Hádej, kdo přijde na večeři

• USA Guess Who's Coming to Dinner (více)

Spencer Tracy a Katharine Hepburnová se nemohou smířit s nečekaným partnerem své dcery. Přitažlivá, sympatická intelektuálka Joey Draytonová jednoho dne oznámí svým liberálně uvažujícím rodičům, že má poměr s lékařem Johnem Prenticem, černochem, za něhož se také hodlá provdat. Je to pro ně pořádný šok, který ustupuje pouze velmi pomalu, i když charakter a vědecká erudice nápadníka jim imponují... (oficiální text distributora)

stado

Skvělý, nadčasový film s výbornými herci a dialogy. Viděl jsem ho několikrát. a pokaždé mě potěšil. ()

DanušeGr.

V obsahu filmu jsou opomenuty rodiče Johna Prentice, pro něž to byl zrovna takový šok jako pro rodiče přítelkyně jejich syna. Jinak je to nádherný a velice dojatě podaný pohádkový příběh, plný zápletek, které jsou nakonec vyřešeny k dobru mladého páru. ()

Bobik99

Perfektní komediální drama s oscarovými hvězdami. Opravdu skvěle vystižen problém mezi černými sa bílými, skvěle natočeno a skvěle zahráno. Překrásná Katharine Hepburn a charismatický Spencer Tracy, úžasně sehráli svoji roli rodičů. K tomuto filmu není co dodat. ()

zurivymlok

Je to ukecanější než nejukecanější Tarantino a vlastně po celých 108 minut se na plátně nic neděje. Ale i tak se to povedlo. ()

gizi

Brilantní příběh, který je živý od začátku až ke konci. Bohužel vyvrcholení se nekoná takové, jak by si film zasloužil, neboť závěrečná řeč otce dcery je spíš nudná a zdlouhavá. Chtěl jsem dát 90% a 5*, ale nakonec "jen" 85%. 10.3.13 viděno asi podruhé. ()

michalkop

Na Hádej, kdo přijde na večeři jsem se těšil jako na komedii, tím mě naprosto zklamal. Komediální potenciál má opravdu obrovský, jen škoda, že dialogy, aspoň v překladu do češtiny, má velmi vyčpělé. Sice v dobovém kontextu to možná působilo značně komicky už jen samotným faktem, že se chce spolu vzít černoch a běloška, dnes to tak nefunguje. Jako drama s romantickým nádechem však funguje výtečně. Za vyzdvihnutí stojí i výborné konverzační dialogy, otce, matky, tchána, tchýně a snoubenců. Je opravdu požitek je poslouchat. Komický náboj v nich ale chybí. Za mě pouhých symbolických 67% jako rok natočení filmu. ()

Pavlo

Filmová klasika, ktorú by si nemal nechať ujsť žiadny milovník filmov (a vlastne by mal patriť do tzv. povinného filmového pozerania :-) ). Perfektne zahratá snímka so skvelou pointou a veľmi dobre vykreslenou atmosférou 60-tych rokov Amerických. ()

valinka

Film mně zaujal už jako malou holku.příjemná konverzační komedie.Ovšem s poselstvím k zamyšlení.Ráda se vždy znovu podívám ()

Xmarc

Úžasně zahrané na základě skvělého scénáře. TOP1 ale pro mě Spencer Tracy. Jak jsem se dodatečně dočetl, byl již vážně nemocný a 17 dnů po poslední klapce zemřel. No, klobouk dolů pane Tracy! ()

Bogrant

Citeľná dráma o dvoch protipóloch, v ktorej povedať pravdu je ešte ľahšie ako ju postupom času akceptovať. Morálne hodnotné, skvelé napísané, brilantné zahrané a komorne útle predstavenie, v ktorom šťastie vyhráva nad predsudkami a kde tí vynikajúci herci vytvárajú také postavy, o ktoré sa môcť emocionálne oprieť. Vo výsledku to je výborne živelný film. ()

PeteBuck

Tak som zasa zavítal do klasiky americkej tvorby, pozrel si herecký koncert Spencera Tracyho, Sidneyho Poitiera, Katharine Hepburn. Scenár v podstate srandovný, odohrávajúci sa v jednom dome, ale dialógy krásne napísané, postavy zaujímavé a výborne vykreslené a ten zlatý konflikt, kde sa napätie dalo krájať. A čo si budeme nahovárať, nie sú predsa rasisti iba belosi ale aj černosi. Až na to, že tí ťahali a ešte stále ťahajú za kratší koniec (aj tak je to stále nič oproti takým Indiánom). Len tá slúžka a Sidneyho takto mi pripadali, že sú vyobrazení ako echt živelní a páni Tracy a Hepburn ako riadne umiernené akademické typy, ktorí sa riadia výhradne logikou a hodne bojujú so svojimi zvláštnymi pocitmi. V podstate idealistická limonáda, lebo realita je niekde inde. Málokto je takto v pocitoch otvorený a rieši takéto "problémy" naozaj s nadhľadom a civilizovane, čo si budeme nahovárať. Ale ako taký film, čo treba robiť, keď sa stane, čo sa stane, je to naozaj fajn. Váhal som medzi 4 a 5, kašlem na to, za remeslnú zručnosť, skvelé herecké výkony a za umne povedané, čo malo byť povedané, dávam 5, a vlastne aj za tie gule natočiť niečo takéto v šesťdesiatych rokoch. ()

bambiz

Skvele herecke vykony, bez debaty, uchvatil me Sidney Poitier. Zklamana jsem byla z toho, nakolik ze scenare trcela divadelnost predlohy. ()

SoulAsAGem

Téma rozhodně zajímavé a teď, jak s ním naložit? Dějem celého filmu, v době šedesátých let, který pojímá tématiku vztahů mezi dvěma lidmi rozdílné etnické skupiny, jsi nejsem nějak jistá ani přesvědčená a obávám se, zda-li samotný režisér ano. Nevěřím, že by rodiče dvou mladých lidí v té době, i přes veškerou lásku k nim, mohli přistoupit nebo se celkem kladně postavit k situaci, jako takové. Nerada bych, aby se můj názor jevil tak, že se snad více přikláním k té, či oné straně, avšak zdá se mi, že právě dívčina strana se zde ukazuje, jako solidní, spořádaná rodina na úrovni a o to větší problém mi dělá pochopit postoj obou vlastníků k "problému" oproti rodině druhé...Nicméně pravdou je, že si tvůrci měli upřesnit žánr a co se dá celkem slušně ocenit jsou zajímavé dialogy. ()

desperite

Jedna z těch kultovních komedií z šedesátých let minulého století, která po více než 50 let od premiéry nezestárla ani o hodinu. Ustřední dvojice zamilovaného páru, kterou ztvárnili Sydney Poitier a Katharine Houghton musí být každému divákovi více než sympatická, ale to co zde sehráli rodiče mladé dámy Katharine Hepburn a obzvlášť pak Spencer Tracy, je neopakovatelný zážitek. ()

Zemřel herec Sidney Poitier

Zemřel herec Sidney Poitier