Příběh snímku je situován na začátek minulého století, do chudého podhorského kraje, kde v mlčenlivém odříkání i snaze vyvzdorovat si právo alespoň na kousek spokojenosti a štěstí, žijí naši hrdinové. Oba přišli do venkovského prostředí zvenčí, ani jeden není plně srostlý se světem starousedlíků, dědících svůj těžký úděl z generace na generaci… Adam (R. Holub) je zasmušilý nemluva, zjevně mající potíže s běžnou mezilidskou komunikací, straní se lidí a odmítá vystoupit ze své samoty. Nevyčítá těžce nemocné matce (V. Zawadská), kdysi žijící nevázaným životem a v neuspořádaném soukromí, že vlastně její vinou nese cejch parchanta. Beze slova odvede prodat jediný cennější majetek – krávu – aby měl na zaplacení tišících léků pro matku. Róza (A. Mihulová) je mladá, družná, touží nalézt aspoň trochu spřízněnou duši, a tak se Adamovi poněkud vyzývavě vnucuje do domu. Zpočátku ji hrubě vyhání, ale postupně se sbližují. Róza čeká dítě a jejich soužití požehná i farář. Ale jak říká staré přísloví, neštěstí nechodí po horách, nýbrž po lidech… (Česká televize)

Autogram

Bezútešný film o tom, aký je život sviňa. Napriek takému trpkému a jasnému zobrazeniu je výpoveď filmu akosi mimo mňa. Spätosť s prírodou je fajn, ale vlastníctvo kravy ako hlavná méta bytia, chvíľu vzdialená, chvíľu na dosah, chvíľu splnená, aby bolo nakoniec zase všetko inak, to je už veľmi prehnané. (7.11.2013) –––– Na druhýkrát som už trochu viac pochopil ten zvláštny zrod lásky dvoch podivných ľudí, ale všetko sa pochopiť nedalo. Takže zvýšiť hodnotenie môžem len na tri hviezdy. (2.9.2016) ()

NoFiction

Dramatický snímek o těžkém životě z dob nedávných - před několika lety. Když mi můj děda kdysi říkal, že si žijem, jako prasata v žitě, nevěděl jsem....o čem to vlastně mluví. Dnešní mládeži můžu jen doporučit. ()

Pedross800

Nádherný film, prostý, jednoduchý a přitom chytne za srdíčko.....ta dřina a prostý život kdesi v horách zobrazen tak, že bere dech....jak málo stačí ke štěstí a jak je někdy to málo sakramentsky daleko a k nedosažení.... ()

standsiller

Krava je tak prostá ako znie. Napriek všetkému však flegmaticky existujúc, žujúc trávu a nesúc vemená s ťažkými litrami mlieka dokáže byť zdrojom nie len potravy, ale aj všakovakých aktivít spájajúcich sa s jej živiteľmi a spotrebiteľmi v jednom. Adamovo meno si už akosi automaticky pýta k sebe niečo " evoidné" , a teda podľa literárneho vzoru Jana Procházku a technického Kachyňovho oka v príbehu kvalitne žena mieša nálady a je premenlivým ročným obdobím v Adamovom jednoduchom fungovaní na báze prírody. ()

Smileface

Obyčejný příběh o tom jak se tu dřív (dosti agresivně)žilo a jak se teď žije na Ukrajině :-) prostě beznaděj.Celkově to ale bude pouze na horší **** a to jen za ponaučení: Návrat k přírodě je sice pěkná věc,ale nesmí se to přehánět. ()

Braddy

A my si pořád stěžujeme, jak nemají v supermarketu tohle a tamto. Žít tenkrát, tak by nám stačil suchej chleba a mlíko. Velmi pěkně natočené a zahrané. ()

solskjaer

Pro mě nejlepší film od Karla Kachyni. Atmosféra tohoto filmu je nenapodobitelná. Kraj z absolutní chudobou ale přírodním bohatstvím byl pro mě vizuálním požitkem, který si vždy rád připomenu. Hlavní představitelé jsou bezchybní a dovolím si říct, že zahráli svoje nejlepší role a jestli ne, tak každopádně byli naprosto přesvědčivý a hrozně se mi jejich herecký projev líbil. Děj, který se točí stále kolem krávy,může někomu nesedět mě ovšem dostal. A i přes smutný konec myslím, že jde o velice zajímavý film a určitě bych ho doporučil každému , kdo má rád trošku drsnější drama . ()

Houda666

Jednoduchý, no napriek tomu pútavý príbeh o človeku, ktorý sa nenechal zlomiť osudom. Alenka Mihulová navyše zahrala svoju rolu vľmi presvedčivo. Hodnotenie: 75% ()

Lukoboss

Buďme rádi za to, co dnes máme. Otevřeme ledničku, když máme hlad, pokud dojdou zásoby, jedeme nakoupit atd. Tady je jasně ukázáno, co všechno dříve lidé prožívali a museli strpět, aby mohli žít. Snad v každé scéně, kde hlavní protagonisté padají únavou, jsem měl s nimi pocit vyčerpanosti. Když se s chutí zakousli do posoleného krajíce, téměř jsem mlaskal. Klobouk dolů před celým filmem. ()

fruitbueno

Naprosto překvapivě fenomenálně vynikající film svou surovostí a pravdivostí. Zapamatuju si ho navěky věků. Bezchybný Radek Holub. ()

klukluka

Všechny ostatní filmy se z mé TOP 10 můžou postupně vytratit, Kráva v ní ale vždycky zůstane. Mám ji doslova pod kůží, a to už od doby jejího vzniku, tedy bezmála 20 let. Karlu Kachyňovi se tady povedlo něco zcela nevšedního a o tom, že to nikdo nečekal, svědčí fakt, že ten film původně vůbec nebyl určen pro kina (mám za to, že později se do nich díky svým nepřehlédnutelným kvalitám dostal). Času je málo, ale na Krávu si znovu a rád nějaký udělám. K dnešnímu dni jsem ji viděl určitě alespoň třikrát, což můžu říct všeho všudy o pěti (?) filmech. Pro mě zkrátka čistá krása. ()

Devadesát Dva

Jeden z filmů, co jsem viděl kdysi jako kluk v TV, ne kompletně, přičemž jsem prošvihl začátek, možná i konec, nevzpomínám si.... vzpomínám si na scénu, kdy (tehdy, stejně jako letos já, sedmadvacetiletá) Mihulová ukáže kozy a nohy ve chlívě a Holub ji tam přefikne. Jako kdyby všechny sexuálně-násilné scény a filmy byly vždy silně zafixované v mé paměti. Takže když jsem na 'Krávu' takhle po letech narazil, uvědomujíc si, oč jde, milerád jsem si rest doplnil a sjel celý film znovu. Snímek je silně naturalistický a český v tom ryzím slova smyslu, odér, mentalita tehdejších lidí, žijících v dané pohorské oblasti, každodenní boj, tvrdá práce i život, ale taky jednodušší, přízemnější přístup k jeho hodnotám (což dnes lidem chybí)... a do toho být navíc outsider. Velmi přesný casting, chci říct Mihulová a Holub jsou už jen svým vzezřením absolutně přesní. A film je tak minimalistický a repetitivní, ale právě ta repetitivnost je znakem mnoha skvělých knih i filmů. Kachyňa, ač jsem si od něj dlouho nic nepustil, jako obvkyle dělá z mála mnoho. ()

Zagros

Minimalistický film o těžkém životě v pohraničí na začátku devatenáctého století to je Kráva. Minimalistický jednoduchým příběhem obyčejného života, počtem postav i stopáží - pouhých 86 minut. Z počátku chvíli trvalo, než jsem se dostal do děje a zorientoval v motivacích postav. Moc mě to nebavilo a dokonce jsem si dal pauzu. Naštěstí se to postupně rozjelo a zhruba od poloviny filmu jsem Krávu sledoval se zájmem. Bavila mě především snaha dvou hlavních hrdinů - outsiderů začít žít společný a lepší život. Okolí a okolnosti jim ovšem moc nepřály a tak jsem jim alespoň fandil. Pro Radka Holuba to byla až do filmu Karamazovi nejvýraznější filmová role a zvládl ji s přehledem. Mladá Alena Mihulová to taky odehrála výborně a všichni tvůrci mohou jen litovat, že se v roce 1992 ještě neudělovaly ceny Českého lva, Kráva by určitě nějakou dostala. ()

cold

Když chceš něco míti musíš pěkně máknout. Když bydlíš vysoko v horách platí to dvojnásobně. Krásný příběh + Holubova nejlepší role. Kachyňa prostě umí vystihnout život obyčejných lidí. Společně se "Sestřickami" můj nejoblíbenější od tohoto režiséra. ()

wosho

Jednoduchý, silný příběh o lidském údělu obyčejných lidí, kde štěstí nahrazuje zmar s bídou a utrpením. Poslední velký počin mistra Kachyni, natočený podle Procházkova scénaře ze 60. let s dechberoucím Radkem Holubem. Kdyby film nebyl jen určen pro televizi, ale pro kina- byl by to Oscar. ()

Paity

Radek Holub vypadá jako pošuk a většinou nějaké ty pošuky hraje, nebo alespoň podivíny. Jeho herectví je ale stále stejné a tak pro mne díky němu filmu dávám o hvězdičku méně. ()

ti88na

Čakala som hocičo, keď som zapínala tento film, ale že budem roniť slonie slzy a srdce budem mať až kdesi v hrdle ma riadne prekvapilo. Film, ktorý núti k zamysleniu nad životom, nad tým čo od neho čakáme, ako ho vedieme a na čo sa vlastne sťažujeme. Tvrdá drina, suroví a neobrúsení ľudia, žijúci vo svojej vlastnej realite, ktorú si už dnes snáď ani nevieme predstaviť. Dej sa odohráva v nádhernej prírode, ale predovšetkým je to o príbehu. Príjemné herecké výkony a krásna hudba sú taktiež hodné vyzdvihnutia. ()

František Peterka 1922 - 2016

František Peterka 1922 - 2016