Příběh komediálního filmu režiséra Karla Kachyni se odehrává v průběhu dálkového pochodu, jehož se účastní malý sociologický vzorek společnosti 80. let: čtyřicetiletý architekt Jan, jeho mladší kolega Robert s milenkou Eliškou a jejich šéf Crha, doprovázený rovněž svou milenkou. Cílem, k němuž dámy a pánové směřují, je meta sto kilometrů. Pro hlavního hrdinu však cesta znamená víc. Každé zastavení symbolizuje určitou etapu jeho života a zároveň klade nejednu všeobecnou otázku. Je kolem nás v oblasti mravní všechno v pořádku? Má poctivý, čestný a talentovaný člověk šanci uspět? A proto se Jan také na 85. kilometru vzbouří a odmítne se dále přetvařovat... Vtipná alegorie odráží situaci v české společnosti 80. let, unavené tehdejší realitou, a zřetelně napovídá, jak ji řešit. V hlavní roli uvidíme Karla Heřmánka. Vyprávění rámuje vystoupení tehdy oblíbené rockové skupiny Tango. (Česká televize)

ghatos

Osobní vzpoura muže ve škatulce. Nadčasové téma krize středního věku v (post)moderní společnosti. Co má a nemá smysl v životě? Co je štěstí a jak ho prožít? Často mám opravdu pocit, že kdo uteče vyhraje. Člověk se musí hořce smát tomu (většinou) zbytečnému lidskému plahočení k ničemu...84%. PS: Československá Americká krása. ()

Autogram

Od Kachyňu niečo úplne iné ako zvyčajne, ale nedá sa povedať, že by to bola zmena k lepšiemu. A tá hudba...? –––– Když starší pán dostane důveru, může ještě překvapit. ()

PatoP

Osemdesiatkový Karel Kachyňa mi už tak nesedí ako jeho skoršia tvorba. Každopádne príbeh o ľuďoch, ktorí riešia svoje problémy počas diaľkového pochodu je originálny a jedinečný. Skvelý ako vždy, bol herecký výkon Karla Heřmánka, no vo filme sú veci, ktoré ma doslova iritovali ako napr. prerušovanie deja vystúpením nejakej príšernej kapely. Čo tým chcel básnik povedať? ()

manonfire

Bitka na poli, vyplazený jazyk a hláška "bobina hlídá".....to jsou brutální gagy, které patří k tomu nejvtipnějšímu z tvorby té doby.90% ()

insurgentes

V roce 1987 perestrojka v plném proudu, a tak mohl i Železný dědek se svojí troškou konstruktivní společenské kritiky do mlýna. Mihulová už ho zřejmě tolik neinspirovala, tak místo ní obsadil typově velmi podobnou Mirku Pleštilovou, na kterou se však taky velmi příjemně kouká. Milý film, Kachyňa zkrátka nezklame. ()

klúčik

Boli to doby pochodov. Pochod Praha -Prčice to bolo niečo??? Príbeh sa odohráva pri takejto príležitosti, ale nejde vôbec o pochod ale o život!!! Výborný Karel Heřmánek , aj preto 80% ()

Bohemák

Pro mě jasných 90%. Slizkost 80. let v plné parádě, člověk podnikající dálkový pochod a hloubající nad průšvihy svého života i průsery společnosti. ()

F.W.Colqhoun

Nad tvým hněvem ať slunce nezapadá! Kachyňa dal tentokrát víc než jindy průchod dobře skrývanému smyslu pro škodolibý humor. Mít to jen trochu anarchističtější kameru a feministický, nikoliv krypto-šovinistický morál, připomínalo by to některý ze zlých filmů Věry Chytilové. Pro natáčení v exteriérech byly jistě vybírány účelově jen ty nejodpornější lokace, bezpochyby proto, aby architekti na pochodu měli o čem přemýšlet. Satirická, společesnko-kritická vrstva pobaví i dnes nejen jako historický dokument. K dobru trvanlivosti díla, ke škodě nás se toho od osmdesátých let mnoho změnilo - pětiletky nahradily projekty, křídla architektonických a dalších invencí přistřihují kapitáni průmyslu, projektoví manažeři a PR-mrdky. Kromě scénáře, vedlejších rolí - excelující Ivan Vyskočil, mladistvý rebel Antonína Procházky, přátelská kurva Oldřicha Vlacha, ochotně se svlékající Miroslava Pleštilová, zajišťuje zábavu skoro woodyovsky neurotizovaný Karel Heřmánek. Kdyby to ke konci trochu nevyměklo, je to dokonalé. Film snese pravidelné reprízování. ()

Piškotka

Že by krize středního věku, krize tvůrčí a druhá míza zároveň? Je mi z toho smutno ještě teď. Život se s nikým nemazlí. Karel Heřmánek občas mluvil z duše, ač je to muž a já žena. Není loser jako loser. ()

Chřástal

Heřmánek je ďábel. Rozhněvaný ne-už-tak-mladý muž a architekt, kterému se to nějak začíná bortit a který se bez tréninku, zato v obleku a polobotkách vydá na ozdravný stokilometrový pochod. Několikrát to chce vzdát, ale vždycky se na osudovou cestu, během které bude mít čas nechat si projít hlavou pár věcí, vrátí. Z ješitnosti, z trucu, ze vzteku, proto, že není co ztratit. Jeho proměna ve zmáčenou, potrhanou, na opuchlých nohách se potácející trosku (což mu však nebrání v tom, aby se na posedu sápal po mladé kolegyni a jejím bobru) je téměř existenciálním zážitkem. Z celkově skvělé pěší road-movie tematizující krizi středního věku i dobový marasmus vyčnívají výkony Heřmánka a Vlacha, bitka na poli, demolice kanclu, mimózní scéna s Gerendášem a v neposlední řadě hudební rámec v podobě nářezu „Co s tím sklem“. ()

mira007

Film Karla Kachyni, kterým reflektuje zaprděnost reálného socialismu na story dálkového podnikového pochodu, který absolvuje v nesportovním outfitu Heřmánek se svou milenkou v podání Mirky Pleštilové.  Je zvláštní jak tento druh filmu na rozdíl od jiných dobových témat je naprosto nepřenositelný v čase. Vidět to někdo kolem dvaceti, tak nepochopí. ()

Jeremiah

Jeden ze světlejších okamžiků TV vysílání dne 31.12.2010. Tento film jsem viděl po delší době, a musím říci, že mě velmi potěšil. Potěšil mě především tím, že ukázal nešvary, které bohužel nezmizely ani v současnosti, až na to, že dnes udělám pouze jednou to, co udělal Heřmánek - tj. zfackuju grázla. Pak už si nikde ani neškrtnu. U nás jeden sklář takhle nafackoval gen. řediteli,který pomohl vytunelovat bižuterní průmysl. Šel na minutu, ale tenhle sklář měl spoustu obdivatelů. Budeme se míti lépe, až lidé přestanou jenom obdivovat a sami začnou konat. Lze tomu však v Čechách věřit? ()

mh.mail

60% — Moralita ve stylu Dobrého světla, ale dobře natočená tak, jak to Karel Kachyňa uměl. Občas trochu méně přehledné, co je teď a co retrospektiva a během toho jednoho pochodu toho taky stihli nějak hodně, ale jako příběh to drží pohromadě. Zmiňované Dobré světlo se mi ale líbí o něco víc. ()

godycz

On mi rekl ze jsem S. S jako snehurka.... tak mi rekl ze jsem K ! noo jako karkulka ! vyborny dialogy v rodine.... mam rad celou tuhle partu ....od kachyni po coka...... ()

gombarix

Tenhle film by si zasloužil být v červených. Trefná satira s obecným přesahem a na svou dobu docela odvážná. A jedna z Heřmánkových vrcholných rolí. 90 % ()