Rašómon

• Československo Rašomon (více)

Rašomon, příběh z Japonska 12. století, příběh o zločinu a zabití. Je nám vyprávěn každou ze zúčastněných postav, z nichž žádná, jak se ukáže, nemluví pravdu. Ke slovu se – prostřednictvím média – dostane i zavražděný, ale jen proto, aby nás utvrdil v jediné jistotě: pravdy se na tomto i na onom světě dobrat nelze. Rašomon, navazující na rafinované techniky retrospektivního vyprávění, známé z konce němé éry, ale pak až do počátku evropských „nových vln“ zapomenuté, se stal uměleckou senzací filmového festivalu v Benátkách, kde mu byl udělen Zlatý lev. Od této události se stalo běžným – v zemi vzniku stejně jako na Západě – dělit dějiny japonského filmu na dvě zcela svébytné epochy: před Rašomonem a po něm. (NFA)

Rattlehead

Rašómon je opravdu nádherný film, kde do sebe všechno dokonale zapadá - scénář, hudba, herecké výkony, střih, kamera i režie. Drtivá většina děje se odehrává na třech různých místech, která jsou také různě nafilmována - rozpadající se obrovská brána v prudkém lijáku působí dost depresivně; hluboký les nás zbavuje prostorové orientace (i díky neustále se měnícím úhlům kamery) a je nejpůsobivější; a konečně horizontálně uspořádané scény od soudu, kde je kamera naopak klidná a divák se zde cítí nejbezpečněji. Dále chci zmínit výtečné herce, kteří pro čtyři různé příběhy skutečně vytvořili čtyři různé postavy. Opravdu parádní snímek, kde je krásně natočena i naprosto banální scéna "jde člověk lesem". Po zásluze zlatý fond světové kinematografie. ()

Pulper

Po nějaké době viděno podruhé. Když si zvyknete na expresivní hraní Japonců, začnete to vnímat jinak. Režie, kamera, scénář - bomba. Tohle prostě musíte vidět! ()

J.e.r.e.c

Asi poprvé, co jsem sledoval nějakého Kurosawu od začátku do konce. I když, sledoval... přiznám se, že to bylo celkem pozdě večer a občas jsem zaklimbal. A nejen kvůli únavě; Rašómon má hodinku a půl, ale subjektivně trval minimálně dvakrát tolik a místy to byla fakt těžká nuda. Navíc mi úplně nesedělo, jak jsou herecké výkony divadelně přehrávané. Ovšem zatímco u Mifuneho se tahle stylizace do bláznivého rebela dala snést, ta ženská mi fakt lezla na nervy. Kvůli takový krávě bych rozhodně život neriskoval. Jak už tady někdo napsal; nápad, na kterém je film postaven, je daleko zajímavější než jeho převedení na plátno. Takže kopírující Scott z toho nakonec vychází jako jasný vítěz, i když tu základní tezi těžce překroutil. 65 % ()

Bendiys

Vysperkovane zabery, at uz jde o staticke z ruznych uhlu, nebo o dynamicke pri honickach a soubojich. To je bohuzel vse. ()

DaleCoper

V jistém směru kultovní film a pro mne osobně asi zatím nejlepší a nejsrozumitelnější Kurosawa. Líbilo se mi moc jak je celý příběh vystavěn jen z toho finále jsem trochu v rozpacích. Asi jsem moc velký cynik. ()

vitac.

Zajímavý film a trošku mě mrzí, že jsem se nějak nemohl 100% soustředit... Dobrá hudba (á la Barbar Conan:)), herci, až bych řekl divadelní choreografie soubojů. Nemůžu se ale zbavit dojmu, že mi něco buď uteklo nebo nedocvaklo. Tři hvězdičky a bude to chtít někdy repete. ()

smatana.sk

V súčasnosti zaujímavé asi už len asi z hľadiska histórie svetového filmu. Pri viacerých scénach nie je jasné, či nejde o frašku. ()

SAINTS

Rašomon je prvy velky film Akiru Kurosawu ktorym sa preslavyl aj mimo domaceho Japonska.Film zaujme divaka skvelou kamerou , scenarom a vynikajucimi hereckymi vykonmy. ()

JosefTomas

Geometrie mě nikdy na škole nebavila, jenže Kurosawa jí využívá nikoliv k procvičení mozkových závitů, ale k šikovné hře s divákem, kterému díky ní servíruje kompozičně atraktivní záběry. Byla by ovšem chyba opomenout i příběh, který na jednu smutnou událost nahlíží z několika pohledů a pokaždé je člověku víc a víc zle. Problém není ani v tak japonské přehnanosti výkonů, což je prostě část stylu dané země, ale spíš mírným škobrtnutím na závěr, kdy Kurosawa realistickou výpověď lidské rasy opatřil určitým hořkým happy endem a tím trochu ničí depresivní skutečnost, že lidi prostě svině jsou. ()

RigorMortis

Jedna vražda, štyri verzie udalosti, Kurosawov dvorný herec Mifune a smutný kapor Šimura. Vizuálna stránka filmu vymakaná do detailov. Často aj prostredníctvom využitia hry svetla a tieňa (tieň má vraj v japonskej estetike významnú úlohu), čo ešte viac vyniklo pri čiernobielom spracovaní filmu. . Ako sa neskôr vo filme ukáže, pravda je relatívna, ale vždy existuje nádej. Len mi nešlo do hlavy, komu patrilo dieťa zo záverečných minút filmu. ()

Auvajs

Příběh čtyř lží. Lidskost je plačící batole, jež někdo odložil do rozpadajícího se chrámu. Zatímco jeden muž mu ukradne kimono, protože, jak sám přiznává, je sobec (...), druhý, v záblesku prozření svého sobectví, se jej ujímá, neboť, jak podotýká, šest děcek už má a jestli živit o jedno víc už nehraje žádnou roli. ()

pollstro

Rashōmon je první film, kterým Kurosawa vůbec poprvé ve světě na sebe upozornil, zároveň tak zviditelnil japonskou kinematografii, se kterou se od té doby počítalo jako s právoplatným hráčem na filmových festivalech. Navíc se mu to povedlo naprosto revolučním způsobem v podobě retrospektivního a opakujícího se vyprávění stejné události, akorát pokaždé z pohledu jiné postavy, každá z nich říkající svoji vlastní verzi příběhu, která se od těch ostatních razantně liší. Rashōmon navíc jde v tomhle směru ještě dál, jelikož každá z těch verzí je svým způsobem pravdivá, akorát podaná z jiného úhlu pohledu, ale v hloubi jsou všechny skutečné. Kurosawa taktéž jednotlivé verze příběhu prolíná hlubokými myšlenkami o lži, sobectví, důvěře, neupřímnosti a spoustu dalších morálních poučení, které vrcholí poměrně silným závěrem. Bohužel z dnešního pohledu ztrácí Rashōmon na efektivitě, jednotlivé verze příběhu nejsou s postupem příběhu tak ohromující, šokující a překvapivé jako u následujících tvůrců, kteří se Rashōmon bezpochybně inspirovali. Toširó Mifune jako vždy vynikající a bezchybný. ()

gezper

I po 60+ letech se to dá označit jako inovativní, a co teprve tenkrát, když s tím Kurosawa vyrukoval. Filmový skvost s čistě vypointovaným stručným filozofickým přesahem. Má smysl zdůrazňovat, že to má krom režie, skvělou kameru, scénář, herce, vhodně zvolenou hudbu, atd. ? Nemá! ps: věta "Ten muž v modrém kimonu." v černobílém snímku u mě pochopitelně vyloudí potutelný úsměv. [100%] ()

maniak.sused

No nech nežerem. Dám 5 hviezd, za zaujímavý námet a nadčasovú a nápaditú réžiu. Možno mierne nadhodnotenie, ale ako hovorím... Nech nežerem. Môj prvý Kurosawa. Status kultového a unikátneho režiséra nielen potvrdil, ale aj podčiarkol. ()

Remake Rašómona míří na HBO Max

Remake Rašómona míří na HBO Max

25.09.2020

Dva lety od oznámení chystaného remaku slavného japonského filmu Akiry Kurosawy Rašómon konečně vím, kam tohle nové seriálové zpracování zamíří. Dočkáme se ho na streamovací službě HBO Max, podílet… (více)

Seriálový Rašómon pod dohledem Spielberga

Seriálový Rašómon pod dohledem Spielberga

19.12.2018

Filmová společnost Stevena Spielberga Amblin chystá televizní remake japonského kultovního filmu Rašómon. Klasiku z roku 1950 má na svědomí legendární režisér Akira Kurosawa, příběh se pak točí okolo… (více)

Začíná festival EIGASAI

Začíná festival EIGASAI

22.02.2018

Ve čtvrtek 22. února začíná v pražském kině Lucerna 11. ročník festivalu japonského filmu a kultury EIGASAI 2018. V letošním roce uplyne 20 let od chvíle, kdy se do filmového nebe odebral Akira… (více)