Až tam nezbyl žádný

• Česko Deset malých černoušků (více)

Epizody(3)

Kniha "Deset malých černoušků" od Agathy Christie, které se na celém světě prodalo přes sto milionů výtisků, se stala nejprodávanější detektivkou všech dob. A nyní byla poprvé převedena do seriálové podoby. Je rok 1939 a Evropa balancuje na pokraji války. Na Černochův ostrov, odlehlou skálu u pobřeží Devon na jihu Anglie, je pozváno deset lidí s pochybnou minulostí. Navzájem se neznají a jejich tajemný hostitel chybí. Každý z návštěvníků, kteří jsou zcela odříznuti od nedaleké pevniny, je obviněn ze strašlivého zločinu. Když pak začnou jeden po druhém záhadně umírat, uvědomí si, že vrah může být mezi nimi. Komu se podaří přežít? A kdo je vrah? (HBO Europe)

jim_clark65

Asi som spravil chybu, keď som si najprv prečítal knižnú predlohu a následne plný očakávaní, si zapol tento počin. Majúc na pamäti predlohu s veľkou pravdepodobnosťou uškodilo môjmu zážitku. Kniha je kniha a spracovanie sa niekedy trafí a niekedy nie. Podobne, ako je to pri The Shining od Kubricka - keď sa na to človek pozerá, ako na dve samostatné veci, ktoré si žijú svoje a nezáležia jedna od druhej - potom je výsledný pocit iný. Bohužiaľ, ja rád porovnávam ale samozrejme viem akceptovať aj iný pohľad, ktorý nastáva pri takýchto situáciách. Ale späť k spracovaniu - páčila sa mi ponurá a miestami celkom pekne strašidelná atmosféra (anglický ostrov, more etc.). Herecké výkony boli veľmi dobre zvládnuté až na miestami (podľa mňa) zbytočné afektované prehrávanie, ktoré som si všimol pri Dr. Armstrongovi a niektorých iných postavách. Najviac ma zaujal Aidan Turner, ktorý mi od prvej scény, kde bol oblečený v smokingu - pripomínal flemingovho Bonda. Dúfam, že Broccoli a spol. budú brať v ohľad aj tohto herca, pretože Turner a Cavill, sú podľa mňa veľmi dobré voľby (s tým, že Cavill by musel zhodiť trocha svalovej hmoty, aby vyzeral približne podobne, ako jeho postava v Man from the UNCLE). Späť ku hercom: Charles Dance a Sam Neill boli veľmi dobrými voľbami, taktiež, ako zbytok osadenstva. Páčilo sa mi, že sa BBC nesnažila vtesnať "niekoho iného" aby bolo osadenstvo tohto filmu dostatočne "rôznorodé" - podobne, ako to robí teraz Branagh so svojimi spracovaniami Poirota. Čo sa týka zmeny námetu a v podstate "preklopenie postáv" na čisto vinné - to sa mi až tak veľmi nepozdávalo vzhľadom ku knihe, v ktorej je to pri každom jednom z 10 ľudí vyfarbené skôr na "šedo", ako čisto jasné, či to bolo z čírych pohnútok alebo len neúmyselný čin. Napísal by som to takto:  Ak si to človek pozrie bez znalosti danej predlohy, môže ho to zaujať a bude to považovať, za celkom príjemné spestrenie svojho detektívneho zážitku z danej zápletky. Ja osobne som si danú predlohu prečítal tesne pred pozretím a musím konštatovať, že ma to v niektorých veciach prekvapilo ale zároveň to bohužiaľ nesplnilo očakávania - 3/5. ()

Elisson

Spoiler.....predtým som to nečítala ani nevidela, takže som logicky mohla očakávať, že to predsa niekto prežije a nie že si ten niekto dá sám slučku okolo krku. No ale každopádne, pokiaľ by sa naozaj všetci zdržovali spolu, dali si pozor na spôsob prevedenia ďalšej vraždy, figúrky vyhodili....tak by vrah skôr umrel, než by ich všetkých povraždil...:-D Mimochodom keby tak vrah vedel ako nepriame (podľa knihy boli vraj všetky obete hostí zabité nepriamo, takže žiadna búchačka odzadu...) zabitie alebo hoc aj vraždu trestáme dnes, možno by ho trafil šľak... :-D ()

LencaN

Netuším, jestli takový ostrůvek opravdu existuje nebo to je jenom umění počítačové, ale ten osamocený kus země s jediným obrovským domem vypadal luxusně. Pořádná hutná depresivní atmosféra ze všeho tam přímo dýchala. Tihle "černoušci" podle Agathy se velice povedly a bylo to skutečně napínavé. Až do vyřešení jsem netušila, kdo to mohl být. Měla jsem zcela jiný tip, jak to celé je. Nakonci jsem ale přece jen měla několik výtek či připomínek hlavně ke scénáři. Za což ale může spíš sama Agatha Christie. Herecká sestava byla super. Každý jednotlivec byl velice výraznou osobností, ať už hrál frajírka nebo služebnou. Kulisy, kostýmy, makeup, atd. všechno promyšlené do nejmenšího detailu. ()

bmx6

Jsem překvapen a jsem moc rád za tohle elegantní zpracování.Nevím,co vychválit dřív a jelikož tu těch pozitiv je až až,tak stačí říct,že je to na 100%. ()

karnifex

Na prostředí si tvůrci dali záležet - a v tom je možná problém tohoto a podobných seriálů: posedlost autentičností kulis je na prvním místě a na ostatním tolik nezáleží - vždyť divák, který očekává perfekcionismus v této věci, rád přehlédne případné nedostatky - třeba to, že mnohé záběry a scény jsou za hranicí kýče a herci občas přehrávají. Ale co na tom, vždyť číslice na dobovém budíku byly tak pěkné.. ()

Saxos

Dožít se Agatha Mary Clarissa Mallowan zpracování své knihy v třídílné minisérii, zabírající skoro tři hodiny, určitě by byla spokojena. Klady: atmosféra domu, počasí, jednotlivé příběhy, napětí, herectví všech, rozuzlení, to vše nadstandardní. Jsem rád, že jsem již hlavní pointu zapomněl, protože od přečtení knihy uběhlo hodně času. ()

Kozlowski8

Na odlehlém ostrově se schází skupinka sezvaných osob, následně je jim připomenuta jejich temná minulost a poté začnou postupně umírat... Brilantní britské zpracování nejprodávanější detektivky historie. Skvěle vystavěná atmosféra, působivá hudba, výborně typově vybraní, převážně britští herci, odvádějící kvalitní poctivou práci, nechybí napětí a překvapivé rozuzlení. Ani flashbacky a výjevy vzpomínek, se kterými mívám často problém pro jejich nabourávání plynulosti příběhu, mi zde nevadily. Do děje byly vsazeny s citem, měly svůj význam a nerušily. Výtečná anglická klasika. 90%. ()

Goumen

I přesto, že se děj odehrává na ostrově, tak exotiku nebo slunečné počasí opravdu nečekejte, spíše přesný opak. Prostředí je ponuré, deštivé a většina seriálu se odehrává uvnitř jediné budovy na ostrově. Knihu sice neznám, ale to byla spíše výhoda, protože děj se vyvíjí tak, že až do posledních minut neznáte odpovědi na spoustu otázek. A právě ta nevědomost a tíživá atmosféra, kdy nikdo neví komu věřit a lidé pomalu umírají jeden po druhém, naprosto diváka pohltí a napětí by se dalo chvílemi krájet. ()

Franki69

Velmi opatrně doporučuji zarytým fanouškům klasických detektivek a mírně nedoporučuji příznivcům příběhů Agathy Christie. A mohu to říct z vlastní zkušenosti. Deset malých černoušků jsem nečetl a tohle neviktroiánské zpracování bylo moje první seznámení s tímhle konkrétním příběhem. A po závěrečných titulcích mi to došlo. Tohle byla sterilní moderní detektivka, brilantně nasnímaná, s dobrou výpravou a se známými herci. Ale, nebyla to detektivka Agathy Christie. No ano, jiné jsem četl a k příběhům „první dámy velkých detektivních příběhů“ prostě patří také objasnění, vysvětlení motivací, odkrytí všech záhad, tajemných zápletek a skrytých pohnutek. Ověřil jsem si to s přítelkyní i u tohoto příběhu, není těžké se dopídit audioknihy. Takže Deset malých černoušků je určeno výhradně těm, kteří příběh už znají. Ty tu a tam sice zarazí drobné, nebo i výraznější odchylky od předlohy. No a co ta většina, která se podívá bez znalosti předlohy? Uvidí precizně zfilmovanou vybíjenou, která na konci nebude příliš dávat smysl…a to je opravdu škoda, vzhledem k tomu kolik energie do minisérie bylo vloženo a jak dobrý ten příběh z pera Agathy Christie vlastně je. Dávám 60% ()

Insomniac

Nečítal som predlohu, takže som nevedel, čo čakať (len zhruba). Prvé dve časti som si myslel, že by to šlo aj vyššie, ale tretia trochu sklamala. Neznášam nelogické chovanie postáv (prečo by som sa v takej situácii kua rozdelil napr.?!), trošku predvídateľné (nie veľa). Ale má to dobrú atmosféru, herci ok, celkovo tiež určite nadpriemer. ()

veverysiak

Angláni si dávajú záležať, aby Agátine famózne predlohy nezobral do papŕč nejaký ledajaký trtko a nespotvoril ich odkaz, aj toto je ukážka majstrovského prerozprávania klasiky, ohromná atmosféra, dychberúce kulisy, perfektní herci, takže 85%. ()

gpx

Knihu jsem tedy nečetl, ale myslel jsem, že to má do činění něco s černoušky. To slovo už je dnes zakázané? ()

Teachman

Námět a zápletka: 9/10 ... Vizuální stránka: 9/10 ... Soundtrack: 8/10 ... Didaktický potenciál: 8/10 ... Celkový dojem: 9/10. ()

kokofek

Asi všichni známe deset malých černoušků, ale tato nesmrtelná krimi se nikdy neomrzí. Toto provedení jsem si hodně užila. Ostrov odříznutý od světa a atmosféra staré Anglie. Paráda. ()

PeteBuck

Za mňa pohoda. Videl som to kedysi dávno a tento druh detektívky je celkom zaujímavý. Keďže sa bolo treba dosť držať osnovy z knihy, tak tam nebolo veľa priestoru na zásadné zmeny, ale inak sa mi to páčilo. Atmosféra dusná, zúčastnení, ktorí postupne umierajú, a sú to srandovné existencie samé o sebe, každá iná, každá reagujúca po svojom a svojím spôsobom výnimočná. Priznám sa, že koniec sa mi v knihe viac páčil. Je tam ešte vsuvka detektívov, ktorí zanalyzujú situáciu a nakoniec sa dočkáme dokonca aj písomného priznania vraha, ktorý to celkom dobre vysvetlil. Tu to spravili trochu ináč, ale nie najhoršie. Vo všeobecnosti je to príbeh, kde sa neobjaví Poirot alebo Marplová, či niekto iný, ale práve výnimočnosť je v tom, že celý príbeh je v podstate pod taktovkou vraha. Musím povedať, že knihy Agathy Christie sú trochu rozvláčnejšie, takže sa venujú dosť jednotlivým charakterom. Tu tretej časti trochu dochádzal dych, taktiež posledné obete sa v knihe snažili trochu viac, aby ich nezabili a v knihe preukázali viac invencie, prehľadávali dom a ostrov miesto toho, aby si zo stresu urobili party s chlastom, koksom a jedna dvojica si tam rovno zasexovala. Ale tak treba ísť s dobou, však? Mimochodom, ja som čítal ešte verziu, kde sa táto kniha volala Desať malých černoškov, vtedy sa s tým ľudia veľmi nesrali, ak to mám takto nazvať. ()