Filmová pohádka na motivy pověstí o císaři Josefovi II. Stejně jako on i filmový císař Maxmilián (O. Vetchý) často mizí v přestrojení ze zámku, aby poznal život svých poddaných. Na jednom ze svých „výletů“ potká císařského tambora (P. Rajchert) vracejícího se z vojny. Spolu s ním prožívá četná dobrodružství. Setkají se nejen s loupežníky, ale i s lidskou hloupostí a proradností, která je málem přivede až na popraviště. Ani v této pohádce samozřejmě vedle napětí, přátelství a humoru nechybí láska, která i ty nejchmurnější vyhlídky nakonec promění v dobro. (Česká televize)

Inspa

3 hvězdy dolů za Rajcherta. Z toho jeho vlezlého ksichtu se mi dělají pupínky. Permanentně nalepenej na veřejnoprávní cecík, někdo ho musí tlačit, protože takový jednoduchý jelito z Neumětel se jen tak nevidí. ()

Nick321

Nechci dávat úplně palec dolů, protože to muselo dát určitou práci, ale je to strašná nuda, na to, že mám rád pohádky, které vypadají jako historické filmy. Ale víc než 1* si to nezaslouží, je to takové nijaké. Ondřej Vetchý je obsazený samozřejmě do role zastánce spravedlnosti, asi jako Honza Čenský býval svého času obsazován do rolí princů inťoušů, nad které nebylo. Annu Veselou jsem zatím viděl hrát v samých pitomostech a ani zde to nebylo vyjímkou, podle mne ta herečka nemá talent. Některé postavy byly pro film vyloženě pitomě zbytečné. ¯\_(ツ)_/¯ A z toho všeho sestává finální dílo, no. ()

Rádlo

Jedna z mála pohádek, kterou mám teď stejně ráda jako v desíti... A teď nemyslím jenom vůči těm plastovým hororům posledních let (Český Honza..), ale stačí mi sama o sobě... Pro menší lidi určitě kouzlo herců, kostýmy, drama rozumné dávky, hudba, a pro mě rozhodně jaksi kouzlo obecně - když chci pohádku, tahám tuhle ze stojanu s tříořechovou popelou aspol. Jinak i ten nejpřerostlejší dospělák si dle mého musí užít hudbu a aspoň některou z postav (Leopolde?). Bake Rolls + císař + tambor = dokonalý večer... ()

+sfinx+

Opět jedna z lepších "současných" pohádek. Rychlá, stručná, jasná, krásná. Postavy jsou výborné - sice nemají zase tolik prostoru více se projevit, ale i tak se mi do paměti zapsaly všechny čtyři hlavní postavy (Císař, císařovna, tambor, Anička). Ani nevím proč se mi do paměti zapsala nejvíce právě císařovna - obzvlášť když má z těch čtyř hrdinů toho prostoru nejméně, i tak šlo o půvabnou, osamělou panovnici. Ze zbytku se dost možná inspirovala Nejkrásnější hádanka, ale tamní princ se s tamborem nemůže srovnávat.. Čtyři hvězdy jsou moc vedle pohádek jako Tři oříšky.., Šíleně smutná.., S čerty.., ale málo pokud vezmu v úvahu některé (zvláště zahraniční) kousky. ()

Ryorka

pohádka, která ani pohádkou není. Příjemné pokoukání bez kouzel, čertů a víl ale dobré srdce bylo po zásluze odměněno a padouch dopaden. ()

Jirkacek

Pohádka Císař a tambor nikdy nepatřila k mým nejoblíbenějším a vzhledem k tomu, že byla natočena roku 1998, tak jsem ji ani tolikrát neviděl jako jiné klasické, ale notně starší české díla. Pohádky jsem jako dítě pochopitelně miloval a v období socialismu se vždy těšil na nový štědrovečerní přídavek a samozřejmě také na opakování těch starších, protože v době dvou televizních programů se na obrazovkách objevovaly jen vzácně. V dospělém věku pro mne pohádkové příběhy představovaly hlavně únik z reálného světa, jehož pochopení pro mne bylo s přibývajícím věkem čím dál složitější. Ale vraťme se k pohádce Císař a tambor, která mne prostě nijak zvlášť nelákala a když už se na obrazovkách různých televizí sem tam objevila, paradoxně jsem ji nikdy neviděl celou. Často jsem totiž zmeškal začátek, nebo ji viděl od půlky a to mi stačilo, abych si ji zařadil mezi průměrné pohádky. Příběh začal seznámením se s potulným císařským bubeníkem (Petr Rajchert), který po válkách ve službě jejího veličenstva hledal místo, kde by se usadil. Jednoho dne doputoval do kraje, kam měl zrovna přijet císař pán (Ondřej Vetchý) a tak ve vsi i na zámku vládlo opravdové pozdvižení. Všude se uklízelo, smýčilo, cídilo, leštilo i všelijak jinak schovával letitý nepořádek, jen aby bylo všechno v pořádku. Jenže mladý císař nebyl už dávno žádný zajíc, co si nechá všechno nakukat. A tak jen co trochu utichly uvítací ceremonie, už se sháněl po nějakém chuďasovi, aby si s ním vyměnil šaty a mohl tak vyrazit do podzámčí poznat skutečný život v zemi. Věděl, že jeho věrný osobní sluha Leopold (Jan Skopeček) bude jako vždy při jeho výletu pevnou stráží prázdných komnat, netušil ovšem, že císařovně (Patricie Padillová) jeho zmizení neunikne a že se bude znovu - po kolikáté už - trápit pomyšlením, zda neutíká před ní k nějaké jiné. Přesně opačným směrem než císař měl v té chvíli namířeno vysloužilý vojenský tambor, kterého loupežníci se svým velitelem (Norbert Lichý) okradli v lese o buben. Marně se dovolával správce na zámku (Vladimír Čapka) spravedlnosti, a tak mu jako poslední naděje zbyla jen víra v císařovu moudrost a smysl pro pořádek. A tak se s ním srazil u zámecké zdi, aniž ovšem mohl tušit, s kým má tu čest. A už vůbec neměl ponětí, že následující den a noc, kterou společně prožili, je osud dovede do hospody, ve které vládl nepříliš láskyplný hostinský (František Řehák). Právě zde tambor potkal dívku jménem Ančička (Anna Veselá), dceru rasa (Ján Sedal), která mu okamžitě padla do oka. Přestože dívka byla ochotná si zatancovat, nebylo jim přáno, neboť oba dva byli obviněni z loupežnictví a uvrženi do vězení. Tam je proradný správce odsoudil bez soudu k smrti, čemuž nezabránil ani zámecký hrabě (Lubomír Kostelka). Naštěstí se u okénka do sklepení objevila Ančička se psem Kopretinou, která jim chtěla pomoci a také tak učinila. Náhodou se setkala během nočního mumraje s císařovnou a její komornou Veronikou (Veronika Forejtová), které se vydaly císaře hledat a u kterých našla pochopení. Dvojice falešných obviněných tak byla propuštěna pod podmínkou, že pochytají lupiče a přivedou je na zámek. Po malém zaváhání nesourodá dvojice vyrazila na hradní zříceninu, kde opravdu pochytali velkou skupinu loupežníků, kteří tak neunikli svému trestu a spolu s nimi byl usvědčen i zrádný správce zámku, který táhl s lupiči za jeden provaz. Jako ve správné pohádce vše dobře dopadlo, spravedlnost zvítězila a lásce mezi tamborem a Ančičkou již také nic nebránilo. Během 76 minut jsem tak sledoval příběh skutečného přátelství, ale jinak se mi moc děj této pohádky nelíbil. Chyběl zde vtip, děj byl velmi průzračný a často se odehrával v noci, takže jsem si moc exteriérů neužil. Také celkem časté řvaní, zejména v podání mdlých loupežníků narušovalo průběh děje, který mi připadal velmi zmatený a nesouvislý. Omluvou snad budiž fakt, že pohádka měla malý rozpočet a původně vznikala jako televizní film a svou filmovou distribuci si musel těžce vybojovat. Ale i tak mi vadila absence pohádkových postav, když zde chyběli moji oblíbení čerti, vodníci, víly a další potvory a draka jsme taky neviděli. Když jsem tak nad dějem přemýšlel, zdálo se mi, že vlastně sleduji takový rodinný příběh z minulosti, nikoli pohádkový příběh s nadpřirozenými bytostmi. Ostatně nebylo se čemu divit, když pohádka Císař a tambor vznikla na motivy pověsti o císaři Josefu II, který stejně jako filmový Maxmilián často mizel v přestrojení ze zámku, aby poznal život svých poddaných. Suma sumárum, pohádka Císař a tambor ode mne získala jen dvě vybubnované hvězdy **. () (méně) (více)

milos.bradik

Docela podařená pohádka a to hlavně díky Vetchému a docela se mi líbil také Skopeček a ti dva turečtí velvyslanci. Slabší byly ženské postavy, hlavně císařovna, Anička byla aspoň hezká. ()