Píše se rok 1948. V německém městě Norimberk pokračují procesy s nacistickými válečnými zločinci. Ti nejvyšší již své rozsudky vyslyšeli, teď jsou však na řadě lidé, kteří "jen" sloužili režimu. Jednomu z poválečných tribunálů předsedá penzionovaný americký soudce Haywood (Spencer Tracy). O svém poslání si nedělá žádné iluze: ví, že největší případy už proběhly a lidé v Německu i Americe se raději ohlížejí dopředu než dozadu. Přesto se Haywood svého úkolu chopí s cílem dobrat se objektivního poznání o tom, jakou vinu na zvrácenostech nacistické říše nesou běžní občané. Před tribunálem se navíc ocitli Haywoodovi kolegové, všichni čtyři obžalovaní totiž sami vykonávali soudcovskou praxi. Z moci svého úřadu odsuzovali lidi k smrti na základě jejich politického přesvědčení nebo rasové příslušnosti. Nejvýše postaveným byl Ernst Janning (Burt Lancaster), který se vypracoval až na říšského ministra spravedlnosti. Čtveřice bývalých nacistů má však mimořádně schopného obhájce... Film režiséra Stanleyho Kramera je již klasickým dílem, které se pokouší vyrovnat s nelehkou otázkou: jaký podíl nesou jednotliví "obyčejní" lidé na zvěrstvech druhé světové války, potažmo na každém totalitním politickém systému? Jako ideální se v tomto směru ukázal žánr soudního dramatu. Třebaže se většina děje odehrává v uzavřeném prostoru soudní síně, neztrácí film ani na chvíli strhující tempo. Kromě dlouhé řady mezinárodních cen získal Kramerův snímek dva Oscary: za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (Maximilian Schell jako obhájce dr. Rolfe) a za scénář (Abby Mann). V dalších devíti kategoriích byl na tuto prestižní cenu nominován. (oficiální text distributora)

xaver

Špičkový snímek, který celkem pregnantě poukazuje na to, co by raději už nikdo nechtěl vidět ani slyšet. Silně nadčasový snímek, který vztažený k dnešní době je obžalobou hlavních aktérů všech válek po II. sv. válce. Před obdobou norimberského tribunálů by jako váleční zločinci totiž měly stát především představitelé USA, za špinavou válku ve Vietnamu, představitelé Sovietskeho svazu za neméně špinavou válku v Afganistanu a takhle by se dalo pokračovat ještě dlouho. Mezinárodní soudní tribunál v Haagu, který měl po skončení Norimberského tribunálu převzít roli mezinárodního arbitra, v těchto ohledech totálně selhal, stejně jako celá OSN. ()

Zagros

Jakým způsobem se dá soudit něco, co je pro demokratickou společnost postavenou na právních základech nepředstavitelné? Jaká je vina jednotlivce ve službách státu a režimu (byť nacistického)? Kdo je vinen? Jednotlivec, nebo je sám o sobě obětí? A zajímá to například v Americe ještě vůbec někoho? Všechny tyhle otázky nastoluje černobíle soudní drama Norimberský proces. Řemeslně je natočeno skvěle a i přes svoji dlouho délku mě k obrazovce doslova přikovalo. Výborným hereckým výkonům vévodí mimořádný Spencer Tracy, který zcela poprávu obdržel za film Oscara. K maximálnímu hodnocení opět mnoho nechybělo a je možné, že při dalším setkání s filmem poslední hvězdu přidám. ()

Han22

Z celého hollywoodu roku 1961 jsem byl nejvíce zvědavý na tento film. Jednak miluji klasická soudní dramata, jednak je to kus historie který mě zajímal a pak to superhvězdné obsazení. Málokterý film se může chlubit že čtyři hlavní a tři vedlejší role hrají superhvězdy - Tracy, Lancaster, Widmark, Clift, Schell, Dietrichová, Garlandová a ještě navíc mladý William Shattner. A je to samozřejmě paráda. Stařičký penzionovaný soudce Tracy soudí v Norimberku čtyři soudce za jejich podíly na hrůzách nacismu. Lancaster jako žalobce by nejradši zavřel půlku Německa, fantastický a fanatický Schell uděá pro obhajobu cokoliv. Film má tři hodiny, je pomalý, upovídaný, nespěchá, ale zato dokáže představit situaci opravdu ze všech stran. Proč vzdělaní lidi šli za Hitlerem, situaci Německa po 1. světové, nucenou sterilizaci, zákony o prznění rasy, děs v koncentrácích. Stud obyčejných lidí, kteří "o ničem nevěděli". Vinu mocností, které šly Hitlerovi na ruku i politické tlaky západu, které potřebuje Německo jako hradbu proti komunismu. Není to "zábavný" a napínavý film, zato je to film historicky důležitý, skvěle odvyprávěný a naprosto parádně zahraný všemi zúčastněnými. Za to si 5* zaslouží. Drama roku 1961. ()

Revolver

Mistrovsky natočené soudní drama Norimberský proces nabízí extrémně silný filmový zážitek umocněný hereckými výkony všech zůčastněných. Ze všech bych chtěl vyzdvyhnout pozoruhodný výkon Montgomeryho Clifta a zejména dechberoucího Maximiliana Schella, který svým mimořádně energetickým projevem téměř úplně zastínil všechny Hollywoodské hvězdy. ()

divak84

Moje oblíbené téma, na rok 61 velmi šikovně natočené. Výtečná kamera, skvělý Max Schell - co skvělý, přímo fantastický. Ještě jsem neviděl ten TV film s Baldwinem tak nebudu porovnávat. Dokonce ani ta "vata" mimo soudní síň moc nenudí. příjemné pokoukání a doplnění znalostí ()

Scevola

Skvela rezia! Stanley Kramer nam naserviroval tazku problematiku pri relativne dlhej stopazi (3hodin) putavym sposobom, bez hluchych miest. Obhajca Ernsta Janninga podal skvely vykon.Toto by sa malo pustat ziakom v skole! 9/10 ()

F.W.Colqhoun

Norimberský proces jsem si pustil hned po Kladivu na čarodějnice :-) Soudit představitele poražené válečné mocnosti je ošemetná věc, stejně jako točit o tom filmy. Z úst postav několikrát zazní, že na lavici obžalovaných v Norimberku neseděli jen pohlaváři zločinného režimu, nýbrž celý německý lid, jehož torzo se snaží světu usilovně namluvit, že 2. světová válka a genocidy byly one-führer-show. Kramer řešil podobný problém jako samotný tribunál - vyjevit o co šlo a nenasrat Němce, z nichž se stali geopolitickým obratem spojenci a platící diváci. Nutný kompromis přes zřejmou snahu nevyrobit čistě propagandistický snímek, ale cosi jako didaktickou pomůcku, uspokojivou degustaci filmu poškozuje. Kramerova vůle nerýpat se v otevřené ráně víc, než je nutné, mrzí, protože činí s dění na plátně opakovaně nestoudně cudný taneček. Tracyho venkovského soudce, čistého světce, zlidšťuje jen člověčí charisma hereckého představitele. Na druhou stranu je chvályhodné, že se na prahu šedesátých let povedlo do mainstreamového bijáku propašovat dilema ve formě armádních tlaků na výsledek procesu. Jestliže vyznění trochu kazí ochota kličkovat před nepříjemnými pravdami, film je jistě triumfem po filmové stránce. Scény ze soudní síně ani trochu nenudí, za což lze dělit kredit mezi vynalézavou, nestatickou kameru, poslouchavý scénář a výjimečné herecké výkony, mezi nimiž září účelně připitý Montgomery Clift a několik délek před ostatními nehollywoodsky věrohodný Maximilian Schell v roli ministrova obhájce. ()

ti88na

Film z prostredia súdnej siene, zaoberajúci sa prípadom pevne spojeným s hrôzami druhej svetovej vojny, to má skrátka nemohlo sklamať. Scenár je niečo neskutočne dokonalé, mrazivé a pri mnohých replikách mi stáli chlpy. A tá záverečná veta "tak ďaleko to zašlo už keď ste prvý raz odsúdil človeka, o ktorom ste vedel, že je nevinný" a následný záber na fantastického Burta Lancastra, to bolo filmovým zážitkom, ku ktorému však prispeli všetci obsadení, dnes už patriaci k legendám svetového filmu. Okrem technický a herecký kvalít, je to aj obrovský morálny odkaz, ktorý zo sebou tento snímok prináša a pre ktorý stúpa o to viac v mojich očiach aj hodnotení. ()

Miller

Velmi zajímavý snímek. Na 3 hodiny zabaví ani nevíte jak. Naprosto brilantní výkony třech hlavních aktérů (B. Lancester coby herr Ernst Janning, Maxmillian Schell coby herr Rolf a Spencer Tracy coby soudce Haywood). Skvěle poukazuje na to, že vše má svůj důsledek, a člověk by se k tomu měl otočit čelem a ne zády. Ernsta Janninga mi bylo líto (a to jsem judaista) a přál jsem mu kratší trest, to snad o skvělém výkonu Burta Lancestera stačí. Obhájce herr Rolf, ač někdy říkal pravdu, tak byl takový hajzl, že jsem málem vypěnil. A soudce Haywood byl naprosto geniální. Není to film, který bych si jen tak pustil, ale ještě někdy si ho určitě pustím. 100% ()

Francek72

Tak toto je pre mňa absolútny a ničím nedosiahnuteĺný top medzi všetkými drámami,aké kedy boli nakrútené.Zároveň je to film,ktorý som za svoj život videl toľkokrát, že si ani netrúfam odhadnúť presné číslo.Často si pustim len niektorú jeho časť,závisí od toho, na ktorý fenomenálny herecký výstup mám práve chuť.Montgomery Clift vedie,netreba asi vysvetľovať prečo. ()

Cassandra

Trochu zdlouhavé, ale za poslední hodinu, která obsahuje Janningsův projev, soudcův rozsudek a závěrečný rozhovor mezi nimi, si tento film pět hvězdiček zaslouží. ()

Neotom

Prakticky bezchybné hloubavé drama s mnoha strhujícími hereckými výkony, bohužel ale i nízkou faktografickou hodnotou. Pod poslední větu filmu vyřčenou Spencerem Tracym se podepisuji. 80% ()

Honzeek95

Ano, přesně takhle by měl vypadat historický dokument. Pěkně názory ze všech stran a žádná jednostranná agitace. Z mého pohledu výborně vyvážené a zbývá jen na divákovi, jaký si o tom udělá názor. Žádná manipulace a snaha diváka nasměrovat tam, kam by si žádal politický diskurz. Tvůrci historických dokumentů dnešní doby by se měli inspirovat. ()

Rozjimatel

"God bless the United States and this honorable tribunal."     Veľmi silná súdna dráma, postavená na výbornej psychológii a výborných hereckých výkonoch celej plejády hereckých hviezd. A k tomu všetkému dielo veľmi poučné, so silným humanistickým posolstvom. Zaujalo ma, ako do toho súdneho procesu vstupovala politika, aký tam bol politický tlak amerických záujmov ("I don't know what's going to happen. But I do know this: If Berlin goes, Germany goes. If Germany goes, Europe goes."). Trochu ma na začiatku filmu zarazil zvláštny nápad tvorcov, že najskôr sa na súde používa Nemčina, ktorú tlmočníci prekladajú do Angličtiny (čo je úplne autentické) a od istého momentu odrazu všetci hovoria iba anglicky. Ja rozumiem tomu, že keby sa po celý čas prekladalo, film by trval výrazne dlhšie, lenže tá náhla zmena pôsobí veľmi neprirodzene a mätúco. Veľmi rád si niekedy film zopakujem, akurát ma odrádza tá príšerná nacistická odrhovačka, ktorú si opäť budem musieť niekoľko krát vypočuť (po hudobnej stránke je to fak niečo desivé).     "One can't live with hate, I know that. Dan, we have to forget, if we are to go on living." ()

janesX

"Tak vedeli o tom, alebo nevedeli? Vedeli. Nevedeli. Vedeli. A nevedeli. A vedeli. A nevedeli. Určite vedeli. A nevedeli. Pri všetkej úcte, nevedeli. Nemohli vedieť. A ani nevedeli. Ale vedeli. Jasné, že museli vedieť. A aj vedeli. Ále, nevedeli. Boha, nájde sa tu jeden jediný chlap? Áno, ale bude to musieť byť Američan. Aby v tom bola symbolika. Burt Lancaster. Ten povie pravdu, chlapsky..." Nie, toto nebol úrivok zo scenára, to je len môj dojem, ktorý som musel prežívať počas celého filmu. A môj asi najtrápnejší komentár, čo mi je aj ľúto, vzhľadom k vážnosti. Mám rád justičné drámy a filmy, odohrávajúce sa v súdnej sieni. Ale takýto dôležitý proces by si asi zaslúžil predsa len verné spracovanie a to od slova do slova. Toto bola len fikcia a ja som teda mal (pred pozrením) nesprávnu, zavádzajúcu informáciu. Odporúčam nájsť si niečo autentické. A presne to idem spraviť aj ja. 56% ()

Jorge-Z

Norimberské zákony, ale také Norimberský proces. Ožehavý spor, zde řeší hlavní soudce Haywood. Proces ze soudci nemá v lidských dějinách obdoby, stejně tak to co se stalo před nimi. Člověk sedí a tři hodiny poslouchá názory jedné či druhé strany. Musí si také ujasnit, že právo nerovná se logickém myšlení. Jednu dobu jsem také řešil dilema, kdo má pravdu a na čí stranu se přiklonit. Jasno jsem si udělal stejně jako soudce Haywood. Vrcholn momentem byl výslech her Rolfa, který podobně jako nacista vyslíchal svědkyni. Burt Lancaster jako Ernst Janning se postupně vypracoval na toho nejvíce zajimavého a ke scéně na závěr ve vězení není třeba nic už říkat. Také zde můžete vidět počátky studené války a obavy američanů o ztracení přízně německých občanů. Ono je pravdou, že ne všichni němci byli nacisté. Ovšem doopravdy by mě zajíalo, to co padlo i ve filmu, zda němečtí občané či vojáci bojují na frontách o koncentračních táborech skutečně nevěděli. ()

Ollie235

Jedno velké morální dilema mistrně převedené na filmové plátno. Už před projekcí jsem měl naprosto jasno o tom, jaké pocity by takový snímek měl vyvolávat a Kramer se trefil. Jeho zobrazení složité situace světových dějin nutí k zamyšlení z pohledu práva, morálky i spravedlnosti a i zásluhou výborných herců to celkově táhne k pochopení činů obou stran. Na otázku, jaký podíl mají na všech hrůzách jednotliví obžalovaní navíc film neodpovídá, což prostor k přemýšlení ještě mnohonásobně zvětšuje. A přesně to mám v podobném žánru rád. ()

dehlie

O Norimberských procesoch som veľa čítal, avšak hraný film na túto tému nikdy žiadny nevidel. Je, bolo a vždy bude potrebné točiť takéto filmy. ()