Příběh snímku je situován na začátek minulého století, do chudého podhorského kraje, kde v mlčenlivém odříkání i snaze vyvzdorovat si právo alespoň na kousek spokojenosti a štěstí, žijí naši hrdinové. Oba přišli do venkovského prostředí zvenčí, ani jeden není plně srostlý se světem starousedlíků, dědících svůj těžký úděl z generace na generaci… Adam (R. Holub) je zasmušilý nemluva, zjevně mající potíže s běžnou mezilidskou komunikací, straní se lidí a odmítá vystoupit ze své samoty. Nevyčítá těžce nemocné matce (V. Zawadská), kdysi žijící nevázaným životem a v neuspořádaném soukromí, že vlastně její vinou nese cejch parchanta. Beze slova odvede prodat jediný cennější majetek – krávu – aby měl na zaplacení tišících léků pro matku. Róza (A. Mihulová) je mladá, družná, touží nalézt aspoň trochu spřízněnou duši, a tak se Adamovi poněkud vyzývavě vnucuje do domu. Zpočátku ji hrubě vyhání, ale postupně se sbližují. Róza čeká dítě a jejich soužití požehná i farář. Ale jak říká staré přísloví, neštěstí nechodí po horách, nýbrž po lidech… (Česká televize)

Majkak

Skvělý film. Minimalismus v nejlepším slova smyslu. A herecké výkony, které utáhnou zvolenou formu. A všechno se vešlo do necelých 90 minut. Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. ()

Besyn

Jednoduchá a prostá zápletka a velmi silné,lidské drama.Jeden z mála filmů,kde mi vůbec nevadí Radek Holub,kterého jinak opravdu nemusím. ()

Miki68

Žánrově čistý snímek o tom, jak drsný býval před mnoha lety vesnický život. Jednoduše (o to však geniálněji) natočený. Pro mě to bylo první setkání na plátně s Radkem Holubem a už tehdy mě zaujal. A pro Alenu Mihulovou to byla (podle mého) zatím nejlepší role. A hudba Petra Hapky (tehdy ještě celkem nápaditá) byla taky dobře použita. Jeden z lepších českých porevolučních filmů. ()

JimiH

Výborný Kachyňa. Důkaz, že si narozdíl od svých kolegů z 60. a 70. let dokázal natočit i opravdu kvalitní film v porevoluční době. ()

horovska

Film, který bych potřebovala vidět nejmíň třikrát do měsíce, abych si připoměla, jak dobře se nám daří. Prostí lidé - hrdinové tohoto příběhu i hrdinové vlastního života, houževnatí a silní, kteří nemají čas ani na smutek. Dřina a jenom dřina, vykoupená jen dočasně drobnými radostmi a jediný velký sen je vlastní kráva. Kráva, jako barometr lepších a horších časů, kráva jako symbol. Skvělý kachyňa, jemně a nenásilně plynoucí příběh, obraz života zhuštěný do necelých devadesáti minut. Film podle mého gusta. ()

Stíba

Díky tomu, že mám velkou část rodiny na Slovensku, měl jsem monat poznat i život mého praděda a prababičky na samotě v kopcích v lese. Náročný zemědělský život kde nic nedostanete zadarmo ale zároveň i určitá harmonie s přírodou ale také skromnost, pokora a velké srdce. Každý příběh je ale jiný, každý má svá specifika a úskalí. Radek Holub ztvárnil roli mladého, pravotiého, poctivého ale výbušného samotáře na výbornou a strohé čisté zpracování dává filmu velkou autentičnost. Kachyňa tohle umí. ()

tranquill

Drama z horského venkova, které mne svým příběhem až zase tolik nezaujalo, ale za herecké výkony dávám hvězdu navrch. ()

HappyDeath

Mile rád bych napsal: Štěstí v neštěstí... Ale toho štěstíčka tam opravdu moc nebylo. Tvrdý film o tom, jak to dříve chodívalo či jen mohlo být. Jinak smekám před Holubovým výkonem a nejen před ním. Připadalo mi, že se v tom baráku prostě narodil. Film byl hluboký a náročný. ()

Titus

Úchvatný obraz života někdy za první republiky (ne-li ještě dýl) v Beskydech, či jiném zapadlém pohoří, kde se lidé mohou spolehnout jen sami na sebe. Z filmu čiší nezaměnitelná beznaděj a ukazuje, že náš život není vlastně ničím. ()

Inozuka

Kachyňa byl génius v tom, jak dokázal z obyčejných lidských vlastností, citů a potřeb vykřesat maximum a postavit na nich zcela banální příběh. Kráva je pak čirou esencí jeho filmařského umění - syrová, tvrdá a přesto citlivá a dojemná. Snad pokaždé mě tenhle film dojme - a to jsem vcelku dost cynická bestie. Smekám až k zemi... PS. teprve nyní po x-té projekci jsem s všiml, že policajta hraje můj oblíbenec František Peterka. Body navíc! ()

kukkik

Víc, než co jiného, ve mě film budí respekt vůči minulým generacím, jak mohli přežívat v tak úmorném životním cyklu. 4/5 ()

ToJaNe

Krásný a zároveň i drsný příběh o životě, který obklopují hory a lesy. Příběh z něhož čiší cosi syrově opravdového. Nemůžu jinak než 5*. ()

František Peterka 1922 - 2016

František Peterka 1922 - 2016