Filmová pohádka na motivy pověstí o císaři Josefovi II. Stejně jako on i filmový císař Maxmilián (O. Vetchý) často mizí v přestrojení ze zámku, aby poznal život svých poddaných. Na jednom ze svých „výletů“ potká císařského tambora (P. Rajchert) vracejícího se z vojny. Spolu s ním prožívá četná dobrodružství. Setkají se nejen s loupežníky, ale i s lidskou hloupostí a proradností, která je málem přivede až na popraviště. Ani v této pohádce samozřejmě vedle napětí, přátelství a humoru nechybí láska, která i ty nejchmurnější vyhlídky nakonec promění v dobro. (Česká televize)

Ravi

Hezkou pohádku aby člověk pohledal, ale přece se může zadařit tam, kde byste to čekali jen málo. Nenápadná, ale hezká pohádka s Ondrou Vetchým. 70% = 3+/5 ()

giovanni3

Pohodová pohádka s trochou akce a kvalitně zvolenými herci. I dějově to zde není nějaké pohádkové klišé a tak dávám solidní 3z5. ()

Paity

Tak tohle už je také poměrně lehce letitá pohádková záležitost, na kterou se rozpomínám v podstatě jen kvůli Ondřeji Vetchému. ()

peetriss

Nepohádková pohádka. V Císaři a tamborovi je využíván vypravěčský a filmařský styl používaný v pohádkových projektech, ale pro absenci nadpřirozených bytostí a sil bych příběh samotný mezi pohádky neřadil. Jedná se o rodinný dobrodružný příběh o spravedlnosti a síle lásky, která překoná všechny překážky. Možná pohádkovým dojmem působí celá vykonstruovanost děje a přítomnost nepravděpodobných náhod, film se snaží nenápadně řadit do škatulky po boku legendární pohádky S čerty nejsou žerty, ale kvalitativně, řemeslně ani herecky nemá vůbec žádnou šanci. Václav Křístek může děkovat Ondřeji Vetchému, že přijal tuto roli, protože snad pouze on a ještě Jan Skopeček jeho film zachránili od strmého pádu do již řádně zaplněného smetiště nepovedených novodobých českých pohádek. 50% ()

mira007

Nenápadná civilní pohádka, mělo to hlavu a patu, ale to vyprávění je takové nudnější. Přesto to je lepší než nějaké upištěnosti apod. ()

bobstock

Stojí za to vidět neustále se klanící Turky po prohrané válce, Annu Veselou, která si pořád něco schovává do poprsí a taky tam hraje Vetchý a Rajchert. 60% ()

Randwulf

Není to úplně špatný námět a Vetchý je výborný, ale například herec, který hraje pana Tambora je zas naopak hrozný.Jako celek docela marné, ale existují mnohem horší české pohádky. Přemýšlel jsem nad 2*, ale zas tak hrozné to není, takže za 3. ()

DaeGurth

Příběh je prostý, místy naivní. Střih občas vynechá některé věci (které si jde domyslet), scény jsou, jako by šlo o divadelní představení... ale já se usmíval jak malej kluk a příště budu zase. A císař mi byly obzvláště sympatický svým přístupem:). ()

KoleckoR

Hodně slabá pohádka. Ikdyž se snaží o humor, tak ho postrádá. Prostě nemá šťávu. A postavy, které mají příběh osvěžit, právěže být humorné, tak jsou úplně mimo. Jako Turečtí velvyslanci. Ti kdyby tam nebyli, tak se nic nestane. ()

zdeny99

Josef II. chodil mezi lidi v převleku, možná to tak bylo, možná to tak nebylo, každopádně tohle se povedlo. Jen do role Josefa II. bych obsadil někoho jiného. Ondřej Vetchý mi v této roli moc neseděl. Mnohem lepší byl Rajchert coby vysloužilý voják. Císař a tambor byl servírován jako štědrovečerní pohádka na konci minulého tisíciletí. Podle mě to ovšem není ani tak pohádka. Spíše je to hodně poupravený historický film pro celou rodinu s příchutí pohádky. [3257. hodnocení, 92. komentář, 59%] ()

Rami

Není to špatná pohádka, ale ani dobrá. Možná kdybych ji viděl před 15 - 20 lety, tak bych hodnotil jinak, ale dnes nemůžu dát víc jak 1 hvězdičku. Začátek mě vyloženě nalákal - dobré herecké obsazení, velmi zajímavý námět, sympatický hlavní hrdina... tím to ale končí. Najednou se začaly valit zápory jeden po druhém: chybí hlubší seznámení s postavami (film je na to moc sestříhaný a krátký), zlo je příliš infantilní a bezvýznamné, scénář je zejména v té druhé části velice bláznivý, postavy se povětšinou chovají nelogicky (panstvu chybí vznešenost a vážnost, turecký velvyslanec vzbudil akorát pocit trapnosti, atd.) a především - nejvíce toho vykoná pes (popřípadě psí smečka), čímž scénář degraduje někam hodně hluboko. Inu převeliká škoda - kdyby to dopadlo dobře mohlo to překonat všechny české novodobé pohádky. ()

parabellum

Pohádka, která mě totálně nic nedala a jedině na co jsem se těšil byl na konec. Přidám se k ostatním uživatelům, že tak s dobrým hereckým obsazením se teda dalo mnohem víc vytěžit, než jen 50 minut nudy. Jedině co na této pohádce ujde jsou exteriéry a docela povedený konec s loupežníkama. Jednou a dost. ()

dakarin

Vetchý velmi dobrý, charismatický, hudba zdařilá, rasova dcerka milá, kostými a výprava slušná.... na druhou stranu režie zmatená, kamera statická, scény nevěrohodné, nelogické. Pěkný lidský rozměr, zdařilý konec. Stejně u mě nakonec převážily mínusy - právě ten nevěrohodný rukopis dílka - po zhlédnutí jsem se dočetl, že Křístek dělá hlavně TV produkci (toto je taky) možná proto některé scény připomínaly až jevišťní představení. Já lehce sejmul, ale manželka by dala 3 a spřízněné duše daly taky převážně po 3 ;-) tak odrazuji jen velmi jemně... ()

Ozzy2

Už ta myšlenka,aby panovník vyšel v převleku mezi prostý lid,aby viděl,jak se lidem žije a jak smýšlejí je skvělá.To by ten vepřohlav z Hradu okamžitě abdikoval. ()