Píše se rok 1948. V německém městě Norimberk pokračují procesy s nacistickými válečnými zločinci. Ti nejvyšší již své rozsudky vyslyšeli, teď jsou však na řadě lidé, kteří "jen" sloužili režimu. Jednomu z poválečných tribunálů předsedá penzionovaný americký soudce Haywood (Spencer Tracy). O svém poslání si nedělá žádné iluze: ví, že největší případy už proběhly a lidé v Německu i Americe se raději ohlížejí dopředu než dozadu. Přesto se Haywood svého úkolu chopí s cílem dobrat se objektivního poznání o tom, jakou vinu na zvrácenostech nacistické říše nesou běžní občané. Před tribunálem se navíc ocitli Haywoodovi kolegové, všichni čtyři obžalovaní totiž sami vykonávali soudcovskou praxi. Z moci svého úřadu odsuzovali lidi k smrti na základě jejich politického přesvědčení nebo rasové příslušnosti. Nejvýše postaveným byl Ernst Janning (Burt Lancaster), který se vypracoval až na říšského ministra spravedlnosti. Čtveřice bývalých nacistů má však mimořádně schopného obhájce... Film režiséra Stanleyho Kramera je již klasickým dílem, které se pokouší vyrovnat s nelehkou otázkou: jaký podíl nesou jednotliví "obyčejní" lidé na zvěrstvech druhé světové války, potažmo na každém totalitním politickém systému? Jako ideální se v tomto směru ukázal žánr soudního dramatu. Třebaže se většina děje odehrává v uzavřeném prostoru soudní síně, neztrácí film ani na chvíli strhující tempo. Kromě dlouhé řady mezinárodních cen získal Kramerův snímek dva Oscary: za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (Maximilian Schell jako obhájce dr. Rolfe) a za scénář (Abby Mann). V dalších devíti kategoriích byl na tuto prestižní cenu nominován. (oficiální text distributora)

klokyn

Jeden z mála starších filmov, ktorý som bez problémov dopozeral do konca a ktorý sa mi asi hlboko vryje do pamäti. Maximilian Schell predviedol niečo neskutočné, ale to už tu spomenuli mnohí. Film vás núti premýšľať, čo sa vôbec v Nemecku počas druhej svetovej vojny dialo a ako asi uvažovali samotní nemci. Piatu hviezdičku nepridám, lebo niektoré scény zaváňali zbytočnosťou a nudou, ale aj tak toto dielo považujem na svoju dobu za dokonalé. ()

bolan

Hlavním tématem je kromě samotného procesu a rozsudku i hledání viny proč a kde se stala chyba a jak jí vnímali po válce Němci i nezainteresovaní lidé. Úžasně strhující dialogový film na úrovni 12 Angry Men a pro člověka, kterého tato tématika baví, velmi zajímavý a poučný film. ()

RomeroIsGod

O druhou světovou se hodně zajímám, takže jsem se konečně dostal i k tomuhle filmu. Ale bohužel nemůžu jít přes tři hvězdy. Kamera je perfektní, ani ta stopáž by mi nevadila, ale vadí mi faktická nepřesnost. Umístit koncentrační tábor do Lidic, plynový komory a pece do Buchenwaldu, popisovat popelníky z lidských pánví apod. je vopravdu trochu mimo. 60% ()

Tunri

No především bych se ráda vyjádřila k "nudě", kterou tu někdo popisoval. Norimberský proces nebyl akční, celé je to psychologická záležitost a v tomto filmu akci najdete ve snímcích u soudu (které mě mimochodem šokovaly víc než desítky dokumentů, co jsem o této záležitosti shlédla). Pokud vás nebaví slova a dialogy, tak na to prostě nekoukejte. Já si to pustila kvůli Marlene Dietrich, ale našla jsem v tom mnohem víc, než její úžasnou osobnost. Hodnotím pěti hvězdičkami, protože TENTO DRUH filmu nemůžete srovnávat s akčními nebo dobrodružnými filmy. Je to zkrátka dramatický a historický film, dozvíte se pohled jak z německé tak americké strany. ()

Pawlisman

Skutečně podmanivý příběh, u kterého musíte být ušima i myšlenkami stále ve střehu. Misky vah se několikrát převažují podle proslovů obhájců. Jde nejen o téma právo, vlastenectví, ale také vhled do atmosféry a myšlení poválečných Němců. Ano, věděli to všichni, ale byli bychom jiní? 9/10 ()

JohnyD

Možno pre niekoho nudné a dlhé, ja som však po celý čas hltal každé slovo a každú repliku a aj vďaka skvelému výkonu Maximiliana Schella (ako obhájcu Rolfeho) som sa na niektoré veci díval inak a na chvíľu mi bolo Ernsta Janninga ľúto. Najlepší bol však koniec filmu a rozohovory medzi Haywoodom a Rolfem ako aj návšteva vo väzení. Skvelé tlieskam, teším sa na vopáčko. 9/10 ()

xkupka07

Na základní škole nás donutili schlédnout ve vyučování Schindlerův seznam (a rodiče si pak stěžovali, že jsme se dívali na tak brutální film). Já jsem učitelům zavázan, že jsem se musel na to dívat až do konce a uvědomit si, jake hrůzy se děly. Nyní bych k tomuto filmu přidal i Norimberský proces. Ten prozměnu člevěka nutí uvažovat nad tím, kdo je vinnen, kdo ne. Na základní škole bych ale na to jistě ještě nebyl schopen udělat si názor. I teď bych jako soudce nevěděl, jak rozhodnout. ()

ddf76

Skvele drama ze soudni sine se skvelymi herci o vine prisluhovacu rezimu z rad nemeckych soudcu. Jinak souhlas Exkvizitorem. ()

elisheva

Film je sice černobílý, ale jeho obsah rozhodně ne. Tolik hereckých hvězd té doby v jednom filmu. Navíc ti, kteří hrají menší role, nemají snahu urvat pro sebe příliš, hrají to skromně a s úžasným pojetím. Nenašla bych snad žádného herce, který nezvládl svůj part. Navíc Maximilian Schell si svého Oscara zasloužil jako málokdo za jeho dlouhé (ale vůbec ne nudné) monology podané tak, až vás mrazí. !!!SPOILER!!! Jeden z nejsilnějších okamžiků přichází nečekaně až úplně na konci, kdy se dočítáte, že zločinci, kteří byli odsouzeni na doživotí, jsou v čase, ve kterém se natáčel film, už na svobodě. ()

Bozvav

Naprosto ojedinělý filmový zážitek. Brilantní dílo s dokonalými hereckými výkony. Nese v sobě poselství, které by nikdy nemělo býti zapomenuto. Nejen, že jde o mimořádně silné téma, ale i jeho zpracování je neopakovatelné. Délka filmu vůbec nevadí. To, že vytvoření tohoto díla právě v té době mělo i jiný podtext, než ukázat stav německé mysli po válce a upozornit na všechna ta zvěrstva ostentativně přehlížím. Velký konkurent a možná ještě lepší, je film Norimberk z roku 2000. Za mne 99%. ()

Narciska

Poznání hledám celý život, měla jsem štěstí na skvělého učitele, ale i tenhle film k tomu přidává důležitý kamínek.... Přináší mnoho důležitých otázek. Jednou z nich je, zda za zločiny nacistického Německa je třeba odsoudit celé Německo..., zda i strpění zla je zlem ..., zda nevědomost jen předstírají..., zda my bychom byli jiní? Tato hluboká lidská filozofie dotýkající se přímo podstaty lidského bytí se vine celým filmem, ale je to nit lehká a jemná jako hedvábí, proniká do různých příběhů a lidských osudů, ale nezatíží nás, nechá nás plynout s filmem dál, mnohé z toho nám zodpoví, zůstane v nás k dalšímu zamyšlení... Výborný film a ještě lepší S. Tracy v roli soudce. Jeho způsob nahlížení spravedlnosti je obdivuhodný, síla jeho osobnosti dechberoucí. ()

lsd

Velice dobré soudní drama které určitě docení hlavně právníci. Brilantní jsou hlavně dialogy a hereké výkony(takových herců dnes bohužel už moc není).Uplně jsem žasnul nad tím jak film který trvá tři hodiny a vpodstatě celou dobu se odehrává pouze v soudní místnosti může být tak poutavý a umělecký dokonalý. Některé scény jsou úžasně vygradované(a přitom pouhé dialogy mezi dvoumi lidmy). A ty scény z koncentračních táborů nejsou vůbec samoúčelné, naopak jsou velice působivé. Parádní soudní drama s herci, kteří by všichni zasloužily za své výkony oscara. ()

agassi68

Príliš dlhé na to aby som dopredu vedel ako sa to skončí. Vďaka hviezdnemu obsadeniu a skvelému dabingu som to dopozeral. ()

Andronikos

Snáď jediná výrazná výhrada z mojej strany: nie je to dokument, takže sa obávam, že mi to naruší povedomie o tom, ako to "naozaj" bolo s norimberským procesom so sudcami. Inak ale skvelé. Pohlcujúce tak, až som si želal, aby film mal nie tri, ale aspoň šesť hodín. Psychologicky precízne: čo výrazná postava, to zaujímavá štúdia, to osobnosť, ktorej jej výstup veríme, akoby sme sedeli v súdnej sieni či s ňou na večeri (Janning, sudca Heywood, desivá pani Bertholtová, obhájca, žalobca). A nech si prípadne kto hovorí čo chce o plochosti a moralistnosti, posolstvo, podnet pre divákov k premýšľaniu o veciach, ktoré ani zďaleka nesúvisia len s časovo a tematicky obmedzenou otázkou podielu tých či iných aktérov na nacistickom režime, tu je. Priam epický pokoj v zdanlivo lineárnom deji, narušenom len vtedy, keď obžalovaný Janning povstane a povie: stačí! Atribúty, ktoré má mať predmoderné, klasické umelecké dielo. Film, ktorý rozhodne Kramera zaradil do mojej desiatky režisérov. - Malý detail: povestné zábery z koncentrákov mi sprvu prišli ako lacný ťah tvorcov filmu. Ukázalo sa, že to ale naopak bol výborný ťah scenáristov. Veď ich obžaloba predložila napriek tomu, že boli striktne vzaté nerelevantné! Alebo vlastne relevantné boli...? Je obdivuhodné, do akej miery ten film dokáže zatiahnúť diváka do procesu. ()

Colleague

Norimberský proces je úžasný film!! Desítky let starý, černobílý, statická kamera, zadní projekce a skoro 3 hodiny trvání, přesto hypnotizuje neskutečnou silou. ()

Rokle

Nejlepší soudní drama, co jsem v životě viděl. Úchvatné dialogy, které sviští skrz soudní síň, životními zkušenostmi nasáklý americký soudce Haywood (vynikající Spencer Tracy), chvilkové odbočky, kdy se dostáváme mimo líčení. Tenhle film je pokladem. I přesto, že pojednává o těžkých dobách, kdy muselo být nemyslitelně těžké postavit se vedoucí garnituře. Někteří to však dokázali. A těm vzdávám hold! ()

Evander

Vynikající soudní drama, řada skvělých hereckých výkonů, fantastické dialogy a mnoho dalšího. Tohle je filmový skvost! ()