Píše se rok 1948. V německém městě Norimberk pokračují procesy s nacistickými válečnými zločinci. Ti nejvyšší již své rozsudky vyslyšeli, teď jsou však na řadě lidé, kteří "jen" sloužili režimu. Jednomu z poválečných tribunálů předsedá penzionovaný americký soudce Haywood (Spencer Tracy). O svém poslání si nedělá žádné iluze: ví, že největší případy už proběhly a lidé v Německu i Americe se raději ohlížejí dopředu než dozadu. Přesto se Haywood svého úkolu chopí s cílem dobrat se objektivního poznání o tom, jakou vinu na zvrácenostech nacistické říše nesou běžní občané. Před tribunálem se navíc ocitli Haywoodovi kolegové, všichni čtyři obžalovaní totiž sami vykonávali soudcovskou praxi. Z moci svého úřadu odsuzovali lidi k smrti na základě jejich politického přesvědčení nebo rasové příslušnosti. Nejvýše postaveným byl Ernst Janning (Burt Lancaster), který se vypracoval až na říšského ministra spravedlnosti. Čtveřice bývalých nacistů má však mimořádně schopného obhájce... Film režiséra Stanleyho Kramera je již klasickým dílem, které se pokouší vyrovnat s nelehkou otázkou: jaký podíl nesou jednotliví "obyčejní" lidé na zvěrstvech druhé světové války, potažmo na každém totalitním politickém systému? Jako ideální se v tomto směru ukázal žánr soudního dramatu. Třebaže se většina děje odehrává v uzavřeném prostoru soudní síně, neztrácí film ani na chvíli strhující tempo. Kromě dlouhé řady mezinárodních cen získal Kramerův snímek dva Oscary: za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (Maximilian Schell jako obhájce dr. Rolfe) a za scénář (Abby Mann). V dalších devíti kategoriích byl na tuto prestižní cenu nominován. (oficiální text distributora)

kolly13

V procesu století vidíme hvězdu vedle hvězdy, skvělou kameru a světla (která vyniknou v černobílém provedení), ukrutně přímou režii. Divák si vychutná herecké podání i obsah filmu a jeho poslání pro další generace. ()

david141474

Tohle tříhodinový drama ohledně Norimberského procesu bylo skvělý. Film neměl moc slabých míst, snad krom scén mimo soud. Soudní proces je v tomhle filmu velmi zajímavej a finální vyvrcholení taky. Děj byl skvělej. Postavy inspirované skutečnou událostí byly taky skvělý. Herci skvělý. Zrůdnosti nacismu překvapují i dnes, nic nečekaného. Finále bylo taky skvělý. A finální debata byla taky skvělá. Velice doporučuju. 10/10 Opravdu zajímavý soudní drama. ()

Mangano

Norimberský koncert staré herecké školy protěžující nosnost vah našich hodnotových orientací. Tleskám a odcházím přemýšlet o spoustě věcech. Nesmím pak ale zapomenout vyzdvihnout naprosto excelentní český dabing. V jedné scéně mě dokonce pohltil hlas dabujícího herce více než v originálu hrajícího. Úžasná práce. Mimochodem Marlene Dietrich je zde ta nejelegantnější a nejcharismatičtější dáma, jakou jsem kdy kde viděl! ()

JimJam

Film v základní otázce vlastně přejímá mnohasetleté právní dilema - konkurence 2 právních filosofií - pozitivního práva (právo je to, co je napsáno, bez ohledu na morálku a spravedlnost) a přirozeného práva (důraz na hodnoty práva). Obžalovaný Hofstetter se hájí tím, že jenom aplikoval psané zákony Říše. Rozsudek ale říká jasně, že soudce musí dbát především na hodnoty spravedlnosti. Není náhodou, že právě v poválečném Německu došlo k opuštění doktríny pozitivního práva, Gustav Radbruch vyjádřil ve svém slavném díle, že při extrémní nespravedlnosti musí psané právo ustoupit. Celý film mi přišel nečekaně aktuální při souvztažnosti k dnešní situaci, kdy celý svět diskutuje, jaká přijmout v reakci na nebezpečí terorismu opatření. Navrhují se i právní opatření, která mohou radikálně omezit svobodu. Proč? Důvodem je strach. I soudce Janning ale ve filmu řekl jasně, že za celým problémem nacismu nebylo nic jiného než strach a pocit ohrožení. Někdy by si lidé měli historii připomínat. Aby ji nemuseli prožít znovu... ()

dawexx

Vynikající soudní drama líčící dohru norimberských procesů, které odsoudily nacistické válečné zločince. Přesto, že se děj většinou odehrává v soudní síni, neubírá mu to nijak na síle a klíčové momenty děje vyniknou jako připomínka hrůz spáchaných diktátorským režimem. Mně osobně nejvíc utkvěla v hlavě scéna, ve které zpovídá u soudu německý advokát Rollfe (vynikající rakouský herec Maximilian Schell) sterilizovaného a nešťastného pekaře (přesvědčivý Montgomery Clift). Výkony Spencera Tracyho, Burta Lancastera a Richarda Widmarka byly samozřejmě skvělé jako obvykle. Jediný důvod, proč dávám "jen" 4 hvězdy je minutáž filmu, protože během tří hodin se našla i hluchá místa, která by šlo vystřihnout. Při délce okolo 140 minut by to bylo optimální. ()

severus

Opět mi doma znělo jak je třeba dodržovat zákony, bez ohledu na jejich kvalitu a hodnotu. Opět jsem slyšel, že soudce za ně neodpovídá. Tento letitý film mi připoměl vlastní vzpomínky na raně devadesátá léta a na ty samé řeči, jichž bylo všude plno. Právní stát nade vše. Dnes ho tedy máme. I Němci ho po dvaceti letech měli. Měli své RAF s Andreasy a Ulrikami a my máme.... No, máme. Film mě překvapil v několika směrech, třeba americkým tlakem na americké soudce, aby až tak moc nesoudili. Tohle nás učili za Gustava a my měli tendenci jim moc nevěřit. Také škatulkování americké strany podle politické příslušnosti ve filmech tohoto typu a stáří, bylo pro mě nové. A největší překvápko bylo ze strany Maximiliana Schella. Jeho postava v roli obhájce se nerozpakovala rozpoutat v rámci amerického soudního systému před zraky veřejnosti pravé orgie nacistických soudů blahé paměti. A legálně nebylo síly ho zastavit. A to vše brilantně podané. ()

JK.89

Skvělý herecký koncert ze soudního prostředí. Výborné vedlejší role Judy Garland a Marlene Dietrich. ()

panMiroslav

Výborný film, výborní herci, výborné dialogy. Český dabing na vysoké úrovni. I když už je to pár měsíců, co jsem Norimberský proces viděl, stále si vybavuji proslov Ernsta Janninga, který je přímo excelentní. Tímto proslovem se E. J. snaží osvětlit důvody, pro které i vzdělaní lidé následovali Hitlera. Pro zájemce zde - http://www.youtube.com/watch?v=7OeyGiBZi_o ()

tommicek

Vynikající film, v hlavní roli s mým milovaným Spencerem Tracym a ve skvělém dabingu Bohuše Záhorského ... Vinu za to, co se stalo v letech 1933-1945 v Německu, nenesou jen sami Němci, nýbrž i svět, jenž to dopustil ... ()

Akrub

Každá minuta tohoto filmu je k zamyšlení se nad historií a spravedlností....úžasné dílo o černé době našich dějin. ()

Podpovrchem

I po letech jsou záznamy z koncentračních táborů děsivé a působící smutek. Tento remake filmu posunuje svého černobílého bratříčka přece jen trochu jinam, blíže k divákovi. Norimberský proces je důležitý záznam v rámci historie světa. Vítězstvím , byť mini, je však až proces s Deborah Ester Lipstadt, která v roce 1993 vyhrála ( jsme vyhráli) proces s Davidem Irwingem..............ano, je potřeba těchto filmů, paměť je totiž potvora ()

ragtime

Úchvatné, pútavé dielo, ktoré si nezadá s atmosférou filmov, zaoberajúcich sa s oveľa "zvučnejšími" menami nacistického režimu. Okrem Dicka Tracyho, je radosť sledovať Montgomeryho Clifta, Burta Lancastera a mladučkého Williama Shatnera. ()

Courier

Schindlerův seznam: Dva roky poté. Ačkoliv ne tak obrazný a úderný jako dříve jmenovaný, kromě pár minutového dokumentu, je tento film stejně brilantní. Dialogy, kamera, herci...sakra, i hudba, všechno. Tří hodinová stopáž může někomu připadat delší, ale já osobně nevím o scéně, která by mi přišla zbytečná a kterou bych z filmu vystřihl. "I am aware. I am aware! My counsel would have you believe we were not aware of the concentration camps. Not aware. Where were we? Where were we when Hitler began shrieking his hate in Reichstag? Where were we when our neighbors were being dragged out in the middle of the night to Dachau? Where were we when every village in Germany has a railroad terminal where cattle cars were filled with children being carried out to their extermination ?! Where were we when they cried out in the night to us ?! Were we deaf ?! Dumb ? Blind ?!" ()

Bogrant

Nervydrásajúca súdna dráma, pri ktorej sa potí krv a ktorá je perfektne podaná a zahraná a pri ktorej sa veľmi nedbá na osobné pocity a city väčšiny zúčastnených. To z nej robí priam hotové divácke peklo, avšak tak pútavé, že dĺžka rozhodne nevadí a vyvrcholenie, aj keď je v podstate takmer isté už dopredu (predsa len, nie je to zmýšľaný príbeh, ale založený na pravdivých skutočnostiach, zrejme okrem postáv), je naozaj očakávaným mementom. Výborný proces, len mimo sieň trochu stráca tempo. ()

bookmoth

Absolútne dokonalé! Niet jedinej zbytočnej scény, jedinej zbytočnej vety - asi najzaslúženejší oskar za scenár čo som kedy videla. Herecké výkony mrazivé a strhujúce. Absolútny súhlas s Exkvizitorom P.S. Tiež študujem právo, možno to nedokážem až tak objektívne posúdiť, ale zapôsobilo to na mňa asi ešte viac ako Schindlerov zoznam, ak ide o zobrazenie 2WW atď. ()

Vaughan

Moudrý film s plejádou skvostných herců, který mne nenudil ani minutu. Neopomenutí pro tu dobu významných a podstatných historických reálií je nezbytné pro celkové vyznění filmu. Doporučil bych pro všechny, kdo mají rádi film.Tady se totiž skrývá jeden z těch nejlepších. ()

TroyCastor

Excelentně nadčasový snímek, který mne i v roce 2011 dokázal totálně oslnit...herecký koncert všech přítomných! Stanley Kramer vytvořil v roce 1961 filmový skvost, který bude žít s jistotou věčně! ()