Filmová pohádka na motivy pověstí o císaři Josefovi II. Stejně jako on i filmový císař Maxmilián (O. Vetchý) často mizí v přestrojení ze zámku, aby poznal život svých poddaných. Na jednom ze svých „výletů“ potká císařského tambora (P. Rajchert) vracejícího se z vojny. Spolu s ním prožívá četná dobrodružství. Setkají se nejen s loupežníky, ale i s lidskou hloupostí a proradností, která je málem přivede až na popraviště. Ani v této pohádce samozřejmě vedle napětí, přátelství a humoru nechybí láska, která i ty nejchmurnější vyhlídky nakonec promění v dobro. (Česká televize)

Karlas

Role šitá na míru hrdému a spravedlivému srdci Ondřeje Vetchého. On je pánem těchto postav, neb jak říká Jan Svěrák, on je nehraje, on jimi je. Zbytek pohádky je jen rozpadlé smetiště pochybných hereckých výkonů a prázdného scénáře. Jak říká Ainy, tento film zkrátka potřeboval víc. ()

UncleG odpad!

Není zcela jisté, jestli v roce 98 už na Moravu dorazila kamerová technika, protože tohle bylo evidentně točený vydlabanou bramborou na proužky mlácený slámy. A jinak Televiznímu studiu Ostrava to zase střílí... Kanonáda prázdnoty a bezobsažnosti, nepřekvapivosti a kolosální nudy vrcholí asi nejdebilnější bitevní scénou všech dob. Pohádkou běhají psi a svazují loupežníky. Panna Márinka vystavuje z okna staré chaloupky svá poňoukadla (obě bohužel stejně rozostřená). A pak se tam děje něco, co by v jiný časoprostorový dimenzi mohlo částečně dávat smysl... Chtělo by se říct "snaha byla". Ale ona nebyla. Tak bohužel... ()

ABLABLABLA

Docela pěkná pohádka. Je sice docela nenápadná, neurazí ani nenadchne, ale hezky zpracovaná a Ondřej Vetcjý to dobře zahrál. ()

togaf

Císař a tambor je milá pohádka, nechápu proč ji české televize nevysílají častěji. Císař Ondřej Vetchý si mile neuvědomuje, že šaty dělají člověka, ale nepitvoří se a nepřehání. Ostatní herci mu spíše jen sekundují, ale to není na škodu. ()

kajas

Nenápadná "pohádka" bez čar a kouzel a s ošklivou Aničkou není ve výsledku vůbec špatnou podívanou. Vetchý má charisma na rozdávání a pejsek Kopretina také pobaví. ()

rakovnik

Koukatelný film, který když jsem ho viděl poprvé, mě velmi mile překvapil. Ondra Vetchý podává velmi sympatický výkon. Zaujme pěknou výpravou, hezkým prostředím a sympatickými herci. Jo a výstřihem Aničky Veselé. Ona to vlastně žánrem ani není pohádka, ale něco jako pověst či historický film. Každopádně, jak to dopadne, se určitě podívejte :-) ()

zette

Celkem povedeny namet, kdy cisar Josef chodi v prevleku mezi poddane. Po herecke strance film tahne Vetchy. I pres relativne kratkou stopaz se pohadka mnohdy vlece. Je s podivem, ze jsem tuto pohadku do dnesniho dne nevidel... ()

otík

Dobrá, ale místy nedotažená pohádka. Sem tam se zdá, jakoby film střihač sestříhal po opici. Ne že by to bylo nepochopitelné, ale je tam spousta scén, kterým by větší pečlivost slušela. Ale i tak jde o slušnou exteriérovou a poctivě natočenou pohádku, která má sice daleko do uhlazených pohádek Zdeňka Trošky, na druhou stranu není v žádném okamžiku hloupá, jen prostě divně sestříhaná. ()

sir-dave

Pro dnešní mladé Utajený šéf 18. století. Tahle pohádka by si jako jedna z mála zasloužila remake. Téma je hrozně zajímavé a dá se z toho hodně vytěžit. Rajchert fakt neumí hrát a naštěstí se věnuje hudbě. Vetchý zase hraje co to dá, a hraje dobře, jen mu příběh více nedovolí. Mohlo se v pohádce zakomponovat více než jen potyčky s loupežníky. Potěšil Rožnovský skanzen. ()

ravalah

V porovnani s ostanimi pohadkami tragedie. Divne tempo, divny dej, otresna rvacka s loupezniky. Jedine, co stoji za zminku je vystrih Anny Vesele a uchazejici Vetchy se Skopeckem. O to vic zaboli, kdyz citite, jaky mohl byt potencial. ()