Koule

• USA Sphere (více)

Jaké by to bylo, kdyby se všechny fóbie, obavy a černé myšlenky staly realitou? Jaké by to bylo stát se terčem vlastních nočních můr a být přitom uvězněn na dně oceánu? Skupinka elitních vědců se vydává na průzkum záhadné kosmické lodi, která stovky let leží v hlubině Tichého oceánu. Jedná se o mimozemský objekt? Stroj času? Mezihvězdný koráb? Otázky jen umocní nález záhadného artefaktu ve tvaru obrovské koule. (Magic Box)

kolotroch

Keby som necital knihu, tak sa mi to asi paci viac... priemerny film, nedotiahnuty, chladny... Crichtonova kniha bola skvela, aj preto som od filmu vela necakal (malokedy sa totiz film priblizi kniznej predlohe) ale vysledok ma aj tak sklamal, 40% ()

Omegaboy

Docela mě nemile překvapilo místní nízké hodnocení. Film má potenciál, nápad, herecké vystoupení sice nijak neexceluje, ale celkově to má hlavu a patu na kterou se dá koukat. Mysteriózní a tajemné oplétačky jsou zfilmovány s grácií a nikdo mi snad nemůžete tvrdit, že jste se při sledování nudili. Podvodní svět je vděčné téma, jelikož už samo o sobě představuje něco mysteriózního a spousta filmů z toho těží co se jen dá. Propast tomuto dílku má co do stylu zatraceně blízko a kdo by si chtěl počíst, tak například nově vyšlá kniha Lincolna Childa Hlubinná bouře určitě potěší. Osobně je Koule jedno z mých nejoblíbenějších scifi mládí a možná díky tomu k němu mám takový jednostranný náhled. ()

2060

Tyhle filmy s tajemným nádechem miluju. I když je film místy přehnaný je velmi poutavý a zajímavý. Vodní prostředí a k tomu dar z nebes se kterým si mi lidé poradíme po svém a použijeme ho úplně jinak než se má má v sobě jisté kouzlo. ()

MATG

Beriem to spätne a s odstupom času tých už zopár rokov keď som ten film videl po prvý krát v kine. Rozoberať výkon hercov nemá zmysel o tom si spraví názor každý sám. Osobne sa na to pozerám troška viac z nadhľadom. Scenár ak si odmyslím všetky tie chaotické situácie a zároveň prehodnotím postoj k hlbokej myšlienke filmu mi dáva možnosť pochopiť a ohodnotiť to tak ako som to ohodnotil. No fakt, že film je zdĺhavý, miestami neúnosne nudný. Ale je to krásny príklad ako aj tie naj herecké kapacity nedokážu vytvoriť bez snahy a záujmu kvalitný materiál. ()

burg

Musím uznat, že mě tenhle film vysloveně nadchl. Už prvně při prvním sledování a při každé další repríze ještě o trochu víc. Skvělí herci, velmi slušné triky mrazivá klaustrofobní atmosféra, psychologický podtext... Nechápu, proč všichni hodnotí tak strašně slabě, tohle scífo si zaslouží víc! ()

Vonter

Bože, bože. Jak už tu bylo 100x řečeno - z takovýho zajímavýho námětu podle pěkný knihy udělat tyhle nudný, bezvýrazný, uspěchaný, silně nedovařený a občas i jemně přiblblý míchaný vejce je nehoráznost. Bez známých herců by po tom neštěk' ani pes. Váhal jsem mezi 2-3, ale ten konec mě utvrdil v tom, že 2 je až moc. A vůbec, Hoffman působí jako kdyby nevěděl co má hrát, Jackson vypadá, že to má všechno v paži a hérečka Sharon Stone je ještě o fous afektovanější než obvykle. Jednou a dost. ()

pekkanik

Knihu som čítal a je to výborné dielo. Film sa rozbieha dobre, ale po 20 minútach sa to začne motať a nevymotá sa to až do konca. Škoda, scenárista, režisér a strihač námet akosi nepochopili, nie že by to bolo zle urobené, ale pokiaľ hneď na začiatku odignorovali náročné podmorské prostredie (vysoký tlak, héliová atmosféra, z toho vyplývajúca únava, výpadky pamäti, zhoršujúci sa psychický stav zúčastnených), tak budovanie atmosféry v kontexte Crichtonovho diela jednoducho nefunguje. Preto si museli pomáhať rôznymi barličkami, ktoré ale príliš nezaberajú, takže celkový dojem je skôr rozpačitý. Váhal som medzi dvomi a tromi... ()

sedna

Připojuji se k řadě těch, co neudrželi s pozorností až do konce... škoda, mohlo to být rozhodně při nejmenším lépe dotaženo do konce, jakoby to chtěl někdo rychle dokončit. Nicméně Sci-Fi je můj oblíbený žánr a kdo ví,, kdybych to neviděla v pozdních večerních hodinách... je to dobrý film, pro mne nadprůměr. Elliot Goldenthal hudba vynikající(INTERVIEW S UPÍREM (1994) FRIDA, VETŘELEC 3, NELÍTOSTNÝ SOUBOJ, ČAS ZABÍJET, TITUS nebo ACROSS THE UNIVERSE.) A vlastně se mi líbí, že v hodnocení je to tak nevyrovnané, udělejte si názor sami. ()

cortez.sk

tak to má podľa mňa vyzerať dobre sci-fi. samozrejme ak ide o súčastnosť nie o budúcnosť. Dobre sa to pozerá aj po 16- tich rokoch. ()

Elanornegra

Velmi slusny film. Videny uz niekolko krat. Kamera niekedy fakt hrozna ale inac vyborni herci a zaujimavy scenar ktory mal mensie zadrhele po polovici filmu .. kazdopadne 80ˇ% ()

Pollini

K vysokému hodnocení mám své důvody: Skvělá kamera, hvězdné obsazení, herecké výkovy - o vědě nemají asi moc páru, ale zhostili se role perfektně. Nejsem snad jediná, kdo pochopil hloubku věci? ()

PORTER44

Průměrné sci-fi akorát že na místo z vesmíru tak se objeví mimozemský objekt pod vodou američané vybudují jakou si základnu pod hladinou aby mohli vybraní vědci objekt prozkoumat dokud nezjistí že je z toho nečeká nic dobrého tak to zničí.Herecky to docela ujde,slabota je asi v efektech,napětí i v režii spíš nudnější pasáže. ()

StarFsh

Keď som tento film videl pred zhruba 15-timi rokmi, bol by som hodnotil podobne, ako väčšina tu prítomných. Včera som si dal po veľmi dlhej dobe "opáčko" tohoto filmu a myslím, že je ako víno, ktoré dozrieva časom. Nie, samozrejme, že to nie je na 5 hviezd, ale 4 si tento film rozhodne zaslúži. ()

io.

Technické zpracování není žáden zázrak, ale z filosofického hlediska jde o klenot ... jenže koho to dneska zajímá? ()

Salsecnew

Mysteriózní, pak napínavé, ke konci dokonce hororové... Věc je taková, že však ten hlavní motiv není vysvětlen. Kosmická loď, její posádka, cestování vesmírem, ani cestování časem, dokonce ani Koule nejsou vysvětleny. Avšak měl bych tu pár paralel z PS3: V Mass Effectu 1 se na planetě Eletania nachází velmi podobá koule, ta obsahuje vzpomínky uložené vymřelou civilizací staré 50 tisíc let. V Mass Effectu 2 se na planetě Kopis nachází téměř identická koule jako ve filmu. Pokud si zadáte tyto informace do YouTube nebo do Googleu Obrázků, můžete se podívat, je to velká paralela. V Mass Effectu 1 a 3 dále existují podobné jiné koule, které slouží jako vysílač, jímž bytost na jedné straně je schopna posednout a ovládat bytosti na straně té koule. Je možné, že tento fenomén v Mass Effectech byl inspirován fenoménem z filmu Koule. V Dead Space sérii je zase artefakt Marker, jenž taktéž ovládá mysl bytostí v širokém okolí, navozuje jim paranoidní noční můry za bílého dne, halucinace, a nakonec geneticky mění jejich těla v monstrózní příšery. Celkem mě zaujalo, jak se ve filmu Koule v jedné scéně dostali na můstek kosmické lodě a našli v křesle koho našli (nechci spoilerovat), a právě obdobná situace nastává v Dead Space 3 na lodi Terra Nova, pokud se rozhodnete pokračovat ve vedlejší misi Conning Tower, na konci je na můstku v křesle obdobný nález, jen mi to připomnělo... Jinak film se mi líbil, ze začátku jsem si myslel, že to bude jen nález mimozemského kontaktu jako třeba ve filmu Příchozí z roku 2016, avšak později vše nabralo zcela nový směr. Akorát konec je celkem dost vlažný, nicméně alespoň je logický. Jinak předpokládám, že ta Koule nepochází za Země, a možná ji našla posádka lodě, avšak cestování časem, jestli to dokáže technika té lodě nebo to byla velká moc té Koule je i nadále záhadou. ()

satanek

Na pět hvězdiček to určitě není, ale s takovým hereckým ansáblem....proč ne? Nooo protože zajímavý námět zůstává nedotvořený a ten potenciál tak nevyužitý....no škoda. Navzdory malinkému zklamání si ale rád tento film zase pustím..někdy..., asi pro tu podmořskou atmosféru a pro to přemítání, co všechno se s takovým námětem dalo vykouzlit...a herecký team dobrý, plný mých oblíbenců. ()

HBO chystá sci-fi od autora Jurského parku

HBO chystá sci-fi od autora Jurského parku

28.08.2020

Zatímco se seriálový Westworld pomalu chystá na svoji čtvrtou řadu, kabelovka HBO už si mezitím od autora knižní předlohy (a mraky dalších děl) Michaela Crichtona vyhlédla další projekt. Tentokrát se… (více)

Zemřel autor Jurského parku

Zemřel autor Jurského parku

05.11.2008

Je Maguire dobrý Nemec?

Je Maguire dobrý Nemec?

22.04.2005

Tobey Maguire (na obr.), ktorý od čias Spider-Mana 2 herecky nepohol ani prstom, bude účinkovať v dráme THE GOOD GERMAN v réžií "pohodára" Stevena Soderbergha. George Clooney si v snímke zahrá… (více)