Pan Ducháček je sice poněkud svérázný patron, nicméně jako koncipient advokátní kanceláře doktora Faulknera je naprosto nenahraditelný. Zejména v okamžiku, kdy se Faulkner zamiluje do sympatické Julie, dcery Alžběty z Rispaldiců. Nikdo kromě něj totiž netuší, že rozhazovačná rodina, jejíž finanční záležitosti kancelář spravuje, už nemá žádné peníze a že ji doktor z lásky k Julii financuje ze svého. Situace se vyhrotí, když advokát požádá dívku o ruku. Ona, i když ho také miluje a ke své lásce se mu přizná, odmítne, aby vyhověla své povýšené matce, pro kterou mladík není tou správnou partií. Přestože se vinou své finanční podpory Rispaldicům Faulkner sám ocitne na mizině, donutí Ducháčka, aby sehnal pětadvacet tisíc na proplacení směnky, kterou podvodně podepsal Juliin bratr. Koncipient sice peníze opatří, vzápětí však vyrazí na zámek, kde rodinu bez servítků seznámí se skutečným stavem jejich financí a počne organizovat dražbu rodinného majetku, kterým by pokryl dluhy. (TV Nova)

Arequipa

Vlasta Burian ve skvělé formě, scénář a výborné dialogy. "U podkladny stál" mi sice připadalo lepší, ale přesto velmi velmi dobrý film. ()

E lan

Tohle je klasika, k tomu není co dodávat. Burian ve svých nejlepších letech, scénář tentokrát nadprůměrný, ač slušně schématický. Přesto, je to super zábava ne?:-) ()

Bobšule

"Ale já tam vážně viděl tříčku!" Když jsem ten film viděla poprvé, tak mě málem ranilo. Dodneška jeden z mých nejoblíbenějších s Burianem. ()

Sign

blbeckove co pisou ze Burian si nezaslouzi byt oznacovan jako cesky kral komiku...vite rozesmat lidi neni vubec jednoduche!!! tak nechytracte...nebo opet ste par vyjimek a vseci kolem mimo... ()

agrimon

Vtip za vtipom, problém za problémom....ale neexistuje situácia, ktorú by energický pán Ducháček nevyriešil :) Výborné! ()

ppospisil

Perfektně prostřený stůl pro našeho mistra komedie.Skvělá a opět trefně vtipná role Vlasty Buriana je navíc spojena s častým společenským jevem První republiky a to s rozpadem stavu šlechty, který mě velice zajímá. Doplňují ho další herecká esa tehdejší doby jako Šlégl či Mandlová,takže kvalita filmu je s postupem větší a větší.Scény z aukce či rozvodu jsou již desítky let legendou.Za mě 100% Rintintýna :) ()

Inozuka

Burian si po Hadimrškovi zopakoval zodpovědného úředníka a v podobě Ducháčka ho vybrousil do geniality. Hláška stíhá hlášku a Burian jede jako odbržděná mašina .... Ten člověk byl prostě ďábel! ()

Luxocculta

Z mého pohledu velmi přeceněný film s nezajímavou až nudnou zápletkou ze světa účetnictví a advokacie. Vlažnost celého děje, doplněná poněkud přeslazenou a nevěrohodnou Mandlovou, která se doktoru Fauknerovi stále dívala kamsi nad čelo, nezachraňuje ani sám bůžek, ani nejúžasnější romantická hra na housle. Špatné to rozhodně není, Burian však natočil daleko lepší a zábavnější kousky. Ale pokud baví tolik lidí, tak jen dobře. ()

junxi91

Ano, Ducháček v podání skvělého Vlasty Buriana vše zařídí. Je totiž vyčůraný jak mraky, umí využít situace, čte v lidech a vychytrale odhalí, kdy je třeba podniknout akci. Ten jeho šibalský úsměv je nezapomenutelný. Především díky němu procitne pan doktor Faulkner a přestane simpit Alžbětu v podání skvělé Adiny Mandlové. No, skvělou, ta její hláška o senegalských negrech si zasluhuje zásah hnutí BLM a všech uvědomělých novodobých soudruhů a všechny analogové a digitální nosiče s filmy, ve kterých tato blonďatá nositelka starých rasistických časů hraje, je nutné prohnat vysokými pecemi. Každý bychom občas potřebovali mít svého Ducháčka, který by nám nemazal med kolem huby a narovinu by nám sdělil, jaká je realita. ()

TSZ

Tohle je jeden z filmů, ve kterých Vlasta Burian potvrzuje svou genialitu. Zvlště vedle ostatních herců z nichž většina je o několik tříd níže. Dražba majetku bohaté rodiny v dluzích je úžasná scéna ("To je bůžek???To není milostivá paní? Je,že jo?!...":-)))) ), která nemá absolutně žádnou chybu, snad jen že je příliš krátká. A spousta dalších hlášek, které jsou díky skvělé burianově komice opravdu úžasné ("Já jsem Zmok. - A kvůli tomu jdete k advokátovi?? - Josef Zmok - Tak kterej jste zmok,vy jste zmok nebo Josef zmok"?? :-)))). ()

Petus

To je ptáček pan Ducháček aneb Jan z Rokycan, nepřekonatelný, neúnavný, k smrti upřímný a hlavně k smrti zábavný vedoucí právní kanceláře, který je pro svou dovolenou Zdrdoduch schopen spáchat takřka cokoli. Včetně toho dát na zadnici jedné předpřevratově orientované nóbl rodince, spojit dohromady aristokratku se synem pradleny a uspořádat památnou aukci včetně spiritistické seance. Bravo. Jedna z nejlepších komedií první republiky a pro mě osobně i jedné z nejlepších českých komedií vůbec. Za všechny: buď budu důsledný nebo nedůsledný, ale když je někdo důsledně nedůsledný, tak jaké to pak má důsledky. ()