava Opočenského, to byl chlap! ()

jefff

Míval jsem ji docela rád, ale s odstupem jsem z ní rozpačitý. Líbí se mi atmosférou, temnou, mrazivou, ale příběh se tu valí hodně pomalu a nezáživně. Scéna s drakem a souboj rytířů ok, zbytek nic moc. ()