Filmová pohádka na motivy pověstí o císaři Josefovi II. Stejně jako on i filmový císař Maxmilián (O. Vetchý) často mizí v přestrojení ze zámku, aby poznal život svých poddaných. Na jednom ze svých „výletů“ potká císařského tambora (P. Rajchert) vracejícího se z vojny. Spolu s ním prožívá četná dobrodružství. Setkají se nejen s loupežníky, ale i s lidskou hloupostí a proradností, která je málem přivede až na popraviště. Ani v této pohádce samozřejmě vedle napětí, přátelství a humoru nechybí láska, která i ty nejchmurnější vyhlídky nakonec promění v dobro. (Česká televize)

ostravak30

Pohádka trpí jedním velkým nedostatkem, pro který se nestala a už nestane oblíbenou - nejedná se o pohádku. Sami tvůrci uvádějí, že se nechali inspirovat pověstí o císaři, který rád vyrazil mezi lid, aby věděl, co si myslí. Jde spíše o historický příběh založený na pověsti. Pohádkového je na něm jen málo. Navíc se tentokrát nepodařilo najít výraznou představitelku ženské role. Nestala se jí ani Anna Veselá. A tak já oceňuji jen kvalitní hudbu a jako vždy skvělého Ondřeje Vetchého. ()

route60

Pěkná malá TV pohádka Císař a tambor mě potěší více než všechny ty rádoby pohádky Z pekla štěstí nebo Princezny ze mlejna. 80% ()

walkingdead

Tahle pohádka se na televizních obrazovkách neuchytila tak jako jiné její konkurentky a objevuje se minimálně. Není na ní nic tak extra zajímavého (to platí i pro ty dvakrát do roky vysílané, resp. většinu z nich). Sympatické na ní je, že není tak natahovaná a tím se nezačne stávat otravnou:-) ()

honzic

Poměrně dobrá pohádka, sice herecky neperlí ani tématem, ani dějem či scénářem nebo hudbou, jako celek je ale vyvážená a dobrá na podívání. Hodnocení: 60 % ()

ZHODNOTITEL

Ne, takhle pohádka nemá vypadat. Trochu to vypadá, jako by se autoři inspirovali německými pohádkami, které jsou takové umouněné a špinavé, místy i temné. Příběhem to potom možná ani nevyznívá tolik jako pohádka, ale jakási směsice pohádky, dramatu a komedie. ()

Alden_Larson

Je to chaos, ale ne v úplně špatném slova smyslu. Asi by mi nevadilo, kdyby byl film o pár scén delší, protože se jeho děj pohybuje moc rychle a několik důležitých informací mě kvůli tomu uniklo, film se prostě na začátku rozeběhne jako Zátopek a do konce si nedá přestávku na oddych. Tím ale nechci říct, že se mi děj nelíbil, právě naopak, docela mě pobavil, některé jeho části ale prostě byly zvláštní. Třeba pes Kopretina, v něketrých scénách mi přišel trochu jako deus ex machina tím jak přesně ví kde a kdy má být a co dělat. Zbytek filmu je všechen fajn, prezentace, hudba i herecké výkony nejsou ničím výrazné, ale jsou fajn. 5/10 ()

česnek

V této pohádce je pěkně a velmi povedeně vyjádřený motiv z románu "Princ a chuďas". Princ nebo-li císař (Ondřej Vetchý) se rád převléká za chudáka, aby zjistil, jak žijí poddaní. Z chudáka se mu najednou nedaří dostat se zpět do postavení císaře. Ve finále trumfuje, stává se opět císařem a pokoří nepoctivce v čele se správcem panství. Krom tohoto je však pohádka jinak velmi chudá na zajímavé příběhy a zápletky. Nepříliš přesvědčivě zvládnuté role ostatních herců vyvažuje velmi zdařilý výkon herce Ondřeje Vetchého. Nejedná se o žádnou výpravnou pohádku - málo herců, málo komparzu, málo kulis, patrný omezený rozpočet. Přesto oceňuji alespoň vhodně vybraný zámek (byť téměř bez inventáře) a některé venkovské chalupy. ()

Snooper

Pohádka vesele plyne, ale nic moc se tam neděje. Poměrně sympatické osazenstvo neurazí, ovšem nemá co hrát. Kde nic není, ani CSFD nebere. :-) ()

blezg

Docela jsem se zasmál. Kromě nevtipné bitky s kvílejícími loupežníky a nadprůměrně inteligentní smečky psů, která udělá vždy, co má a poslouchá, koho má, se mi ta pohádka líbí. Brilantní komorník Skopeček zdvihá vtipem a grácií pohádku nad průměr. Je toho spoustu, co se dá soudit a odsoudit, ale ani se mi nechce, protože je to jen pohádka, a jako taková mi přinesla kouska radosti a to jsem ani nečekal. S nadhledem 75% ()

ALchemik

Mám dojem, že tuto pohádku dávala ČT v roce svého vzniku jako tu hlavní vánoční. Myslím, že i tenkrát se mi líbila. Teď ji ČT opakovala a záplavě současných pohádek, kde většinou účinkují trapně infantilní pseudostrašidla, zženštilí čerti a vodníci a charakterově rozplácnuté osobnosti, byla tato pohádka příjemným osvěžením a závanem jasné vyraznosti všech postav. Dávám čtyři, protože jsem spokojen. ()

blekekeke

Pěkná jemná pohádka o zamotaném pletenci, pýše v kredenci, zamilovaném bubnu, loďce na drnu, o lidské povaze, katově provaze ... PS: jen kdyby takových pohádek bylo více .... ()

Aidina

..."Jako by to bylo poprvé..., ale šaty ještě z nikoho pána neudělají..." A tak cisař se v převleku vydává po své zemi, aby se na vlastní oči přesvědčil, jak se věci doopravdy mají. Škoda, že současné "vládce" to nikdy nenapadne, ale na to je třeba odvahy a smysl pro spravedlnost. Překvapilo mne, že Ondřej Vetchý hraje roli vážného císaře, pořád v něm vidím toho roztomilého čertíka z jiné pohádky. Ale vzhledem k jeho morálním zásadám a slušnosti by lepšího nemohli vybrat. A opět mě potešil i Norbert Lichý. ()

Tsuki003

Vypadalo to nadějně, ale nakonec se z toho vyklubal takový lepší průměr. Pohádka hezká, ale děj jde hodně zprudka. Na druhou stranu Ondřej Vetchý, na toho bylo milé pokoukání a i když se mihl okamžik, kdy mi to trochu nedávalo smysl, je to přece jen pohádka. Dlouho mi unikala (čemuž se divím, ale nemůžu znát všechno), ale teď už o ní vím! ()

Pavlosos

Klasická pohádka, která nesmí chybět v TV na pravidelné svátky jako jsou Vánoce a Velikonoce. Pohádky mám o svátcích rád, takže ani tuto nevynechávám. ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 5/10. ()

TesterX odpad!

Tohle zase byla typicka prehlidka demence. Bonusem za to je snaha z Rajcherta udelat kladnou postavu, ktery by se spis hodil do role psychopatického serioveho vraha malych zviratek. ()